با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
سئو محلی چیست؟
سئو محلی چیست؟

سئو محلی چیست؟

اگر صاحب کسب‌وکار هستید به این جمله توجه کنید! با سئو محلی بالاتر از رتبه یک گوگل باش!

اما چگونه ممکن است با سئو به این مرتبه برسیم؟ پاسخ این سؤال را باید در معرفی سئو محلی بررسی کنیم.

سئو محلی چیست و چه فایده‌ای دارد؟

سئو محلی راهی است که با آن می‌توانید مشتریانی را به محل کار فیزیکی خود جذب کنید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دنبال بهترین رستوران بوده‌اید و عبارت بهترین رستوران را در گوگل جستجو کرده‌اید و گوگل نزدیک‌ترین رستوران را به شما معرفی کرده است. این کار از طریق سئو محلی و تشخیص IP کاربر و ارائه بهترین نتایج به او انجام می‌شود.

اگر کسب‌وکارتان را گسترش داده باشید اما از نظر لوکال و محلی آن را بهینه‌سازی نکرده باشید مشکلی که برایتان پیش خواهد آمد این است که مشتریانی که در نزدیکی شما آمادگی برای استفاده از خدماتتان را دارند، شما را نمی‌بینند و آن‌ها را از دست می‌دهید.

به دلیل اهمیت زیادی که سئو محلی در توسعه کسب‌وکار شما دارد در این مطلب تصمیم داریم شما را با اصول آن آشنا کنیم و برخی نکات و ابزار آن را به شما معرفی کنیم.

راهکارهای بهبود سئو محلی

نکاتی که باید در سئو محلی رعایت کنیم

بهینه‌سازی برای Google My Business

یکی از اصول اساسی سئو محلی این است که کسب‌وکارتان را در بخش Google My Business یا کسب‌وکار من در گوگل ثبت کنید. انجام دادن این کار بسیار ساده است به‌صورتی که باید به صفحه کسب‌وکار من در گوگل یا همان Google My Business مراجعه کنید و اطلاعات وب‌سایت کاری خود را در آن وارد کنید. حال باید منتظر بمانید تا برایتان تأییدیه‌ای ارسال گردد. دریافت این تأییدیه ممکن است ۱ الی ۲ هفته طول بکشد. پس از دریافت تأییدیه باید اطلاعات تماس و آدرس خود را چک کنید که درست باشند و سپس گروه کاری خود را تعیین کرده و سایر اطلاعات درخواستی را وارد کنید.

از مشتریان خود بخواهید نظراتشان را به‌صورت آنلاین به اشتراک بگذارند

انجام این کار چندین فایده دارد:

  • یکی اینکه شما می‌توانید پس از انتشار نظرات مشتریان خود و به‌منظور قدردانی از نظر آن‌ها، با ذکر نام محلی که در آن کسب‌وکار دارید متن تشکر را بنویسید. برای مثال بگویید از نظر شما درباره محصول فلان ساخت شرکت فلان در شهر فلان سپاسگزاریم.
  • دومین تأثیر مثبت انتشار نظر مشتریان این است که وقتی آن‌ها نظرشان می‌نویسند کلمه کلیدی تکرار خواهد شد.

پس از آن، اگر گوگل صحت کسب‌وکار شما را دریابد به‌عنوان پاداش، شما را در لیست کسب‌وکار‌های محلی برتر قرار خواهد داد.

در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید و اطلاعات Google My Business را به آنجا اضافه کنید

این روز‌ها گوگل به محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود توجه ویژه‌ای دارد. پس می‌توانید همان اطلاعاتی را که در Google My Business وارد کرده‌اید به شبکه اجتماعی خود هم وارد کنید تا از این طریق هم مورد توجه گوگل قرار بگیرد.

  • تنها نکته این است که باید اطلاعات شبکه اجتماعی خود را به‌روز نگه دارید.

دقت داشته باشید که نام، آدرس و شماره تماس شما درست باشد

برای این که افراد بتوانند راحت‌تر شما را پیدا کنند بهتر است از NAP استفاده کنید. اما NAP چیست؟ این اصطلاح مخفف نام، آدرس و شماره تلفن (با کد منطقه) است. این اطلاعات را باید به درستی و به‌عنوان متن HTML که قابل‌شناسایی توسط خزنده‌ها باشد در سایت خود قرار دهید.
دقت داشته باشید که اطلاعات NAP را نباید در قالب عکس ارائه کنید. چون خزنده‌ها نمی‌توانند اطلاعات موجود در تصاویر را استخراج کنند. بهترین جایی که می‌توانید NAP را قرار دهید در هدر یا فوتر است.

سئو محلی

اطلاعات سایت خود را در گوگل مپ وارد کنید

از آنجا که بخش Google My Business برای کاربران ایرانی با محدودیت‌هایی روبرو است شما می‌توانید اطلاعات مورد نیاز مثل اطلاعات تماس، آدرس، ساعات کاری و… را در گوگل مپ وارد کنید. از این طریق هم می‌توانید به سادگی سئو محلی خود را بهبود بخشید.

بخش دیگر سئو را فراموش نکنید

وقتی دارید به رعایت اصول سئو محلی می‌پردازید نباید سئو اصلی را فراموش کنید. سعی کنید سایت را از نظر کلمات کلیدی و عناوین بهینه‌سازی کنید. در هنگام استفاده از کلمات کلیدی از عبارت‌های محلی هم استفاده کنید. برای مثال سعی کنید از عبارت رستوران در اصفهان، رستوران در تهران و… استفاده و متن خود را از این نظر بهینه‌سازی کنید.

صفحات لوکیشن را به سایت خود اضافه کنید

اگر از کسب‌وکارتان شعبه‌های مختلفی دارید بهتر است صفحات فرود جداگانه‌ای را برای هر شعبه درنظر داشته باشید. می‌توانید بخشی را به‌عنوان \”درباره ما\” در انتهای صفحه اصلی و یا در صفحه‌ای جداگانه قرار دهید. در این بخش باید اطلاعات تماس، آدرس، ساعات کاری و… را قرار دهید تا مشتریان راحت‌تر درباره شما اطلاعات کسب کنند.

اگر شعبه‌های جداگانه دارید بهتر است در سایت هر یک از شعب صفحه‌ای را به این کار اختصاص دهید.

دقت کنید که محتوا‌هایی که در صفحه مکان استفاده می‌کنید نباید تکراری باشند. از طرفی اگر یک شعبه دارید یک صفحه برای اطلاعات \”درباره ما\” کافی است. برای بهبود سئو محلی، در این صفحه از Google Map استفاده کنید.

سعی کنید محتوا‌های محلی بنویسید

محتوا‌های عمومی باعث جذب جمعیت گسترده‌ای از افراد به سایت شما خواهد شد اما اگر سعی کنید محتوا‌های محلی مثل اخبار محلی را در صفحه سایت خود اضافه کنید باعث می‌شود از نظر سئو محلی موفق‌تر عمل کنید.

صفحه سایت خود را موبایل فرندلی کنید

این روز‌ها افراد از موبایل‌ها بیشتر از قبل استفاده می‌کنند. البته این افزایش استفاده از موبایل چندان هم بد نیست. فرض کنید کسی به شهر دیگری مسافرت می‌کند. سر ظهر است و گرسنه شده و به دنبال نزدیک‌ترین رستوران است. گوشی خود را برداشته و در اینترنت به دنبال نزدیک‌ترین رستوران می‌گردد. حال اگر شما در آن محل رستوران داشته باشید اما اصول سئو محلی را به درستی انجام نداده باشید مشتری اصلاً شما را نمی‌بیند! اگر هم اصول سئو محلی را رعایت کرده باشید اما صفحه شما برای کار با موبایل سازگار نشده باشد مشتری صفحه سایت شما را ترک خواهد کرد!

پس علاوه بر اینکه باید اصول سئو محلی را رعایت کنید؛ لازم است صفحه سایت خود، آدرس، اطلاعات تماس و… را برای موبایل هم بهینه کرده باشید.

از لینک‌های ورودی با اعتبار استفاده کنید

لینک‌های ورودی فرصت مناسبی هستند تا اعتبار شما در موتور جستجوی گوگل زیادتر شود. حتی استفاده مناسب از لینک‌های ورودی می‌تواند از نظر سئو محلی هم بسیار مطلوب به نظر برسد.

برای دریافت لینک ورودی راه‌های مختلفی هست. برای مثال می‌توانید حمایت مالی و یا پشتیبانی از یک کسب‌وکار را انجام دهید تا پس از معرفی شما به‌عنوان شریک و یا حامی مالی شناخته‌تر شوید.

سایت خود را در دایرکتوری‌های محلی موجود ثبت کنید

دایرکتور‌های مختلفی به‌صورت آنلاین و غیر آنلاین وجود دارند که به شما این امکان را می‌دهند تا کسب‌وکار محلی خود را در آن ثبت و معرفی کنید. شما می‌توانید با استفاده از محتوایی سئو شده، کسب‌وکارتان را در دایرکتوری محلی مربوطه ثبت و معرفی کنید تا از این طریق مخاطبین بیشتری را به خود جذب کنید.

ابزار سئو محلی
ابزار سئو محلی

ابزار سئو محلی

تا اینجا با برخی از اصول سئوی محلی آشنا شدیم. در ادامه ابزار‌های سئو را به شما معرفی خواهیم کرد که می‌توانید با آن هرچه بیشتر کسب‌وکارتان را مطرح کنید.

Screaming Frog

قورباغه جیغ جیغو یا Screaming Frog برنامه‌ای است که می‌توانید بر روی دسکتاپ اعمال کنید و کاری که برای شما انجام خواهد داد این است که در تصاویر، CSS‌ها، لینک‌ها و URL‌ها می‌خزد و به شما می‌گوید که موتور جستجوی گوگل حین بررسی سایت شما به چه چیز‌هایی برخورد خواهد کرد.
این ابزار یکی از ابزار مؤثر سئو و حتی سئو محلی محسوب می‌شود.

Moz Local

یکی دیگر از ابزار‌های موثر در سئوی محلی برنامه Moz Local است. پس از آنکه شما کسب‌وکارتان را در گوگل وارد کردید، این برنامه اطلاعات کاری شما را تکمیل می‌کند و لیستی از اطلاعات شما را در موتور جستجوی گوگل پخش خواهد کرد. با این کار کسب‌وکار شما در موتور جستجوی گوگل بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

Ahrefs

نرم‌افزار Ahrefs هم یکی دیگر از برنامه‌های مفید در زمینه سئو است. هنگامی که می‌خواهید کسب‌وکارتان را شناخته‌تر کنید باید از بک لینک‌ها استفاده کنید. اگر سایت‌هایی که به شما بک لینک می‌دهند بزرگ باشند برای شناخته شدن شما بسیار بهتر خواهد بود.

این ابزار به ما کمک می‌کند تا لینک‌ها را چک کنیم و اصولی که سایت‌های بزرگ رعایت کرده‌اند را برای ما روشن می‌کند تا با استفاده از این اصول ما هم بتوانیم در بالاترین رتبه سرچ گوگل قرار بگیریم.

کلام آخر…

این روز‌ها سئوی محلی در کنار سئوی موجود از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار شده است. اگر بتوانید جستجوی محلی برای سایت خودتان را بهینه‌سازی کنید خواهید توانست از رقبایتان پیشی بگیرید. پس اگر محدوده جغرافیایی خاصی برای کسب‌وکارتان دارید باید این محدوده را مشخص کنید و به سئوی محلی بیشتر توجه داشته باشید در غیر این صورت ممکن است زیان‌های زیادی برای کسب‌وکار شما ایجاد شود.

با توجه به اهمیت زیادی که سئوی محلی برای بهبود کسب‌وکار و افزایش میزان فروش شما دارد، در این مطلب سعی کردیم شما را با اصولی آشنا کنیم که برای رسیدن به این هدف ضروری است. شما با رعایت همین نکات ساده می‌توانید مشتری‌های بیشتری را به محل کار فیزیکی خود جذب کنید.

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *