با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره بازاریابی محتوا » نمونه های بازاریابی محتوا در جهان: ۲۴ برندی که با بازاریابی محتوا به ابرکمپانی تبدیل شدند
نمونه های بازاریابی محتوا در جهان: ۲۴ برندی که با بازاریابی محتوا به ابرکمپانی تبدیل شدند
نمونه های بازاریابی محتوا در جهان: ۲۴ برندی که با بازاریابی محتوا به ابرکمپانی تبدیل شدند

نمونه های بازاریابی محتوا در جهان: ۲۴ برندی که با بازاریابی محتوا به ابرکمپانی تبدیل شدند

داستان‌های موفقیت آمیز نمونه‌های بازاریابی محتوا در جهان

بازاریابی محتوا، یکی از جدیدترین اشکال بازاریابی و در عین حال موثرترین آن است. براساس یک نظرسنجی که شورای محتوای سفارشی انجام داده است، ۷۲ درصد از بازاریابان احساس می‌کنند که بازاریابی محتوا، بهتر از تبلیغات مجله‌ای می‌تواند باعث بازگشت سرمایهٔ شان شود و ۶۹ درصد نیز بر این باورند که بازاریابی محتوا بهتر از ایمیل و روابط عمومی است. با وجود این آمار، هنوز هم برخی از بازاریابان نسبت به بازاریابی محتوا، کمی تردید دارند. در ادامه، ۲۴ شرکتی که از طریق بازاریابی محتوای مؤثر، پیشرفت کرده‌اند را بیان کرده‌ایم تا اگر هنوز هم در مورد قدرت این استراتژی جدید شک دارید، با خواندن داستان‌های موفقیت آمیز نمونه های بازاریابی محتوا در جهان به یقین برسید.

۱. ADP

 ADPیکی از پیشگامان برون سپاری خدمات کسب و کار و از نمونه های بازاریابی محتوا در جهان است. این شرکت توانسته با استفاده از مهارتی که در مدیریت سرمایهٔ انسانی دارد، اوراق سفیدی که برای مشتریانش از اهمیت بالایی برخوردار است تولید کند و از این طریق توانسته در بازار نفوذ کند. این شرکت برای اینکه راحت‌تر بتواند با مخاطبان خود ارتباط برقرار کند، سایت خود را بهینه کرده است.

این تلاش‌ها، توانسته باعث جذب مشتریان زیادی برای این شرکت شود. به گفتهٔ راب پترسون از Biznology ، این نوآوری باعث شده که ADP، تنها در سه ماه اول سال به فروشی ۱ میلیون دلاری دست یابد.

یکی از دلایل موفقیت استراتژی بازاریابی ADP این است که این شرکت، برآوردهای دقیقی از میزان پولی که کاربران می‌توانند با استفاده از راه حل‌های ADP در آن صرفه جویی کنند، داشته است. به عنوان مثال، موتورهای جستجوی آنها تخمین می‌زنند که شرکتی با ۵۰ کارمند، با به کارگیری د راه حل‌ها و استراتژی‌های ADP، می‌تواند ۱۳۳۷۰دلار صرفه جویی کند و همین نیز باعث شده است که شرکت‌ها، برای دانلود اوراق سفید ADP قانع شوند.

نکتهٔ اصلی اوراق سفید، اغلب جزو منابعی هستند که برای بازاریابی محتوا نادیده گرفته می‌شوند. اما اگر تعداد زیادی از این اوراق را بکار گیرید، می‌توانید قابلیت‌های لازم را به سایت خود اضافه کنید و افراد نیز راحت‌تر می‌توانند از طریق جستجو در اینترنت، سایت شما را پیدا کنند.

۲. Cisco

سیسکو، همواره بطور فعال از نمونه های بازاریابی محتوا در جهان و رسانه‌های اجتماعی برای سنجش فعالیت‌های بازاریابی خود استفاده کرده است. با این حال، تیم بازاریابی سیسکو تا زمانی که یکی از محصولات جدید خود را در رسانه‌های اجتماعی تبلیغ کرد، از اثرگذاری این استراتژی اطمینان نداشت.

سیسکو، از چند سال پیش، روش جدیدی را آغاز کرده است و تصمیم گرفت که از طریق این روش، میزان بازگشت سرمایه از طریق بازاریابی محتوا و رسانه‌های اجتماعی را اندازه گیری کند. پس از مدتی، مجریان این طرح از اینکه توانستند با ۱۰۰ هزار دلار کمتر از میزان پیش بینی خود در زمینهٔ تبلیغات، به اهداف خود برسند شگفت زده شدند LaSandra Brill، مدیر ارشد رسانه‌های اجتماعی جهانی در شرکت سیسکو، می‌گوید که این شرکت از این نتایج به عنوان اساس راه اندازی محصولات آینده استفاده خواهد کرد:

این نتایج، به عنوان یکی از ۵ اقدام برتر تاریخ این شرکت شناخته می‌شود؛ زیرا  این کار باعث شد که به اهمیت رسانه‌های اجتماعی پی ببریم و همچنین باعث شد میزان تقاضا از میزان توانایی داخلی ما در تولید محصول، پیشی بگیرد.”

نکتهٔ کلیدی : استفاده از رسانه‌های اجتماعی، راهی بسیار مناسب در زمینهٔ بازاریابی محتواست و در میزان بازگشت سرمایه نقشی اساسی دارد. سیسکو را الگوی خود قرار دهید و شما نیز سیستمی برای سنجش کارایی استراتژی‌های خود ایجاد کنید.

cisco

۳. DemandBase

DemandBase، یک ارائه دهندهٔ فناوری بازاریابی و از نمونه های بازاریابی محتوا در جهان است که در زمینهٔ ارائه خدمات به برندهای B2B (مدل بنگاه به بنگاه) تخصص دارد. این شرکت، اخیراً با استفاده از اوراق سفید، اینفوگرافی ها، SlideShare  و کنفرانس‌های مجازی، سعی در جذب مشتریان جدید برای هر یک از بسترهای تبلیغاتی خود دارد. طبق گزارش Top Rank Blog ، این شرکت توانسته با استفاده از بازاریابی محتوا ۱۷۰۰ مشتری جدید جذب کند و با ۱۲۴ بیننده کنفرانس‌های مجازی خود ارتباط برقرار کند و بدین ترتیب توانسته از طریق بازاریابی محتوا به درآمدی بیش از یک میلیون دلار دست یابد.

DemandBase، به عنوان یک شرکت فناوری بازاریابی، زمان زیادی را برای بهینه سازی استراتژی بازاریابی محتوایی خود صرف کرده است. راش بالیک، مدیر ارشد بازاریابی محتوا این شرکت، گزارشی از تحول استراتژی بازاریابی محتوای DemandBase در وب سایت این شرکت ارائه داده است. بالیک همچنین می‌گوید که بصورت منظم در Content Marketing World شرکت می‌کند تا در مورد بهترین شیوه‌هایی که در صنعت برای بهبود استراتژی کلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نکات بیشتری بی آموزد.

نکتهٔ کلیدی: استفاده از بازاریابی محتوا، می‌تواند نتایج متفاوتی را به همراه داشته باشد. شرکت‌هایی که از بهترین شیوه‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانند در این رقابت از رقبای خود پیشی بگیرند.

۴. گروه رسانه ای Cox

گروه رسانه‌ای Cox، یکی از بزرگترین شرکت‌های چاپ، نشر و پخش و شرکت‌های رسانه‌ای دیجیتال و از نمونه های بازاریابی محتوا در جهان است. با وجود اینکه بیشتر تبلیغات Cox از طریق رادیو، تلویزیون و روزنامه انجام می‌شود، Cox هنوز هم از بازاریابی محتوا برای توسعهٔ برند تجاری خود در اینترنت استفاده می‌کند.

اخیراً، Cox  از خدمات آنلاین ” Success Kit” استفاده می‌کند که اطلاعات ارزشمندی برای کمک به موفقیت سایر کسب و کارها در اختیار آنها قرار می‌دهد. هدف Cox از اینکار است که راحت‌تر بتواند با شرکت‌های کوچک و متوسط  در حال رشد، ارتباط برقرار کند. این شرکت محتوای خود در قالب‌های مختلفی از جمله کتاب‌های الکترونیکی و فیلم  منتشر کرده است و از این طریق توانسته با مخاطبان سابق خود که قبلاً خریدی از این شرکت انجام نداده‌اند، ارتباط برقرار کنند. براساس گزارش G3 Solutions، مخاطبان Success Kit، در طی سال گذشته  ۵هزار بار از این سایت داشته‌اند که این تعداد دانلود منجر به جذب بیش  از ۲ هزار مشتری برای Cox شده است.

نکتهٔ کلیدی: اگر محتوایی که تولید می‌کنید، دقیق و ارزشمند باشد. بهتر از یک محتوای بی کیفیت می‌تواند باعث جذب هر چه بیشتر مخاطب برای شما شود. برای تولید یک محتوای با کیفیت، نیاز به زمان و منابع بیشتری دارید اما باعث بازگشت سرمایه یتان در بلند مدت خواهد شد.

گروه رسانه ای Cox

۵. ویرجین موبایل

شرکت ویرجین موبایل، یکی از اولین ارائه دهندگان ارتباط بی سیم و ارائه دهندگان VoIP برای استفاده از رسانه‌های اجتماعی و از نمونه های بازاریابی محتوا در جهان است. از آن زمان، آن‌ها از این خدمات بازاریابی دیجیتالی برای ارائهٔ خدمات بهتر به مشتریان خود استفاده کرده‌اند. برای مثال، Virgin Mobile Live، یک اتاق خبر جدید اجتماعی است که این شرکت از نمونه‌های بازاریابی محتوا در جهان است برای تشویق هر چه بیشتر مردم برای استفادهٔ بیشتر از برنامه‌های کاربردی، موسیقی و سایر محتواهای دیجیتال در طی روز است، از آن استفاده می‌کند.

رون فاریس، مدیر بازاریابی برند ویرجین (یکی از بزرگان بازاریابی محتوا) موبایل به شرکت رسانه‌های فوربز گفته است که این استراتژی‌های بازاریابی آنلاین، نقش مهمی در توسعهٔ برند ویرجین موبایل و جذب مشتریان جدید داشته است. فاریس ادعا می‌کند که ویرجین موبایل، موفق‌تر از سایر رقبای خود است، زیرا این شرکت، به جای اینکه صرفاً بر دسترسی اجتماعی متمرکز شود، بر بهبود تعامل اجتماعی متمرکز شده است:

ما تنها برای گسترش سطح دسترسی اجتماعی تلاش نمی‌کنیم، بلکه در تلاشیم سطح تعامل عمیقی با طرفداران خود در رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنیم. تاکنون توانسته‌ایم با استفاده از تجربه‌ای که در ویرجین بدست آورده‌ایم، طرفدارانی در فیس بوک و توییتر به خود جذب کنیم. گام دیگر ما این است که بستر اجتماعی خود را توسعه دهیم تا طرفداران ما بتوانند لحظات خاصی در کنار یکدیگر داشته باشند.”

نکتهٔ کلیدی: تعداد دنبال کنندگانتان، به اندازهٔ تعامل با دنبال کنندگان اهمیت ندارد، پس زمانی را برای تعامل با دنبال کنندگان اختصاص دهید تا نتایج آن را در درازمدت مشاهده کنید.

۶. توشیبا

اگرچه بازاریابی محتوا به عنوان یک استراتژی بازاریابی B2C (مدل تولید به مصرف) شناخته می‌شود اما توشیبا ثابت کرده است که با استفاده از بازاریابی محتوا می‌توان به برندهای B2B کمک کرد تا مشتریانی از سراسر جهان به خود جذب کنند.

این برند در سال ۲۰۱۱، ” Smart Community” را برای کمک به افزایش آگاهی در زمینهٔ راه حل‌های انرژی تجدید پذیر خود ایجاد کرد. آن‌ها سای  خود را برای کلید واژهٔ ” smart community” بهینه کرده و برای بهینه سازی سایت خود هزینهٔ زیادی کردند تا بتوانند رتبهٔ سایت خود را بهبود بخشند. این کار، بصورت قابل توجهی مؤثر واقع شد و کمپین Smart Community توانست از طریق لینکداین، باعث جذب ۱۶۰هزار دنبال کننده از سراسر جهان شود.

توشیبا، کار دیگری نیز در زمینهٔ بازاریابی محتوا انجام داده است که در جذب مشتریان جدید بسیار مؤثر بوده است. اخیراً، Toshiba Medical  با یک اقتصاددان مشهور برای آموزش مشتریان خود در مورد پیچیدگی لایحهٔ محافظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه و سایر مسائل پزشکی همکاری داشته است و از طریق توانسته در میان رقبای خود پیشتاز باشد.

نکتهٔ کلیدی: استفاده از یک کلیدواژهٔ رقابتی و با ترافیک بالا می‌تواند راهی عالی برای افزایش بازگشت سرمایه یتان از طریق استراتژی بازاریابی محتوا باشد، برای اینکار ممکن است نیاز به سرمایه گذاری زیادی در زمینه بهینه سازی موتورهای جستجوگر باشید اما در نهایت سود اینکار به جیب خودتان می‌رود.

توشیبا

۷. Crowe Horwath

Crowe Horwath یکی از شرکت‌های پیشگام در زمینهٔ مشاوره و حسابداری و از نمونه های بازاریابی محتوا در جهان است. در سال ۲۰۱۳، این شرکت با هدف رسیدن به درآمدی ۱ میلیارد دلاری، شروع به انجام فرایند بازاریابی محتوا کرد. استراتژی آنها، شامل تقریباً ۵۰ عنصر محتوایی مختلف در زمینهٔ موضوعات مورد علاقهٔ مشتریان این شرکت بود، این عناصر محتوایی در قالب‌های مختلفی در اختیار مشتریان قرار می‌گرفت، که این عناصر عبارتند از:

  • مطالعات موردی
  • اینفوگرافیک
  • ویدئو
  • خلاصه عملکرد

نتایج کلی استراتژی بازاریابی محتوایی آنها چشمگیر بود، اما یکی از اینوگرافی ها، بطور خاصی مورد توجه قرار گرفت. به گفتهٔ موسسهٔ بازاریابی محتوا، این اینوگرافی، باعث جذب ۸۰۰ مشتری شد که تنها دو تا از این مشتری‌ها، ۲۴۰ هزار دلار برای خدمات Crowe Horwath پرداخت کردند.

نکتهٔ کلیدی: بازاریابی محتوا، تنها روشی کارآمد برای شرکت‌های B2C (مدل تولید به مصرف) نیست. بلکه برندهایی که به دنبال مشتری‌های بزرگ هستند، نیز باید از این تکنیک‌ها استفاده کنند.

۸. Marriott

بسیاری از شرکت‌های هتل داری از سیستم بازاریابی محتوا برای رشد برند تجاری خود استفاده می‌کنند، اما Marriott  قصد دارد که از سیستم محتوای پیشرفته‌تری برای اینکار استفاده کند. این شرکت، به تازگی یک استودیوی جهانی و جدید در زمینهٔ خلاقیت ایجاد کرده‌اند که قصد دارد انواع مطالب سرگرم کننده در مورد صنعت گردشگری را منتشر کند و در اختیار عموم قرار دهد. به گفتهٔ دیوید بیب، نایب رئیس Marriott، Marriott  در تلاش است که به یکی از مهمترین ناشران مطالب گردشگری در جهان (از نمونه های بازاریابی محتوا در جهان در زمینه گردشگری) تبدیل شود:

ما این کار را به عنوان فرصتی برای تبدیل شدن به بزرگترین تولید کنندهٔ محتوای گردشگری تلقی می‌کنیم.”

بازاریابی محتوا همیشه یک استراتژی عالی برای Marriott بوده تا برند خود را به مردم بشناساند، و حتی باعث شده که این شرکت از بازاریابی محتوا برای فعالیت در زمینه‌های دیگری نیز استفاده کند.

نکتهٔ کلیدی: بازاریابی محتوا مزایای بیشماری دارد، برای اینکه این مزایا را مشاهده کنید. تنها باید سطح دید خود را بالا ببرید تا بتوانید به نتایج بهتری دست یابید.

Marriott

۹. American Express

Celine Roque در Contently، اخیراً مطلبی بسیار هوشمندانه در مورد American Express نوشته است، و از تعهد دیرینهٔ خود به بازاریابی محتوا صحبت کرده است. Roque در این مقاله می‌گوید که بزرگترین شرکت مسافرتی جهان در طی ۱۰۰ سال گذشته از محتوا برای توسعهٔ برند تجاری خود استفاده کرده است و اینکار را از سال ۱۹۱۵ با انتشار مجموعه‌ای از راهنماهای مسافرتی که نقش مهمی در رشد و توسعهٔ این شرکت (از نمونه های بازاریابی محتوا در جهان) داشته، آغاز کرده است.

پس از اینکه  American Express، در سال ۲۰۰۷ انجمن OPEN  را راه اندازی کرد، توانست استراتژی بازاریابی محتوایی آنها را از آن خود کند. از آن زمان به بعد، این انجمن به مکانی برای مشاوره به افراد برای حل و فصل بسیاری از چالش‌های  کسب و کار تبدیل شده است و در کنار مشاوره، این افراد می‌توانند با برند American Express نیز آشنا شوند.

نکتهٔ کلیدی: هنگامی که بازاریابی محتوا – چه بصورت اینترنتی و غیر اینترنتی- انجام شود، می‌تواند در دراز مدت نتایج قابل توجهی برای کسب و کارهای پیش رو به همراه داشته باشد.

۱۰. Live Person

Live Person، یک ارائه کنندهٔ راه حل‌های گفتگو و تماس‌های آنلاین است که از بازاریابی محتوا برای ارتباط با مشتریان جدید خود استفاده می‌کند و از نمونه های بازاریابی محتوا در جهان به شمار می‌رود. در حال حاضر این شرکت در عرصهٔ تعامل دیجیتال، پیشتاز است، که به آنها کمک می‌کند که بتوانند برند خود را توسعه دهند. تکنولوژی جدید آنها نیز الهام بخش برخی از محتواهای نوآورانه است که این نیز باعث افزایش سرعت رشد آنها شده است.

سال گذشته، Valerie-Ann Leary مدیر بازاریابی، بازاریابی مشتری و تولید تقاضا، در مورد برخورد مردم با کتاب الکترونیکی که آنها تولید کرده‌اند – آیندهٔ تعامل دیجیتال: ۱۰ تا از پیش بینی‌های پیشتازان این حوزه برای سال ۲۰۱۴- مطلبی می‌نویسد. Leary در این مطلب می‌گوید که طبق گزارش Demand Gen، Live Pearson  برای بدست آوردن جایزهٔ Killer Content، به عنوان تاثیرگذارترین استراتژی بازاریابی تلاش‌های بسیاری انجام داده است. اما با وجود اینکه که برنده جایزه‌ای شده است که تاییدی بر موفقیت استراتژی بازاریابی محتوای آنها بوده، ولی پاداش واقعی شناخته بیشتر آنها از سوی مردم است که این شناخت می‌تواند باعث جذب مشتریان جدید بسیاری شود.

نکتهٔ کلیدی: راه‌های زیادی برای بهره مندی شرکت شما از مزایای بازاریابی محتوا وجود دارد. اما اگر تلاش کنید که برند شما نسبت به سایر برندها شناخته شده تر باشد، بیشتر می‌توانید در معرض دید قرار گیرید و در نهایت این باعث خواهد شد که به محتوایی که ایجاد می‌کنید، افتخار کنید.

Live Person

۱۱. Intelligentsia

Intelligentsia  یک شرکت تولید کنندهٔ قهوه است که از محصولات آلمانی، قهوهٔ برشته تولید می‌کند. هر چند که ممکن است مدل کسب و کار آنها با تکنولوژی سطح بالا همراه نباشد، اما بازاریابی محتوای آنها ابزاری سودمند برای کمک به رشد و توسعهٔ برند تجاری آنهاست. این شرکت از شیوه‌های بازاریابی محتوای متفاوتی استفاده کرده است اما بسیاری از کارشناسان بازاریابی محتوا بر این باورند که راهنمای نحوهٔ دم کردم قهوهٔ آنها، چیزی است که آنها از سایرین جدا می‌کند.

چه چیزی راهنماهای دم کردن قهوهٔ این شرکت را خاص می‌سازد؟ پاسخ این سؤال ممکن است در ظاهر ساده به نظر برسد، اما چیزی که آنها را برجسته می‌کند عکس‌های شگفت انگیز و دستورالعمل‌های دقیقی که آنها برای خوانندگان ارائه داده‌اند. بخاطر همین جذابیت راهنماهای آنها است که باعث شده است راهنماهای این شرکت در Reddit، Vimeo و بسیاری از شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شوند.

نکتهٔ کلیدی: ایجاد یک رشته محتوای ارزشمند، شما را از سایر رقبایتان متمایز می‌کند و می‌تواند برند شما در رسانه‌های اجتماعی به ویروسی در حال رشد تبدیل کند.

۱۲. Callaway Golf

یکی از دلایلی که برندها، در زمینهٔ بازاریابی محتوا با شکست مواجه می‌شوند این است که آنها به جای اینکه ارزش واقعی خود را به دنبال کنندگان خود را نشان دهند، به دنبال فروش بیشتر هستند. تلاش‌های  Callaway Golf، در زمینهٔ بازاریابی محتوا موفقیت آمیز بوده است، زیرا آنها به جای فروش بیشتر، به تعامل و آموزش مخاطبان خود پرداخته‌اند.

Callaway  در زمینهٔ بازاریابی ویدئویی، بسیار موفق عمل کرده است. Salesforce گزارش داده است که برخی از فیلم‌های آنها، به عنوان محبوب‌ترین فیلم‌های گلف یوتیوب شناخته شده‌اند. یکی از این فیلم‌ها، فیلم “چگونه ضربه زدن و دویدن ” است که در کمتر از یک سال ۳۰ هزار بازدید کننده داشته است.

نکتهٔ کلیدی: در بازاریابی محتوا، به جای فکر کردن در مورد فروش بیشتر، باید به فکر ارائهٔ ارزش‌ها به مشتریان خود باشید. پس فکر فروش بیشتر را از ذهن خود بیرون کنید، آنگاه بلافاصله نتایج آن را خواهید دید.

Callaway Golf

۱۳. IBM

IBM، از زمان جنگ جهانی دوم در زمینهٔ فناوری الکترونیکی پیشتاز بوده است. آن‌ها در طی چند دهه توانسته‌اند استراتژی بازاریابی محتوایی خود را به سطح بالایی برسانند و به یکی از قطب های دیجیتالی تبدیل شوند.

IBM  توانسته با استفاده از روش‌های مختلف بازاریابی محتوا، مشتریان جدیدی به خود جذب کند و روابط خود را با مشتریان خود افزایش دهد. برخی از روش‌های بازاریابی محتوای این شرکت، عبارتند از:

  • ارائه فیلم‌های آموزشی از طریق چند سایت به اشتراک گذاری ویدئو
  • ارتباط با افراد با نفوذی که در حوزهٔ فعالیت شرکت، فعالیت می‌کنند
  • جمع آوری پست‌های وب سایت و سایر محتوا از طریق صفحهٔ Voices شرکت

IBM  از با استفاده از تمام استراتژی‌های بازاریابی محتوای خود توانسته برند خود را به مردم بشناساند. با این حال، Leslie Reiser  مدیر برنامهٔ بازاریابی دیجیتالی جهانی می‌گوید، مهم‌ترین درسی که می‌توانیم از IBM یاد بگیریم این است که از افراد با نفوذ در کار خود استفاده کنیم:

ما در حال شناسایی عوامل موثری (افراد با نفوذ) هستیم که با اولویت‌های کاری ما همسو باشد، این اولویت‌ها نیز باید با محصولات و خدمات ما هماهنگی داشته باشند. به عنوان مثال، ما با افرادی که در زمینهٔ محاسبات ابری، یا تجزیه و تحلیل تجاری یا امنیت داده در فضای کسب و کار متوسط، فعالیت می‌کنند ارتباط برقرار کردیم و روابط خود را با آنها توسعه دادیم.

این افراد خاص در بازار نفوذ دارند، آن‌ها اعتبار دارند و قابل اعتماد هستند. آن‌ها شبکه و پیروان مستقل خود را دارند.”

نکتهٔ کلیدی: شما نمی‌توانید ارزش  افراد با نفوذ خارج از شرکت را نادیده بگیرید. اگر وقت خود را برای ایجاد رابطه با کارشناسان صنعتی، وبلاگ نویسان و منتقدان بگذارید، می‌توانید از آنها برای شناساندن برند خود به مردم کمک بگیرید.

۱۴. Intel

Intel یکی دیگر از برندهای پیشتاز در زمینهٔ دیجیتال است. بنابراین تعجبی ندارد که آنها از تخصص خود در زمینهٔ بازاریابی محتوا استفاده کنند.

در حال حاضر، اینتل یک وب سایت به نام IQ را مدیریت می‌کند که  اکثر محتوای این وب سایت توسط کارمندان این شرکت تهیه می‌شود اما آنها چیزی را منتشر می‌کنند که از برند شرکت حمایت می‌کند .این وب سایت، پست‌های بسیار خوبی دارد که باعث جذب مخاطبان بسیاری شده است، از جمله یکی از پست‌ها پر مخاطب می‌توان به “آیا فناوری همراه با تکنولوژی سطح بالا می‌تواند باعث پیشرفت در آینده شود؟” اشاره کرد.

Bryan Rhoads، سردبیر این وب سایت می‌گوید:

ما الگوریتمی برای انتخاب محتوا خود ایجاد کردیم که کارمندان ما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. می‌خواستیم چیزی که به اشتراک می‌گذاریم و منتشر می‌کنیم، توجهٔ آن‌ها را به خود جلب کند. اینکار در واقع ترکیبی از یک الگوریتم اجتماعی و نظرات کارمندان بود که باعث شد از چیزی که کارمندان در مورد آن صحبت می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند به عنوان یک ابزار اکتشافی استفاده کنیم.”

نکتهٔ کلیدی: ایجاد یک مرکز تخصصی برای انواع محتواهایی که مشتریان شما به دنبال آن هستند، راهی عالی برای جذب مشتری به برند تجاری‌تان است. چند ایدهٔ منحصر بفرد در زمینهٔ محتوا تهیه کنید و آن را در وب سایت خود منتشر کنید تا بتوانید بین برند خود و صنعت خود تمایز قائل شوید.

Intel

۱۵. Lana Del Rey

بسیاری از افراد مشهور برای جذب طرفدار، از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند؛ اما تنها برخی از آنها مانند خوانندهٔ مشهور Lana Del Rey  موفق بوده‌اند. استراتژی بازاریابی محتوای Del Rey، چندان پیچیده نیست اما موفقیت این استراتژی ثابت شده است.

بیشتر استراتژی بازاریابی محتوای او از طریق وب سایت Tumblr اجرا می‌شود. برای مثال، او پستی در مورد آلبوم آیندهٔ خود به نام ” West Coast”، همراه با چند عکس زیبا از خودش و Kylie Jenner منتشر کرد و در عرض یکسال، این پست  بیش از ۲۷ هزار بار مورد بازدید قرار گرفت و در Tumblr به اشتراک گذاشته شد. با وجود اینکه، شهرت و هواداران او بی شک در موفقیت وب سایت او نقشی اساسی داشته‌اند، اما قطعاً این پست‌ها در ایجاد برند او نقشی اساسی داشته‌اند.

نکتهٔ کلیدی: برندهای متعلق به شخصیت‌های مشهور، دارای مزیت بزرگی نسبت به سایر رقبایشان هستند. اگر شرکتی تأسیس کرده‌اید، از شهرت خود و بازاریابی محتوا استفاده کنید تا بتوانید امکان موفقیت خود را افزایش دهید.

۱۶. Random House

استراتژی بازاریابی Random House، در طی ۹۰ سال گذشته تکامل یافته است. اخیراً، این ناشر جهانی از رسانه‌های اجتماعی برای بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند تا بتواند مخاطبان تازه‌ای را به خود جذب کند. آن‌ها استراتژی‌های متفاوتی را امتحان کرده‌اند، که همهٔ آنها باعث رشد و پیشرفت این برند شده‌اند.

اما یکی از موفق‌ترین و جدیدترین استراتژی‌های Random House، Medium  است که از آن برای جمع آوری محتوا از ناشران فعال استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین یک وب سایت برای یافتن مخاطب جدید راه اندازی کردند که به مردم در یافتن محتوای مناسب، کمک می‌کند. مدیر عامل Random House یعنی Markus Dohle می‌گوید بازاریابی محتوا، نقشی مهم در رشد و توسعهٔ Random House داشته است:

حضور دیجیتالی، بخش مهمی از تقویت ارتباط بین نویسنده، کتاب و خواننده  است.”

نکتهٔ کلیدی: مهم نیست که شما که هستید، مهم این است که الان یک شبکه دارید که می‌توانید از آن برای بهبود نتایج استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید. می‌توانید با کارمندان، مشتریان یا افراد مشغول در حرفهٔ خود، همکاری کنید تا بتوانید محتوایی منحصربفرد تهیه کنید و به اشتراک بگذارید.

Random House

۱۷. Workiva

Workiva، یک سرویس ابری بلادرنگ برای کمک به افرادی که در زمینهٔ جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها فعالیت می‌کنند، طراحی شده است. باتوجه به پیچیدگی خدمات آنها، این شرکت برای جذب مشتری جدید و توسعهٔ کسب و کار خود نیاز به آموزش مشتریان خود دارد. این شرکت تاکنون برای حفظ مشتریان خود و شناساندن برند خود به مردم، از تکنیک‌های بازاریابی محتوای متفاوتی استفاده کرده است.

Workiva با Kapost همکاری داشته تا بتواند استراتژی بازاریابی محتوای خود را توسعه دهد. برخی از معیارهایی که نشان می‌دهد که این استراتژی‌های بازاریابی موفقیت آمیز بوده‌اند، عبارتند از:

  • افزایش میانگین ۸۴ درصدی بازدید وب سایت
  • افزایش ۲۱ درصدی ترافیک سایت
  • افزایش ۳۷ درصدی لینک‌های مربوط به این سایت در رسانه‌های اجتماعی

آرین وال، مدیر بازاریابی  Workiva، بر این باور است که این برند به آرامی در حال پیشرفت است:

معیار اولیهٔ ما، اعتبار سنجی تمام تیم‌هایی بود که از محتوای ما در مسیر درست استفاده می‌کردند. ما بی صبرانه منتظر تنظیم و اصلاح استراتژی و فرآیندهای Kapost  در سال ۲۰۱۵ هستیم و می دانیم که می‌توانیم کارهای بیشتری در زمینهٔ ارائهٔ اطلاعات مفید و مناسب به کاربران خود، انجام دهیم.”

نکتهٔ کلیدی: اگر معیارهای موفقیت خود را از پیش تعیین کنید و سپس از این معیارها برای بهینه سازی کار خود استفاده کنید، استراتژی بازاریابی محتوای شما موفقیت آمیز خواهد بود.

۱۸. LinkedIn

LinkedIn در ابتدا با فیس بوک رقابت می‌کرد، اما سپس به یک بستر به اشتراک گذاری محتوای محبوب، به خصوص در میان شرکت‌های B2B (مدل بنگاه به بنگاه) تبدیل شد. بسیاری از موفقیت‌های LinkedIn بخاطر این است که از بهترین شیوه‌های بازاریابی محتوا استفاده کرده است.

تا به امروز، LinkedIn از ابزارهایی مانند Sales Navigator و TeamLink برای بهبود عملکرد استراتژی بازاریابی محتوای خود استفاده کرده است. Ralf VonSosen، سرپرست بازاریابی و راه حل‌های فروش LinkedIn می‌گوید نتایج بدست آمده از بازاریابی محتوا، حیرت انگیز بود:

ما شاهد افزایش ۵۰ درصدی مشتریان خود بودیم که باعث ایجاد تغییر در ارزیابی‌های ما شد. “

نکتهٔ کلیدی: استفاده از ابزارهای مناسب، راهی عالی برای جذب مشتریان جدید می‌باشد.

LinkedIn

۱۹. Optum

Optum، یک شرکت نوآور در زمینهٔ مراقبت‌های بهداشتی است، که برای اینکه مشتریانشان بتوانند بهتر تصمیم بگیرند، منابعی را در اختیار آنها قرار داده است. این شرکت در ۱۴۰ کشور دنیا فعالیت می‌کند و این بدان معنی است که آنها برای بهبود کسب و کار خود بطور مداوم در حال جذب مشتریان جدید هستند.

اخیراً، Optum  یک کتاب الکترونیکی با نام Moneyball Analytics منتشر کرده است که باعث افزایش مشتریان این شرکت شده است. به گفتهٔ Top Rank Blog، این کتاب در ماه اول بیش از ۵۰۰ بار دانلود شده است و Optum توانسته از طریق این کتاب، ۲۰ هزار مشتری جدید را به خود جذب کند.

نکتهٔ کلیدی: کتاب الکترونیکی ممکن است یکی از اشکال قدیمی تولید محتوا باشد، اما در جذب مشتریان جدید بسیار مؤثر است، پس برای تولید یک کتاب الکترونیکی منحصربفردی که بتواند به سؤالات مشتریانتان پاسخ دهد، وقت بگذارید.

۲۰. Autotask

Autotask  نرم افزاری برجسته است که در قالب یک شرکت خدماتی (SaaS)، خدمات تخصصی به سایر شرکت‌های فعال در زمینهٔ IT ارائه می‌دهد. این شرکت به بیش از ۵هزار مشتری در سراسر جهان، خدمت ارائه می‌کند اما هنوز هم به دنبال جذب مشتری جدید است و بازاریابی محتوا هم، یکی از بهترین روش‌ها برای جذب مشتریان جدید است.

یکی از موفق‌ترین تبلیغات این شرکت، اشکال مختلف محتوا از جمله اینوگرافی ها، کتاب‌های الکترونیکی و فیلم‌ها بوده است. باوجود اینکه این شرکت در زمینهٔ تبلیغات هزینهٔ زیادی کرده بود اما پس از ۶ ماه با استفاده از بازاریابی محتوا، توانست این هزینه‌ها را جبران کند، که این هزینه از طریق پاسخگویی تنها به ۲۰ درصد از سوالاتی که شرکت طی دو ماه دریافت کرده، بدست آمده است.

نکتهٔ کلیدی: از سرمایه‌گذاری بخش بزرگی از بودجه بازاریابی خود در بازاریابی محتوا نترسید، زیرا اگر بازاریابی به درستی انجام شود، نتایج قابل ملاحظه‌ای را به همراه خواهد داشت.

Autotask

۲۱. Xerox

Xerox، یک شرکت پیشگام در زمینهٔ تولید دستگاه فتوکپی و از بزرگان بازاریابی محتوا است. نکتهٔ جالب در مورد این شرکت این است که چیزی که مایهٔ افتخار این شرکت است، باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای برخی از برندها شده است. از آنجا که Xerox  بخاطر دستگاه‌های فتوکپی خود بسیار شناخته شده است، بسیاری از مشتریان این شرکت، چیزی در مورد سایر خدمات این شرکت مانند برون سپاری خدمات IT نمی‌دانند.Xerox  توانسته این مشکل را با استفاده از استراتژی بازاریابی محتوای خود حل کند.

یکی از بزرگترین اجزای استراتژی بازاریابی محتوای Xerox، مجلهٔ دیجیتالی این شرکت یعنی Real Business است. از آنجا که این مجله، بسیار محبوب است بسیاری از برندها در تلاشند که تبلیغات خود را در این مجله منتشر کنند. بن رند، مدیربازاریابی محتوای Xerox می‌گوید Real Business نقشی بسیار مهمی در تغییر رفتار مشتریان این شرکت داشته است:

ما به دنبال اطلاع رسانی و آموزش مشتریان خود هستیم، زیرا آنهاهستند که باعث ایجاد تغییرات بزرگی در کسب و کار ما می‌شوند. هدف ما این است که تصور مردم در مورد برند Xerox را تغییر دهیم تا مردم بدانند که این برند در زمینهٔ ارائهٔ خدمات فناوری نیز در دنیا، پیشتاز است.”

نکتهٔ کلیدی: همانطور که قبلاً گفتیم، ساخت یک وب سایت منحصربفرد راهی عالی برای آشنا شدن مردم با برند شماست. Xerox نشان داده است که استفاده از این روش، راهی عالی برای تغییر تصور مردم و آموزش آنها در مورد خدماتی است که نادیده گرفته شده‌اند.

۲۲. Expedia

Expedia  یک برند تجاری شناخته شده در زمینهٔ مسافرتی است که بشدت به بازاریابی محتوا وابسته است. در حال حاضر، این برند از روش‌های بازاریابی محتوای متفاوتی استفاده می‌کند اما در تلاش است تا جایی که می‌توانند در مجلات معتبر تبلیغ کند. این شرکت، یک شرکت به نام Quad Digital را اجاره کرده تا تعدادی اینوگرافی با طراحی عالی را برای تبلیغات در مجلات معتبر برایشان طراحی کند. این برند همچنین در بسیاری از وب سایت‌های معتبر نیز مقاله منتشر می‌کند.

یکی دیگر از نمونه‌های بازاریابی محتوای  Expedia، مجموعه‌ای فیلم‌های مسافرتی است که Find Yours نام دارد. دلیل اینکه این فیلم در رسانه‌های اجتماعی، باعث کسب درآمد زیادی برای این شرکت شده، این است که این فیلم‌ها با هدف تعامل با مشتری ساخته شده‌اند، نه برای اهداف تبلیغاتی.

نکتهٔ کلیدی: برندهایی که از استراتژی محتوای متفاوتی استفاده می‌کنند، نسبت به سایر برندها که فقط بر تکنیک‌های بازاریابی محتوا تمرکز می‌کنند، به موفقیت بیشتری دست می‌یابند.

Expedia

۲۳. Red Bull

Red Bull  بخاطر استفاده از بازاریابی محتوا در جذب مشتری بیشتر برای نوشیدنی‌های انرژی زا معروف شده است. طبق گزارش‌ها، این شرکت در سال ۲۰۱۳، بیش از ۳ برابر سود خود را از فروش Monster بدست آورده است که این میزان فروش نیز به خاطر استفاده از Red Bull TV بوده تا توانسته باعث پیشرفت روزافزون این برند شود.

Red Bull TV، وب سایتی است که ویدئوها و پخش‌های زنده از رویدادهای سراسر جهان را به مخاطبان خود ارائه می‌دهد. با توجه به گفتهٔ مجلهٔ Target Marketing، Red Bull  یکی از اولین شرکت‌هایی که برای مشتریانی ثابت خود، محتوا تولید کرده است. محتوای های جذاب و ماجراجویانه‌ای که Red Bull  منتشر کرد باعث شد افرادی که به فعالیت‌های ماجراجویانه علاقه داشتند به سمت این برند جذب شوند و از سایر برندها فاصله بگیرند.

نکتهٔ کلیدی: نیازی نیست که برای تولید محتوا، حتماً در زمینهٔ فعالیت خود، محتوا تولید کنید بلکه برای موفقیت در استراتژی محتوا، باید بر فعالیت‌هایی که مشتریان شما به آن علاقه مند هستند، متمرکز شوید و در همان زمینه محتوا تولید کنید.

۲۴. کوکا کولا

کوکا کولا یکی دیگر از برندهای کلاسیک و از نمونه‌های بازاریابی محتوا در جهان است که برای افزایش سهم بازار خود، از قدرت بازاریابی محتوا استفاده کرده است. بهبود استراتژی برند تجاری در زمینهٔ فعالیت کوکاکولا بسیار مهم است، زیرا فروش نوشیدنی‌های غیر الکی در دههٔ گذشته کاهش یافته است.

استراتژی محتوای جدید کوکا کولا، ” Content 2020″ نام دارد که موسسهٔ بازاریابی محتوا به خاطر ابتکاری که در این طرح به کار رفته است از کوکاکولا قدردانی کرده است. کوکاکولا اعلام کرده است که برای پیشرفت برند تجاری خود، تا جایی که بتواند از محتوا استفاده خواهد کرد. Jonathan Mildenhall، معاون استراتژی تبلیغات جهانی و برتری خلاقیت، بر این باور است که محتوا در پیشرفت برند این شرکت نقشی اساسی داشته است:

تبلیغات کنندگان به دلیل ارتباط ۲۴ ساعته در هفت روز هفته، به محتوای بسیار بیشتری نیاز دارند تا ارتباط خود را با مشتریان خود حفظ کنند. اگر می‌خواهید در سراسر دنیا شناخته شوید و به موفقیت برسید، باید ایده‌هایتان از اساس، بسیار فوق العاده و با کیفیت باشند.”

بازاریابی محتوا، نقش مهمی در موفقیت برند این شرکت داشته است. صنعت نوشیدنی به دلیل اینکه درآمدهای آن کاهش پیدا کرده است با چالش‌هایی روبروست، اما کوکاکولا توانسته بهتر از PepsiCo، Cott  و سایر تولید کنندگان عمل کند و به موفقیت برسد. فروش محصولات امسال کوکاکولا آغاز شده است و به گفتهٔ Hephzy Asaolu نویسندهٔ Business 2 Community، اسناد مستحکمی وجود دارد که نشان می‌دهد رشد درآمد کوکاکولا با بازاریابی محتوای این شرکت در ارتباط است و کوکاکولا از این طریق توانسته با مشتریان خود در سراسر جهان ارتباط برقرار کند.

نکتهٔ کلیدی: شرکت‌هایی که در صنایع شلوغ و در حال رقابت فعالیت می‌کنند، نیاز دارند که تصورات مردم را در مورد خود تغییر دهند و موفقیت کوکاکولا نیز بخاطر این است که توانسته با استفاده از بازاریابی محتوا راهی عالی برای انجام اینکار پیدا کند.

coca cola

دلایل موفقیت بزرگان بازاریابی محتوا را دنبال کنید

برخی از برندها و بزرگان بازاریابی محتوا به تازگی وارد بازار شده‌اند، در حالی که برخی دیگر از برندها، بیش از یک قرن است که در بازار فعالیت می‌کنند. با این حال، همهٔ آنها یک چیز مشترک دارند: آن‌ها ارزش تولید محتوای عالی برای تعامل با مخاطبان خود و جذب مشتریان جدید را فهمیده‌اند. از نمونه‌های بازاریابی محتوای آنها الهام بگیرید و تجربیات موفقیت آمیز آنها در زمینهٔ بازاریابی محتوا خود استفاده کنید تا بتوانید به موفقیت برسید.

منبع: singlegrain

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *