اینستاگرام مارکتینگ – اپیزود ۳: استراتژی بازاریابی اینستاگرامی

مژان فدایی
 1. اهداف خود را برای اینستاگرام تنظیم کنید
 2. مخاطبان هدف اینستاگرام خود را تعیین نمایید
 3. یک تحلیل رقابتی انجام دهید
 4. یک تقویم سرمقاله شکل دهید
 5. یک مارک سازگار در اینستاگرام بسازید
 6. پایگاه فالورهای اینستاگرام خود را رشد دهید
 7. فالورهای اینستاگرام خود را به مشتری تبدیل کنید

بسیاری از مشاغل فکر می‌کنند که باید در هر بستر رسانه اجتماعی حضور داشته باشند؛ با این کار استراتژی را فراموش می‌کنند. شما این اشتباه را نکنید. از آنجا که اینستاگرام با سایر سایت‌های اجتماعی پر طرفدار بسیار متفاوت است، به یک استراتژی بازاریابی مجزا احتیاج دارد. می‌توانید از اینجا شروع کنید تا سبک منحصر به فرد خود را در برندتان پرورش دهید.

۱- در استراتژی بازاریابی اینستاگرام اهداف خود را برای اینستاگرام تنظیم کنید

قبل از شروع به ارسال پست در اینستاگرام، از خود (یا تیم خود) یک چیز را بپرسید: چرا در اینستاگرام هستید؟ به همان اندازه که این سکو محبوب است، پاسخ شما نباید ” زیرا همه افراد دیگر هستند” باشد. برای اینکه بتوانید در درازمدت در اینستاگرام موفق باشید؛ باید یک هدف مشخص داشته باشید تا بتوانید زمان، انرژی و سرمایه گذاری پولی خود را توجیه کنید.

در اینجا جواب درست وجود ندارد. شاید دوست دارید از فید اینستاگرام خود برای ارسال و فروش محصولات خود به مشتریان مانند Anthropologie استفاده کنید. (بسیاری از مشاغل تجارت الکترونیکی و محصولات فیزیکی به همین دلیل در اینستاگرام قرار دارند.)

شاید شما برای به اشتراک گذاشتن محتوای نمونه کارها از اینستاگرام خود استفاده می‌کنید تا فالورهایتان بتوانند محصول (یا خدمات) شما را مانند یک متخصص زیبایی من، Wicked Waxer ببینند.

شاید شما در اینستاگرام باشید که با ارسال نقل قول‌های انگیزشی و تصاویر سرگرم کننده، مانند یکی از سازمان‌های مورد علاقه من، The Blurt Foundation، به سادگی آگاهی از برند را ایجاد کنید.

شاید مایل باشید از اینستاگرام برای به اشتراک گذاشتن محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده کنید تا فالورهایتان بتوانند افراد واقعی را که از محصول یا خدمات شما استفاده می‌کنند، مانند Orangetheory ببینند. (بسیاری از مشاغل جهانی یا مشاغل دارای حق رأی دادن نیز این کار را انجام می‌دهند.)

بهتر است حتماً اولین چیزی که در استراتژی بازاریابی اینستاگرام خود تعیین می‌کنید، هدفتان باشد. حدس بزنید چگونه؟ اینستاگرام شما می‌تواند چندین هدف داشته باشد، می‌توانید تصاویر محصول را ارسال کنید و همچنین محتوای تولید شده توسط کاربر UGC) ) را نیز به اشتراک بگذارید. اگر شما هدفتان مشخص است، می‌توانید برای اندازه گیری عملکردتان از ابزارهایی مانند Instagram Analytics استفاده کنید.

۲- مخاطبان هدف اینستاگرام خود را تعیین نمایید

قبل از شروع استراتژی بازاریابی اینستاگرام ، مخاطبی را که می‌خواهید به آنها برسید، تعیین کنید. اگر استراتژی‌های بازاریابی دیگری دارید، از آنها استفاده کنید تا تلاش‌های خود را مداوم نگه دارید. فراموش نکنید که عواملی مانند سن، مکان، جنس، درآمد، علایق، انگیزه‌ها و نقاط حساس، حائز اهمیت است و باید همواره آنها را درنظر بگیرید.

نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ رویدادهای مشهور و هشتگ های علاقه مند مربوط به شغل خود را بررسی کنید. ببینید چه کسانی از این هشتگ ها استفاده می‌کند و درگیرشان هستند و پروفایل‌های آنها را بررسی کنید؛ همچنین می‌توانید به فالورهای رقیب خود نگاهی بیندازید.

۳- در یک تحلیل رقابتی انجام دهید

بعد از اینکه مخاطبان را ذر استراتژی بازاریابی اینستاگرام خود تعیین کردید، یک تحلیل رقابتی انجام دهید تا ببینید سایر بازاریابان حوزه شما چه چیزی را پست می‌کنند. اگر رقبای برتر خود را از قبل می‌شناسید؛ بهتر است با بررسی پروفایل‌های اینستاگرام آن‌ها شروع کنید. اگر اینگونه نیست، برای یافتن حسابهای مشابه، اصطلاحات مربوط به تجارت و صنعت خود را جستجو کنید.

یک حسابرسی سریع از حساب‌های مرتبط انجام دهید تا ببینید که چه پست‌هایی بیشترین مشارکت را کسب کرده‌اند، هشتگ های معروف را استفاده می‌کنند، کپشن هایشان چیست و با چه سرعتی در حال رشد هستند. این اطلاعات می‌تواند به عنوان معیاری باشد تا شما بتوانید با توجه به آنها شروع به رشد حساب شخصی خودتان کنید.

هنگام بازبینی محتوای رقبای خود، به هر فرصتی که ممکن است از دست داده باشید توجه کنید. اضافه کردن مطالب منحصر به فرد و ترکیب آن با شغلتان، به شما کمک می‌کند تا از بقیه متمایز شوید.

۴- در استراتژی بازاریابی اینستاگرام یک تقویم سرمقاله شکل دهید.

به طور متوسط، برندها هر هفته حدود شش تصویر در اینستاگرام می‌گذارند که بیش از ۳۰۰ پست در هر سال است. در این زمان، پیگیری آنچه باید پست شود و مواردی که قبلاً ارسال شده است، دشوار می‌شود.

ایجاد یک تقویم سرمقاله می‌تواند در صرفه جویی در وقت و مدیریت حضور در اینستاگرام به شما کمک کند. تقویم خود را با برخی از انواع پست‌های اینستاگرام که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، پر کنید و می‌توانید کپشن ها، هشتگ ها و زمان ارسال هر پست را از قبل برنامه ریزی نمایید.

تقویم سرمقاله شما همچنین مکان بسیار خوبی برای ثبت هر رویداد مهم در حساب اینستاگرام شما است؛ مانند راه اندازی محصول جدید یا پیشنهادهای ویژه در آن زمان. با یک تقویم سرمقاله، می‌توانید به جای تلاش برای پست‌های لحظه آخری، فرصت‌های واقعی را دریابید و از آنها استفاده کنید.

۵- یک مارک سازگار در اینستاگرام بسازید

محتوای تصادفی یا جدا شده مخاطبان شما را گیج می‌کند و می‌تواند باعث شود که طرفدارانتان را از دست دهید. برای جلوگیری از این امر، زیبایی برندتان را در حساب اینستاگرام خود حفظ کنید.

با تفکر در مورد شخصیت برند خود، مشخص کنید که ارزش برند شما چیست؟ مشتریان و کارمندان شما چگونه برندتان را تعریف می‌کنند؟ آیا جسور، بازیگوش، دوستانه یا پرماجرا هستید؟

شخصیت برند شما باید روشن، تمیز و سازمان یافته باشد و حسابتان باید هر سه این ویژگی‌ها را منعکس کند. در حالت ایده آل، زیبایی شناختی مارک به شما کمک می‌کند تا برندتان قابل تشخیص باشد، به این معنی که کسی بتواند عکس شما را در فید اینستاگرام خود ببیند و بدون دیدن نامتان، فوراً بداند که این حساب برای شما است.

Taco Bell نمونه عالی دیگری از زیبایی شناسی برند است. فید آن بر زندگی پررنگ و جسورانه و پرتحرک مخاطبان خود متمرکز است و از تصاویر جالب برای هدایت مشارکت کاربران استفاده می‌کند.

وقتی شخصیت برند خود را تعیین کردید، محتوای خود را با آن مطابقت دهید. این حتی می‌تواند در مورد پالت رنگی که در عکس‌های شما استفاده می‌شود، صدق کند. زیبایی شناختی برند، فقط به تصاویر مربوط نمی‌شود. همچنین می‌توانید تصاویر را با نام تجاری خود در ذهن کاربران هک کنید.

به عنوان مثال، خوراک ردبول تصاویر و فیلم‌های پرانرژی زیادی دارد که به داستان برند آن اضافه می‌شود.

۶- پایگاه فالورهای اینستاگرام خود را رشد دهید

رشد ذیل به زمان و انرژی جدی نیاز دارد. ممکن است شما وسوسه شوید تا راه ساده‌ای را برای استفاده و خریدن فالور انتخاب نمایید ولی این کار را نکنید! فالوارهایی که می‌خرید، اصلاً نمی‌توانند با پیج شما مشارکت داشته باشند و فقط سبب بازدید کمتر از صفحه‌تان می‌شوند. (همچنین، تغییرات اخیر API اینستاگرام به طور خودکار آن کاربران غیرفعال را حذف می‌کند!)

این جا مواردی مطرح خواهد شد که می‌توانید بر روی آنها تمرکز کنید تا راه درست را دنبال نمایید.

 • اطمینان حاصل کنید که نام کاربری شما قابل شناسایی و جستجو است. اگر مردم نتوانند شما را پیدا کنند، نمی‌توانند شما را فالو نمایند! بیو خود را پر کنید. این آخرین چیزی است که کسی می‌بیند قبل از اینکه تصمیم بگیرد شما را فالو کند.
 • پس از بهینه سازی پروفایل خود (که در این بخش در مورد آن صحبت کردیم)، شروع به ارسال پست کنید. این ایده خوبی است که قبل از شروع به مشهور کردن فیدتان، ۱۰ تا ۱۵ پست با کیفیت بالا جمع کنید. اگر کاربران از صفحه شما بازدید کنند و آن را خالی ببینند، احتمالاً شما را فالو نمی‌کنند.
 • سپس، به دنبال حسابهای مورد علاقه و مرتبط با برند خود باشید. مانند یک جامعه به اینستاگرام فکر کنید و به دنبال مشاغل دیگر در منطقه یا تأثیرگذارانی باشید که ممکن است از محصول یا خدمات شما لذت ببرند. با پیگیری حساب‌ها، اینستاگرام موارد مرتبط را به شما پیشنهاد می‌کند که می‌توانید آنها را فالو کنید.
 • پس از فالو کردن یک حساب کاربری، با محتوای آنها در تعامل باشید. این بهترین روش برای جلب توجه به حساب کاربری اینستاگرام خود، بدون اسپم کردن است. هنگامی که با یک حساب کاربری تعامل می‌کنید، صاحب حساب یک اعلان دریافت می‌کند. این می‌تواند باعث شود آنها بتوانند حساب شما را بررسی کنند و ممکن است شما را فالو کنند. همیشه با پاسخ به نظرات کاربران و مشارکت با محتوای آنها، از فالورهای خود قدردانی کنید.
 • دیگران را تشویق کنید تا محتوای شما را به اشتراک بگذارند. از سفیران برندها دعوت کنید تا حساب شما را به اشتراک بگذارند یا با حساب‌های مشابه همکاری کنند.
 • در آخر، حتماً اینستاگرام خود را در کانالهای دیگر تبلیغ کنید. لینک اشتراک گذاری اجتماعی اینستاگرام را در وب سایت خود قرار دهید و اینستاگرامتان را در سایر شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید. بعضی اوقات سریعترین راه برای به دست آوردن فالور های بیشتر، این است که به سادگی از آنها، این را بخواهید.

۷- فالورهای اینستاگرام خود را به مشتری تبدیل کنید

پس از ایجاد پایگاه فالورهای اختصاصی برای اینستاگرام، می‌توانید آن فالورها را به مشتری تبدیل کنید. در اینجا چند استراتژی ذکر شده است.

 • تبلیغات: معامله‌ها، تخفیف‌ها، BOGO ها و سایر پیشنهادات، راهی عالی برای هدایت فروش مخاطبان اینستاگرام شما است. برای دریافت پیشنهاد، حتماً مواردی را که طرفداران شما باید انجام دهند، درج کنید و یک مهلت را برای ایجاد احساس فوریت ذکر نمایید.
 • رقابت‌ها: چه راه بهتری برای ایجاد مشتری در مقایسه با اجازه به آنها برای آزمایش محصولتان وجود دارد؟ مسابقه‌هایی را اجرا کنید که به شخصی نیاز دارد تا وارد حساب شما شود یا پستتان را با هشتگ ارسال کند.
 • خیریه: ۸۱٪ انتظار دارند که شرکتها نسبت به امور خیریه تعهد عمومی داشته باشند. با انجام این کار می‌توانید نسبت به برندتان علاقه وافر ایجاد کنید و طرفدارانتان را به مشتری تبدیل کنید. به عنوان مثال، گپ (Gap) برای کمک به مبارزه با ایدز در آفریقا با صندوق جهانی همکاری کرد. از سال ۲۰۰۶، این کشور به جمع آوری بیش از ۱۳۰ میلیون دلار کمک کرده است.
 • تیزر: یک بستر عالی برای نمایش مخاطبان شما درباره محصولات جدید قبل از عرضه آن است. اگر شما نمی‌خواهید فیدهای فالورهایتان را فقط با عکس از محصولات پر کنید، با داشتن چند تیزر می‌توانید آن را متفاوت نمایید.
 • استفاده از لایو: با استفاده از لایو اینستاگرام، می‌توانید محصول یا خدمات جدیدی را به نمایش بگذارید. سپس با وارد کردن لینک خرید در بیو خود، کاربران را به سمت خرید هدایت کنید.

همچنین، فراموش نکنید که در استراتژی بازاریابی اینستاگرامی به نکات ریز هم بپردازید، مثلا از لینک موجود در بیو اینستاگرام خود و همچنین هایلایت استوریتان استفاده کنید، زیرا این امر می‌تواند فالورهایتان را به صفحات وب سایت، وبلاگ و محصولات شما متصل کند.

 

منبع: سایت Hubspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید 021-28424784 021-91035316
مشاوره رایگان (ساعت 10 الی 18)