با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره آموزش تولید محتوا » بهینه سازی تصاویر در محتوا
بهینه سازی تصاویر در محتوا
بهینه سازی تصاویر در محتوا

بهینه سازی تصاویر در محتوا

یکی از روش های بسیار کاربردی برای افزایش جذابیت محتوا، به کار بردن تصاویر در میان متن است. افزودن عناصر بصری و تصویری به متن، کاربر را برای خواندن مشتاق تر کرده و به بهبود کیفیت متن کمک می کند. با این حال، بدون توجه به اصول بهینه سازی تصاویر در تولید محتوا، نمی توان بهره کامل را از این روش برد.

تولیدکنندگان حرفه ای محتوا به خوبی با اهمیت به کار بردن تصاویر در محتوای سایت آشنا هستند. همه ما آن جمله معروف «یک تصویر به اندازه هزار کلمه ارزش دارد» را شنیده ایم. گاهی می توان با قرار دادن یک عکس، یک نمودار یا یک اینفوگرافیک تمام منظور و مقصود خود را به مخاطب برسانیم. استفاده از تصاویر بر روی زیبایی بصری محتوا نیز تاثیر مثبتی دارد.

در عین حال، باید به بهینه سازی تصاویر محتوا مطابق با اصول سئو نیز توجه ویژه ای داشت. با به کار بردن نکات بهینه سازی تصاویر می توان محتوایی ایجاد کرد که برای الگوریتم های گوگل محبوب تر است. این به معنی آن است که این نکات و تکنیک ها می توانند مستقیما به افزایش ترافیک سایت منجر بشوند.

این مطلب، به توضیح درباره روش های بهینه سازی تصاویر محتوا اختصاص یافته است. ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که بهینه سازی تصاویر محتوا به چه معناست؟ سپس از مزیت های این کار صحبت می کنیم. در نهایت هم به مهم ترین و کاربردی ترین نکات در زمینه بهینه سازی تصاویر محتوا می پردازیم.

تعریف بهینه سازی تصاویر محتوا

تصاویر موجود در محتوای سایت را می توان از چندین جنبه بهینه سازی کرد. به طور کلی، بهینه سازی تصاویر محتوا شامل مواردی می شود که در کاهش حجم عکس ضمن حفظ کیفیت، جذابیت بصری برای مخاطبان و رعایت نکات سئو تصاویر مرتبط می شوند.

در فرایند بهینه سازی تصاویر، باید تا حد امکان حجم عکس را کاهش بدهیم؛ چرا که بالا بودن حجم عکس بر روی سرعت بارگذاری تاثیر منفی می گذارد. البته کاهش حجم عکس باید به گونه ای باشد که کیفیت آن خدشه دار نشود.

عامل مهم دیگر در بهینه سازی تصاویر موجود در محتوا، جذابیت بصری تصاویر است. تصاویری که در محتوای خود به کار می بریم باید برای کاربران جذاب بوده و کاملا با مطالب مرتبط باشند. تصاویری که برای مخاطبان ارزشمند بوده و خواندن را برایشان راحت می کنند، ارزش بیشتری دارند.

به عنوان مثال یکی از محبوب ترین انواع تصاویر در محتوا، اینفوگرافیک ها هستند. اینفوگرافیک ها اطلاعات را به صورت خلاصه شده در اختیار مخاطب قرار می دهند. استفاده از نمودارها، یا تصاویر اختصاصی طراحی شده برای محتوا نیز با استقبال مخاطبان روبرو می شوند.

عامل دیگر در فرایند بهینه سازی تصاویر محتوا، توجه به اصول سئو در تصاویر است. استفاده هوشمندانه از ویژگی alt و تنظیم نام مناسب برای تصویر است. سئو کردن تصاویر بخش مهمی از بهینه سازی آن ها به شمار می آید.

بهینه سازی تصاویر چه مزیت هایی دارد؟

بهینه سازی تصاویر محتوا هم بر روی کاربرپسند بودن محتواهای سایت موثر است و هم به امتیاز بیشتر در نتایج جستجو کمک می کند. در درجه اول، استفاده از تصاویر مناسب و مرتبط در داخل محتوا متن را برای کاربران دلنیشن تر و خواندنی تر می کند.

خودتان را به جای خواننده مطلب بگذارید؛ یک متن خشک با پاراگراف های متوالی در شما انگیزه بیشتری برای خواندن ایجاد می کند، یا متنی که با تصاویر مناسب به اندازه کافی پر شده؟ این موضوع به خصوص امروزه که جلب رضایت کاربران سخت تر شده اهمیت بیشتری پیدا می کند.

با بهینه سازی تصاویر موجود در سایت به بهبود سرعت سایت نیز کمک می شود. استفاده از تصاویر تاثیر قابل ملاحظه ای بر جذابیت متن دارد؛ اما اگر تصاویر فراوان و بهینه نشده در محتوای خود قرار بدهیم، سرعت سایت را بسیار پایین می آوریم. این به معنی خسته کردن مخاطبان و فراری دادن آن هاست.

بهینه سازی تصاویر به بارگذاری سریع تر منجر می شود. استفاده از عکس های کم حجم، با کیفیت و دارای فرمت مناسب، کیفیت سئو محتوا را ارتقا می دهد.

مزیت دیگر استفاده از تصاویر در محتوا و بهینه سازی آن ها افزایش امتیاز آن صفحه از سایت در موتورهای جستجو است. افزایش امتیاز صفحات سایت هم به نمایش بیشتر آن ها در نتایج جستجو منجر می شود.

به صورت خلاصه می توان مزیت های بهینه سازی تصاویر محتوا را در این موارد بیان کرد:

 • افزایش جذابیت محتوا برای کاربران
 • انتقال بهتر پیام و تاثیرگذاری بیشتر
 • افزایش ترافیک سایت
 • افزایش احتمال قرارگیری در بین نتایج برتر جستجو
 • بارگذاری سریع تر تصاویر و افزایش سرعت سایت

تکنیک ها و روش های بهینه سازی تصاویر محتوا

برای بهینه سازی تصاویر، باید نکات مختلفی را مورد توجه قرار داد. همان طور که پیش از این هم گفته شد، بهینه سازی تصاویر شامل سبک کردن حجم تصاویر، استفاده از المان های گرافیکی و تصویری زیبا و تنظیم مناسب ویژگی هایی چون alt است.

تکنیک ها و روش های بهینه سازی تصاویر محتوا

تکنیک ها و روش هایی که در ادامه ارائه می شوند، کاربردی ترین راهکارها برای بهینه سازی تصاویر محتوا هستند:

انتخاب تصاویر مرتبط با محتوا

اولین و مهم ترین نکته در رابطه با بهینه سازی تصاویر، به کاربردن تصاویری است که کاملا با محتوا ارتباط دارند. این کار در درجه اول برای جذاب کردن محتوا برای مخاطبان است. خوانندگان شما اگر تصاویری را در متن ببینند که مطالعه را برایشان راحت تر می کند، بیشتر به خواندن ترغیب می شوند.

علاوه بر آن، تصاویر مرتبط توسط گوگل هم قابل شناسایی هستند. در گذشته گوگل و ربات هایش قادر به تشخیص این که محتویات عکس دقیقا مرتبط با محتواست نبودند. مثلا می شد عکس یک خودرو را در میان یک مطلب مرتبط به آموزش آشپزی گذاشت و در alt آن هم کلمات کلیدی آشپزی را ثبت کرد. اما اکنون دیگر این طور نیست.

ربات های گوگل نسبت به قبل بسیار پیشرفت کرده اند. تکنولوژی ها و هوش مصنوعی به کار رفته در الگوریتم های گوگل، آن ها را قادر به تشخیص محتویات عکس می کند. بنابراین با به کار بردن تصاویری که کاملا مرتبطند، هم رضایت مخاطبان را جلب کرده و هم در جهت الگوریتم های گوگل حرکت کنید.

تا حد امکان حجم عکس ها را کاهش دهید

یکی از عواملی که می تواند تاثیرگذاری منفی شدیدی روی کیفیت سایت داشته باشد، سرعت آن است. سرعت بارگذاری هر چه پایین تر باشد رتبه سایت متنزل تر می گردد. آن چه که سرعت بارگذاری سایت را بالا می برد به کار بردن تصاویر و فایل های سنگین (مثل دستورات css پرحجم) است.

در بهینه سازی تصاویر محتوا باید تا حد امکان حجم آن ها را کاهش دهیم. این کار باید بدون افت کیفیت عکس یا افت نامحسوس آن انجام بشود. اگر کاهش حجم عکس ها با موفقیت انجام پذیرد، سرعت لود نیز به مراتب بیشتر می شود.

ابزارهای مختلفی برای کاهش حجم عکس ها وجود دارند. نرم افزارهایی مانند Compress JPEG یا پلاگین هایی که برای این کار طراحی شده اند می توانند به شما کمک کنند. یک راهکار ارزشمند دیگر استفاده از شبکه های توزیع محتوایی یا CDNهاست که سرعت لود شدن فایل ها را برای کاربران بالاتر می برند.

به alt عکس ها توجه داشته باشید

ویژگی alt عکس اهمیت زیادی دارد. این ویژگی که از طریق تگ alt تصویر در زبان HTML پدید می آید، هم در تجربه کاربران تاثیر مثبت داشته و هم از نظر سئو بسیار حائز اهمیت است.

گاهی کاربران مرورگر خود را طوری تنظیم می کنند که تصاویر لود نشوند. گاهی هم سرعت پایین اینترنتشان مانع از بارگذاری عکس ها می شود. در چنین شرایطی توضیحات تگ alt  می تواند معنی و پیام تصویر را به مخاطب نشان بدهد.

از سوی دیگر، توضیحات alt از اصلی ترین فاکتورهای ربات های گوگل برای آنالیز تصویر است. ربات های گوگل موضوع و دسته بندی تصویر را با کمک توضیحات alt تشخیص می دهند. بنابراین هر چه در ذکر این جزییات دقیق تر باشید و بهتر از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

فرمت های مناسب تصاویر محتوا

تصاویری که در وبسایت های اینترنتی قرار می گیرند، فرمت های گوناگونی دارند. هر یک از فرمت ها ویژگی های خاص خود را داشته و در موقعیت مناسب باید به کار برده بشوند.

 • فرمت GIF برای تصاویر چندفریمی و متحرک کاربرد دارد. این تصاویر معمولا حجم زیادی داشته و کاربرد زیاد آن ها موجب کاهش سرعت سایت می شود.
 • فرمت JPG محبوب ترین و احتمالا پرکاربردترین فرمت عکس در بستر اینترنت است. ذخیره تصاویر در این فرمت از مزیت هایی مانند تنوع رنگی بالا، کیفیت خوب تصویر و در عین حال، حجم مناسب برخوردار است.
 • فرمت PNG در شرایطی که می خواهید کیفیت تصویر بالا باشد انتخاب خوبی است. هم چنین برای مواردی مانند لوگو، آیکون یا بخش های مختلف قالب می توان از تصاویر PNG استفاده کرد؛ چرا که این تصاویر می توانند بدون رنگ پس زمینه ذخیره بشوند.
 • فرمت SVG از جمله فرمت های تصویری است که کاربرد کمتری نسبت به موارد قبلی دارد. فرمت تصویری SVG در گرافیک قالب سایت، آیکون ها، فونت ها، نشانه ها و… کاربرد دارد و معمولا حجم کمی هم به خود اختصاص می دهد.

تصاویر را با نام مرتبط و مناسب ذخیره کنید

یکی از مواردی که توسط بسیاری از وبمسترها مورد غفلت واقع می شود، ذخیره تصاویر با نام مناسب است. منظور از نام مناسب، نام انگلیسی موضوع عکس است. تصاویر در هاست سایت با نام اختصاصی خود ذخیره می شوند. نام آن ها جزیی از آدرس اینترنتی یا URL آن ها به حساب می آید.

استفاده از یک نام انگلیسی مرتبط و مناسب، در تشخیص بهتر ربات های گوگل نقش پررنگی ایفا می کند. ترکیب نام انگلیسی خوب و توضیحات alt دارای کلمات کلیدی، بهترین نتیجه را در بهینه سازی تصاویر محتوا به ارمغان می آورد.

از ابعاد و تغییر اندازه تصاویر غافل نشوید

موضوع مهم دیگر در بهینه سازی تصاویر سایت، استفاده از عکس ها در ابعاد مناسب است. عکس ها باید در ابعادی تنظیم بشوند که چینش و نمایش سایر بخش های محتوا را مختل نکنند. بهترین حالت آن است که پهنای عرض حداکثر برابر با پهنای ستون نوشته ها باشد. آراستگی متن و عکس در ترکیب با هم تاثیر بیشتری بر روی مخاطب دارد.

علاوه بر آن، حتما دقت کنید که تصاویر به صورت Responsive نمایش داده شوند. بسیاری از کاربران و مخاطبان شما با موبایل و تبلت به سایت سر می زنند. اگر تصاویر به صورت ریسپانسیو نشان داده نشوند، نمایش سایت شما به طور کلی به هم می ریزد.

متاسفانه بسیاری از وبمسترها نسبت به این موضوع بی تفاوت بوده یا از آن غافل هستند. ریسپانسیو نبودن تصاویر یک تجربه بد برای کاربر رقم می زند. پس حتما نمایش تصاویر و محتوا در دستگاه ها و ابعاد مختلف را مورد بررسی قرار دهید.

نتیجه گیری

امروزه به کار بردن تصاویر در محتوای متنی یک ضرورت به حساب می آید. استفاده از تصاویر جذابیت محتوا را بالا می برد. تمام رقبای شما از این امتیاز استفاده می کنند، بنابراین شما نیز باید به آن توجه داشته باشید.

مهم ترین نکته برای به کار بردن تصاویر در محتوا، بهینه سازی تصاویر است. بهینه سازی تصاویر محتوا دو فایده مهم دارد:

 • خلق تجربه جذاب تر برای مخاطبان
 • افزایش کیفیت سئو سایت و بهبود رتبه در نتایج گوگل

در این فرایند، نکات و تکنیک های مختلفی باید مورد توجه قرار بگیرند. استفاده از کلمات کلیدی در alt، ذخیره تصاویر با فرمت مناسب، انتخاب نام انگلیسی مرتبط و سبک کردن حجم عکس ها، مهم ترین موارد در بهینه سازی تصاویر محتوا به شمار می روند.

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *