با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره آموزش سئو » سئو ویدئو چیست + 11 تکنیک برای سئو ویدیو
سئو ویدئو چیست + 11 تکنیک برای سئو ویدیو
سئو ویدئو چیست + 11 تکنیک برای سئو ویدیو

سئو ویدئو چیست + 11 تکنیک برای سئو ویدیو

این روز‌ها مردم به دنبال رسانه‌های بصری هستند و اینطور محتوا‌ها، آن‌ها را بیشتر به خود جذب می‌کند. علت هم مشخص است! با وجود تصاویر و ویدئو‌ها می‌توان در زمانی اندک؛ شاید حتی کمتر از یک دقیقه، محتوا‌های زیادی را بدست آورد.

پس چه چیزی بهتر از این که از همین فرصت استفاده کنید و از این طریق، هم بازدید سایتتان را افزایش دهید و هم برای کسب و کارتان مشتری جذب کنید.

اما به همین سادگی نیست! شما باید اصول سئو ویدئو را رعایت کنید و آن را برای موتور جستجو بهینه‌سازی کنید. با این کار، ویدئویی که به اشتراک گذاشته‌اید در اولویت نمایش قرار می‌گیرد و بیشتر به چشم کاربران می‌آید. در نتیجه بازدهی بیشتری هم برای شما خواهد داشت.

ما در این مطلب قصد داریم شما را با سئو ویدئو و نکاتی که باید برای بهینه‌سازی ویدئو‌هایتان رعایت کنید، آشنا کنیم.

آشنایی با سئو ویدئو

شاید ندانید منظور ما از سئو ویدئو چیست! پس در ابتدا برایتان توضیح مختصری در این باره خواهیم داد. منظور از سئو ویدئو، اقداماتی است که شما باید انجام دهید تا ویدئویی که منتشر کرده‌اید توسط موتور جستجوی گوگل مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن، در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل جای بگیرد. شما باید ویدئویتان را از نظر کلمات کلیدی بهینه‌سازی کنید تا شانس بیشتری برای رتبه‌بندی داشته باشید‌.

آشنایی با سئو ویدئو
آشنایی با سئو ویدئو

چرا سئو ویدئو اهمیت زیادی دارد؟

همانطور که گفتیم، کاربران تماشای محتوا‌های ویدئویی و نیز تصاویر را به خواندن متون طولانی ترجیح می‌دهند. اغلب وب سایت‌ها با دانستن همین نکته شروع به تولید محتوا‌های ویدئویی کردند. با ارائه این محتوا‌ها، میزان فروش برخی شرکت‌ها بیشتر و به موازات آن، بازار رقابت این ویدئو‌ها گرم‌تر شد.

پس سئو کردن ویدئو‌ها برای اینکه بتوانید از رقبایتان جلوتر بیفتید اهمیت زیادی دارد.

در ادامه قصد داریم شما را با نکاتی درباره این نوع سئو آشنا کنیم.

نکاتی که در سئو ویدئو باید رعایت کنید

 1. محل انتشار ویدئو را مشخص کنید

شما می‌توانید ویدئو خود را در مکان‌های مختلفی به اشتراک بگذارید. این که کجا را برای قرار دادن ویدئو انتخاب کنید کاملاً به این بستگی دارد که هدف شما از ساخت آن چیست؟ گاهی هدفی که دنبال می‌کنید این است که ویدئو بتواند بازدید‌کنندگان و یا ترافیک سایتتان را بیشتر کند. گاهی هم دوست دارید از این طریق، مشتریان را به طرف محصولات و یا خدمات خود جذب کنید.

اگر جزء دسته دوم هستید و هدفتان بیشتر این است که مشتریان را به سمت خود جذب کنید، بهتر است ویدئو‌هایتان را در You Tube و یا Vimeo منتشر کنید. البته؛ بهتر است در کنار به اشتراک گذاشتن ویدئو در این مکان‌ها، نسخه‌ای از آن را در سایت خود هم قرار دهید.

 1. در ویدئو از متن استفاده کنید

یکی از اصولی که در سئو ویدئو باید رعایت کنید این است که در ویدئویی که منتشر کرده‌اید از متن استفاده کنید. متنی که در ویدئو قرار می‌دهید باعث می‌شود افراد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند و علاوه بر آن، به موتور جستجوی گوگل این امکان را می‌دهد که بتواند راحت‌تر به موضوع آن پی ببرد.

 1. به کاور ویدئو توجه کنید

کاور ویدئو همان چیزی است که توسط موتور جستجوی گوگل و کاربران مشاهده خواهد شد‌. جذابیت کافی کاور ویدئو و مرتبط بودن آن با محتوایی که درحال پخش است، از اصولی است که در سئو ویدئو باید رعایت کنید. اگر سعی کنید کاور ویدئویتان را جذاب‌تر کنید، می‌توانید نظر مشتری و موتور جستجو را همزمان جلب کنید و این مسأله در افزایش بازدید و رتبه‌بندی آن بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

 1. به عناوین و توضیحات ویدئو اهمیت دهید

در بخش سئو وبلاگ می‌گفتیم توضیحات متا و عناوینی که برای وب سایت می‌نویسید اهمیت زیادی دارند. در سئو ویدئو هم همینطور است. شما باید اول برای انتخاب کلمه کلیدی وقت بگذارید و کلمه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با حیطه کاری شماست و توسط کاربران بیشتر مورد جستجو قرار می‌گیرد. بعد از اینکه کلمه کلیدی موردنظر را انتخاب نمودید، باید آن را به درستی در عناوین و توضیحات ویدئو به کار بگیرید.

نکاتی که در سئو ویدئو باید رعایت کنید
نکاتی که در سئو ویدئو باید رعایت کنید
 1. به سایر محتوا‌های موجود در صفحه نیز توجه کنید

یکی از نکات اصلی که در سئو ویدئو باید به آن توجه کنید این است که به محتوا‌های موجود در صفحه نیز توجه داشته باشید. محتوا‌های دیگری که در سایت شما وجود دارند، باید برای موتور جستجو بهینه‌سازی شده باشند. اگر به این مسأله اهمیت ندهید و فقط به سئو ویدئو‌های خود توجه کنید، ممکن است موتور جستجو به سایت شما توجهی نکند؛ چرا که شرط اولیه و اصلی برای اینکه ویدئو شما توسط موتور جستجو مورد بررسی قرار بگیرد این است که سایت شما برای آن بهینه‌سازی شده باشد.

 1. یک ویدئو برای هر صفحه

اگر چندین ویدئو دارید، بهترین کار این است که هرکدام را در یک صفحه از سایت قرار دهید. اگر چندین ویدئو را در یک صفحه از سایت بگذارید، موتور جستجو بعد از دیدن و بررسی کردن اولینِ آن‌ها، مابقی را ر‌ها می‌کند و اصلاً مورد بررسی قرار نخواهد داد. پس اگر هم می‌خواهید چند ویدئو در یک صفحه بگذارید؛ بهترین کار این است که اولین ویدئو صفحه، همان ویدئو اصلی شما باشد. اما همانطور که گفتیم، استراتژی هر ویدئو در یک صفحه، بهترین انتخاب برای قرار دادن آنهاست.

 1. ویدئو را به انتهای صفحه پرتاب نکنید

یکی از اشتباهاتی که در سئو ویدئو بسیار دیده می‌شود این است که ویدئو‌ها را در انتهای صفحه و یا در جا‌هایی قرار می‌دهند که موتور جستجو نمی‌تواند آن را ببیند. از طرفی، وقتی شما ویدئوتان را که این همه برای ساخت آن زحمت کشیده‌اید؛ در انتهای صفحه می‌گذارید، ممکن است کاربر به خود این زحمت را ندهد که تا پایین صفحه برای دیدن آن برود. پس ویدئو شما بدون اینکه play شود در همانجا خواهد ماند! پس اگر نمی‌خواهید چنین اتفاقی برایتان بیفتد، بهتر است ویدئو را جایی در میان صفحه؛ که هم برای کاربر راحت‌تر است و هم توسط موتور جستجو ساده‌تر ردیابی می‌شود قرار دهید.

 1. ویدئو را چندین بار در سایت قرار ندهید

برخی از افراد عادت دارند ویدئویی که ساخته‌اند را در مکان‌های مختلف سایت قرار دهند. اما باید بدانید با این کار نه تنها به سئو ویدئو کمکی نکرده‌اید؛ بلکه به آن آسیب بزرگی را وارد کرده‌اید. تکرار کردن ویدئو در جا‌های مختلف وب سایت اصلاً کار درستی نیست. پس بهتر است این کار را کنار بگذارید!

 1. ویدئو را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

وقتی شما ویدئو را در شبکه‌های اجتماعی پر بازدید مثل فیسبوک، اینستاگرام و… به اشتراک می‌گذارید، نه تنها ویوی آن زیاد می‌شود؛ بلکه با انتشار هرچه بیشتر آن، بک لینک به گوگل هم بیشتر خواهد شد. این مسأله باعث می‌شود سایت شما از نظر موتور جستجوی گوگل معتبرتر به نظر بیاید و ترافیک بیشتری را هم جذب کند.

 1. ویدئو را کوتاه کنید

تا جایی که می‌توانید، ویدئوی خود را کوتاه بسازید. معمولاً افراد دوست ندارند زمان زیادی را به دیدن ویدئو بپردازند. اگر قصد دارید یک ویدیو آموزش سئو بسازید، طولانی بودن آن مشکلی ایجاد نمی‌کند و خسته‌کننده هم نخواهد بود. اما اگر قصد دارید معرفی محصول و یا سرگرمی تولید کنید، بهتر است زمان را تا جای ممکن کوتاه کنید.

 1. کاربران را به نظر دادن تشویق کنید

یکی از اصول سئو ویدئو که برای گوگل اهمیت دارد این است که کاربران در محتوایی که تولید کرده‌اید نقش داشته باشند. پس بهتر است آن‌ها را به قرار دادن کامنت تشویق کنید تا با این کار نظر موتور جستجو را به خود جلب کنید.

تکنیک های سئو ویدئو
تکنیک های سئو ویدئو

کلام آخر…

سئو ویدئو هم مثل سایر سئو‌هایی که می‌شناسید، دارای اصولی است که اگر آن‌ها را رعایت کنید می‌توانید شانس خود را در رتبه‌بندی موتور جستجوی گوگل بهتر کنید.

در این مطلب سعی کردیم شما را با اصولی که لازم است در این مورد بدانید آشنا کنیم و نکاتی را برای شما بیان کردیم که با رعایت آن‌ها، می‌توانید راحت‌تر ویدئو‌های سایت خود را سئو کنید.

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *