تا 8 آذر مهلت دارید در حراجمعه امسال، از تخفیف های شگفت انگیز الو کانتنت استفاده کنید. بزن بریم

سئو چیست و چگونه یک سایت را سئو کنیم؟

زمان مطالعه: 12 دقیقه
امین مهدوی

سئو مخفف بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو است. این روش شامل افزایش کمیت و کیفیت ترافیک در وبسایت به‌وسیله‌ی نتایج جستجوی ارگانیک است. برای درک معنای واقعی سئو، در ادامه، این تعریف را تجزیه و تحلیل و بررسی می‌کنیم:

کیفیت ترافیک: کشاورزی که سیب می‌فروشد مفتخر است که همه‌ی افرادی که در اینترنت هستند به سایتش سر می‌زنند؛ اما نمی‌داند که این کاربران به هدف خرید از اپل به سمت سایتش روانه می‌شوند. به این میزان بازدید قطعاً ترافیک باکیفیت نمی‌گویند. حال به نظر شما چگونه افرادی را جذب کنیم که با هدف محصول ما از سایت ما بازدید کنند؟

مقدار ترافیک: زمانی که افرادِ مناسب، از طریق کلیک بر روی نتایج صفحات موتور جستجو به سایت شما دست پیدا می‌کنند، مسلماً ترافیک بیشتری را شما بدست می‌آورید.

نتایج ارگانیک: تبلیغات بخش قابل توجهی از نتایج موتورهای جستجو است. ترافیک ارگانیک ترافیکی است که شما در آن مجبور به پرداخت هزینه نیستید.

ترافیک‌های ارگانیک ارزشمندتر از ترافیکی است که به واسطه‌ی پرداخت هزینه‌ به سایت ما روانه می‌شود.

تعریف سئو از زبان نیل پتل

چرا سئو اهمیت دارد؟

سئو بخش اساسی بازاریابی دیجیتال است، واقعیت این است که مردم در طول روز هزاران بار در موتورهای جستجوگری مانند گوگل جستجو می کنند. این جستجوها با هدف به دست

آوردن اطلاعات در رابطه با محصولات و خدمات مختلف انجام می شود. نتایج این سرچ ها به عنوان منبع اصلی ترافیک دیجیتال برای برندها به حساب می آید، البته دقت داشته باشید که این منبع می تواند برای دیگر کانال های بازاریابی هم مناسب باشد و مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر و بهتر دیده شدن تاثیر بسیاری بر روی نتیجه نهایی کار شما دارد و البته کمک می کند که بتوانید رقیب های خود را جا بگذارید و به نتایج بهتری هم دست پیدا کنید. به هر حال در سال های گذشته شاهد این بوده ایم که پاسخ به سوالات کاربران و البته اطلاعات دادن به او اهمیت زیادی پیدا کرده است.

موتور جستجوها چطور کار می‌کنند؟

موتور جستجوها نیز مانند غول چراغ جادو، قرار است به سوال‌های شما پاسخ دهند. به‌نظر شما این غول چراغ جادو به چه واسطه‌ می‌خواد به ما جواب دهد؟

گوگل (یا هر موتور جستجویی که شما استفاده می‌کنید) خزنده‌ی دارد که تمام محتواهای که در سطح اینترنت وجود دارد را  جمع‌آوری می‌کند. خزنده‌ها همه‌ی این صفر و یک ها را برای ایجاد فهرست به موتور جستجو باز می‌گردانند. سپس این شاخص‌ها از طریق الگوریتمی تغذیه می‌شود که سعی می‌کند همه آن داده‌ها را با درخواست شما مطابقت دهد. فاکتورهای زیادی برای ورود به الگوریتم موتورهای جستجو وجود دارد. در ادامه بر اساس اهمیت، رتبه‌بندی شده‌اند.

برای دستیابی به مفیدترین اطلاعات، الگوریتم‌های جستجو عوامل زیادی را بررسی می‌کنند. مانند: کلماتی را که شما جستجو می‌کنید، ارتباط صفحات با یکدیگر، منابع معتبر، موقعیت مکانی و سایر تنظیمات. اندازه‌ی هر کدام از این عامل‌ها بستگی به کلمه و سوالی دارد که شما جستجو می‌کنید. مثلاً در نظر بگیرید که در محتوای خبری، به روز بودن محتوا نسبت به منابع معتبر اهمیت بیشتری دارد.

در واقع بخش صفر جایی است که موتورهای جستجو  قادر به درک محتوا هستند که صاحبان سایت تولید می‌کنند و کاربرانی که از طریق نتایج موتور جستجو آن محتواها را می‌بینند. هدف تمامی موتور جستجوها همین است، یعنی نشان دادن مرتبط‌ترین و بهترین نتیجه به کاربر. از آنجا که هر موتور جستجو یک الگوریتم رتبه‌بندی متفاوت دارد، باید به الگوریتم‌های آنان توجه کنید. همه می‌دانیم که سهم گوگل در بازار 90.8٪ است، پس باید به جای الگوریتم‌های موتور جستجوی مانند یاهو و بینگ، الگوریتم گوگل را درک کنیم.

بهینه‌سازی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. مثلاً می‌توان از تایتل تگ‌ها و متادیسکریپشن‌های با طول مناسب و محتوای مفیدی که اشاره به لینک‌های داخلی دارند بهره برد. در ادامه به طور مفصل راجع به بهینه‌سازی گوگل صحبت می‌کنیم.

موتور جستجوها چطور کار می‌کنند؟

کدام موتور جستجو؟ گوگل یا …؟

خاطر نشان شدیم که سئوی هر سایت به عوامل و فاکتورها و تغییرات موتور جستجو بستگی دارد. اما کدام موتور جستجو؟

گوگل پرمصرف‌ترین موتورجستجو است و 90.8 درصد از سهم بازار جستجو را در اختیار دارد اما بینگ و یاهو تنها 4.6 درصد از بازار جستجو را تشکیل می‌دهند اما از دلایل دیگری که می‌توان نام برد، تغییرات الگوریتم گوگل نسبت به سایر الگوریتم‌ها است که سایت‌ها را مجبور به بهبود و سازگاری با مخاطب می‌کنند. البته می‌توان گفت، گوگل بیشتر سایت‌هایی را که به لحاظ اجتماعی بهم مرتبط هستند در رتبه‌ی بالاتری قرار می‌دهد اما در موتورجستجوی بینگ اولویت با سایت‌هایی است که محبوب‌تر هستند.

باید در نظر داشت که بطور همزمان نمی‌توانید برای همه موتورهای جستجو رفتار یکسانی داشته باشید زیرا تفاوت‌های قابل توجهی بین آنها وجود دارد.

الگوریتم‌های که توسط گوگل ارائه می‌شود، عبارتند از :

 • الگوریتم گوگل پاندا
 • الگوریتم گوگل پنگوئن
 • الگوریتم مرغ مگس خوار
 • الگوریتم گورخر
 • الگوریتم کبوتر
 • الگوریتم  Page Layout
 • الگوریتم رنک برین
 • الگوریتم PayDay Loan
 • الگوریتم Page Authority
 • الگوریتم کافئین
 • الگوریتم mobilegeddon

بر اساس این الگوریتم‌ها، خزنده‌های گوگل داده‌های را جمع، ذخیره، نگهداری و طبقه‌بندی می‌کنند تا زمانی که کاربر به این داده‌ها نیاز داشت موتورهای گوگل وبسایت‌ها را مورد بررسی قرار ‌دهند و آن‌ اطلاعات را در اختیار کاربر بگذارند که در مقالات بعدی به توضیح این الگوریتم‌ها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: الگوریتم های گوگل؛ به سیرک حیوانات گوگل خوش آمدید!

حالا که در نظر داریم روی موتورجستجوی گوگل، سایت خود را سئو کنیم باید به معیارهای که گوگل برای رتبه‌بندی هر سایت در نظر می‌گیرد دقت داشته باشیم. در ادامه از هفت فاکتور کلیدی که راه‌گشای قلب گوگل است، پرده برمی‌داریم اما به یاد داشته باشین که گوگل ۲۰۰ فاکتور برای رسیدن به قله‌ی رتبه‌بندی وبسایت‌ها در نظر دارد که قدم به قدم با یکدیگر مسیر را می‌پیماییم. این ۷ فاکتور کلیدی عبارتند از:

 1. بک‌لینک معتبر بگیرید.
 2. محتوای خود را سئو کنید.
 3. وبسایت خود را از نظر فنی بهینه کنید.
 4. به رفتار کاربر خود دقت کنید.
 5. برندسازی فراموش نشود.
 6. وب سایت خود را برای نتایج جستجوی صوتی بهینه کنید
 7. گواهینامه امنیتی ssl دریافت کنید.

موتور جستجوها چطور کار می‌کنند؟

عوامل رتبه‌بندی در گوگل

گوگل بیش از ۲۰۰ عامل برای رتبه‌بندی دارد که در ادامه سعی خواهیم کرد به طور خلاصه و کلی یک سری عوامل را توضیح دهیم. اما قبل از هر چیزی به این نکته توجه کنید که گوگل، وبسایت را رتبه‌بندی نمی‌کند بلکه صفحات وب را رتبه‌بندی می‌کند. زیرا این صفحات وب هستند که در نتایج جستجوی کاربران دیده می‌شوند نه وبسایت‌ها. پس اگر قصدِ رتبه‌بندی صفحات با موضوعات مختلف را دارید از کلمات کلیدی متفاوتی نیز استفاده کنید.

در زیر در مورد برخی از مواردی که بر رتبه‌بندی و قابلیت مشاهده موتور جستجو تأثیر می‌گذارند صحبت می‌کنیم.

توانای کاوش کردن (Crawlability)

قبل از اینکه گوگل بتواند محتوای شما را در نظر بگیرد، ابتدا باید بداند که وجود دارید یا خیر. گوگل از چندین روش برای کشف مطالب جدید در وب استفاده می‌کند اما اولین روش آن خزیدن یا کاوش کردن است. به بیانی ساده‌تر، گوگل به سراغ لینک‌های می‌رود که کسی آن‌ها را ندیده است. برای انجام این کار، آن‌ها از یک برنامه کامپیوتری به نام عنکبوت استفاده می‌کنند.

به‌عنوان مثال، اگر صفحه‌ی اصلی شما از گوگل بک‌لینک بگیرد بدین معنی است که صفحه شما در گوگل ایندکس‌گذاری شده است. بار بعدی که گوگل به سایت شما سر می‌زند، آن لینک را دنبال می‌کند تا صفحه اصلی وبسایت شما را پیدا کند و احتمالاً آن را به فهرست خود اضافه می‌کند. کراولر گوگل، سایر صفحاتی را که به صفحه‌ی اصلی لینک شده‌اند در سایت پیدا می‌کند.

عواملی هم می‌تواند خزش این بات را متوقف کند. مانند:

لینک داخلی ضعیف: گوگل به لینک‌های داخلی تکیه می‌کند تا تمام صفحات سایت شما را بپیماید. صفحات فاقد لینک‌های داخلی معمولاً پیمایش نمی‌شوند.

لینک‌های داخلی نوفالو: لینک‌های نوفالو توسطِ گوگل، کاوش نمی‌شوند.

صفحات نوایندکس: می‌توان صفحاتی را که از متا تگ نوایندکس و عنوان HTTP استفاده کرده‌اند را از صفحاتی که گوگل برای ایندکس‌گذاری انتخاب کرده است، حذف کنید.

اگر سایر صفحات سایت شما دارای لینک‌های داخلی از صفحات نوایندکس هستند، گوگل ممکن است نتواند این صفحات را پیدا کند.

بستن robots.txt :Robots.txt یک فایل متنی است که به گوگل اجازه‌ی رفت و آمد به سایت شما را می‌دهد. حال اگر این صفحات را مسدود کنید، گوگل دیگر نمی‌تواند به کاوش خود ادامه دهد.

موبایل فرندلی

۶۳درصد جستجوها، از طریق موبایل انجام می‌شود که این آمار هر ساله در حال افزایش است. با توجه به این آمار، گوگل در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که یکی از فاکتورهای موثر در رتبه‌بندی سایت، سازگاری وبسایت با موبایل است. همچنین در سال ۲۰۱۸، ایندکس‌گذاری را نیز به صفحه‌های موبایل اضافه کرده است. هم‌اکنون این صفحات هم در ایندکس‌گذاری و هم در رتبه‌بندی گوگل موثر هستند.

همچنین سایت ادوبی آماری را منتشر کرده است، مبنی بر این که:

از هر ۱۰ نفر ۸ نفر از مصرف‌کنندگانی که محتوا روی موبایل آن‌ها به خوبی نمایش داده نشود، با محتوا ارتباط برقرار نمی‌کنند و سایت را می‌بندند. در واقع بیشتر افراد، هنگام بارگیری نسخه‌ی دسکتاپ در تلفن همراه دکمه‌ی برگشت را می‌زنند.

پس می‌توان گفت این پارامتر برای گوگل مهم است زیرا گوگل قصد دارد کاربران خود را راضی نگه دارد. حتی اگر این صفحات را رتبه‌بندی کند و مردم روی آن کلیک کنند، اغلب کاربران از محتوای شما استفاده نمی‌کنند.

با استفاده از این سایت می‌توانید چک کنید که سایت شما با موبایل سازگار است یا خیر.

سرعت سایت

این ابزار به شما سرعت بارگذاری صفحه را نمایش می‌دهد که یکی از فاکتورهای مهم رتبه‌بندی محسوب می‌شود. همواره باید به‌خاطر داشته باشید که هدف گوگل، رضایت کاربران است و بارگذاری طولانی مدتِ صفحه ممکن است باعث عدم رضایت کاربران شود.

سرعت سایت خود را با این ابزار بسنجید.

سرعت سایت

هدف جستجو (search intent)

پیدا کردن کلمات کلیدی یا کلید واژه‌ی که می‌خواهید از آن برای رتبه‌بندی استفاده کنید، آسان است. کافی است کلمه‌ی موردنظر خود را در یکی از ابزارهای که برای پیدا کردن کلمات کلیدی اتستفاده می‌شود وارد کنید.

به عبارت دیگر، چیزی که افراد بسیاری در نظر می‌گیرند این است که آیا صفحه آن‌ها با قصد جستجوی کلمه‌ی کلیدی آن‌ها همسو است یا خیر. برای نشان دادن قصد جستجو، در زیر مثالی را می‌بینیم. در اینجا نتایج جستجوی گوگل در مقابل «آموزش آشپزی ایرانی» را می‌بینید.

حال با «آشپزی ایرانی» مقایسه کنید.

گوگل با وجود شباهت بین این دو کلمه‌ی کلیدی دو مجموعه کاملاً متفاوت از نتایج جستجو را نشان می‌دهد. اگر دقت کنید نتیجه‌ی جستجوی گوگل در کلمه‌ی کلیدی «آشپزی ایرانی»، کلی غذای ایرانی است اما نتیجه‌ی «آموزش آشپزی ایرانی»، فیلم آموزشی ساخت غذا را به شما نمایش می‌دهد.

گوگل انگیزه پشت این پرسش را تفسیر می‌کند و نتایجی را که کاربر می‌خواهد ببیند را نشان می‌دهد. می‌توان گفت قصد جستجو در عمل بدین معنی است. شما چگونه محتوای خود را به قصد حستجو بهینه می‌کنید؟ قصد جستجو با ۳ عامل شناخته می‌شود که در ادامه آن‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

نوع محتوا: اکثر نتایج بلاگ پست، صفحات محصول، صفحات دسته‌بندی، صفحات لندینگ‌پیج و … هستند.

فرمت محتوا: گوگل به طور عمده راهنمای نحوه‌ی رتبه‌بندی در لیست‌ها، مقالات، برنامه‌های آموزشی و مقایسه‌ی بخشی از دیدگاه‌ها است. (فرمت محتوا عمدتاً به موضوعات اطلاعاتی اشاره دارد.)

زاویه محتوا: صفحاتی که جایگاه بالایی در گوگل دارند، دارای یک موضوع مشترک یا نقطه‌ی فروش متفاوت هستند؟ اگر اینچنین است، پس اطلاعاتی را به شما در مورد آنچه که ممکن است برای جستجوگرها مهم باشد می‌دهد. ( علاوه بر این، همچنین می‌توانید نتایج موتورهای جستجو را به قصد جستجو بررسی کنید.)

به‌طور مثال، اگر فیچر اسنیپت باشد، می‌توان دریابید که جستجوگرها به دنبال چه اطلاعاتی هستند.

بک‌لینک

الگوریتم رده‌بندی گوگل بر اساس چیزی به اسم پیج‌رنک است. به زبان ساده، می‌توان بک‌لینک را به عنوان رای تفسیر کرد. به‌طور کلی، صفحات با رای بیشتر تمایل به رتبه بالاتری دارند.

اگر می‌خواهید هر چیزی را رتبه‌بندی کنید، بک‌لینک‌ها را در نظر بگیرید. تنها چالش لینک‌ها، انواع خاصی از محتواهاست. مانند: صفحه محصول.

تاکنیک‌های زیادی برای ساخت لینک وجود دارد. مثلاً شما می‌توانید بهترین محتوای خود مانند بلاگ پست‌ها را در نظر بگیرید. در ادامه شما خواهید دید که این کار به چه صورت انجام گرفته است.

کلمه‌کلیدی موردنظر خود را در گوگل جستجو کنید. به دنبال صفحاتی بگردید که به اندازه شما مناسب نیستند.

چرا نیاز به سئو دارید

یادگیری سئو

محتوا و لحنِ مرتبط

تولید محتوا به سایت فرم می‌دهد اما سئو نیز به محتوا کمک می‌کند. سئو به اندازه‌ی کافی متغیرهای خاصی دارد که راجع به آن در ادامه توضیح خواهیم داد.

عناوین سئو داخلی

شما باید چیزهای زیادی و درباره‌ی عناوین سئوی داخلی سایت، محتوا و لحنِ مرتبط یاد بگیرید. همچنین باید اطلاعات فنی در مورد robots.txt بدست آورید.

عناوین لینک‌های مرتبط

در مورد مباحث لینک‌ها، انکر تکست و ریدایرکت‌ها عمیق شوید. باید همچنین بدانید چه موقع از نوفالو استفاده می‌کنید، پست مهمان از بین رفته یا خیر.

سیر تحول سئو

الگوریتم‌های موتور جستجو به طور مکرر تغییر می‌کنند و تاکتیک‌های سئو در پاسخ به این تغییرات تکامل می‌یابند.

مراحل سئو

سئو به طور کلی دو مرحله دارد، البته تصور نکنید که این مرحله ساده است و شما کار ساده ای را پیش رو خواهید داشت. سئو on_page و سئو off_page تکنیک ها و مراحل مهم آن هستند، اما از آنجایی که سئو on_page در سال های اخیر گستردگی بسیاری داشته، شاهد این هستیم که قسمتی از آن را به طور جداگانه ای سئو تکنیکال می نامند.

مراحل سئو

یعنی به طور کلی سه مرحله زیر را برای سئو سایت پیش روی داریم:

سئو تکنیکال (Technical SEO)

قبل از دسترسی به وب سایت باید در کدهای اولیه آن هم به سئو توجه داشته باشید. سئو تکنیکال به همین موارد دقت دارد. این مرحله شامل موارد زیر می شود؛

 • کدهای استاندارد
 • اصول طراحی سایت
 • سرعت بارگزاری سایت
 • ریسپانسیو بودن سایت

سئو داخلی (on-page)

اینکه محتوای صفحه و سایت شما هم چطور تدوین شده باشد، از دیگر مراحلی ست که تاثیر بسیاری بر روی رتبه بندی سایت شما دارد. سئو داخلی مرحله شامل موارد زیر می شود؛

 • انتخاب کلمه کلیدی مناسب
 • آنالیز رقبا
 • تولید محتوای با کیفیت
 • تدوین استراتژی محتوا
 • لینک سازی داخلی

سئو خارجی (off-page)

در سئو خارجی باعث می شود که سایت شما محبوبیت زیادی داشته باشد و البته نقش مهمی هم در رتبه بندی سایت شما دارد، این مرحله شامل موارد زیر می شود؛

 • ایجاد بک لینک
 • خرید رپورتاژ آگهی
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی

سئو سفید، خاکستری یا سیاه؟!

 1. سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه یکی از روش‌های است که با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های غیراصولی و غیرقانونی باعثِ بهبود رتبه‌ی سایت در کوتاه مدت می‌شود. می‌توان گفت که برای رسیدن به رتبه‌های بالاتر، قوانین گوگل و سایر موتورهای جستجو با استفاده از سئو کلاه سیاه زیر پا گذاشته می‌شود و به نوعی موتور جستجو فریب می‌خورد. با استفاده از این روش، خیلی سریع نتایج دلخواهتان را می‌گیرید اما پایدار نیست و ممکن است گوگل هر زمان متوجه این تقلب شود و سایت را جریمه کند.

 1. سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید برعکس سئوی کلاه سیاه یکی از روش‌های است که با استفاده از تکنیک‌های مجاز و مطابق با استانداردهای گوگل، منجر به بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو خواهد شد. نتیجه گرفتن در سئو کلاه سفید ممکن است زمان‌بر باشد اما پایدار و ماندگار است.

سئو سفید، خاکستری یا سیاه؟!

 1. سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری ترکیبی از دو روش سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید است. تکنیک‌های سئو خاکستری در راستای سئو کلاه سیاه است با این تفاوت که برای موتورهای جستجو قابل تشخیص نیست. این تکنیک‌ها تاثیر خوبی در رتبه سایت خواهند داشت و بدون جریمه شدن سایت توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو، رتبه آن افزایش خواهد یافت. هدف از به کارگیری روش سئو خاکستری، رسیدن به نتایج بالای موتورهای جستجو در مدت زمان کوتاه است.اگر اصول سئو خاکستری به درستی رعایت شود، در کوتاه مدت و با صرفه‌جویی در هزینه، سایت می‌تواند به رتبه‌های بالا در نتایج جستجو دست یابد.

برای اجرای هر یک از این عوامل و فاکتورها و به‌دست آوردن دلِ گوگل می‌توان از ترفندها و تکنیک‌های مختلفی استفاده کرد و با استفاده از ابزارهای زیادی آن را آنالیز کرد اما مهم‌ترین عامل که باعث موفقیت شما در این عرصه می‌شود، داشتن استراتژی مناسبِ است که علاوه بر به‌دست آوردن دلِ گوگل، دلِ مخاطب خود را نیز به‌دست آورید.

شما برای نوشتنِ استراتژی سئوی خود طبق گفته‌ی سایت Backlinko می‌توانید از این ۹ مرحله استفاده کنید:

 1. از کلمات کلیدی یک لیست بسازید.
 2. صفحه‌ی اول گوگل خود را تحلیل کنید.
 3. چیزی متفاوت یا بهتر تولید کنید.
 4. یک قلاب اضافه کنید.
 5. سایت خود را از لحاظ سئوی داخلی بهینه سازی کنید.
 6. سایت خود را برای هدف کاربر از جستجو بهینه سازی کنید.
 7. محتوای جذاب و کاربردی بسازید.
 8. لینک‌سازی را برای صفحه‌تان فراموش نکنید.
 9. محتوایتان را بهبود ببخشید و به روزرسانی کنید.

وقتی استراتژی خود را مشخص کردید طبق آن می‌توانید گام به گام پیش بروید و با استفاده از یک سری ابزارها می‌توان سایت خود را آنالیز کنید و نتیجه را ببینید.

مقایسه سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید هر دو شیوه‌هایی از سئو هستند که می‌توانید از طریق شیوه‌های مختلف، جایگاه سایت خود را افزایش دهید؛ اما همان‌طور که گفته شد، سئو کلاه سیاه مشکلاتی را به همراه دارد و می‌تواند باعث شود که سایت شما ممنوع شود و دیگر نتوانید از سایت استفاده کنید. در حالی که سئو کلاه سفید این‌چنین نیست و شما می‌توانید از طریق روش‌های اخلاقی سئو سایت را انجام دهید و در گوگل رتبه بگیرید.

ابزارهای سئو

 1. SEO SiteCheckup

این ابزار فاکتورهای مانند سرعت، بهینه بودن برای موبایل، شبکه‌های اجتماعی و امنیت و دیگر مشکلات متداول را نشان می‌دهد. یکی از بهترین ابزارهای که سایت شما و رقبا را آنالیز می‌کند و بر اساس پرامترهای مورد بررسی به شما نمره می‌دهد.

 1. The Web Checker

این ابزار فاکتورهای مانند عملکرد سئو، طراحی موبایل، امنیت و کارایی سایت را آنالیز می‌کند.

ابزارهای سئو

 1. Bing Seo Analyzer

این ابزار فاکتورهای مانند تحلیل بکلینک و کلمات کلیدی و جستجوی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهدو در آخر برحسب مشکلات سایت شما به شما پیشنهادات بنا به بهبودی سایت‌تان می‌دهد.

 1. Woorank

ورنک یکی از معروف‌ترین ابزارهای رایگان آنالیز سایت که 75000هزار وبسایت توسط آن مورد پردازش قرار گرفته‌اند. این ابزار یک سایت را به صورت عمقی بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کند و در پایان پیشنهادانی را بنا به بهبودی سایت مطرح می‌کند.

 1. Ahrefs

یکی از معروف‌ترین سایت‌های که بک‌لینک‌ها را مورد آنالیز و بررسی قرار می‌دهد.

مطمئناً خروجی تمامی این ابزارها یکسان است ولی برای بهبود سایت‌تان لازم است که از این ابزارها استفاده کنید.

در پایان

در این مقاله به طور کلی توضیح دادیم سئو چیست و چرا نیاز به سئو داریم؟ همچنین به ابزارها و مراحل سئو نیز اشاره کردیم. در پایان باید به این نکته اشاره کنم که پازلِ سئو قرار نیست به این زودی‌ها تمام شود. داستان سئو ادامه دارد…

یک پاسخ به “سئو چیست و چگونه یک سایت را سئو کنیم؟”

 1. پریا کرامت گفت:

  اطلاعات خوبی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب مرتبط

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO)؛ 8 تکنیک ممنوعه سئو

سئو کلاه سیاه در حقیقت به روش‌ها و تکنیک‌هایی گفته می‌شود که می‌توانید بر اساس آن‌ها رتبه سایت خود را...

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری (Gray Hat SEO)؛ تکنیک های 2021

سئو کلاه خاکستری یکی دیگر از شیوه‌های سئو است که باید گفت از سئو کلاه سفید، خطرناک‌تر و از سئو...

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید

چنانچه می‌خواهید وب سایت خود را بدون نقص قوانین به صفحه اول گوگل هدایت کنید استراتژی‌های لازم را باید مد...

سئو خارجی (off-page)

سئو خارجی (off-page)

چنانچه به دنبال یک وبسایت موفق و کسب و کار مناسب هستید باید از اطلاعات کافی در مورد جزئیات این...

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال (Technical SEO): آموزش کاربردی سئو تکنیکال

سئو تکنیکال نه ترس دارد و نه عجیب و غریب است. می دانم! بسیاری از شما از این اسم ترسیده‌اید...

سئو داخلی

سئو داخلی (on-page)

اگر به سئو علاقه داشته باشید، یا برای بهبود کسب و کار خود به دنبال یادگیری سئو باشید، احتمالاً می...

انتخاب کلمات کلیدی مناسب، آغازگر تولید محتوای با کیفیت!

آموزش جامع یافتن کلمات کلیدی در سئو

کلمات کلیدی چه کلماتی هستند؟ هنگامی‌که در اینترنت به دنبال اطلاعاتی درباره یک مطلب هستید، آن را با چه کلمات...

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل؛ به سیرک حیوانات گوگل خوش آمدید!

کافی است یک سرچ ساده داشته باشید و از خود گوگل در مورد الگوریتمهایش بپرسید! مطمئن باشید آنچه در برابرتان...

اصول سئو چیست؟

اصول سئو چیست؟

چنانچه مشغول به تجارت الکترونیک هستید و به کسب و کار اینترنتی می‌پردازید باید بدانید که سنگ بنای تجارت مدرن...