با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره آموزش اینستاگرام » الگوریتم اینستاگرام چیست؟
الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۱۹
الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام چیست؟


سال 2022 در الگوریتم اینستاگرام تغییرات زیادی ایجاد شد (که باعث سردرگمی بسیاری شد). به نظر می‌رسد که این الگوریتم، کار را برای دیده شدن پست‌های شما سخت‌تر می‌کند. علی رغم اعتراضات شدید، هیچ نشانه‌ای از بازگشت به روش قبلی دیده نمی‌شود بلکه قواعد بازی کاملاً جدید است! خب، چطور با این تغییرات ادامه دهیم؟

در این مقاله، ما چگونگی عملکرد الگوریتم اینستاگرام در سال 2022 را برای شما توصیف می کنیم تا بتوانید با وجود این الگوریتم، تولید محتوا در اینستاگرام را به خوبی انجام دهند و بتوانید پست‌های خود را در معرض دید قرار دهید!

چگونگی عملکرد الگوریتم اینستاگرام در سال 2021

هیچ شکی باقی نمانده (جای سوالی نیست) که پست‌های اینستاگرام دیگر دیگر نمی‌توانند میزان مواجهه‌ای را که مورد استفاده قرار می‌گیرند، دریافت کنند. به طور کلی، تخمین زده شده است که تنها ۱۰ درصد از مخاطبان شما تمام پست‌هایتان را مشاهده می‌کنند.

این بسیار برای کاربران ناراحت کننده است، چرا که نمی‌توانند پست‌های دوستان و خانواده‌ی خود را ببینید، به کسب و کارها نیز ضربه می زند چرا که نمی‌توانند مشتریان جدیدی جذب کنند. این الگوریتم از همه بدتر برای کسانی است که مدل کسب و کار آن‌ها به میزان بازدید، فالوورهای (بازدیدکنندگان) محتوای آن‌ها بستگی دارد.

در اینجا هر چیزی که ما در مورد چگونگی عملکرد الگوریتم اینستاگرام در سال 2021 می دانیم را می‌خوانید:

الگوریتم اینستاگرام به پست‌هایی با تعاملات بالا پاداش می‌دهد

الگوریتم اینستاگرم عمدتاً بر اساس تعامل است. این تعاملات شما تعداد لایک ها، کامنت و نظرات، بازدیدهای ویدیویی، ذخیره کردن، به اشتراک گذاری و… می‌باشد.

وقتی که پست شما، تعداد زیادی لایک و کامنت دریافت کند، الگوریتم اینستاگرام تشخیص می‌دهد که محتوای شما با کیفیت و برای دیگران جذاب است و مردم بیشتر می‌خواهند اینگونه محتواها را ببینند.

اینستاگرام زمانی که خبر از تغییرات در الگوریتم خود داد اظهار داشت: ترتیب پست‌ها، عکس‌ها و ویدیوهای شما بر اساس میزان علاقه مندی دیگران به محتوای پست شما می‌باشد. علاوه بر این آن‌ها ادعا داشتند که این تغییر به بهبود رابط کاربری اینستاگرام کمک شایانی می‌کند.

چگونگی عملکرد الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۱۸

نکته ۱: وقت بیشتری برای پست کردن استوری ها صرف کنید

یک راه عالی برای برقراری ارتباط با فالوورهای خود، استوری های اینستاگرام است. از طریق این شیوه می‌توانید تسلط بیشتری بر بازاریابی اینستاگرامی خود داشته باشید.

استوری های اینستاگرام روزانه دارای ۳۰۰ میلیون کاربر فعال است، که این تقریباً ۲ برابر کاربران اپلیکیشن اسنپ چت می‌باشد.

همانطور که می دانیم الگوریتم اینستاگرام تغییر کرده و بستگی به تعاملات پست‌ها دارد. پس جای تعجبی نیست که کاربران وقت بیشتری را صرف استوری ها کنند تا اینکه محتوایی را پست کنند.

این الگوریتم تمام تعاملات و رفتارهایی که بر روی استوری شما اتفاق می افتد را نیز دریافت می‌کند. مانند پاسخ دادن (ریپلای) به استوری شما یا زمانی که استوری شما را برای شخص دیگری ارسال می‌کنند.

هر چقدر که کاربران با استوری های شما ارتباط برقرار کنند، احتمال این که پست‌های شما در صفحه‌ی هوم (تایملاین) آن‌ها ظاهر شود بیشتر می‌شود.

یک روش عالی و کاربردی برای دور زدن الگوریتم جدید اینستاگرام این است که از ویژگی‌های استوری اینیستاگرام، از جمله رأی گیری، swipe up و… استفاده کنید چرا که با کاربران تعامل زیادی برقرار می‌کنید.

راه دیگری که باعث می‌شود تعداد فالوئرهای شما بیشتر شود و ارتباط شما با آن‌ها محکم‌تر شود، دادن لینک مستقیم به محصولات خاص و مورد نظر می‌باشد. این روش نیز کمک می‌کند تا پست‌های شما در صفحه‌ی هوم یا تایملاین آن‌ها ظاهر شود.

الگوریتم اینستاگرام برای تعامل با کاربران (فالوورهای خود) به شما پاداش می‌دهد

اینستاگرام علاوه بر پاداش دادن به پست‌هایی با تعاملات بالا، به تعامل با فالوورها نیز پاداش می‌دهد.

امسال بیشتر از همیشه اهمیت دارد که نظرات و کامنت های زیادی خصوصاً در ساعات ابتدایی پست کردن محتوای خود دریافت کنید. در غیر این صورت ممکن است دیدگاه‌های ارسالی شما به طور قابل توجهی کاهش یابد.

سعی کنید به تعداد بسیاری از نظرات پاسخ دهید. اگر نظرات قابل پاسخ دادن نبود سعی کنید با لایک کردن یا فرستادن قلب میزان توجه خود را نشان دهید. البته پیگیری و پاسخ دادن به تمام نظرات سخت است خصوصاً اگر کسی در یک پست قدیمی برای شما کامنت بگذارد.

الگوریتم اینستاگرام برای تعامل با کاربران

نکته ۲: تب ها را در نظرات خود نگه دارید

ویژگی جدید مکالمه‌ی Later به شما در صرفه جویی وقت و پیگیری و پاسخ به تمام کامنت های اینستاگرام کمک می‌کند. از طریق این ویژگی می‌توانید به راحتی در کامپیوتر خود به جای گوشی همراه به کامنت ها پاسخ دهید و تاریخچه‌ی مکالمه‌ی خود با کاربران را نیز مشاهده کنید.

برای پاسخ دادن کامنت ها در Later، فقط کافی است که بر روی کامنت مورد نظر خود کلیک کنید و پس از آن جواب خود را تایپ و گزینه‌ی ریپلای را بزنید.

با این کار تعامل شما با کاربران بیشتر می‌شود. همچنین میزان علاقه و توجه شما نیز به آن‌ها ثابت می‌شود. اما مهم‌ترین نکته‌ی این کار این است که پست‌های شما در صفحه‌ی اصلی آن‌ها بیش از پیش نمایش داده می‌شوند.

چگونگی برقراری ارتباط سریع مخاطبان با محتوای شما از طریق فاکتورهای الگوریتم اینستاگرام

این الگوریتم جدید نه تنها در مورد میزان تعامل شما با پست اهمیت دارد، بلکه به میزان سرعت شما نسبت به واکنش نشان دادن به آن‌ها نیز بستگی دارد.

اگر پست شما به محض انت.شار، لایک و کامنت های زیادی دریافت کند، الگوریتم جدید اینستاگرام آن را با کیفیت و جذاب تشخیص می‌دهد، پس پست شما به تعداد زیادی از فالوورهای شما نشان داده خواهد شد.

با پیدا کردن بهترین زمان برای پست کردن مطالب خود، می‌توانید الگوریتم اینستاگرام را دور بزنید تا میزان دسترسی خود را افزایش دهید و دوستداران و فالوورهای بیشتری را جذب کنید. اگر زمانی پست کنید که اکثر کاربران آنلاین باشند فرصت بسیار خوبی را برای بهتر دیده شدن به دست می‌آورید.

نکته ۳: پیدا کردن زمانی که مخاطبین شما بیشتر فعال هستند

برای دستیابی به این مهم می‌توانید از پلتفرم بازاریابی اینستاگرامی Later استفاده کنید. این پلتفرم به شما این امکان را می‌دهد که تعاملات ۷ پست اخیر خود را ببینید. با این برنامه به راحتی می‌توانید برای حداکثر تعامل برنامه ریزی کنید.

فاکتورهای الگوریتم اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام میزان بازدید پست شما توسط کاربران را محاسبه می‌کند

به نظر می‌رسد که اینستاگرام از الگوریتمی مشابه فیسبوک در این خصوص استفاده می‌کند چرا که میزانی که دیدن پست شما چقدر طول می‌کشد را نیز محاسبه می‌کند.

الگوریتم اینستاگرام از این مقدار مصرف شده به عنوان یک عامل در تعیین محبوبیت آن پست بهره می‌برد. خب چطور می‌خواهید آن‌ها را بر سر پست خود نگه دارید؟

نکته ۴: با نوشتن کپشنی مناسب و جذاب مخاطبین را مجذوب پست خود کنید

اگر می‌خواهید این الگوریتم را دور بزنید، نوشتن کپشن های عالی نیز یک راه کاربردی است. اگر یک عنوان جذاب داشته باشید مردم بیشتر تمایل به خواندن آن دارند و وقت بیشتری برای مطالعه‌ی تمام آن متن صرف می‌کنند. پس وقت مناسبی صرف نوشتن کپشن ها و عناوین جذاب کنید.

اگر دوست ندارید با گوشی خود این کار را انجام دهید، از نسخه‌ی دسکتاپ Later استفاده کنید.

این مسئله خود گواه بر این است که چرا پست‌های ویدیویی از پست‌های تصویری عملکرد بهتری دارند. چرا که دیدن یک ویدیو از دیدن یک عکس بیشتر طول می‌کشد و بر اساس الگوریتم اینستاگرام پیش می‌رود.

البته اگر از پست‌های تصویری با آلبوم (چند عکس در یک پست) استفاده کنید می‌توانید وقت بیشتری را از کاربر برای دیدن پست خود بگیرید. این یک ویژگی عالی است که به شما اجازه می‌دهد ۱۰ عکس و ویدیو را باهم به اشتراک بگذارید!

الگوریتم اینستاگرام پست‌هایی با هشتگ های خاص و مرتبط را پشتیبانی می‌کند

شاید Instagram shadowban شما را از استفاده از هشتگ ها ترسانده باشد اما آن‌ها هنوز هم عملکردی مناسب و عالی دارند. الگوریتم اینستاگرام همیشه از استفاده از هشتگ های خاص و مرتبط استفاده کرده است و در حال حاضر ممکن است از همیشه مهم‌تر باشد.

اخیراً اینستاگرام قابلیتی را به اپلیکیشن خود اضافه کرده است که شما می‌توانید هشتگ ها را نیز فالو (دنبال) کنید. این یعنی دیگر مجبور نیستید تا هشتگ را زیر پست ببینید و با کلیک بر روی آن پست‌ها را مشاهده کنید بلکه با فالو کردن هشتگ ها می‌توانید پست‌های مرتبط با آن هشتگ را ببینید.

علاوه بر این کاربران نیز این امکان را دارند تا هشتگ هایی را که نمی‌خواهند ببینند را مشخص کنند. کاربر می‌تواند با انتخاب گزینه‌ی Don’t Show For This Hashtag آن پست را مشخص و علامت گذاری کند.

این ویژگی با استقبال خوبی رو به رو شد اما استفاده بیش از حد از آن می‌تواند پرچم قرمز حساب کاربری شما را افزایش دهد که این محتواهای دیگر شما را نیز تحت تأثیر منفی خود قرار می‌دهد.

نکته ۵: بهینه سازی استراتژی هشتگ های اینستاگرام

با استفاده از پلتفرم Later می‌توانید هشتگ بسازید و در پست‌های اینستاگرام خود اضافه کنید. شما می‌توانید قالب‌هایی را برای ذخیره کردن اغلب هشتگ های مورد استفاده خود ایجاد کنید و زمانی که برنامه ریزی شده است، به سادگی یکی از هشتگ های ذخیره شده خود را انتخاب کنید تا آن را به پست خود اضافه کنید. این به شما کمک می‌کند تا زمان خود را ذخیره کنید.

بهتر از همه چیست؟ استفاده رایگان!

بهینه سازی استراتژی هشتگ های اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام برای تأیید است

شما ممکن است نظراتی مانند “چه عکس خوبی” “چه غذایی!” را دریافت کنید. این‌ها ممکن است از طرف ربات‌ها باشد که اینستاگرام در صورت متوجه شدن با آن‌ها برخورد می‌کند.

نکته ۵: با فالوورهای اینیستاگرام خود ارتباط برقرار کنید

کپشن هایی بنویسید که از فالوورهای خود نظر خواهی کند یا از آن‌ها سوالی بپرسید. الگوریتم اینستاگرام این پرسش و پاسخ‌ها و نظرسنجی‌ها را، نوعی ارتباط عمیق بین شما و کاربران شما تلقی می‌کند.

سعی کنید متنی که نوشته‌اید معرف شما باشد تا بتوانید راحت‌تر با مخاطبان خود صحبت کنید.

الگوریتم اینستاگرام پست‌های افرادی که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید نشان می‌دهد

اگر شما به طور مرتب با یک حساب خاص ارتباط برقرار کنید اینستاگرام این عمل شما را اینگونه تلقی می‌کند که شما به این حساب علاقه‌ی ویژه‌ای دارید. به همین خاطر است که شما معمولاً پست‌های دوستان و آشنایان خود را بیشتر مشاهده می‌کنید.

این قاعده برای افرادی که محتوای شما را دوست دارند و دنبال می‌کنند نیز وجود دارد. اگر آن‌ها به طور مرتب پست‌های شما را لایک کنند، برای شما کامنت بگذارند، محتوای شما را سیو کنند یا استوری های شما را ببینند، پست‌های شما بیشتر برای آن‌ها نمایش داده می‌شوند.

به همین خاطر است که باید در انتخاب نام تجاری برای حساب خود دقت لازم را داشته باشید. فالوورهای شما کم کم به طرفداران شما تبدیل می‌شوند و به دنبال چیزی هستند که شما ارائه می‌دهید.

نکته ۶: ساخت یک نام تجاری و زیبایی شناسی مداوم

با انتخاب یک نام مناسب و زیبایی شناسی مداوم می‌توانید بازدیدکنندگان زیادی را به صفحه‌ی خود علاقه مند کرده و آن‌ها را به جمع فالوورهای خود اضافه کنید. می‌توانید با یک برنامه ریزی دقیق مثل تصویر زیر عمل کنید.

طرفداران آینده‌ی شما می‌خواهند بدانند که برای چه چیزی باید شما را دنبال کنند. بنابراین بسیار مهم است که وقت خود را برای طراحی ظاهر صفحه و مشخصات خود قبل از ارسال پست بگذارید.

الگوریتم اینستاگرام پست‌های افرادی که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید نشان می‌دهد

الگوریتم اینستاگرام به شما بابت استفاده از تمام ویژگی‌های آن پاداش می‌دهد.

همانطور که مشارکت و فعالیت مکرر توسط الگوریتم اینستاگرام مورد توجه قرار گرفته است، منطقی است که شما نیز برای استفاده از تمام ویژگی‌های پلتفرم پاداش بگیرید!

اینستاگرام هر چند ماه یکبار ویژگی‌های جدیدی را ارائه می‌دهد که به کاربران راه‌های جدیدی را برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود معرفی می‌کند. با آزمایش این ویژگی‌های جدید، می‌توانید دسترسی خود را افزایش دهید و مطمئن شوید که پست شما دیده می‌شود!

از زمان راه اندازی استوری های اینستاگرام، ویژگی‌های زیادی به آن مانند: نظرسنجی، GIFها، swipe-up و… به آن اضافه شده است.

ماه گذشته اینستاگرام حالت Type را معرفی کرد، یک راه جدید برای به اشتراک گذاشتن آنچه در ذهن شماست با سبک‌های متن و پس زمینه خلاقانه.

نکته ۷: همیشه از ویژگی‌های جدید استفاده کنید (آن‌ها را امتحان کنید)

از آن جایی که الگوریتم اینستاگرام برای استفاده از تمام ویژگی‌های این اپلیکیشن پاداش می‌دهد، همیشه گوش به زنگ به روز رسانی‌ها باشید! با این کار نه تنها رشد می‌کنید بلکه یک قدم از دیگران نیز جلوتر خواهید بود.

 • یک محصول جدید تولید کردید؟ به لایو اینستاگرام خوش آمدید!
 • به دنبال نظرات کاربران و مشتریان هستید؟ از نظرسنجی استوری استفاده کنید!
 • یک رویداد برگزار شده؟ از پست‌های چندگانه (گالری) استفاده کنید!

هر چه که انتخاب می‌کنید در این ویژگی‌های جدید اضافه کنید، فقط مطمئن شوید که آن‌ها هنوز برای مخاطبان شما ارزش دارند.

به زودی: به روز رسانی الگوریتم اینستاگرام که شامل اضافه کردن پست‌های مرتبط به فید شما می‌باشد.

در حال حاضر، کاربران فقط پست‌هایی را می‌بینند که دیگران دنبال کرده‌اند. اما به گفته‌ی اینستاگرام این مسئله در دست تغییر است.

هم اکنون شما محتواهایی را مشاهده می‌کنید که اینستاگرام فکر می‌کند شما آن‌ها را دوست دارید. این یعنی الگوریتم اینستاگرام به دنبال محتوایی است که فکر می‌کند شما به آن علاقه مندید.

به عنوان مثال اگر شما تعداد زیادی از وبلاگ نویسان صنعت مد را دنبال کنید، احتمالاً بیشتر مطالبی را که در فید خود می‌بینید مربوط به این صنعت می‌باشد.

اینستاگرام در سایت verge این آزمایش را تأیید کرد و گفت: ما همیشه روش‌های جدیدی را برای اتصال به محتوای جالب تست می‌کنیم.

این بدان معنی است که اگر یک کاربر علاقه مند به صفحه‌ی شما باشد، پست‌های شما را لایک کند و برای شما کامنت بگذارد ممکن است ناگهان دوستان او نیز صفحه و پست شما را ببینند که این فرصت مناسبی برای معرفی شما به دیگران می‌باشد.

الگوریتم اینستاگرام برای استوری ها و قسمت اکسپلور (کاوش) چطور کار می‌کند

الگوریتم اینستاگرام برای استوری ها و قسمت اکسپلور (کاوش) چطور کار می‌کند

قسمت اکسپلور نیز کاملاً بر اساس الگوریتم اینستاگرام عمل می‌کند به طوری که پست‌هایی که در آن نمایش داده می‌شود براساس افرادی است که دنبال می‌کنید یا پست‌هایی که دوست دارید انتخاب می‌شوند.

در این قسمت می‌توانید کانال‌های ویدیویی را نیز مشاهده کنید که به صورت خودکار بر اساس موضوعاتی خاص دسته بندی شده‌اند.

به طور کلی صفحه اکسپلور و فید بسیار شبیه به هم هستند چرا که الگوریتم طوری رفتار می‌کند که پست‌هایی که برای شما نمایش می‌دهند بر اساسی است که فکر می‌کنند شما آن‌ها را بیشتر دوست دارید.

علاوه بر پست، در قسمت بالایی شاهد استوری هایی در خصوص موضوعات مورد علاقه شما وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها نیز لذت ببرید.

صفحه نتایج هشتگ ها نیز همچنین از قوانین اینستاگرام که در بالا ذکر شده است پیروی می‌کند. اگر تا به حال هشتگی را جستجو نکرده‌اید، پس از جستجو ۹ پست برتری که در این خصوص وجود دارد را در بالای صفحه خواهید دید.

بر اساس صفحه‌ی اکسپلور، این صفحه و پست‌های موجود در آن بر اساس فاکتورها و عواملی مانند تعامل، تعداد لایک و کامنت و… نمایش داده می‌شوند. البته این به موضوع هر هشتگ بستگی دارد اما در صفحه‌ی اکسپلور، به منافع شخصی شما بستگی دارد.

استوری ها نیز تحت تأثیر این الگوریتم قرار می‌گیرند. به طور معمول استوری هایی که زودتر از بقیه می‌بینید، مربوط به حساب‌هایی است که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید، چه از طریق پست، چه از طریق استوری و دایرکت.

از تجزیه و تحلیل اینستاگرام برای هرچه هست و نیست استفاده کنید

با درک بهتر از الگوریتم مورد استفاده اینستاگرام و استراتژی منظم، می‌توانید در زمان خود صرفه جویی کنید. تجزیه و تحلیل اینستاگرام کلید درک در الگوریتم آن است.

با پلتفرم رایگان Later می‌توانید عملکرد پست‌های خود را مشاهده کنید و بفهمید که کدام نوع از آن‌ها جذابیت بیشتری دارد.

محتوای اینستاگرام خود را بهینه سازی کنید و با مقایسه ویدیوها و تصاویر با یکدیگر بهترین عملکرد را داشته باشید.

اگر چه این الگوریتم همیشه در حال تغییر است اما با در نظر گرفتن زمان و در ک بهتر، شانس شما برای دور زدن آن و نمایش پست‌های خود بیشتر می‌شود.

تغییرات الگوریتم اینستاگرام را به عنوان یک فرصت برای ایجاد ارتباطات عمیق‌تر، محتوای با کیفیت، بازاریابی اینیستاگرامی و استراتژی رسانه‌های اجتماعی را بهینه سازی کنید!

9 thoughts on “الگوریتم اینستاگرام چیست؟”

 1. سلام من تو پیجم 3 تا پست گذاشتم ولی تو پروفایل اینستام قسمت تعداد پستها زده 1 حالا من هر چی پست بزارم بازم همون 1 زده تعداد پستام بالا نمیره چیکار کنم؟؟

 2. عباس عقیلی

  خسته نباشید خدا قوت ای کاش کمی بیشتر درباره الگوریتم اینستاگرام اطلاعات می دادید

 3. محمد امین زارع پور

  سلام وخسته نباشید به تیم الوکانتنت. مقاله مفیدی بود اما فکر میکنم برای شروع آموزش و برای اولین جلسه، این مقاله ی مناسبی نبود. این مطالب میتونست در جلسات سوم به بعد مطرح بشه. موفق باشید

 4. مشکل منم دقیقا همینه اما دو هزار نه فقط ۲۰۰ تا
  ادمین خاهشا یاد بدید اگه راهی هست
  جدیدا که فقط کافیه ۱۰ تا دایرکت بدی یازدهمی دیسیبل میشی درجا..! بدون هیچ اخطاری.. حتی برای بار اول هم باشه…

 5. سلام
  میخواستم بخشی با عنوان درگاه پرداخت به این بخش اضافه کنید و در آن درگاه پرداخت رایان پی معرفی شود، به گونه رپورتاژ آگهی باشد.

  فلاح هستم
  09125055385
  در واتس پیام بدید ممنون میشم

 6. با سلام و احترام
  ایا امکان معرفی درگاه پرداخت برای اینستاگرام این دسته بندی وجود دارد؟

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *