همه چیز درباره الگوریتم برت از زبان معاون ارشد گوگل

همه چیز درباره الگوریتم برت از زبان معاون ارشد گوگل

بعد از آپدیت مارچ که گوگل به بحث کیفیت محتوا پرداخته بود، این بار از الگوریتم جدیدی که در ارتباط با محتوا است، رونمایی کرده است. گوگل بزرگترین تغییر در سیستم سرچ خود را از زمانی که رنک برین را ۵ سال پیش معرفی کرده بود، رونمایی کرد. گوگل با معرفی الگوریتم برت (BERT) قدمی بلند در فهم محتوا برداشته است؛ گوگل به دنبال درک بهتر از محتوا است. شاید روزی برسد که ربات‌های گوگل همچون یک انسان محتوا را درک کند؛ آن روز از ما دور نیست، الگوریتم برت را جدی بگیریم.

برای نگارش این مقاله، در ابتدا به سراغ مقاله‌ای که پاندو نایاک (Pandu Nayak)، معاون ارشد گوگل، رفته‌ایم. او در این مقاله شرح داده است که الگوریتم برت (BERT) چیست و چگونه کار می‌کند. با پاندو نایاک همراه باشید:

چیزی را که طی ۱۵ سال کار با گوگل فهمیده‌ام، این است که پرسش‌ها و کنجکاوی‌های مردم پایانی ندارد. روزانه میلیون‌ها سرچ را می‌بینیم؛ در حالی که ۱۵ درصد از این سرچ ها را قبلاً ندیده‌ایم. بنابراین ما برای نتایج سرچ هایی که پیش بینی نکردیم، چاره‌ای اندیشیده‌ایم.

زمانی که در حال سرچ هستیم، ممکن است در مورد بهترین روش سرچ مطمئن نباشیم. ممکن است ندانیم کلمات صحیح چگونه استفاده می‌شود و یا املا درست آنها را ندانیم؛ زیرا اغلب اوقات، برای یادگیری سرچ می‌کنیم و لزوماً دانشی از قبل نداریم.

در اصل این وظیفه ما است که به بهترین شکل جستجو کنیم تا بتوانیم به جواب مطلوب برسیم. رسیدن به نتیجه مناسب، یکی از دلایلی است که سبب می‌شود افراد از “عبارت کلیدی” استفاده کنند، به این صورت که قسمتی از کلمات را که فکر می‌کنند گوگل آنها را درک خواهد کرد، تایپ می‌کنند اما در واقع اینگونه نیست که آنها به طور طبیعی سوالی را مطرح کنند.

ما با جدیدترین پیشرفت‌های تیم تحقیقاتی در زمینه دانش زبان – که با استفاده از ماشین‌های یادگیری امکان پذیر است- در حال پیشرفت چشمگیر در نحوه درک جستجوها هستیم، بزرگ‌ترین جهش رو به جلو در ۵ سال گذشته و یکی از بزرگترین جهش‌ها در تاریخ جستجو، استفاده از الگوریتم برت است که بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد.

بعد از آپدیت مارچ که گوگل به بحث کیفیت محتوا پرداخته بود، این بار از الگوریتم جدیدی که در ارتباط با محتوا است، رونمایی کرده است. گوگل بزرگترین تغییر در سیستم سرچ خود را از زمانی که رنک برین را ۵ سال پیش معرفی کرده بود، رونمایی کرد. گوگل با معرفی الگوریتم برت (BERT) قدمی بلند در فهم محتوا برداشته است؛ گوگل به دنبال درک بهتر از محتوا است.

استفاده از مدل‌های برت برای جستجو

سال گذشته، ما یک فناوری مبتنی بر شبکه عصبی را برای پیش آموزش پردازش زبان طبیعی (NLP) به نام  Bidirectional Encoder Representations from Transformers با مخفف BERT معرفی و رونمایی کردیم. این فناوری به هر کسی این توانایی را می‌دهد که سیستم پاسخگویی به سؤالات جدید خود را آموزش دهد.

این موفقیت، نتیجه تحقیقات گوگل در تبدیل کننده‌ها بود: مدل‌هایی که کلمات را در رابطه با همه کلمات یک جمله پردازش می‌کنند، نه تک به تک کلمات به تنهایی. مدل‌های برت می‌توانند، با نگاه به عبارات قبل و بعد، متن کامل از آن کلمه را در نظر بگیرند؛ مخصوصاً برای فهم هدفی که در عقبه سرچ ها مفید است.

اما این نیست که فقط نرم افزار پیشرفت کرده باشد تا بتوانیم این امر را ممکن سازیم: ما به سخت افزار جدیدی نیز احتیاج داشتیم. برخی از مدلهایی که می‌توانیم با برت بسازیم، آنقدر پیچیده است که به سخت افزارهای قدیمی فشار می‌آورد؛ بنابراین برای اولین بار است که از آخرین کلود TPU برای نتایج سرچ استفاده می‌کنیم و اطلاعات مرتبط‌تری را به شما می‌دهد.

سرچ های شما در حال تغییرند

بنابراین جزییات فنی زیادی دارد، اما همه اینها به چه معنی برای شما دارد؟ خوب، با استفاده از مدل‌های برت، هم برای رنکینگ و هم برای فیچر اسنیپت ها در سرچ، ما می‌توانیم کار بهتری انجام دهیم؛ به شما کمک کنیم اطلاعات مفیدی را به دست آورید. بنابراین، ما برت را در ابتدا در جستجوی انگلیسی در آمریکا به کار خواهیم برد؛ سپس، به مرور زمان به زبان‌های بیشتری خواهیم رساند.

برای اجرای این پیشرفت‌ها، ما تست‌های بسیاری را انجام دادیم تا مطمئن شویم که برت درست کار می‌کند. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید:

در اینجا، جستجوی “۲۰۱۹ brazil traveler to usa need a visa” کلمه “to ” و ارتباط آن با سایر کلمات در جستجو برای درک معنی، مهم هستند. پیش از این، گوگل اهمیت این ارتباط را نمی‌فهمید و نتایج مربوط به شهروندان آمریکایی را که به برزیل سفر کرده‌اند را نشان می‌داد. گوگل در توضیح گفت: با استفاده از الگوریتم برت می‌توانیم به درک تفاوت سؤال‌ها برسیم وآنچه را که کاربران می‌خواهند، بیابیم.

بنابراین جزییات فنی زیادی دارد، اما همه اینها به چه معنی برای شما دارد؟ خوب، با استفاده از مدل‌های برت، هم برای رنکینگ و هم برای فیچر اسنیپت ها در سرچ، ما می‌توانیم کار بهتری انجام دهیم؛ به شما کمک کنیم اطلاعات مفیدی را به دست آورید. بنابراین، ما برت را در ابتدا در جستجوی انگلیسی در آمریکا به کار خواهیم برد؛ سپس، به مرور زمان به زبان‌های بیشتری خواهیم رساند.

تا این بخش با ترجمه مقاله انگلیسی Understanding searches better than ever before از پاندو نایک، معاون ارشد گوگل، که در بلاگ گوگل انتشار پیدا کرده است، همراه بودید. در ادامه به بررسی جزیی تر الگوریتم برت و تفاوت آن با رنک برین خواهیم پرداخت:

تفاوت رنک برین (Rankbrain) با برت (BERT)

اولین روش هوش مصنوعی گوگل برای درک نمایش داده در سال ۲۰۱۵، رنک برین بود. برای درک بهتر معانی کلمات در صفحات وب، از رنک برین استفاده می‌شد. باید بگویم که برت جایگزین رنک برین نیست، بلکه یک روش اضافی برای درک محتوا و نمایش داده به حساب می‌آید. در واقع برت یک سیستم افزودنی به سیستم رتبه بندی گوگل است.

رنک برین هنوز هم می‌تواند برای برخی از نمایش داده‌ها استفاده شود اما وقتی گوگل می‌تواند با کمک الگوریتم برت، جستجوها را بهتر درک کند، آن را مورد استفاده قرار می‌دهد. در واقع یک جستجو واحد می‌تواند از روش‌های مختلفی از جمله مدل برت برای درک آن استفاده کند.

الگوریتم برت چگونه عمل می‌کند؟

همانطور که در بخش قبل گفتیم روش‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند زبان جستجو شما را بفهمد و ارتباط آن با محتوا در وب را دریابد. به عنوان مثال اگر در املا یک کلمه اشتباه داشته‌اید، سیستم‌های املایی گوگل می‌توانند به شما در پیدا کردن کلمه صحیح کمک کنند.

اگر از کلماتی استفاده کنید که مترادف کلمه واقعی آن در اسناد مربوطه باشد، گوگل می‌تواند با آن مطالب موجود، مطابقت داده و آن را برای شما نمایش دهد. الگوریتم برت سیگنال دیگری است که گوگل برای درک زبان از آن استفاده می‌کند. بسته به آنچه جستجو می‌کنید، از هر یک یا ترکیبی از این سیگنال‌ها می‌توان برای درک درخواست شما و ارائه نتیجه مناسب استفاده کرد.

تفاوت رنک برین (Rankbrain) با برت (BERT)

آیا استفاده الگوریتم برت مؤثر است؟

گوگل به ما گفته است که سئوها واقعاً نمی‌تواند برای رنک برین مؤثر واقع شوند؛ اما نتایج نشان می‌دهد که گوگل در درک زبان طبیعی بهتر شده است. فقط سعی کنید مانند همیشه تولید محتوا را برای کاربران خودتان انجام دهید. بقیه ماجرا بستگی به تلاش‌های گوگل برای درک بهتر سؤال جستجوگر و تطابق آن با نتایج مرتبط دارد.

ما چرا به الگوریتم برت اهمیت می‌دهیم؟ نه تنها به این دلیل که گوگل گفت این تغییر “بزرگ‌ترین جهش رو به جلو در ۵ سال گذشته و یکی از بزرگترین جهش‌های پیش رو در تاریخ جستجو است” بلکه به این دلیل که ۱۰٪ از تمام نمایش داده‌ها، تحت تأثیر این بروزرسانی قرار گرفته است. این یک تغییر بزرگ محسوب می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کسب درآمد از تولید محتوا با 9 روش ساده

۹ روش درآمدزایی از محتوا

تولید و فروش محتوا، یکی از شغل‌های جدید و سوغات دنیای دیجیتال است. این شغل، پتانسیل درآمدزایی فوق العاده ای دارد. امروز می‌خواهم ۹ روش کسب درآمد از تولید محتوا را با شما درمیان بگذارم. البته واضح است که روش‌های کسب درآمد در دنیای دیجیتال، نامحدود است. در اینجا همه...

بیشتر بخوانید...
روش های تشخیص محتوای کپی با ابزار

روش های تشخیص محتوای کپی

راستش را بخواهید، کپی نویسی بدترین اشتباهی هست که یک تولید کننده محتوا می تواند انجام دهد. با این حال، بعضی از اهالی دنیای دیجیتال، مرتکب این اشتباه می شوند. به همین دلیل باید راه های تشخیص محتوای کپی را بشناسیم. حالا راه های تشخیص محتوای سایت کپی و تکراری...

بیشتر بخوانید...
باید ها و نباید های پیج کاری اینستاگرام را بشناسید

باید ها و نباید های پیج کاری اینستاگرام را بشناسید

آیا شما هم یکی از کسانی هستید که از اینستاگرام، به عنوان یک فروشگاه مجازی برای کسب و کار خود، استفاده می کنید؟ در این صورت لازم است که باید ها و نباید های پیج کاری اینستاگرام را بشناسید. قرار است امروز، اطلاعات جالبی را با هم مرور کنیم. می...

بیشتر بخوانید...

آموزش بیزینسی کردن اکانت اینستاگرام

اولین اقدام در راستای کسب درآمد از اینستاگرام و کسب و کار اینستاگرامی، بیزنسی کردن اکانت است. بیزنسی کردن اکانت اینستاگرام مزایای متعددی دارد و لازمه فعالیت حرفه‌ای این شبکه اجتماعی محبوب و پولساز است. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم به آموزش بیزنسی کردن اکانت اینستاگرام بپردازیم....

بیشتر بخوانید...
با روش های افزایش لایک و کامنت اینستاگرام آشنا شوید

افزایش لایک و کامنت اینستاگرام

الگوریتم‌های جدید اینستاگرام، تمرکز شدیدی روی اینگیجمنت پیج ها دارند. با راه‌های افزایش لایک و کامنت اینستاگرام آشنا شوید. چراکه برای اینستاگرام، نرخ تعامل کاربران با پیج شما خیلی بیشتر از تعداد فالوورهایتان اهمیت دارد. امروز می‌خواهم روش‌های بهبود اینگیجمنت پیج را با شما در میان بگذارم. با خواندن این...

بیشتر بخوانید...
عنوان نویسی، مسئله این است!

عنوان نویسی، مسئله این است!

عنوان نویسی، یکی از چالش‌هایی هست که تولید کننده‌های محتوا با آن مواجه می‌شوند. همیشه اولین قدم برای نوشتن یک محتوای جذاب، عنوان نویسی درست است. یعنی چی؟ یعنی عنوان، تکمیل کننده یک محتوای بی نظیر به حساب می‌آید. از طرفی انتخاب عنوان نه چندان جالب، شما را به عنوان...

بیشتر بخوانید...
چرا محتوا پادشاه است؟

چرا محتوا پادشاه است؟

"محتوا پادشاه است"، جمله‌ای معروف از بیل گیتس که حالا به اثبات رسیده است. برای کسب رتبه برتر موتورهای جست و جو، ریزه کاری های زیادی وجود دارد. با این حال، اهمیت محتوا از همه آن‌ها بیشتر است. یک محتوای با کیفیت و تمام عیار، پادشاه بی رقیب دنیای دیجیتال...

بیشتر بخوانید...
راهنمای جامع تولید محتوای سایت مبتنی بر سئو

راهنمای جامع تولید محتوای سایت مبتنی بر سئو

این روزها کمتر کسی را می‌توان یافت که عبارت «تولید محتوا» را نشنیده باشد. چه به هنگام وبگردی روزمره (تولید محتوای سایت)، چه در حین چک کردن شبکه‌های اجتماعی، این عبارت زیاد به چشم می‌خورد. تولید محتوا که در حال حاضر یکی از رایج‌ترین اصطلاحات به شمار می‌رود، به معنی...

بیشتر بخوانید...
برای تماس کلیک کنید 021-28424784 021-91035316
مشاوره رایگان (ساعت 10 الی 18)