با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » آکادمی » ترفندها و آموزش افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام را در این مقاله بخوانید!
ترفندها و آموزش افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام را در این مقاله بخوانید!
ترفندها و آموزش افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام را در این مقاله بخوانید!

ترفندها و آموزش افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام را در این مقاله بخوانید!

اصولِ دقیقِ آموزش افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام، تبدیل به یکی از شغل‌های پر درآمد برای بعضی از افراد شده است. شاید این هم یکی دیگر از اعجازهای اینستاگرام است که از راه آن شغل‌های جدید خلق شده است و تخصص‌های زیادی را به صنعتِ مارکتینگ مجازی اضافه کرده.

اولین چیزی که بعد از شنیدن نام اینگیجمنت به ذهن ما می‌رسد، یک چیزی در شبیه به کارآگاه گجت است!

اصلاً شاید هم این اولین چیزی نباشد که به ذهنتان می‌رسد. ذهن شما جدی‌تر از این حرف‌ها است و وقتی برای مضحکه بازی‌های فکری این چنینی ندارد!

 پس اگر حتی اندکی ذهنِ جدی و مصمم داشته باشید، قطعاً اولین چیزی که بعد از خواندن یا شنیدنِ نام اینگیجمنت به ذهنتان خطور می‌کند این است که این واژه نامانوس و سخت به زبان آمده اصلاً چه معنایی دارد؟!

گاهی برای فارسی زبان بودنمان باید سجده شکر به جای آوریم. چرا که ترجمه فارسی واژه اینگیجمنت و تلفظ کردنش، ابداً احتیاج به گیرپاژِ زبانی ندارد!

اینگیجمنت (خدای من حتی نوشتنش هم آدم را پیر می‌کند!) به معنای نرخ تعامل است. از آن جایی که واژه مشارکت، هم معنی با کلمه تعامل است، آن را نرخ مشارکت نیز صدا می‌کنند.

تأثیر محاسبه اینگیجمنت از لحاظ روانشناسی بر روی کاربران!

اما آموزش افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام و راه‌های محاسبه آن چه داستانی دارد و دقیقاً چه چیزی را به ما نشان می‌دهد. ۹۵% افراد به قصد دیده شدنِ افکار و عقاید و سایر وقایع روزانه زندگی‌شان اقدام به نصب اپلیکیشین اینستاگرام بر روی سیستم عامل خود می‌کنند.

این تازه شاید سطحی‌ترین و سرگرم کننده ترین علت برای استفاده از اینستاگرام باشد. علتِ بعدی، رونقِ کسب و کارها و اینفلوئنسر مارکتینگ ها در اینستاگرام هستند که این روزها دامنه رشدشان هم پایِ رشدِ قیمتِ دلار در حال افزایش و همه گیری است.

همه و همه این جامعه آماری بزرگِ خانواده اینستاگرام، چه فردی که صرفاً برای سرگرمی از آن استفاده می‌کند، چی کسی که نانِ زندگی خودش را از راه آن تأمین می‌کند، دلشان می‌خواهد بدانند دنبال کنندگان آن‌ها تا چه میزان با پست‌هایشان تماس و ارتباط بر قرار کرده‌اند. اصولاً این که آدم به این نتیجه برسد که تبلیغات، حرف‌ها و دغدغه‌هایش تا چه میزان بر روی اطرافیانش تأثیر دارد، حسِ مطلوبیتِ روحی زیادی را به انسان تزریق می‌کند. این که بفهمند چقدر آن پست را دوست داشته‌اند و تا چه میزان پتانسیل به اشتراک گذاری در صفحات دیگر را دارد، خودش نوعی اعتماد به نفس و امید به زندگی در انسان ایجاد می‌کند.

فرمولِ ساده به دست آوردنِ اینگیجمنت اینستاگرام!

فرمولِ ساده به دست آوردنِ اینگیجمنت اینستاگرام!

حالا فرض کنید که بتوان نرخِ تمامِ این علائق را، به صورت درصد و و عدد و رقم به دست آورد. در این حالت فعالیت ما در فضای اینستاگرام به مراتب حرفه‌ای‌تر و در نهایت پویاتر می‌شود. پس اگر می‌خواهیم همواره در قسمتِ جست وجوی کاربرهای اینستاگرام قرار بگیریم، باید نرخ تعاملِ کاربران با محتواهای تولید شده ما بالا باشد.

اصولاً تابع‌های نمایی، بهترین ابزارهای ریاضی کاربردی هستند که ما را در برآوردِ نرخ‌های رشد آن هم در هر زمینه‌ای کمک می‌کنند. نرخ محاسبه مشارکت کاربر نیز نوعی تابع نمایی است که برای به دست آورد آن راه‌هایی وجود دارد. تابعی که ترکیبی از پسندها و کامنت های متعلق به یک پست و تعداد تمام فالوورهای ماست.

یک فرمول ساده برای محاسبه نرخ تعامل کاربربا پست ما وجود دارد که می‌تواند ما را به عدد مورد نظر برساند. اگر بخواهیم در قالب یک جمع و تقسیم ساده راه حل رسیدن به این ضریب را به شما بگوئیم باید این گونه بنویسیم که:

(تعداد کامنت های متعلق به یک پست + تعداد لایک های آن پست / تعداد دنبال کنندگان شما)× ۱۰۰۰ = اینگیجمنت اینستاگرام

اینگیجمنت یعنی تمامِ جهانِ شما!

قبل از آن که درباره آموزش افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام برای شما حرفی بزنیم، باید برای شما تشریح کنیم که چه دلیلی دارد که انقدر خودمان را به آب و آتش می‌زنیم تا به شما اثبات کنیم اینگیجمنت بالا چقدر عنصرِ کلیدی در موفقیت شما است!

دلیلِ نخست ما برای نشان دادنِ اهمیت نرخ تعامل این است که، هرچه اینگیجمنت ریت شما بالاتر باشد، یعنی دنبال کنندگان شما حقیقی‌تر و واقعی‌تر اند. همین که یک بازاریاب متوجه شود که شما برای مثال ۳۰۰۰ فالوور واقعی دارید، یعنی آغازِ جرقه بحث و مذاکره برای همکاری با شما.

برهانِ دوم ما برای به تصویر کشیدنِ عمقِ اهمیتِ اینگیجمنت ریت این است:

کسانی که به دنبال اینفلوئنسر مارگتینگ در اینستاگرام هستند، اولین چیزی که به چشمشان می‌آید این است که بروند و نرخ تعاملِ کاربرِ شما با پیج تان را آنالیز کنند. تحلیل و به دست آوردنِ عدد و رقم هم این روزها کارِ محیر العقول و سخت و پیچیده‌ای نیست. به راحتی می‌توانند به چند سایت مشهور آنالیزِ اینگیجمنت سر بزنند و شجره نامه پیج شما را در بیاورند!

Triberr، Phlanx و Influencerfe از سایت‌ها و در حقیقت ماشین حساب‌های اینستاگرامی محبوب و کارآمدی هستند که با سرعت و دقتِ هر چه تمام‌تر فرایند تحلیل اینگیجمنت ریت را برای همه انجام می‌دهند.

حالا اگر صفحه شما نرخ تعاملِ بالایی داشته باشد، یعنی دنبال کنندگان بیشتری از شما تأثیر می‌گیرند. همه کسانی که به دنبال تبلیغات مؤثر در اینستاگرام هستند، به نرخ تعاملِ کاربران پیج شما اهمیت می‌دهند.

چرا؟ دلیلش اظهر من الشمس است! اگر شما یک اینفلوئنسر واقعی باشید، عاملِ اصلیِ اعتبار بخشی، دیده شدن وموثر بودنِ برند یک کمپانی بزرگ یا یک استارتاپِ تازه تأسیس خواهید بود.

این یعنی دقیقاً همان چیزی که یک بازاریابِ اینستاگرامی به دنبال آن است. یک آدمِ اثرگذار که هر پستش بتواند یک درجه به اعتبار و محبوبیت برندش اضافه کند. پس گزافه نیست اگر بگوییم، دلیلِ اصلی شهرت و ثروتِ اینفلوئنسر های اینستاگرامی این است که اینگیجمنت ریت صفحه آن‌ها بالا است.

اینگیجمنت اینستاگرام

حالا برای آموزش افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام حاضرید؟

روا نیست که این همه از اهمیت و ضرورت بالا بودنِ نرخ تعامل مشتری برای شما غزل مدحیه بگوئیم ولی از راه‌ها و حقه‌های ریز و درشت افزایش آن حرفی به میان نیاوریم:

 •  محتوای باکیفیت یعنی همه چیز: قبول داریم این خیلی عالی است که شما همیشه حرفِ تازه‌ای برای گفتن داشته باشید. ولی ما نمی گوئیم هر روز باید از کوه‌ها و صخره‌ها بالا بروید تا یک محتوای جدید اکتشاف کرده و در پیج تان به اشتراک بگذارید. ما از به کار بردنِ خلاقیت در همان محتواهای گذشته حرف می‌زنیم. کاربر همین که احساس کند شما تا چه اندازه برای طراحی یک پست وقت گذاشته ائید و برای وقت و چشمانش ارزش قائل بوده ائید، یعنی مطمئن می‌شود که شما تمامِ قواعد با کیفیت بودن را رعایت کرده ائید.
 • با هم حرف بزنید!: حرف زدن، مصداقِ بارزِ تعاملِ بشری است. ساده‌ترین و در عین حال اساسی‌ترین کلید موفقیت شما در افزایش اینگیجمنت، تعامل و هم کلام شدن با مخاطبان خود است.
 • این که شما به پیام‌های تشکر آمیز، ابراز علاقه‌ها، نظرات، پیشنهادات و انتقادات فالوور های خود جواب بدهید، یعنی برای آن‌ها احترام قائل هستید. هیچ کس از حرف زدن با دیوار خوشش نمی‌آید. پس در برخورد و تعامل با انسان‌هایی که مشتاقِ ما هستند، دیوار نباشیم! یعنی حداقل سعی کنید خودتان را مشتاق نشان دهید. (ما او محتاج بودیم او به ما مشتاق بود…)
 • استوری ها، همچنان در صدرِ جدول: هیچ چیزی نمی‌تواند جای محبوبیت و جذابیت که استوری های مستمر برای ما ایجاد می‌کنند را پر کند. اینفلوئنسر های موفق ممکن است در یک روز از کلِ استوری های هفته، داستانِ کوتاه به اشتراک بگذارند. همین یکی از دلایل علاقه مندی فالوور هایشان به محتواهای آن‌هاست. آن‌ها در استوری هایشان از مخاطبان خود سؤال‌هایی می‌پرسند و آن‌ها را ترغیب می‌کندد تا چالشی‌ترین جوابی که به دهنشان می‌رسد را کامنت بگذارند. اهمیت رفراندوم‌ها و پرسش‌ها، افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام را برای آن‌ها به همراه دارد.
 • همیشه دو آدمِ متخصصِ در کنار هم، بیشتر از یک متخصص تنها بازدهی دارد: شما در پیج خود متن‌ها و دل نوشته و اشعارتان را به اشتراک می‌گذارید؟ خب چه ایرادی دارد که کسانی که هم ایده و هم تخصص شما در این زمینه هستند را نیز در پیج خود به فالوور هایتان معرفی کنید؟ شک نکنید که آن هم برای جبرانِ مافات، شما و اشعارتان را در پیج های خود معرفی می‌کنند. این گونه سریع‌تر مشهور می‌شوید، دیده می‌شوید و نرخ تعاملِ کاربران با محتواهای شما افزایش می‌یابد.
 • خواهشاً حرمتِ هشتک‌ها را نگه دارید!: هشتک‌ها آن قدر در دنیایِ اینستاگرام و فضای مجازی حرمت و اهمیت دارند که ما نیز باید احترامشان را نگه داریم! زیر پست‌هایتان از هشتک‌های مرتبط با پستتان استفاده کنید. اما نه آنقدر زیاد که تاثیرش را از دست بدهد و شما را از لیستِ سرچ های هشتکی حذف کند، و نه آن قدر کم که مثلِ گاز نامرئی باشد و اصلاً به چشم مخاطب نیاید!

به عنوان توصیه پایانی باید به شما بگوئیم که، ساده‌ترین و کلیدی‌ترین راه‌ها و ترفندهای طلائی آموزش افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام، در هم کلام شدن و تعاملِ سالم با مخاطبان خلاصه می‌شود.

1 thought on “ترفندها و آموزش افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام را در این مقاله بخوانید!”

 1. روزبه خندان

  درود بر مژان فدایی
  به عنوان یک همکار که در همه قالب‌ها تجربه نوشتن داشته می‌گم، لحنت محشر بود. بعد از سال‌ها در فضای وب و مطبوعات فارسی متنی خوندم که همه اصول حرفه‌ای برای نگارش یک مطلب صمیمانه و مفید توش بود. واقعا لذت بردم و مرسی بابت حس خوبی که با متنت منتقل کردی مژان فدایی.

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *