تولید محتوای الکترونیکی

تولید محتوای الکترونیکی

امروزه با رواج اینترنت در بین اکثر مردم، تولید محتوای الکترونیکی از به روزترین و پرکاربردترین تولید محتواهایی است که مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرد. اما اینکه محتوای الکترونیکی چیست و چگونه تولید می‌شود، از مواردی است که در این مطلب به آن می‌پردازیم. اگر شما هم به دنبال تولید محتوای دیجیتال هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

محتوای الکترونیکی چیست؟

محتوای الکترونیکی یک مفهوم گسترده است و بیشتر در حوزه محتوای آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر نوع محتوایی که از طریق رایانه، گوشی هوشمند و ابزارهای الکترونیکی قابل مشاهده و انتقال باشد، محتوای الکترونیکی می گویند.

محتوای الکترونیکی شامل محتوای متنی، صوتی، تصویری، انیمیشنی و فیلیمی است، که در قالب برنامه‌های آموزشی، مانند آموزش مکمل درس، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله محتواهای الکترونیکی می‌توان به کتاب‌های دیجیتالی اشاره کرد که به سرعت رشد و توسعه یافته و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

هدف از تولید محتوا دیجیتالی چیست؟

هنگام تولید محتوای الکترونیکی، هدف صرفاً بازی و سرگرمی نیست و هدف اصلی یادگیری و آموزش است. شاید محتوای الکترونیکی برای سنین جوان و نوجوان جذاب‌تر باشد ولی برای تمامی سنین مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برنامه‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف، می‌تواند برای تمامی افراد با سلایق و علایق متفاوت استفاده شود.

هدف از تولید محتوا دیجیتالی چیست؟

مراحل تولید محتوای الکترونیکی

برای تولید محتوا این موارد را گام به گام انجام دهید و مطمئن باشید که می‌توانید محتوای الکترونیکی مناسبی تولید کنید. البته می‌توانید با سفارش تولید محتوای الکترونیکی به شرکت‌های تولید محتوا، به آنچه می‌خواهید دست یابید.

ابتدا طرحی برای آماده سازی محتوا، جهت تبدیل به محتوای الکترونیکی و همچنین سناریویی طبق مراحل انجام پروژه، تهیه کنید. سپس اجزایی را که در محتوای الکترونیکی به آن نیاز دارید، تولید کرده و بعد به جمع بندی محصول خود که شامل صوت، تصویر، انیمیشن و … است، بپردازید. در آخر برای انتشار آن، باید بستری مناسب را انتخاب کنید تا مورد استقبال قرار بگیرد.

ابزارهای تولید محتوای دیجیتال

محتوای تصویری

شاید اولین قسمتی که توجه کاربران را به محتوای الکترونیکی شما جلب می‌کند و سبب می‌شود از آن استفاده کنند، قسمت تصویری آن باشد. بهتر است برای تولید عکس‌های مناسب از برنامه‌های photoshop, photoimpact, snaglt استفاده کنید. تصاویر می‌توانند در فرمت‌های jpg,gif,bmp ذخیره شوند.

 Gif ها یک فرمت عالی برای استفاده در صفحات وب هستند و برای محتواهای الکترونیکی بیشتر از فرمت jpg استفاده می‌کنند، چرا که تصویری با میلیون‌ها رنگ در فایلی کوچک ذخیره می‌شود. محتواهای تصویری از جذابترین تولید محتواهای الکترونیکی به شمار می‌رود.

محتوای متنی

می‌توان به متن یک محتوا به عنوان مهمترین بخش محتوای دیجیتالی اشاره کرد. برای تولید محتوا، متنی می‌توانید از نرم افزارهای presenter,PowePoint,Arobat reader استفاده کنید. همچنین محتواهای متنی خود را می‌توانید در قالب‌های pdf,Txt,doc,htm ذخیره نمایید. از جمله، بیشتر کتاب‌های الکترونیکی نیز در همین فرمت‌ها وجود دارند. همین طور در تمامی رایانه‌ها، قابلیت تولید محتوای متنی فراهم شده است.

ابزارهای تولید محتوای دیجیتال

محتوای صوتی

همانطور که می دانید امروزه اکثر محتواهای آموزشی، صوتی است و افراد علاقه زیادی به این بخش از محتواهای الکترونیکی نشان می‌دهند. چرا که در اکثر مواقع می‌توانند از آن استفاده کنند، مانند پیاده روی، در طول مسیر، هنگم دوچرخه سواری و… .

نرم افزارهایی برای تولید محتوای دیجیتالی و ضبط صدای با کیفیت وجود دارد، مانند SoundBooth, SoundFourge, Audition Captivate. حال این فایل‌ها در فرمت‌های مختلفی از جمله mp3,wav,au ذخیره می‌شوند. این فرمت‌ها می‌توانند موسیقی را با کیفیت عالی ولی در حجم فشرده، ارائه دهند، به همین دلیل محبوبیت زیادی در بین کاربران دارد.

محتوای ویدیویی

از محتواهای ویدیویی برای سرگرمی، آموزش و تبلیغات و … استفاده می‌کنند. همچنین با نرم افزارهایی که هم اکنون در بازار برای فشرده سازی و پخش فیلم‌های با کیفیت وجود دارد، توانسته‌اند مخاطبان زیادی را به خود جلب کنند. نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی برای فیلم captivate, Camtasia هستند. امروزه فیلم، سریال و ویدیوهای آموزشی جزو پرطرفدارترین محتواهای الکترونیکی به حساب می‌آیند.

محتوای انیمیشن

انیمیشن‌ها از جدیدترین ابزارهای آموزش و تبلیغ به شمار می‌روند. انیمیشن‌های دو بعدی و سه بعدی با استفاده از فایل‌های فشرده‌ای که وجود دارد، قابلیت استفاده برای تمام کاربران را فراهم کرده است. از جمله نرم افزارهای تولید محتوای الکترونیکی انیمیشن، می‌توان به Flash,Swishmax, Captivate اشاره کرد. این انیمیشن‌ها در فرمت‌های swf,flc,gif تولید می‌شوند. انیمیشن‌ها نیز مخاطبان زیادی در سنین مختلف دارند و تنها مختص نوجوانان نیستند.

اصول تولید محتوای الکترونیکی

در تولید محتوای دیجیتال باید توجه نمایید که محتوای تولید شده ساده و قبل فهم برای سن مخاطبی که در نظر دارید، باشد. همچنین نباید از کلمات سنگین و پیچیده در تولید محتوا استفاده کنید. بهتر است تا جایی که می‌توانید از زیاده گویی بپرهیزید و مستقیم به اصل مطلب اشاره کرده و سعی کنید تمام ابهامات موجود در متن خود را رفع نمایید تا مخاطب به آنچه می‌خواهد، دست یابد.

می‌توانید برای رسیدن به محتوایی بی نقص با سفارش تولید محتوای دیجیتال به شرکت الوکانتنت از داشتن محتوایی جامع و کاربردی لذب ببرید.

اصول تولید محتوای الکترونیکی

انواع تولید محتوای الکترونیکی

از محتواهای الکترونیکی در موارد گوناگونی استفاده می‌کنند، مانند ایجاد و ساخت اپلیکیشن های بانک اطلاعاتی، تولید نرم افزارهای سرگرمی و بازی، ایجاد اپلیکیشن های آموزشی برای انواع سیستم‌های عامل، تولید محتواهای الکترونیکی مکمل کتب درسی، تولید محتوای الکترونیکی شامل اجزای آموزشی خارج کتب درسی، نرم افزارهای دایره المعارف و نرم افزارهای قرآنی و پرورشی در حیطه آموزش و پرورش که از انواع تولید محتوای الکترونیکی به شمار می‌روند.

تولید محتوای آموزشی

از موارد قابل توجه در تولید محتوای دیجیتال می‌توان به تولید محتوای آموزشی اشاره کرد. محتواهای آموزشی برای اکثر افراد جامعه که به اینترنت دسترسی دارند و ترجیح می‌دهند در خانه، محل کار یا در مسیر به یادگیری بپردازند و بعضی نیز به دلیلی کمبود وقت نمی‌توانند در کلاس‌های حضوری شرکت کنند، مناسب است.

برای اینکه به تولید محتوای آموزشی بپردازید، بهتر است ابتدا حوزه‌ای که در آن کمبود آموزشی وجود دارد، پیدا کرده یا اگر طرحی متفاوت و نوین برای آموزش دارید، ارائه نمایید. سپس با توجه به گام‌هایی که برای تولید محتوای الکترونیکی در بالا گفته شد، به تولید محتوای آموزشی بپردازید.

شرکت‌های سفارش تولید محتوا نیز، می‌توانند برای شما به تولید محتوای آموزشی بپردازند، شرکت الوکانتنت که پیشرو در تولید محتوا به شمار می‌آید، با داشتن افراد با سابقه در تیم خود، می‌تواند محتوایی را که مد نظر دارید، به نحو احسن تولید کند.

اهمیت تولید محتوای دیجیتالی

همانطور که شما در جریان هستید، امروزه بسیاری از کارهای روتین به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و افراد از حمل وسایل به صورت فیزیکی دوری می‌کنند. مانند کتاب‌های الکترونیکی که جای کتاب‌های فیزیک را گرفته‌اند. همچنان با گذر زمان این تغییرات بیشتر می‌شود و افراد بیشتر تمایل پیدا می‌کنند که در تمامی منابع و مکان‌های از ابزارهای الکترونیکی استفاده کنند.

بهتر است برای این که بتوانید محصول خوبی را تولید کنید، از تولید محتوای الکترونیکی استفاده نمایید. از مهمترین ارکان در این بخش، انتخاب تیمی است که در تولید محتوای دیجیتال با تجربه باشد و بتوانند شما را به آن هدف مطلوبی که در نظر دارید، برساند.

دغدغه‌های تولید محتوای الکترونیکی

از جمله دغدغه‌هایی که اکثراً اساتید و معلمان با آن درگیر هستند، این است که آیا تنها کتاب فیزیکی چاپ کنند یا به تولید محتوای الکترونیکی نیز بپردازند؟ طبق آماری که وجود دارد، اکثر افراد از خریدن کتاب به صورت فیزیکی خود داری می‌کنند و نرم افزارهای آموزشی را که با برنامه‌ای دقیق جلو می‌رود، به کتاب‌ها ترجیح می‌دهند.

بهتر است در ابتدا برنامه‌ای برای تولید محتوای الکترونیکی خود داشته باشید، سپس از نرم افزارهای معرفی شده، برای تولید محتوا در هر بخش استفاده نمایید. البته در این مرحله هم می‌توانید از شرکت‌هایی که سفارش تولید محتوا می‌گیرند نیز، استفاده نمایید. سعی کنید به سابقه آن تیم و کارهایی که انجام داده‌اند، برای انتخاب شرکت، دقت نمایید.

مخاطبان محتوای الکترونیکی چه کسانی هستند؟

با توجه به اپلیکیشن یا محتوایی که تولید می‌کنید، می‌توانید مخاطبان خود را تعیین نمایید. به عنوان مثال اگر محتوای الکترونیکی مکمل درسی تولید کرده‌اید، بیشتر کاربران شما جوان و نوجوان هستند. پس اینکه در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید، می‌تواند کمک خوبی برای تشخیص مخاطبان باشد. با شناخت مخاطبان خود می‌توانید در تولید محتوای تصویری، فیلمی و… دقت نمایید که متناسب با روحیات آنها بوده، تا بتوانند به راحتی با اپلیکیشن شما ارتباط برقرار کنند.

در آخر

موارد زیادی درباره تولید و انواع محتواهای الکترونیکی بیان کردیم. همچنین هر آنچه را که در تولید محتوای دیجیتال به آن نیاز داشتید، مطرح شد تا بتوانید بهترین محتوای الکترونیکی را تولید کنید اما اگر زمان یادگیری تمام نرم افزارهای گفته شده را ندارید و می‌خواهید از تیمی حرفه و کاربلد در کنار خود استفاده کنید تا محتوای الکترونیکی خود را تولید کنید، سفارش تولید محتوا به شرکت‌ها از جمله مواردی است که می‌تواند به شما کمک کند.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تولید محتوای آموزشی

تولید محتوای آموزشی، روشی اعجاب انگیز در بازاریابی محتوا!

تا به حال درباره تولید محتوای آموزشی چیزی شنیده‌اید؟ می دانید امروزه با استفاده از تولید محتوای آموزشی چقدر می‌توان کسب و کار ها را رونق بخشید؟ این نوع روش تولید محتوا، از جمله روش‌های جدید و بسیار کارآمد در یادگیری است که توانسته طرفداران زیادی را به خود جلب...

بیشتر بخوانید...
سئو برای کپی رایترها: چگونه محتوای با کیفیت را از نظر سئو تشخیص دهیم

سئو برای کپی رایترها: چگونه محتوای با کیفیت را از نظر سئو تشخیص دهیم

امروز قصد داریم تا در مورد نحوه استفاده از Google Analytics با شما سخن بگوییم تا تاثیر سئو در محتوا را بتوانید بسنجید و همچنین اهمیت سئو برای کپی رایترها را بازگو کنیم. فهمیدن اینکه چگونه برای سئو محتوای وب بنویسیم بسیار مهم است. اما به همان اندازه، چگونگی سنجش...

بیشتر بخوانید...
چرا باید محتوای همیشه سبز یا Evergreen Content تولید کنیم؟

چرا باید محتوای همیشه سبز یا Evergreen Content تولید کنیم؟

محتوای همیشه سبز چیست و چگونه می توان از آن برای استراتژی بازاریابی محتوا استفاده کرد؟ پاسخ این سوال ساده است، محتوایی که باعث حفظ ارتباط  با مخاطب شود و متعلق به یک زمان خاص نباشد؛ همچنین، پس از انتشار اولیه همچنان باعث افزایش ترافیک سایت شود، محتوای همیشه سبز...

بیشتر بخوانید...
همه چیز درباره الگوریتم برت از زبان معاون ارشد گوگل

همه چیز درباره الگوریتم برت از زبان معاون ارشد گوگل

بعد از آپدیت مارچ که گوگل به بحث کیفیت محتوا پرداخته بود، این بار از الگوریتم جدیدی که در ارتباط با محتوا است، رونمایی کرده است. گوگل بزرگترین تغییر در سیستم سرچ خود را از زمانی که رنک برین را ۵ سال پیش معرفی کرده بود، رونمایی کرد. گوگل با...

بیشتر بخوانید...
راهنمای جامع آموزش تولید محتوا از سایت هاب اسپات

راهنمای جامع آموزش تولید محتوا از سایت هاب اسپات

اگر شما هم به دنبال آموزش تولید محتوا هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. اولین جایی که می‌توانید برای مشاوره با یک متخصص یا دریافت پاسخ سؤالتان مراجعه کنید، کجا است؟ من حدس می‌زنم که به گوگل (یا موتور جستجوی دلخواهتان) مراجعه می‌کنید. شما تنها نیستید، Google...

بیشتر بخوانید...
با متد آدولف هیتلر محتوای انگیزشی بسازید!

با متد آدولف هیتلر محتوای انگیزشی بسازید!

اگر محتوا قدرتمند است، محتوای انگیزشی بی‌نظیر است. وب‌سایت شما فقط چند ثانیه برای جلب توجه مخاطب فرصت دارد. به مقالاتی که خوانده‌اید، سخنرانی‌هایی که شنیده‌اید و کتاب‌هایی که مطالعه‌شان را آغاز کرده‌اید فکر کنید. همان اولین برخورد به مخاطبان کمک می‌کند درباره‌ اینکه آیا می‌خواهند زمان بیشتری را به...

بیشتر بخوانید...
چگونه یک محتوای سئو شده تولید کنیم؟

چگونه یک محتوای سئو شده تولید کنیم؟

راهنمای کامل بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو (با چک لیست) گوگل اعلام کرده که محتوای با کیفیت یکی از سه عامل مهم در رتبه بندی سایت است، اما چه چیزی باعث می‌شود که محتوا از دیدگاه سئو، خوب باشد؟ در این مقاله نکاتی که منجر به تولید یک محتوای...

بیشتر بخوانید...
معجزه بازاریابی محتوا در نشنال جیوگرافی به شیوه داستان سرایی: جذب 350 میلیون فالوور در جهان

داستان سرایی به شیوه National Geographic و جذب ۳۵۰ میلیون فالوور در جهان

شخصا، ترجیح می دهم که صفحات National Geographic در تمام رسانه های اجتماعی، به خصوص رسانه های تصویری مثل فیسبوک و اینستاگرام و Pinterest دنبال کنم. اما چه چیزی من و بقیه ی دنبال کننده ها را جذب می کند؟ تا مجاب شویم پست های این صفحات را دنبال کنیم؟...

بیشتر بخوانید...

محبوب ترین مقالات

آخرین مقالات

برای تماس کلیک کنید 021-77629775 021-77629776
مشاوره رایگان (ساعت 10 الی 18)