با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » آکادمی » ربات اینستاگرام؛ آری یا نه؟
ربات اینستاگرام آری یا نه؟
ربات اینستاگرام؛ آری یا نه؟

ربات اینستاگرام؛ آری یا نه؟

یکی از پرکاربردترین عباراتی که امروزه در فضای مجازی مطرح شده، ربات اینستاگرام است. ربات اینستاگرام، ابزاری است که درباره آن مطالب بسیاری گفته می شود. برخی آن را کاملا مفید و کاربردی می دانند و برخی دیگر استفاده از آن را به شدت نهی می کنند. حال سوال این است که کدام گروه درست می گویند؟

برای آن که بهتر بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم، لازم است ابتدا بدانیم که ربات اینستاگرام دقیق چیست و چه کار می کند.

به طور کلی یک پیج اینستاگرامی برای آن که سرعت رشد خود را افزایش دهد، به تعامل مداوم در پلتفرم نیاز دارد. یک پیج هر چه بیشتر در میان کامنت های سایر پیج ها دیده بشود، پست های کاربران دیگر را لایک کند پست ها و استوری های بیشتری گذاشته و به طور کلی interaction بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای دیده شدن دارد. نتیجه بیشتر دیده شدن، بازدید بیشتر از آن پیج و نهایتا، افزایش فالور و لایک آن است.

ربات اینستاگرام، ابزاری است که این کارها را انجام می دهد. مانند تمام ربات های دیگر، ربات های اینستاگرامی نیز می توانند وظایفی که برایشان تعریف شده است به صورت خودکار و هماهنگ انجام بدهند. ربات اینستاگرام می تواند در پای پست های بقیه پیج ها کامنت بگذارد، پست سایر پیج ها را لایک کند، از استوری اکانت های دیگر بازدید کرده و مطابق برنامه، پست و استوری منتشر نماید.

در واقع کار ربات اینستاگرام آن است که تعامل پیج را بیشتر کند؛ آن هم بدون نیاز به حضور شخص ادمین یا مصرف اینترنت. از همین رو، استفاده از ربات راهی آسان برای بیشتر دیده شدن و رشد سریعتر پیج های اینستاگرامی به شمار می رود.

ربات اینستاگرام از طریق APIهای این پلتفرم به بخش هایی از آن دسترسی پیدا می کند. در واقع ربات ها کار غیرعادی و عجیب و غریبی انجام نمی دهند؛ بلکه صرفا همان کارهایی که یک شخص عادی می تواند به انجام برساند را با سرعت و هماهنگی بیشتری پیش می برند.

ربات اینستاگرام چه کارهایی می تواند انجام بدهد؟

تقریبا هر کاری که شما به عنوان یک انسان واقعی قادر به انجامش باشید، ربات ها نیز می توانند انجام دهند. از جمله کارهایی که ربات اینستاگرام در آن ها می تواند کمک کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فالو یا آنفالو کردن تعداد زیادی اکانت دیگر
 • لایک کردن پست های بقیه پیج ها
 • ثبت کامنت در زیر پست سایر پیج ها
 • بازدید از استوری های سایر اکانت ها
 • پاسخ دادن به دایرکت های پیج با جواب از قبل تنظیم شده
 • ارسال کردن پست و استوری ها مطابق برنامه زمانی
 • بازنشر پست ها
 • مدیریت کامنت های پیج

همان طور که می بینید، بخش زیادی از فعالیت های ادمین می تواند بر عهده ربات گذاشته بشود.

ربات اینستاگرام

آیا استفاده از ربات اینستاگرام غیرمجاز است؟

این موضوع یکی از بحث برانگیزترین مباحث در رابطه با ربات های اینستاگرامی است. در بخش قوانین اینستاگرام، به طور مستقیم به ممنوعیت استفاده از ربات ها اشاره نشده است. البته که مسئولان و توسعه دهندگان اینستاگرام نسبت به هر چیزی که امنیت پلتفرم و کاربران آن را تهدید کند، واکنش شدیدی نشان می دهند. اگر رباتی را استفاده کنید که مشکلات امنیتی به بار آورد، اکانت شما برای همیشه بسته خواهد شد.

اما به طور کلی، در بخش قوانین اینستاگرام به ممنوعیت استفاده از ربات ها اشاره نشده است. در عین حال، بدیهی است که اینستاگرام از ربات ها استقبال نمی کند. تمام هدف این شبکه اجتماعی آن است که بتواند کاربران بیشتری را برای مدت های طولانی تر در پلتفرم نگه داشته و سرگرمشان کند. بنابراین ربات ها –که با این هدف هم راستا نیستند- چندان برای پلتفرم مفید نخواهند بود.

در گذشته ربات هایی که در اینستاگرام فعالیت می کردند بسیار بیشتر بودند؛ اما رفته رفته با افزایش حساسیت ها، فعالیت ربات ها بسیار محدودتر شد. در حال حاضر ربات ها هم چنان بر روی پتلفرم اینستاگرام کار می کنند؛ اما به شکلی محدود و بسیار کمتر از قبل. فعالیت غیرعادی یک اکانت به سرعت از سوی اینستاگرام جزیمه می شود.

انواع ربات های اینستاگرام

ربات های گوناگونی برای اینستاگرام طراحی شده اند. معمولا هر یک از این ربات ها به حیطه مخصوصی مربوط می شوند؛ اما در عین حال ربات هایی هم هستند که می توان انجام چندین کار متعدد را به آن ها واگذار کرد. از جمله مهم ترین انواع ربات اینستاگرامی می توان موارد زیر را نام برد:

ربات افزایش لایک

این ربات ها معمولا بر این اساس عمل می کنند که ابتدا به سراغ پیج ها و اکانت هایی می روند که احتمال دارد مطالب پیج شما برایشان جذاب باشد؛ سپس پست های آن اکانت ها را لایک می کنند و موجب می شوند تا صاحب آن اکانت برای لایک پست های شما ترغیب شود. فعالیت این ربات تا جایی ادامه پیدا می کند که تعداد لایک ها به حد نصابی که تعیین شده برسد.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که این ربات ها امروزه آن بازده گذشته را ندارند. اینستاگرام مدتی است رویکردی برای نمایش ندادن تعداد لایک ها در پیش گرفته و از سوی دیگر، کاربران نیز با ربات های افزایش لایک آشنایی دارند.

ربات افزایش فالور

یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین انواع ربات اینستاگرام، ربات افزایش فالور است. این ربات ها نیز مانند ربات های افزایش لایک عمل می کنند. شما می توانید گستره ای از مخاطبان هدف را تعیین کنید (مثلا فالورهای یک پیج خاص، دنبال کنندگان یک هشتگ اینستاگرام خاص یا لایک کنندگان یک پست خاص). ربات به سراغ این اکانت ها می رود و آن ها را فالو و پست هایشان را لایک می کند.

این کار موجب می شود تا کاربران دیگر برای بازدید از پیج شما ترغیب بشوند. اگر مخاطبان هدف ربات را به خوبی انتخاب کرده باشید، درصد زیادی از آن ها نسبت به فالو کردن پیج شما اقدام می کنند.

ربات بازدید استوری

از انواع جدید و جالب ربات های اینستاگرامی، رباتی است که از استوری های کاربران دیگر بازدید می کند. این ربات ها به اکانت های عمومی سر زده و از استوری هایشان بازدید می کنند. با این کار، نام پیج شما در میان بازدید کنندگان استوری های آن اکانت ها ثبت می شود. به احتمال زیاد، آن کاربران هم از سر کنجکاوی به پیج شما سر می زنند.

ربات های بازدید استوری از جمله ربات هایی هستند که به سرعت محبوبیت زیادی کسب کردند. ربات های افزایش لایک یا فالور به خاطر حساسیت شدید اینستاگرام امروزه محدودتر از گذشته می توانند فعالیت کنند. اما ربات های بازدید استوری در حال حاضر چنین مشکلی را ندارند؛ چرا که برای بازدید از استوری محدودیتی تعیین نشده است.

از ربات اینستاگرام استفاده کنیم یا نه؟

بعد از بیان تمام این جزییات درباره ربات های اینستاگرام، در نهایت به این سوال می رسیم: آیا باید از ربات اینستاگرام استفاده کرد یا خیر؟

ربات ها، همان طور که گفته شد، برای اتوماتیک سازی یک سری کارها در اینستاگرام مورد استفاده قرار می گیرند. این به آن معناست که می توانند انجام بسیاری از کارها را برای شما آسان کنند. مخصوصا اگر وقت محدودی داشته باشید، این ویژگی ربات ها به کار شما می آید.

در عین حال باید به این نکته هم توجه داشته که اساسا اینستاگرام از ربات ها استقبال نمی کند. بنابراین حتی اگر برای آسان تر شدن و اتوماتیک کردن کارها از ربات استفاده می کنید، باید در استفاده از آن ها دقت زیادی داشته باشید. استفاده بی دقت و افراطی از ربات ها (مثلا برای افزایش فالور یا تعداد لایک) می تواند به راحتی موجب اخطار گرفتن از اینستاگرام، شدوبن شدن و یا حتی بسته شدن دائمی اکانت منجر بشود.

بهترین ربات های اینستاگرام

بهترین ربات های اینستاگرام

توسعه دهندگان مختلفی در سراسر دنیا برای ایجاد و ارائه سرویس های ربات اینستاگرام فعالیت می کنند. در ایران هم چنین مجموعه هایی هستند که ربات های اینستاگرامی کارآمدی طراحی کرده اند. با این حال، از جمله معروف ترین سرویس های جهانی در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Combin

یکی از ابزارهای بسیار معروف برای رشد در اینستاگرام؛ Combin به کاربران خود امکان برنامه ریزی و هماهنگ سازی ارسال پست و استوری را می دهد، هم به افزایش فالور و اینگیجمنت کمک می کند.

 Ingramer

سرویس Ingramer برای آن دسته از پیج هایی که مخصوص کسب و کار هستند گزینه بسیار مناسبی بوده؛ این سرویس از طریق هشتگ ها می تواند جمعیت زیادی از مخاطب ها را به سمت پیج هدایت کند. هم چنین ابزارهایی برای هماهنگ سازی ارسال پست یا پاسخ دادن به پیام های دایرکت دارد.

SocialSensei

سرویس SocialSensei یکی از سرویس های مطرح است که سابقه همکاری با بسیاری از اینفلوئنسرها و سلبریتی های معروف را دارد. از برجسته ترین ویژگی های SocialSensei، خدمات پیشرفته آن در زمینه پروموشن در اینستاگرام است. البته این سرویس هزینه زیادی را هم به همراه خواهد داشت.

منبع مقاله:

Medium

Smarterdigitalmarketing

2 thoughts on “ربات اینستاگرام؛ آری یا نه؟”

 1. من با یکی تو اینستاگرام چت میکنم
  ۲۸ تا فالویینگ داره ودو خورده ای فالور
  مرتب هم انلاینه انگار ساعت خواب نداره
  پیجشم قفله نمیذاره فالوش کنم
  جدیدا هم مرتب اکانتشو غیر فعال و فعال میکنه

  بنظرتون پیجش فیکه یا رباته

 2. های کانتنت

  با اجازه الو کانتنت ۲ نکته مهم از محتوا تون رو برای صفحه ام قرار میدم
  تا الان همچین نکات ارزشمندی که ارائه دادین رو ندیده بودم
  خیلی ممنونم بابت محتوای ارزشمندی که ارائه میدین 🌹

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *