با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره آموزش سئو » آموزش افزونه یواست سئو (yoast seo plaugin)
آموزش افزونه یواست سئو (yoast seo plaugin)
آموزش افزونه یواست سئو (yoast seo plaugin)

آموزش افزونه یواست سئو (yoast seo plaugin)

این روزها سئو سروصدای زیادی کرده است و بسیاری از صاحبان کسب‌وکار برای نتیجه بهتر از سایت خود به دنبال سئو هم هستند. یکی از افزونه‌هایی که به طور رایگان در مخزن وردپرس وجود دارد و برای بهینه کردن سایت به شما کمک می‌کند، یواست است. در ادامه کار کردن با افزونه یواست سئو را به طور کامل توضیح داده‌ایم.

سئو سایت وردپرس

هنگامی‌که در رابطه با سئو یک سایت وردپرسی صحبت می‌کنیم، در اکثر موارد اولین چیزی که به ذهن مخاطب می‌رسد، افزونه یواست است. شاید برای شما جالب باشد که سئو وردپرس پیچیدگی بسیاری دارد و به همین افزونه خلاصه نمی‌شود.

بااین‌وجود، به‌کارگیری افزونه یواست به شما کمک می‌کند که اصول اولیه سئو (به‌خصوص سئو محتوا) را در وب‌سایت خود پیاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از افزونه یواست به طور تنها نمی‌تواند نتیجه خارق‌العاده‌ای را برای سایت شما به همراه داشته باشد.

دسترسی به افزونه یواست در وردپرس

شما می‌توانید این افزونه را به طور رایگان از مخزن وردپرس دانلود کنید. در حالت دیگر می‌توانید این افزونه را از یک منبع معتبر هم دانلود کرده و سپس در وردپرس خود بارگذاری کنید. پیشنهاد ما این است که افزونه را از مخزن وردپرس دانلود کنید. به‌طورکلی برای این کار هیچ منبعی معتبرتر از خود وردپرس وجود ندارد.

بعد از دانلود کردن افزونه، در قسمت داشبورد وردپرس بخشی برای افزونه‌ها تعبیه‌شده است. شما می‌توانید در همین قسمت به افزونه یواست سئو هم دسترسی داشته باشید. اگر برای اولین بار افزونه یواست را بر روی وردپرس خود نصب می‌کنید، باید تنظیمات پیکربندی آن را هم فعال کنید.

نحوه تنظیمات پیکربندی افزونه یواست
نحوه تنظیمات پیکربندی افزونه یواست

نحوه تنظیمات پیکربندی افزونه یواست

در تنظیمات پیکربندی، قسمتی به‌عنوان Configuration Wizard وجود دارد. با کلیک بر روی این قسمت، به‌سادگی و با توجه به راهنمایی که وجود دارد، می‌توانید تنظیمات مورد نظر خود را پیاده‌سازی کنید.

در ادامه قسمت‌های مختلف این بخش را شرح می‌دهیم.

در این قسمت بهتر است که گزینه A را انتخاب کنید.

نوع سایت

در این قسمت باید نوع سایت خود را مشخص کنید. اگر سایت شما محتوا محور است، باید گزینه اول یا همان بلاگ را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این اطلاعات بر روی تنظیمات افزونه یواست سئو تأثیر دارند. ازاین‌رو با دقت اطلاعات را تکمیل کنید.

نوع سایت در یواست
نوع سایت در یواست

نوع سازمان

در این قسمت باید مشخص کنید که یک وب‌سایت شخصی دارید، یا این سایت برای شرکت یا سازمانی خاص طراحی شده است. در ابتدا دو گزینه روبه روی شما قرار دارد، با انتخاب گزینه‌ای که مربوط به سازمان و شرکت است، باید اطلاعات دیگری را هم وارد کنید.

در بعضی از موارد شاهد این هستیم که مالک وب‌سایت می‌خواهد شبکه اجتماعی خود را به وب‌سایت متصل کند. یکی از روش‌هایی که برای این کار وجود دارد، اضافه کردن شبکه اجتماعی مورد نظر در این قسمت است. البته به یاد داشته باشید که اطلاعات وارد شده در این قسمت، قابلیت ویرایش دارند، پس نگرانی خاصی نداشته باشید.

قابلیت مشاهده در موتور جستجوگر

یعنی شما اجازه می‌دهید که سایتتان در موتور جستجوگری مانند گوگل نمایش داده شود. احتمالاً بعد از خواندن این متن تعجب کنید و بگویید مگر می‌شود که نخواهم سایتم نمایش داده شود! بله در مواردی که محتوای سایت شما هنوز تکمیل نشده است، یا مواردی از این قبیل، اگر سایت در موتورهای جستجوگر نمایش داده نشود، بهتر خواهد بود.

چند نویسنده

افزونه یواست به صورتی طراحی شده است که محتواهای تکراری را مشخص می‌کند. درصورتی‌که چندین نویسنده وجود دارند که محتوا را در سایت شما قرار می‌دهند، بهتر است که این گزینه را فعال کنید. در این صورت محتوای تمام نویسنده‌ها با یکدیگر مقایسه می‌شود و از منتشر شدن محتوای تکراری جلوگیری خواهد کرد.

البته احتمال آنکه شخصی باوجود چند نویسنده هم محتوای تکراری را در سایت منتشر کند، بسیار کم است. به‌هرحال به‌قول‌معروف کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، با فعال کردن این گزینه دیگر خیال خودتان و بقیه نویسنده‌های تیمتان را راحت می‌کنید.

سرچ کنسول گوگل

اگر به دنبال یادگیری سئو یا بهینه کردن وب‌سایت خودتان هستید، احتمالاً چندین بار نام سرچ کنسول گوگل را شنیده‌اید. این ابزار به شما کمک می‌کند که اطلاعات وب‌سایت خودتان را آنالیز کنید. برای کارایی بهتر می‌توانید افزونه یواست سئو را به سرچ کنسول مرتبط کنید.

سرچ کنسول به تنهایی باعث ارتقاء وب‌سایت شما نمی‌شود و تأثیری هم بر روی آن ندارد. آنچه اهمیت دارد، آنالیز کردن اطلاعاتی است که در این ابزار ثبت می‌شود. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌دهیم که آن را جدی بگیرید و اطلاعات را درست آنالیز کنید.

عنوان

عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک متن به‌حساب می‌آید. در افزونه یواست سئو قسمتی تعبیه‌شده است که شما با توجه به آن فرمت باید عنوان مورد نظر خود را وارد کنید. در این قسمت می‌توانید فرمت عنوان را مشخص کنید.

عنوان پیش فرض: عنوان |جدا کننده| نام وب‌سایت

پیشنهاد می‌دهیم همین فرمت پیش فرض را در نظر بگیرید و آن را تغییر ندهید.

قسمت‌های پیکربندی یواست به همین موارد ختم نمی‌شود. دو مورد دیگر هم وجود دارد که استفاده از آن‌ها رایگان نیست. برای استفاده از آن دو قسمت باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. البته باید بگوییم که همین مواردی که وجود دارد، به‌قدر کافی کمک کننده هست و می‌توانید کار را با آن شروع کنید.

متا باکس در افزونه یواست سئو

افزونه سئو بر روی کیفیت تولید محتوا هم نظارت دارد. محتوای نوشته شده به طور دقیق بررسی می‌شود، استفاده از کلمات کلیدی، خوانایی متن، نحوه به‌کارگیری کلمات کلیدی، تعداد کلمات نوشته شده و… ازجمله مهم‌ترین مواردی هستند که در رابطه با محتوا بررسی می‌شوند.

وظیفه بررسی محتوا بر عهده همین متا باکس است. توجه داشته باشید که شما به‌سادگی می‌توانید به این قسمت دسترسی داشته باشید. این روزها محتوا در زمینه سئو پادشاهی می‌کند، به همین دلیل اگر می‌خواهید وب‌سایت شما حرفی برای گفتن داشته باشد، بهتر است که به کیفیت محتوا توجه خاصی داشته باشید.

ویرایش Snippet

قسمت دیگری در افزونه یواست سئو به نام edit snippet وجود دارد. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های افزونه برای بهینه‌سازی محتوا و صفحه مورد نظر همین است. در سئو سایت، عنوان و متا دیسکریپشن اهمیت زیادی دارند. در این قسمت شما می‌توانید توضیحات متا و همچنین عنوان مناسب را وارد کنید.

توجه داشته باشید که در افزونه یواست سئو متناسب با عنوانی یا توضیحاتی که نوشته‌اید، رنگ‌هایی به شما داده می‌شود. رنگ سبز نشان می‌دهد که بهترین متن ممکن را نوشته‌اید. هرچه تعداد کلمات نوشته شده، کمتر یا بیشتر از حد مجاز باشد، این رنگ هم تغییر می‌کند. بدترین حالت آن رنگ قرمز است.

ویرایش Snippet در یواست سئو
ویرایش Snippet در یواست سئو

تجزیه‌وتحلیل متن نوشته شده

احتمالاً بعد از نوشتن متن در وردپرس با این صحنه مواجه شده‌اید، تعدادی از فاکتورها را تیک مثبت گرفته‌اید و تعدادی از آن‌ها قرمز شده است. هر یک از این فاکتورها معنی خاصی دارند و برای مواردی به کار می‌روند. در ادامه هر یک از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

  • تعداد استفاده از کلمات کلیدی (تقریباً در هر صد کلمه یک‌بار باید کلمه کلیدی به‌کاربرده شود)
  • خوانایی متن، جملات طولانی برای خواننده کسل کننده هستند. جملات کوتاه خوانایی بیشتری دارند. هر پاراگراف هم باید تقریباً 5 خط باشد. در این صورت متن شما خوانایی قابل قبولی دارد.
  • در اولین پاراگراف از کلمه کلیدی استفاده کنید.
  • لینک دهی داخلی هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  • لینک دهی خارجی هم فراموش نکنید.
  • استفاده از تصاویر به شما کمک می‌کند که مخاطب را بیشتر در صفحه خود نگه دارید. پیشنهاد می‌دهیم که هر 500 کلمه حداقل از یک عکس استفاده کنید.
  • کلمه کلیدی باید در عنوان سئو به‌کاربرده شود.
  • توضیحت متا نباید از تعداد خاصی کمتر باشد.
  • هر تصویری که استفاده می‌کنید، باید توضیحات مخصوص به خود داشته باشد. این توضیحات در قسمت Alt اضافه می‌شوند.

با توجه به هر یک از این توضیحات به‌سادگی می‌توانید خطای پیش آمده را برطرف کنید. توجه داشته باشید که در نهایت افزونه یواست سئو از یک تا صد به شما نمره می‌دهد. هرچه نمره به دست آمده بیشتر باشد، متنی که نوشته‌اید، بهتر است.

تجزیه‌وتحلیل متن نوشته شده در یواست
تجزیه‌وتحلیل متن نوشته شده در یواست

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که کار کردن با افزونه یواست سئو را به طور کامل توضیح دهیم. توجه داشته باشید که کار کردن با این افزونه بسیار ساده است، با کمی دقت و حوصله به‌سادگی می‌توانید با آن کار کنید و به نتیجه دلخواه خود برسید.

پیشنهاد می‌دهیم که در ابتدا تنظیمات پیکربندی را با دقت تکمیل کنید. در این صورت دیگر کارها روی روال می‌افتد و نگرانی خاصی نخواهید داشت. نکته دیگری که باید بدانید این است که افزونه یواست سئو تمام آن چیزی که نیاز دارید، نیست. برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن این افزونه کمک بسیاری به شما می‌کند اما به تنهایی کافی نیست.

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *