با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره آموزش سئو » تاثیر ui و ux در سئو
تاثیر ui و ux در سئو
تاثیر ui و ux در سئو

تاثیر ui و ux در سئو

به عنوان کاربر، وقتی وارد سایتی می‌شویم اولین چیزی که نظرمان را جلب می‌کند، طراحی ظاهری سایت است. این طراحی آنقدر اهمیت دارد که می‌تواند باعث شود ما در آن سایت بمانیم و یا آن را بلافاصله ترک کنیم!

از طرفی، وقتی داریم در سایت به دنبال چیزی می‌گردیم و یا قرار است خریدی در سایت انجام دهیم، هرچه زودتر به آن دست پیدا کنیم و کار با سایت برایمان راحت‌تر باشد، رضایت ما از آن سایت بیشتر خواهد بود.

این‌ها همه تأثیر ui و ux در سئو را مشخص می‌کند. از آنجایی که اهمیت این موضوع زیاد است، سعی داریم در این مطلب به شما اطلاعاتی در این باره ارائه دهیم.

تأثیر ui و ux در سئو چیست؟

همانطور که گفتیم، طراحی ظاهری سایت اولین عاملی است که مشخص می‌کند ما به عنوان کاربر چقدر از سایت رضایت داریم و قرار است چه مدت در آن بمانیم.

مطمئناً هرچه ظاهر سایت زیباتر باشد و طراحی آن متناسب با سلیقه ما باشد، علاقه بیشتری به ماندن در آن و بررسی صفحات مختلفش خواهیم داشت و بالعکس؛ وقتی ظاهر سایتی جذابیت کافی را نداشته باشد، دوست داریم زودتر از آن خارج شویم.

از طرفی هرچه دسترسی به بخش‌های مختلف سایت برای ما راحت‌تر باشد، رضایت بیشتری از آن خواهیم داشت و زمان بیشتری را در آن سپری خواهیم کرد.

موتور جستجوی گوگل، به مسأله‌ی رضایت کاربران اهمیت ویژه‌ای می‌دهد و براساس آن است که رتبه سایت را تعیین می‌کند. اما از کجا می‌فهمد رضایت کاربر زیاد است؟

مهمترین موضوعی که نشان دهنده رضایت کاربر است، مدت زمان ماندن در سایت است. هرچه میانگین زمانِ ماندنِ کاربران در صفحات سایتی بیشتر باشد، نمایانگر آن است که رضایت بیشتری از محتوای سایت داشته‌اند. این مسأله به موتور جستجوی گوگل اطمینان کافی را می‌دهد که سایت شما شایسته آن است که رتبه برتر را در نتایج جستجو کسب کند!

مسأله‌ای وجود دارد که دقیقاً برعکس چیزی است که بالاتر گفتیم؛ همان بانس ریت (bounce rate). منظور از بانس ریت و یا میزان پرش، تعداد کاربرانی است که پس از ورود به سایت شما، بلافاصله آن را ترک کرده‌اند. متأسفانه تأثیری که بانس ریت روی سئو دارد بسیار منفی بوده و برای موتور جستجوی گوگل اینگونه تلقی می‌شود که طراحی و یا محتوای سایت شما مناسب نبوده است.

پس دیدیم که تأثیر ui و ux در سئو تا چه حد زیاد است و اگر به آن توجه نشود ممکن است تأثیرات منفی برروی سئو سایت شما داشته باشد.

تأثیر ui و ux در سئو چیست؟
تأثیر ui و ux در سئو چیست؟

اهمیت ui و ux در سئو چیست؟

  • تأثیری که طراحی ui و ux در سئو دارد، اثری مکمل است. یعنی با بهبود وضعیت سئو سایت، کاربران به طرف سایت شما جذب خواهند شد و با مناسب بودن طراحی ui و ux، در آن می‌مانند. اینگونه ui و ux اثر تقویت‌کننده‌ای بر سئو دارند.
  • طراحی مناسب ui و ux در سئو سایت اثر مثبت دیگری هم دارد. این اثر مرتبط با ایجاد مشتریان وفادار است. وقتی شما اصول طراحی ui و ux در سئو را به درستی رعایت کنید، نتیجه‌ای که حاصل می‌شود جذب مخاطبان بیشتر خواهد بود. از طرفی، مخاطبان سابق شما نیز بیشتر به سایت شما سر می‌زنند.
  • طراحی اصولی ui و ux سایت، به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید از سایر سایت‌های معتبر لینک دریافت کنید. خود این موضوع می‌تواند به بهبود وضعیت سئو سایت شما کمک زیادی کند.

بررسی تأثیر ui بر سئو سایت

طراحی رابط کاربری و یا همان User Interface design، شامل چیدمان‌ها، ترکیب رنگ‌ها، افکت‌ها و… است. وقتی همه این عوامل در جای خود باشند و به صورت اصولی استفاده شده باشند، حس خوبی را به کاربر منتقل خواهند کرد. همانطور که می‌دانید؛ نتیجه‌ای که حاصل می‌شود افرایش زمان ماندن کاربر در سایت خواهد بود.

بسیار مهم است که سایت شما مرتب چیده شده باشد. اگر سعی کنید سایت را شلوغ بچینید، ممکن است کاربری که وارد شده است گیج شود. در این صورت سایت شما را ترک می‌کند و بانس ریت را بیشتر می‌کند.

بررسی تأثیر ux بر سئو سایت

طراحی تجربه کاربری و یا همان User Experience design، شامل دو مورد است. یکی اینکه بخش‌های مختلف سایت به راحتی در دسترس قرار بگیرد تا کاربر بتواند راحت‌تر قسمت‌های مختلف سایت را پیدا کند.

بخش دیگر ux، همان کاری است که در راستای رساندن کاربر به هدف خود انجام می‌گیرد. یعنی سایت شما باید به قدری ساده طراحی شده باشد که کاربر برای رسیدن به هدف خود دچار مشکل نشود و بتواند خیلی راحت به آن دست یابد. مثلاً اگر قصد خرید محصولی را دارد، برای رسیدن به بخش سفارش و پرداخت، مسیر سختی بر سر راه او قرار نداشته باشد.

همانطور که دیدیم طراحی مناسب و اصولی ux هم می‌تواند در کسب رضایت مشتریان و افزایش مدت زمان ماندن آن‌ها در سایت مؤثر باشد.

در ادامه نکاتی که باید در طراحی ui و ux رعایت کنید را برای شما بیان خواهیم کرد.

بررسی تأثیر ux بر سئو سایت
بررسی تأثیر ux بر سئو سایت

نکاتی که در طراحی ui و ux سایت باید در نظر داشته باشید

  1. زیبایی در کنار سرعت مناسب مهم است

از آنجایی که ui و ux در سئو اهمیت زیادی دارند، رعایت این نکته، به عنوان مهمترین مسأله ضروری است. شما باید سعی کنید تا جای ممکن سایت خود را ساده و سبک طراحی کنید. اما در این طراحی در نظر داشته باشید که زیبایی ظاهری سایت شما باید حفظ گردد.

گاهی اوقات تأثیر ui و ux در سئو سایت به‌صورت منفی می‌شود؛ یعنی مدیران سایت، سعی دارند با طراحی ظاهری فوق‌العاده به نتایج بهتری برسند. مثلاً گاهی اوقات مشاهده می‌کنیم که در طراحی سایت‌ها از افکت‌ها و ترنزیشن‌هایی استفاده شده است که بسیار سنگین هستند و باعث شده‌اند سرعت سایت پایین بیاید. فراموش نکنید که سرعت پایین سایت هم یکی از دلایل افزایش بانس ریت است و کاربران را از سایت شما فراری می‌دهد.

پس هیچ‌گاه سعی نکنید سرعت را فدای زیبایی ظاهری سایت کنید. اگر هر دو مورد در کنار هم رعایت شوند، نتیجه رعایت اصول ui و ux در سئو سایت، کاملاً مثبت خواهد بود و باعث بهبود رتبه شما می‌شود.

  1. همه بخش‌های سایت باید در دسترس باشند

یکی دیگر از اصول ui و ux در سئو سایت، راحتی در استفاده از سایت است. کاربری که وارد سایت شما شده است، نباید وقتش در جستجوی محصولات و یا خدمات شما به هدر برود! شما باید همه قسمت‌ها را به‌صورت منظم قرار دهید تا کاربر هنگام پیمایش صفحات سایت شما، مطمئن باشد به هدفی که دارد خواهد رسید.

از طرفی لازم است در طراحی سایت از نوار‌های جستجو استفاده کنید. وجود نوار جستجو در بالای سایت، باعث می‌شود کاربر نخواهد مدت زیادی به دنبال کالا و یا خدمات مورد نظرش بگردد.

گوگل به این مسأله خیلی اهمیت می‌دهد و سایت‌هایی که استفاده از آن‌ها سخت باشد را به هیچ عنوان در جایگاه برتر قرار نخواهد داد.

نکاتی که در طراحی ui و ux سایت باید در نظر داشته باشید

  1. کاربر باید در سایت شما بماند

همانطور که گفتیم، اثر ui و ux در سئو سایت، بیشتر از طریق مدت زمان ماندن کاربر در سایت تعیین می‌شود. پس باید او را در سایت خود نگه دارید. اما چگونه می‌توانیم این کار را انجام دهیم؟

اولین کاری که باید بکنید این است که محتوای خوب تولید کنید. قطعاً وقتی محتوای شما جذاب نوشته شده باشد، کاربران در سایت شما می‌مانند و دوست دارند به بقیه قسمت‌ها هم سر بزنند.

اقدام دیگری که در این مورد می‌توانید انجام دهید این است که کاربر را با بخش‌های مختلف درگیر کنید. مثلاً در صفحه‌ای از یک محصول، پیشنهادی از محصولات دیگر را قرار دهید و لینک مربوط به آن صفحات را هم در کنارش بگذارید. این کار باعث می‌شود کاربرتان به صفحات دیگر هم سر بزند و اینگونه زمان باقی ماندن او در صفحات سایت شما زیاد شده و گوگل هم به مفید بودن محتوای شما اعتماد می‌کند.

  1. عناوین را درست و اصولی به کار ببرید

یکی دیگر از اصول ui و ux در سئو این است که از عناوین به درستی استفاده کنید. وقتی در سایت شما از مطالب مختلف صحبت می‌شود، باید با استفاده از عناوین مشخص کنید کدام مطلب در کجا قرار گرفته است.

استفاده درست از عناوین باعث می‌شود مخاطب راحت‌تر مطالب شما را پیدا کند.

لازم نیست در طراحی عناوین از استایل‌هایی استفاده کنید که سنگین هستند، تنها کافی است طراحی ساده‌ای را برای آن استفاده کنید اما دقت کنید که کاربر بتواند از آنها به درستی استفاده کند.

  1. ساده بنویسید

یکی دیگر از اصول ui و ux در سئو که باید توجه ویژه به آن داشته باشید، ساده نوشتن محتوا است. شما باید آنچه را که مخاطب لازم دارد بداند، با زبانی ساده به او بگویید. کاربر وارد سایت شما شده است تا بتواند از مطالبی که گذاشته‌اید استفاده کند‌. حال اگر شما در نوشتن این مطالب از عبارات و اصطلاحات پیچیده استفاده کرده باشید، کاربر صفحه سایت شما را ترک خواهد کرد که این همان اثر منفی ui و ux در سئو سایت شما خواهد بود.

کلام آخر…

همانطور که قبل‌تر هم گفتیم، ui و ux در سئو سایت تأثیر بسیار زیادی دارند. اگر سعی کنید طراحی این دو مورد را به‌صورت اصولی انجام دهید و از نکاتی که گفتیم برای آن استفاده کنید، می‌توانید مخاطبان زیادی را به طرف سایت خود جذب کنید و با افزایش زمان ماندن آن‌ها در سایت، وضعیت سئو سایتتان را بهتر کنید.

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *