با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
سئو وبلاگ چیست؟
سئو وبلاگ چیست؟

سئو وبلاگ چیست؟

در دنیای پر رقابت امروزی، همه دوست دارند اول باشند. وقتی در اینترنت به دنبال محصول یا خدماتی می‌گردید، شاهد آن هستید که برخی از وب‌سایت‌ها در بالاترین بخش سرچ گوگل ظاهر می‌شوند. اما آن‌ها چطور این کار را انجام داده‌اند؟ چگونه توانسته‌اند از رقبای خود پیشی بگیرند؟

احتمالاً آن‌ها با اصول سئو وبلاگ آشنایی داشته‌اند و با اجرای آن یک قدم پیشی گرفته‌اند! اگر شما هم دوست دارید با اصول مرتبط با سئو وبلاگ آشنا شوید، ما در ادامه این مطلب به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

سئو وبلاگ چیست؟

در ابتدا بهتر است با سئو وبلاگ آشنا شویم.

منظور از سئو وبلاگ فرایندی است که طی آن محتوای وبلاگ را به‌گونه‌ای می‌نویسیم و بهینه‌سازی می‌کنیم که در موتور جستجوی گوگل بالاترین رتبه را کسب کند.

اگر بخواهیم سئوی وبلاگ را تخصصی‌تر تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم به فرایند بهینه‌سازی ساختار سایت، محتوا و کد‌های HTML سایت برای موتور جستجوی گوگل، سئوی وبلاگ می‌گویند.

در سئو وبلاگ چه کار‌هایی انجام می‌دهیم؟

انتخاب کلمات کلیدی مناسب، تولید محتوا بهینه‌سازی شده، ایجاد لینک‌ها، افزایش سرعت بارگذاری صفحه سایت، بهینه‌سازی تجربه کاربری سایت و… از جمله کار‌هایی است که در سئو وبلاگ انجام خواهیم داد.

سئو وبلاگ چه اهمیتی دارد؟
سئو وبلاگ چه اهمیتی دارد؟

سئو وبلاگ چه اهمیتی دارد؟

یکی از مواردی که برای حفظ وبلاگ مهم است این است که ترافیک بالایی داشته باشد. ترافیک برای وبلاگ می‌تواند از راه‌های مختلفی مثل شبکه‌های اجتماعی، ‌ایمیل مارکتینگ و موتور جستجوی گوگل کسب شود. اما آنچه ترافیک ثابت و پایداری برای وبلاگ فراهم می‌کند سئو وبلاگ و بهینه‌سازی برای موتور جستجوی گوگل خواهد بود.

مابقی روش‌ها هرچند ترافیک برای وبلاگ ایجاد می‌کنند اما می‌توانند در مدت کوتاهی آن را کاهش دهند.
در ادامه مطلب قصد داریم راهکار‌هایی را برای شما ارائه کنیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید به‌سادگی سئو وبلاگ را انجام داده و برای وبلاگ خود ترافیک بالاتری را جذب کنید.

راهکار‌های اساسی برای سئو وبلاگ

قدرت کلمه کلیدی را دست کم نگیرید!

اولین و ضروری‌ترین نکته در سئو، انتخاب و استفاده درست از کلمه کلیدی خواهد بود.

برای انتخاب کلمه کلیدی سعی کنید خود را جای کاربر بگذارید، فکر کنید که کاربر ممکن است چه کلمه‌ای را در گوگل جستجو کند! همین کلمه را به‌عنوان کلمه کلیدی اصلی خود انتخاب کنید. گاهی حتی می‌توانید ۲ کلمه کلیدی برای متن خود اتخاذ کنید اما بیشتر از آن توصیه نمی‌شود چرا که تمرکز شما بر کلمه کلیدی اصلی را کاهش خواهد داد.

پس از انتخاب کلمه کلیدی لازم است آن را به‌درستی در متن خود به‌کار ببرید. اگر به دفعات کم از آن استفاده کنید اصول سئو را به‌درستی رعایت نکرده‌اید؛ اگر هم به دفعات خیلی زیادتر از حد نرمال آن را به‌کار ببرید موتور جستجو خیال می‌کند محتوای شما اسپم است و جریمه خواهید شد! پس سعی کنید به تعداد مناسب از کلمه کلیدی استفاده کنید.

کلمات کلیدی را در جای درست به‌کار ببرید

برخی از این جایگاه‌ها به شرح زیر خواهند بود.

  • عنوان: اولین جایی که باید کلمه کلیدی را در آن استفاده کنید عنوانِ محتوا است‌. عنوان اولین متنی است که کاربر با آن مواجه می‌شود. سعی کنید اگر در عنوان از کلمه کلیدی استفاده نکرده‌اید حتماً در ۶۵ کاراکتر ابتدایی محتوا از کلمه کلیدی استفاده کنید چرا که گوگل این حجم از محتوا را به کاربر نمایش خواهد داد.
  • تیتر‌ها و متن اصلی: پس از استفاده از کلمه کلیدی در عنوان لازم است در تیتر‌ها و متن به‌صورت منظم از کلمات کلیدی استفاده کنید. اما یادتان باشد، تعداد دفعات استفاده از کلمات کلیدی نباید تمرکز شما را از مناسب بودن متن دور کند!
  • یو آر ال یا URL: استفاده از کلمه کلیدی در URL وبلاگ از اصول سئو وبلاگ محسوب می‌شود چرا که موتور جستجوی گوگل برای اینکه بداند متن درباره چیست در ابتدا به این بخش مراجعه خواهد کرد. پس استفاده از کلمه کلیدی در این بخش را فراموش نکنید.
  • توضیحات متا: بخش دیگری که هم توسط موتور جستجوی گوگل مشاهده می‌شود و هم توسط کاربر، متا دیسکریپشن یا توضیحات متا است که توضیح مختصری از متن ارائه خواهد کرد. در این بخش هم از کلمه کلیدی استفاده کنید.
سئو وبلاگ و 10 راهکار اساسی برای سئو وبلاگ
سئو وبلاگ و 10 راهکار اساسی برای سئو وبلاگ

وبلاگتان را موبایل فرندلی کنید!

گوگل در سال‌های اخیر به‌دلیل اینکه مردم از تلفن‌های همراه بیش از پیش استفاده می‌کنند، تمرکز خود را بر سایت‌هایی قرار داده است که با موبایل سازگاری دارند و صفحاتی دارند که قابل نمایش در موبایل و تبلت هستند. اگر می‌خواهید مخاطبان شما راحت‌تر از سایتتان استفاده کنند بهتر است کاربری سایتتان را با موبایل منطبق کنید. این مسئله، در سال‌های اخیر جزء الگوریتم‌های گوگل بوده است که سایت‌هایی که موبایل فرندلی هستند در بالاترین نتیجه جستجوی گوگل وارد می‌شوند.

توضیحات متا را منحصربه‌فرد کنید

یکی از بخش‌هایی که در سئو وبلاگ بسیار ضروری و مهم است توضیحات متا یا همان متا دیسکریپشن نام دارد. این بخش را می‌توانیم به‌عنوان نماینده کل متن شما در نظر بگیریم.

سعی داشته باشید این بخش از متن خود را هرچه جذاب‌تر بنویسید و در آن از کلمات کلیدی استفاده کنید.

نکته‌ای که درباره این متن وجود دارد این است که گاهی موتور جستجوی گوگل متن دیگری که شامل کلمه کلیدی است را اشتبا‌هاً به‌عنوان توضیحات متا ارائه می‌کند. پس سعی کنید با رعایت تمام اصول نوشتن توضیحات متا، آن را به‌درستی بهینه‌سازی کنید.

بهینه‌سازی تصاویر را فراموش نکنید!

یکی از عواملی که باعث می‌شود متن شما برای کاربر جذاب‌تر باشد استفاده از عکس‌ها خواهد بود. اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که موتور جستجوی گوگل نمی‌تواند عکس‌ها را به‌تنهایی بخواند و باید حتماً متن جایگزین (Alt Text) برای تصاویر وجود داشته باشد.

هنگامی که شما از متن‌های جایگزین استفاده می‌کنید برای کاربر هم تجربه کاربری بهتری ایجاد خواهد شد چرا که وقتی تصویر هنوز بارگذاری نشده است این متن نمایش داده می‌شود.

نوشتن متن جایگزین اصلاً کار سختی نیست و با استفاده از تگ‌های HTML می‌توان آن را ایجاد کرد.

در انتخاب تگ‌ها دقت داشته باشید!

استفاده از تگ‌ها باعث می‌شوند محتوای شما دسته‌بندی و مرتب شود. اما اگر از تگ‌های زیاد و مشابه استفاده کنید موتور جستجو متن شما را چندین بار می‌خواند و آن را کپی در نظر می‌گیرد و امتیازی منفی به شما خواهد داد.

اگر در وبلاگ خود از تگ‌های مشابه استفاده می‌کنید آن‌ها را تغییر دهید و بجای آن از تگ‌هایی استفاده کنید که متفاوت هستند‌.

ساختار منظمی را به URL‌ها اختصاص دهید!

یکی از بخش‌هایی که در وب‌سایت اهمیت زیادی دارد URL صفحات مختلف هستند‌. شما باید این URL‌ها را که بسیار هم مورد علاقه موتور جستجوی گوگل هستند به‌صورت کاملاً منظم ایجاد کنید. URL‌ها باید به‌صورتی باشند که استفاده از آن برای کاربر هم راحت باشد. برای مثال وقتی کاربر با URL مشابه http://blog. yoursite. marketing مواجه می‌شود باید بداند در بخش مارکتینگ قرار دارد و اگر می‌خواهد وارد بخش فروش شود و عبارت marketing را به sale تغییر می‌دهد واقعاً به آن بخش وارد شود.

به غیر از اینکه در نوشتن URL باید نظم را رعایت کنید، لازم است آن را کوتاه بنویسید و در آن از تاریخ استفاده نکنید. اگر تاریخی در URL استفاده شود حتی پس از به‌روز‌رسانی مطالب هم ممکن است این تاریخ عوض نشده و توسط موتور جستجو به‌عنوان یک محتوای قدیمی شناخته شود.

محتوا‌های لینک خور ایجاد کنید و به آن‌ها لینک داخلی بدهید

استفاده از لینک‌ داخلی از چند نظر مناسب هستند. اگر شما در صفحه‌ای از وب‌سایت خود محتوایی را ارائه می‌کنید و در صفحات دیگر سایت خود توضیحات اضافی درباره آن دارید، بهتر است از لینک‌های داخلی استفاده کنید.

وقتی از لینک‌های داخلی استفاده می‌کنید کاربر بیشتر در وب‌سایت شما می‌ماند و اطلاعاتش هم کامل‌تر خواهد شد.

از طرفی از نظر سئو وبلاگ هم این روش بسیار کار ساز خواهد بود چرا که از این طریق موتور جستجو چندین بار سایت شما را بررسی خواهد کرد.

سئو وبلاگ
سئو وبلاگ

کنسول جستجوی گوگل یا Google Search Console را استفاده کنید!

یکی از بخش‌هایی که به شما در سئو وبلاگ کمک زیادی خواهد کرد، سرچ کنسول گوگل است. این بخش دارای قسمت‌های مختلفی است که توسط آن می‌توانید وبلاگ خود را تحلیل و بررسی کنید.

یکی از بخش‌های آن گزارش عملکرد نام دارد که با آن می‌توانید کلیک‌هایی که برروی وب‌سایتتان انجام شده را تحلیل و بررسی کنید. همچنین می‌توانید بفهمید مردم پس از سرچ کدام کلمه کلیدی وارد سایت شما شده‌اند!

یکی دیگر از بخش‌های کنسول جستجوی گوگل، coverage نام دارد که با آن می‌توانید بفهمید چند صفحه از سایتتان در گوگل شاخص‌سازی شده است.

بخش دیگر آن sitemap است که آخرین نقشه‌ای که گوگل از سایت شما دیده است را نشان می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که نقشه جدیدی را به گوگل ارائه کنید.

با استفاده از این قابلیت می‌توانید پست‌های وبلاگ خود را در بالاترین نتایج جستجوی گوگل قرار دهید.

نقشه برای سایت ایجاد کنید!

وبلاگ‌ها به‌دلیل مطالب جدیدی که بارگذاری می‌کنند مدام توسط خزنده‌های گوگل تحت بررسی قرار می‌گیرند. پس سعی کنید فهرستی برای سایت ایجاد کنید.

با استفاده از برخی برنامه‌ها می‌توانید به صفحات سایت خود لینک دهید. برای مثال Yoast افزونه‌ای را ساخت که به‌صورت خودکار به صفحات مختلف لینک داده و آن‌ها را فهرست می‌کند.

سخن پایانی…

در دنیای پر رقابت امروز برای اینکه بتوانید از رقبای خود چند قدم جلوتر باشید لازم است بتوانید خودتان را مطرح کنید و کاربران بیشتری را به خود جذب کنید. یکی از مواردی که باید رعایت کنید سئو وبلاگ است که با آن به سادگی خواهید توانست در این راه موفق شوید.

در‌ این مطلب سعی کردیم نکاتی را برای شما ارائه کنیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید وبلاگ خود را در بالاترین نتایج جستجوی گوگل قرار دهید.

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *