با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
اصول سئو چیست؟
اصول سئو چیست؟

اصول سئو چیست؟

چنانچه مشغول به تجارت الکترونیک هستید و به کسب و کار اینترنتی می‌پردازید باید بدانید که سنگ بنای تجارت مدرن سئو خواهد بود. اگر بدون توجه به بهینه سازی موتور جستجو در صفحات نامناسب قرار گرفته باشید مشتریان وفادار خود را از دست خواهید داد.

علاوه بر این قرار گرفتن در صفحاتی غیر از صفحه اول موجب کاهش بازدید از وب سایت شما خواهد شد، بررسی‌ها نشان می‌دهد که اهمیت بهینه سازی وب سایت تأثیر فراوانی در گسترش کسب و کار شما خواهد داشت. این بررسی‌ها آماری به وجود آورده‌اند که خواندن آن می‌تواند خالی از لطف نباشد.

 • به طور کلی ۹۳ درصد از بازدیدهای کاربران در اینترنت از طریق موتور جستجو حاصل می‌شود.
 • بیش از ۷۵ درصد از کاربرانی که از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند هرگز از صفحه اول عبور نکرده و تنها به وب سایت‌های این صفحه مراجعه می‌کنند.
 • بیش از ۶۰ درصد از کاربران و فعالان این حوزه می گویند که بهبود سئو و افزایش حضور نهادینه شده می‌تواند مهمترین اصل در بازاریابی باشد.
 • حدود 32 درصد از کاربران اولین موقعیتی که در جستجوی گوگل مشاهده می‌کنند را کلیک خواهند کرد.

مقدمه (سئو چیست و چرا مهم است)

همانگونه که بیان کردیم بهینه سازی وب سایت به بهترین نحو می‌تواند موجب پیشرفت شما در کسب و کارهای دیجیتال شود. اعداد و ارقامی که در بررسی اهمیت سئو مشاهده شده این نکته را بیان می‌کنند که جهت افزایش بازدید از وب سایت خود کلیدی‌ترین بخش رعایت نکات مهم سئو خواهد بود.

سئو مخفف بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو است. بهره مندی مناسب از این روش موجب افزایش کیفیت و کمیت ترافیک وب سایت شما خواهد شد. رعایت اصول نکات سئو همواره وب سایت و نام تجاری شما را در معرض دید قرار می‌دهد. کاربران همواره عبارت‌هایی که در موتورهای جستجو را جستجو می‌کنند را نیاز خواهند داشت. به همین منظور نوع محتوایی که شما در وب سایت بارگذاری می‌کنید باید پاسخگوی نیاز کاربران باشد.

بهینه سازی موتور جستجو به شما کمک می‌کند تا بتوانید با پیشی گرفتن از رقبای خود کسب و کار مناسبی ایجاد کنید. با توجه به این که دنیای بهینه سازی وب سایت یا سئو همواره در حال تغییر است شما می‌توانید با رعایت اصول کاربردی تفاوت‌های زیادی ایجاد نمایید. آموزش سئو به شما کمک می‌کند تا با درک شرایط موجود بتوانید به مقدار مناسب از دانش وب بهره مند شوید.

راهنمایی‌های لازم در این حوزه به صورت گسترده در دسترس شما قرار دارد. شما با دیدن آموزش‌های لازم و بهره مندی از تکنیک‌های سئو می‌توانید در راه تبدیل شدن به یک سئوکار باهوش قدم بردارید.

اصول سئو

در حالی که امروزه تبلیغات پولی، استفاده از رسانه‌های اجتماعی و سایر عوامل می‌توانند ترافیک وب سایت شما را افزایش دهند موتورهای جستجوگر با الگوریتم خاصی اقدام به هدایت کاربران به وب سایت‌ها می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد کاربرانی که از محتوای قدرتمند استفاده می‌کنند می‌توانند بازدهی بیشتری نسبت به افرادی که از تبلیغات پولی جهت کلیک بیشتر استفاده می‌کنند، داشته باشند. به طور مثال در کشور آمریکا کمتر از 3 درصد از مردم روی به استفاده از تبلیغات پولی جهت کلیک آورده‌اند.

چنانچه به خوبی بتوانید از آموزش سئو بهره مند شوید به مرور زمان می‌توانید سود آوری مناسبی به دست آورید. بهینه سازی وب سایت شما این امکان را به موتور جستجو می‌دهد که محتوای شما را با بررسی دقیق در نتایج جستجو به رتبه مناسبی برساند.

بیشتر بخوانید: سئو چیست؟

نحوه کار موتور جستجوگر گوگل

موتور جستجوگر گوگل یک دستگاه پاسخگویی به کاربران است. همانگونه که می دانید میلیاردها محتوا و داده بر روی بستر اینترنت بارگذاری می‌شوند. موتورهای جستجو با کشف و بررسی تمام محتوای موجود در این بستر در فرآیندی موسوم به خزیدن و نمایه سازی پاسخ کاربران را خواهند داد. این محتوا می‌تواند شامل تصاویر، pdf، فیلم و اطلاعاتی دیگر باشد.

همانگونه که می دانید پایه و اساس حرکت شما و بهبود کسب و کار دیجیتال بهره مندی از اصول سئو خواهد بود. نحوه کار موتور جستجوگر گوگل نیز به گونه‌ای است که با الگوریتم‌های خاصی که دارد اقدام به رده بندی وب سایت‌ها می‌کند. برای پیشی گرفتن از رقبا نیاز به آشنایی با اصول بهینه سازی موتور جستجوگر خواهید داشت. چنانچه قصد دارید در موتور جستجوگر گوگل همواره جایگاه مناسبی داشته باشید، می‌توانید با رعایت نکات زیر به این امر دست یابید.

 • برای خواندن وب سایت شما توسط موتورهای جستجوگر دسترسی کاربران به وب سایت را به راحتی فراهم نمایید.
 • استفاده از محتوای جذاب و قدرتمند می‌تواند پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. به همین منظور بهره مندی از کلمات کلیدی و محتوای قوی موجب پیشرفت شما در این حوزه خواهد شد.
 • یکی از مهمترین تکنیک‌ها در بهینه سازی وب سایت استفاده از کلید واژه‌های جذاب برای کاربران است. موتور جستجوگر با بررسی کلید واژه مورد نیاز کاربران اقدام به نمایش وب سایت مورد نیاز به آن‌ها خواهد نمود. به همین منظور هنگام استفاده از کلید واژه‌ها دقت کنید که بتوانید پاسخگوی نیاز کاربران باشید.
 • استفاده از تجربه کاربری عالی و جذاب برای کاربران می‌تواند کاربردی باشد. به همین منظور و به جهت دسترسی کاربران به وب سایت و ایجاد تجربه کاربری عالی سعی کنید سرعت بارگذاری وب سایت خود را تسریع دهید. کاربران همواره وب سایت‌هایی که با سرعت پایین بارگذاری می‌شوند را ترک خواهند کرد.
 • برای بالا بردن نرخ کلیک در وب سایت خود می‌توانید از توضیحات کافی در آدرس وب سایت خود استفاده نمایید. CTR یا نرخ کلیک، زمانی که کاربر با جستجوی عبارت مورد نظر نتایج مختلفی مشاهده می‌کند تصمیم به انتخاب یکی از وب سایت‌ها خواهد گرفت. به همین منظور استفاده از محتوای قوی می‌تواند نرخ کلیک در وب سایت شما را افزایش دهد.
 • برای برگزیده شدن و بهتر دیده شدن در موتورهای جستجوگر که شامل جستجوی ارگانیک و نتایج گوگل ادوردز می‌شود، سعی کنید از نشانه گذاری در محتوای خود استفاده نمایید.

نحوه کار موتور جستجوگر گوگل

سئو تکنیکال

بهره مندی از سئو تکنیکال به شما کمک می‌کند تا بتوانید وب سایت خود را به بهترین نحو برای موتورهای جستجو بهینه کنید. این کار موجب می‌شود که اعتبار خود را نزد توسعه دهندگان افزایش دهید و موجب بهبود کسب و کار خود شوید.

امروزه انسان‌ها به خوبی درک می‌کنند که موتورهای جستجو نیز مانند انسان‌ها قابلیت خواندن مطالب را دارند. بهره مندی از سئو تکنیکال به شما کمک می‌کند تا بتوانید به صورت هوشمندانه با توسعه دهندگان ارتباط برقرار کنید. برنامه نویسان که همان توسعه دهندگان هستند قادر خواهند بود با انجام برخی روش‌ها و ترفندها، بهینه سازی مناسبی برای وب سایت شما ایجاد نمایند.

به منظور بهره مندی بهتر از سئو تکنیکال ارتباط با توسعه دهندگان امری حیاتی محسوب می‌شود. شما می‌توانید با موفقیت از چالش‌های پیش رو عبور کرده و خود را درگیر مشکلات فنی در این حوزه کنید.

با توجه به اینکه ساختار فنی وب سایت می‌تواند تأثیر بسیاری بر عملکرد آن بگذارد درک اصول کاربردی سئو تکنیکال بسیار مهم خواهد بود. چنانچه شما ایده خوبی داشته باشید می‌توانید با برنامه نویسان، نویسندگان محتوا و طراحان وب سایت خود به اشتراک بگذارید.

بهینه سازی کلمات کلیدی

چنانچه مشغول به فعالیت در تجارت آنلاین هستید باید اطلاعات کافی در مورد جزئیات سئو کسب کنید. همان گونه که می دانید کلمات کلیدی به عنوان عنصر اصلی محتوا معرفی می‌شوند.

محتوای وب سایت شما با بهره مندی از کلمات کلیدی طراحی می‌شوند. دقت در نوشتن محتوای وب سایت می‌تواند تأثیر فراوانی بر الگوریتم موتورهای جستجو بگذارد. شرایط موجود موجب می‌شود که برای هر صفحه از وب سایت خود انتخاب یک کلمه کلیدی را مد نظر قرار دهید. کلمات کلیدی به روش‌های مختلف و با موضوعات متفاوت در اختیار شما قرار می‌گیرند.

به هنگام نوشتن کلمات کلیدی و درج آن‌ها در محتوا دقت فراوان به خرج دهید. شما می‌توانید با انتخاب و استفاده کلمه کلیدی مخاطبان را به هدف خود برسانید. امروزه وب سایت‌های مختلفی روزانه به پرسش‌های کاربران پاسخ می‌دهند. شما می‌توانید با طراحی سؤالات مورد نیاز کاربران و ایجاد صفحاتی به سؤالات آن‌ها پاسخ دهید.

حال که به طور کلی با نتایج جستجو آشنا شده‌اید بهتر است از کلمات کلیدی استراتژیک در محتوای وب سایت خود استفاده کنید. دانستن اینکه برای نوشتن محتوا از کدام کلمات کلیدی استفاده کنید امری ضروری خواهد بود. هنگام نوشتن محتوا و استفاده از کلمات کلیدی نکات مهمی را مد نظر قرار دهید. درک 3 اصل مهم در انتخاب کلمه کلیدی می‌تواند برای وب سایت شما کاربردی باشند.

 • ابتدا باید بدانید که افراد در جستجوی چه چیزی هستند.
 • تعداد افرادی که در جستجوی کلمه کلیدی هستند چند نفر خواهد بود.
 • کاربران اطلاعات را در چه قالبی نیاز خواهند داشت.

به طور کلی در انتخاب کلمه کلیدی سعی کنید تمرکز خود را بر روی مخاطب گذاشته و سپس از داده‌های کلمات کلیدی برای محتوا استفاده نمایید.

چنانکه در ذهن خود چند کلمه کلیدی مد نظر دارید می‌توانید از طریق ابزار تحقیق به اطلاعات مناسبی در مورد حجم جستجو ماهانه و کلمات کلیدی مشابه دست پیدا کنید. دستیابی به این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا با تغییر کلمات کلیدی بتوانید بیشتر در معرض جستجوی جستجو در آن قرار گیرید. سعی کنید از کلمات کلیدی استفاده کنید که تاکنون رقیب شما مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. علاوه بر این با بررسی کلمات کلیدی رقبای خود می‌توانید آن‌ها را در اولویت بندی قرار داده و از فرصت‌های از دست رفته رقبا استفاده نمایید.

اصول مقدماتی سئو

عنوان‌ها

بخش مهم دیگر در سئو در نظر گرفتن عنوان‌ها خواهد بود. با توجه به الگوریتم‌های مورد استفاده در موتور جستجو استفاده از عنوان مناسب می‌تواند عنصری مهم در تجزیه و تحلیل وب سایت شما باشد. بعد از کلمات کلیدی که نقش اصلی محتوا را بازی می‌کنند استفاده از عنوان مناسب می‌تواند وب سایت شما را ارتقا دهد.

به هنگام نوشتن عنوان سعی کنید با یک کلمه کلیدی آن را آغاز کرده تا گوگل محتوای شما را قدرتمند تشخیص دهد. استفاده از نام تجاری خود در عنوان موجب می‌شود که کاربران بتوانند درک کنند که خدمات خود را از چه کسی دریافت می‌کنند.

عنوان‌ها باید به گونه‌ای جذاب باشند که بتوانند علاقه کاربران را برانگیخته و به شکل یک فراخوان به وب سایت شما عمل کنند. امروزه استفاده از ابزارهایی می‌تواند به شما کمک کند تا یک عنوان مناسب ایجاد نمایید.

توضیحات متا

با وجود اینکه امروزه کلمات کلیدی متن در دنیای جستجوگران نقشی کلیدی دارند اما سایر ویژگی‌ها مانند توضیحات متا می‌توانند بیانگر یک بهینه سازی قدرتمند باشند. کاربران متوسط و سطح پایین معمولاً قبل از باز کردن صفحات وب سایت شما به عناوین و توضیحات متا توجه می‌کنند. این شرایط موجب می‌شود که علاوه بر استفاده از عناوین قدرتمند نوشتن توضیحات متا بتواند تأثیر فراوان در بهبود وب سایت شما داشته باشد.

توضیحات متا همواره در زیر عنوان صفحه وب سایت شما و در نتایج جستجوی موتور جستجوگر نمایش داده می‌شوند. برای این که در موتورهای جستجوگر به عنوان یک تقویت کننده اصلی کاربران را ترغیب کنید استفاده از توضیحات متا می‌تواند کاربردی باشد. کاربران با بررسی این توضیحات بر روی وب سایت شما کلیک کرده و محتوای شما را بررسی خواهند کرد.

محتوای با کیفیت

به طور حتم اگر شما تمام ترفندهای جستجوگرها را بیاموزید و از آن‌ها استفاده کنید اما از محتوای با کیفیت استفاده نکنید نمی‌توانید کسب و کار خود را رونق دهید. استفاده از کلمات کلیدی و ترفندهای جستجوگر می‌توانند به شما در افزایش بازدید کمک کنند. با این حال هیچ کدام از این ترفندها نمی‌توانند به اندازه محتوای با کیفیت برای شما کاربردی باشند.

حتما بخوانید: تولید محتوا چیست؟

کاربران با مراجعه به وب سایت شما باید بتوانند مشکلات خود را حل کنند. به همین دلیل استفاده از پست‌های مناسب و طولانی و بهره مندی از یک محتوای خوب می‌تواند برای شما ایده آل باشد.

چنانچه قصد دارید برای کاربران جذابیت بیشتری در مطالب خود ایجاد کنید می‌توانید از محتوای چند رسانه‌ای استفاده کنید. استفاده از محتوای ویدیویی به کاربران این امکان را می‌دهد تا در مورد محصولات و خدمات ارائه شده توسط شما اطلاعات بیشتری کسب کنند. این عمل موجب می‌شود آن‌ها ترغیب به خرید محصولات شما شوند.

برنامه ریزی دقیق سئو را فراموش نکنید

برنامه ریزی دقیق سئو را فراموش نکنید

چنانچه می‌خواهید همواره در سطح بهره وری طولانی مدت قرار بگیرید، استفاده از برنامه ریزی دقیق اجباری خواهد بود. هر چند وقت یک بار شما وب سایت خود را بررسی کرده و نقاط ضعف را پیدا کنید. برخی از این نقاط ضعف موجب کندی سرعت وب سایت شما می‌شوند. رفع این نقطه ضعف‌ها می‌تواند به بهبود کسب و کار شما کمک فراوان کند. برای این کار روش‌های مختلفی را می‌توانید مد نظر قرار دهید.

 • همواره تمام صفحات را از نظر عنوان و توضیحات مورد بررسی قرار دهید.
 • برای پست‌های موجود در وب سایت خود بهینه سازی کلمات کلیدی را بررسی کنید.
 • با تجزیه و تحلیل مقالات خود ساختار آن‌ها را بررسی نمایید.
 • استفاده از برچسب‌های ALT بر روی تصاویر می‌توانند مد نظر قرار گیرند.
 • سعی کنید با بررسی وب سایت خود و درستی عملکرد آن‌ها توسط گوشی‌های هوشمند از بهینه سازی آن اطمینان حاصل کنید.

سخن پایانی

بهره مندی شما از سئو مهم‌ترین استراتژی در کسب و کار آنلاین شما خواهد بود. سئو به شما کمک می‌کند تا بهتر دیده شوید و برای کاربران جذاب‌تر به نظر برسید. اجرای اصول مناسب در بهینه سازی موتور جستجو به وب سایت شما کمک می‌کند تا همواره مورد بازدید کاربران قرار گیرد. این شرایط موجب می‌شود که با بهبود عملکرد خود بتوانید کسب و کار خود را رونق بخشید.

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *