با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره آموزش سئو » چگونه گزارش سئو بنویسید؟
چگونه گزارش سئو بنویسید؟
چگونه گزارش سئو بنویسید؟

چگونه گزارش سئو بنویسید؟

در شرکت خدمات سئو فعالیت می‌کنید احتمالاً می‌دانید که یکی از مراحل مهم در کار هر سئوکار، نوشتن گزارش سئو است. این گزارش می‌تواند به رئیس شما و نیز به کارفرمایی که در حال انجام اقدامات سئو برروی سایت او هستید نشان دهد چه کار‌هایی انجام داده‌اید، میزان پیشرفت حاصل از انجام این اقدامات چقدر بوده است؟ ، چه برنامه‌ها و پیشنهاداتی برای بهبود شرایط سئو سایت دارید؟ و…

علاوه بر آن؛ گزارش می‌تواند روند پیشرفت کار و اقداماتی که مؤثر بوده‌اند را برای خود فرد سئوکار هم مشخص کند.

گاهی اوقات، سئوکاران با اینکه فعالیت خود را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند؛ در نوشتن گزارش سئو تلاش زیادی نمی‌کنند. نتیجه‌ای که ممکن است حاصل شود این است که کارفرما و یا رئیس شرکت فکر می‌کنند شما کاری انجام نداده‌اید.

پس تا اینجا متوجه شدیم که نوشتن گزارش سئو اهمیت زیادی دارد. اما اینکه چه چیز‌هایی را در این گزارش بیان کنیم مهم است. در این مطلب قصد داریم به شما پارامتر‌ها و معیار‌هایی را معرفی کنیم که بهتر است در گزارش به کار ببرید.

چه مواردی را در گزارش سئو ذکر کنیم؟

برای اینکه گزارش سئویی که می‌نویسیم جامع و در بر گیرنده همه فعالیت‌های ما باشد، باید برخی از پارامتر‌ها که اهمیت بیشتری دارند را در آن توضیح دهیم. ممکن است با بیانی اندک بتوانید همه آنچه را که لازم است درباره فعالیت انجام شده در زمینه سئو برای کارفرما توضیح دهید، اما گاهی اوقات هم کوتاه نوشتن جوابگو نیست و باید موارد بیشتری را برای رساندن مقصودتان بیان کنید.

اگر سعی داشته باشید به صورت خلاصه گزارش را بنویسید و تنها به چندین پارامتر بسنده کنید، ممکن است نتوانید کاری که انجام داده‌اید را آنگونه که بوده است نشان دهید.

گاهی هم تصمیم می‌گیرید در نوشتن گزارش سئو، تمام معیار‌ها را ذکر کنید که این کار هم باعث طولانی شدن متن و خستگی خواننده می‌شود.

پس سعی کنید در ابتدا انتخاب کنید کدام یک از معیار‌ها برای نوشتن گزارش لازم است.

برای نوشتح گزارش، لازم است از برخی ابزار موجود استفاده کنید. ابتدا قصد داریم این ابزارها را به شما معرفی کنیم.

برای نوشتن گزارش سئو به چه ابزاری نیاز داریم؟

ابزار‌های متعددی برای بررسی وضعیت سئو و نوشتن گزارش آن وجود دارد. اما اصلی‌ترین ابزاری که برای این کار لازم دارید؛ Google Analytics است. می‌توانید از سایر ابزار مثلGoogle Data Studio، Google Search Console و Semrush هم استفاده کنید.

چه معیار‌هایی را در گزارش سئو باید بیاوریم؟

چه معیار‌هایی را در گزارش سئو باید بیاوریم؟

 1. کلمات کلیدی‌ای که کاربران را به سایت شما فراخوانده‌اند

یکی از مهمترین کار‌هایی که باید انجام دهید این است که کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کاری که برای آن سئو انجام می‌دهید را مشخص کنید. با تعیین کردن این کلمات، می‌توانید مشخص کنید جایگاه سایت شما در موتور جستجوی گوگل کجاست و چقدر با سایت‌های برتر فاصله دارید. البته آنچه مهم است، میزان ورود کاربران به سایت شما در نتیجه جستجوی آن کلمه کلیدی است و آنچه کمتر اهمیت دارد، فاصله تا بالاترین سایت در رتبه‌بندی است.

برای بررسی میزان ورود کاربران به وب سایت، می‌توانید از Google Analytics استفاده کنید.

 1. بک لینک‌ها و لینک‌های داخلی

از دیگر نکاتی که باید در گزارش سئو به آن توجه کرده و آن را ذکر کنید، تعداد لینک‌های داخلی و تعداد لینک‌های ورودی به سایت است. پس از آن، باید محبوب‌ترین لینک‌های ورودی به صفحات سایت را مشخص کنیم تا انواع مشابه آن را بیشتر در سئو سایت استفاده کنیم.

یکی دیگر از مسائلی که باید در گزارش سئو ذکر کنیم، ترافیکی است که از بک لینک‌ها دریافت کرده‌ایم. وقتی مشخص کنیم از کدام سایت‌ها ترافیک بیشتری گرفته‌ایم، می‌توانیم فعالیت خود را به آن حوزه بیشتر ارتباط دهیم و بک لینک‌های بیشتری از آن دریافت کنیم.

 1. لینک‌های شکسته

مسأله لینک‌های شکسته ممکن است زیاد رخ بدهد. پس این موضوع باید مورد بررسی شما قرار بگیرد و در گزارش سئو ذکر شود. وقتی در سایتی که درحال سئو آن هستید لینک‌هایی مرتبط با صفحاتی از سایت قرار گرفته است و شما در آن صفحات تغییراتی را اعمال می‌کنید، لینک‌های مذکور، دیگر کاربر را به آن صفحات هدایت نخواهند کرد و او با صفحه‌ی ۴۰۴ مواجه می‌شود. ممکن است این موضوع عادی باشد، اما وقتی که تعداد صفحات ۴۰۴ در سایت مذکور زیاد شود برای سئوی شما مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد. اولین مسأله‌ای که رخ می‌دهد این است که میزان بررسی صفحات توسط گوگل کاهش میابد و از طرف دیگر، کاربران سایت شما را ترک خواهند کرد و نرخ پرش هم در سایت شما زیاد خواهد شد.

 1. زمان ماندن کاربر‌ها در صفحه

در گزارش سئو حتماً باید به بررسی مدت زمانی که کاربران در صفحه سایت مانده‌اند نیز بپردازید. تایمی که مخاطب در صفحه سایت می‌ماند بستگی به طراحی ظاهری و کاربردی وب سایت دارد و کیفیت سئوی شما را مشخص می‌کند.

 1. میزان بازدید صفحه

در نوشتن گزارش سئو، همچنین باید مشخص کنید که کاربران بیش از همه از کدام صفحات بازدید کرده‌اند؟ وقتی میزان بازدید از یک صفحه بیشتر باشد، می‌تواند نمایانگر دو چیز باشد؛

 • اینکه مخاطبان به محتوای آن صفحه علاقه بیشتری نشان داده‌اند.
 • سئو آن صفحه از سایت موفق‌تر بوده است و مطابق با اصول انجام گرفته است.

به هرحال، اول باید مشخص شود میزان بازدید از کدام صفحات بیشتر بوده و سپس به بررسی علت آن بپردازیم. برای این بررسی می‌توان از Google Analytics استفاده کرد.

 1. نرخ پرش

یکی از مواردی که باید در گزارش سئو به آن بپردازیم، میزان پرش از سایت است. این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ولی با این وجود ممکن است کمتر به آن پرداخته شود.

نرخ پرش تعداد کاربرانی را مشخص می‌کند که پس از ورود به سایت، به سرعت از آن خارج شده‌اند. علت خروج این کاربران، می‌تواند نامناسب بودن محتوا یا طراحی ظاهری سایت و یا هر دلیل دیگری باشد که باید علت مشخص گردد و برای رفع آن اقداماتی انجام بگیرد.

 1. سرعت سایت

از دیگر مواردی که مهم است و باید به آن پرداخته شود، سرعت سایت است. اگر سرعت بارگذاری صفحات سایت مناسب نباشد، ممکن است کاربران از سایت خارج شده و نرخ پرش را زیاد کنند. از طرفی، همانطور که می‌دانید سرعت سایت مسئله‌ای است که توسط گوگل هم بسیار به آن پرداخته می‌شود. پس باید سعی کنید هر مشکلی که در این زمینه وجود دارد را بررسی کرده و سپس برای رفع آن پیگیری کنید.

یک گزارش خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 1. بررسی اشتباهات

در نوشتن گزارش سئو، باید اشتباهاتی که در سایت از نظر سئو وجود دارد را مشخص کنید و برای رفع آن‌ها اقداماتی را پیشنهاد دهید. گاهی بیان این مسأله در گزارش سئو، باعث طولانی‌تر شدن آن می‌شود و به همین دلیل، سعی بر آن است که در جلسات حضوری درباره‌اش صحبت کنند.

 1. صفحات ایندکس شده

یکی دیگر از مسائلی که بیان آن در گزارش سئو باید انجام شود، تعداد صفحاتی هستند که توسط گوگل ایندکس شده‌اند.

 1. برنامه ماه آینده

در انتهای توضیحاتی که ارائه داده‌اید، باید برنامه‌ای را که برای ماه آینده درنظر گرفته‌اید به کارفرما توضیح دهید تا در جریان کاری که قرار است انجام دهید قرار بگیرد.

یک گزارش خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • نظم: اولین مسأله‌ای که در نوشتن گزارش سئو اهمیت دارد نظم آن است. اینکه در زمان‌های مشخص گزارش را به کارفرما تحویل بدهیم باعث می‌شود او بداند ما برنامه‌ریزی دقیقی برای سئو سایت او داریم. اگر چنین نباشد، ممکن است فکر کند در انجام کار‌ها نظم مشخصی ندارید و اعتمادش نسبت به شما سلب گردد.
 • سادگی و کوتاه بودن: در هنگام نوشتن گزارش سعی کنید آن را با زبانی ساده و بدون به کار بردن اصطلاحات پیچیده بیان کنید. کارفرمایی که کار سئو را به شما سپرده است، ممکن است مشغله‌های زیادی داشته باشد و در نتیجه نتواند با اصطلاحات پیچیده‌ای که می‌نویسید کنار بیاید! از طرفی سعی کنید گزارش سئو را کامل اما کوتاه بنویسید تا کارفرما و یا هر کس دیگری که قرار است آن را بررسی کند، تا انتهای آن را به راحتی مطالعه کند.
 • دربرگیرنده اقدامات سابق و برنامه‌های آتی: گزارشی که می‌نویسید، باید هم دربرگیرنده اقداماتی باشد که انجام داده‌اید و هم کار‌هایی را شامل شود که قرار است در آینده انجام دهید.

با این کار، اعتماد به اقداماتی که شما انجام می‌دهید بیشتر خواهد شد و کارفرما و رئیس شما متوجه می‌شوند که برای کارتان برنامه‌ریزی دارید.

 • قابل مقایسه بودن گزارش: گزارش‌هایی که می‌نویسید، باید به گونه‌ای باشند که یک روند مشخص را تا پایان نشان دهند. اگر چنین گزارش‌هایی را تهیه کنید، می‌توانید با کنار هم قرار دادن آن‌ها، پیشرفتی که داشته‌اید را بهتر مشخص کنید.

در کل بهتر است برای نوشتن گزارش معیار‌هایی را انتخاب کنید که نیاز به توضیح بیش از حد نداشته باشند تا از طولانی‌تر شدن آن جلوگیری کنید. مناسب‌ترین گزارش سئو، از ۴۰ صفحه تشکیل شده است که شما در این تعداد صفحه می‌توانید توضیحات کافی را درباره اقدامات انجام شده، پیشرفت‌های صورت گرفته و کار‌هایی که باید انجام بدهید بیان کنید.

کلام آخر…

همانطور که دیدیم، نوشتن گزارش سئو اهمیت زیادی برای سئوکاران دارد. این گزارش علاوه بر اینکه روند کار را برای کارفرما مشخص می‌سازد، می‌تواند به سئوکار در بررسی کاری که انجام داده است هم کمک زیادی کند.

براساس اصولی که ذکر کردیم، می‌توانید از معیار‌هایی که کارکرد شما را بهتر مشخص می‌کند در گزارش خود استفاده کنید.

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *