با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره آموزش تولید محتوا » اسکریمینگ فراگ چیست و چگونه به سئو سایت کمک می‌کند؟
اسکریمینگ فراگ چیست و چگونه به سئو سایت کمک می‌کند؟
اسکریمینگ فراگ چیست و چگونه به سئو سایت کمک می‌کند؟

اسکریمینگ فراگ چیست و چگونه به سئو سایت کمک می‌کند؟

یکی از نرم‌افزارهایی که به‌منظور بررسی‌کردن سئو سایت بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد و بیشتر کارشناسان سئو از آن استفاده می‌کنند، اسکریمینگ فراگ  (Screaming frog) یا همان قورباغه جیغ زن است. اگر که در جستجوی نرم‌افزاری هستید که در سریع‌ترین زمان، تحلیل جامعی از سئو داخلی و سئو تکنیکال سایتتان بدست آورید توصیه می‌کنیم از این نرم‌افزار استفاده کنید.

این ابزار را به‌راحتی می‌توانید بر روی کامپیوتر خود نصب کنید و با استفاده از این ابزار می‌توانید بدانید که ربات‌های گوگل، تایتل، تصاویر، کدهای CSS و … سایتتان را چگونه می‌بیند؟ به کار گیری از این نرم‌افزار کمک بسیاری به سریع‌تر شدن فرایند بهینه‌سازی سایت می‌‌کند.

اسکریمینگ فراگ چیست؟

همان گونه که در ابتدای مقاله بیان کردیم اسکریمینگ فراگ یک ابزار به‌منظور مدیریت خدمات سئو  است و سایت شما را از نظر تکنیکالی مورد بررسی قرار می‌دهد. این ابزار در سیستم عامل‌های مختلف قابل نصب است و با استفاده از این ابزار، هیچ بخشی از سایت تان از چشم کراولرهای وب دور نخواهد ماند و سایت شما به طور کامل بررسی و آنالیز می‌شود.

با استفاده از این  ابزار محتوای سایت، تمام عکس ها، کدهای CSS و هر بخشی از سایت شما از جهت بهینه‌سازی موتورهای جستجو به طور کامل بررسی می‌شود و اگر که احتیاج باشد آنها را تغییر می‌دهید.

اطلاعاتی که این نرم‌افزار به شما می دهد، مشخص می کند که کراولرها وب سایت تان را چطور می‌ بیند. با استفاده از این اطلاعات در زمان و انرژی شما صرفه جویی می‌شود و فرایند بهینه سازی و سئو برای شما لذت بخش خواهد شد.

اسکریمینگ فراگ چیست؟
اسکریمینگ فراگ چیست؟

نحوه عملکرد Screaming Frog

آنالیز سایت در مدت زمان کوتاه بهترین قابلیت ابزار اسکریمینگ فراگ است. همچنین مدت زمانی که این ابزار به منظور بررسی نمودن سایت‌تان احتیاج دارد،  بسته به حجم سایت مختلف است. مورد حائز اهمیت درباره این نرم‌افزار این است که طی یک بازده کوتاه، همه‌ی اطلاعات حیاتی را به سرعت آماده و  به جهت  آنالیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

گام نخست به جهت این است که از قابلیت‌های این نرم‌افزار به منظور سئو استفاده کنید، اینکه نخست می‌بایست آن را دانلود کنید. اسکریمینگ فراگ در سیستم عامل های  ویندوز، مک و اوبونتو کاملا رایگان است و به راحتی می توانید دانلود و نصب کنید.

با نصب نسخه پریمیوم این نرم‌افزار امکانات بیشتری از این ابزار در اختیارتان خواهد بود، از جمله این امکانات  این است که می‌توانید تعداد  بیشتری URL را مورد بررسی قرار دهید.

کاربردهای اسکریمینگ فراگ

در گام اول کار می‌بایست URL مربوطه را وارد بخش Enter URL to spider کرده، بعد بر روی گزینه start  کلیک  کنید. اگر که تمایل دارید که subdomain های دیگری را هم کراول کند (همانند blog یا  (shop تیکت مورد Crawl All Subdomains را می‌بایست بزنید.

کاربردهای اسکریمینگ فراگ
کاربردهای اسکریمینگ فراگ

تفاوت نسخه پولی و رایگان Screaming frog

ما توصیه می‌کنیم که نسخه پولی این نرم‌افزار را خرید و استفاده کنید، نسخه رایگان اسکریمینگ فراگ با نسخه پولی 2 تفاوت اصلی دارند که به شرح زیر است:

  • نوع رایگان این نرم‌افزار اطلاعات جامعی به شما نمی‌دهد و فقط قسمتی از داده های تحلیل شده را در اختیار شما قرار می‌دهد.
  • نسخه رایگان این نرم‌افزار دارای محدودیت است و اغلب ارور 500 را نمی‌تواند تحلیل کنید.

اگر که تمایل دارید از همه‌ی امکانات این نرم‌افزار استفاده کنید پیشنهاد می‌شود که نسخه پولی آن را خرید و استفاده کنید. تا اطلاعات کامل و مفیدتری در مورد وضعیت سئو داخلی و سئو تکنیکال سایت خود بدست آورید.

امکانات ابزار اسکریمینگ فراگ

امکانات ابزار اسکریمینگ فراگ

نرم‌افزار اسکریمینگ فراگ، اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما می‌گذارد.  پیشنهاد می‌کنیم که همه‌ی اطلاعات آنالیز شده را به درستی تحلیل کرده  اصلاحات مورد نیاز را به منظور بهینه سازی و سئو سایت خود را به درستی انجام دهید.

بررسی وضعیت کد صفحه های سایت

در بخش Response Code می‌ شود، کدهای HTTP سایت خودتان را ببینید. این کدها شامل موارد فوق است کد 200 یعنی خوب، کد 301 یعنی تغییر مسیر دائمی سایت، کد 302 یعنی تغییر مسیر موقت سایت، کد 404 یعنی یافت نشد، کد 500 یعنی سرور خطا می‌دهد، کد 503 یعنی خطای غیر قابل دسترسی. در این بخش می‌‌شود لیستی از URLهایی که خراب‌ می‌باشند و دارای مشکل هستند را به راحتی پیدا کنید.

 به عنوان نمونه صفحه های 404، صفحه هایی می‌باشند که حذف گردیده است. می‌شود این صفحه ها را به صفحه مربوطه ریدایرکت 301 انجام دهید URL .های با کد وضعیت 4xx یا 5xx صفحه ها دارای لینک داخلی خراب یا شکسته‌ است. که یک به یک آن را می‌شود با نرم‌افزار اسکریمینگ اصلاح نمود و فرآیند بهینه سازی و سئو را کامل کرد.

بررسی وضعیت کد صفحه های سایت
بررسی وضعیت کد صفحه های سایت

بررسی URLها

یکی از عوامل اثر گذار در رتبه بندی گوگل، ساختار URL صفحه های سایت ما است. با استفاده از نرم‌افزار Screaming Frog می‌توانید، پیوند یکتای تمام صفحه های سایت خودتان را در کوتاه ترین حالت ممکن مورد ارزیابی قرار دهید.

 این نرم‌افزار URL هایی که طول‌شان بالاتر از تعداد کاراکتر استاندارد (اغلب چهار یا پنج لغت) است یا دارای حرف های اضافه بوده را پیدا می‌کند و این ها را برای شما به طور کامل لیست می کند.

عنوان صفحه

دارا بودن عنوان خوب و عالی که شامل کلمه کلیدی باشد و بالاتر از پانصد و دوازده پیکسل نباشد، کمک بسیاری به ارتقا یافتن تعداد کلیک صفحه های سایت شما می‌کند. با به کارگیری از نرم‌افزار اسکریمینگ فراگ می‌‌شود وضعیت عنوان صفحه های سایت خود را بررسی کنید.

 این ابزار طول عنوان صفحه ها را با پیکسل اندازه گیری می‌کند، نکته حائز اهمیت دیگر این است که در نوشتن عنوان صفحه می‌بایست بسیار به آن توجه داشته باشیم.  تک بودن عنوان صفحه است و به هیچ عنوان نباید عنوان صفحه های سایت ما همانند یکدیگر باشد.

توضیحات متا

از دیگر امکانات نرم‌افزار اسکریمینگ فراگ، تحلیل جزئیات متادیسکریپشن صفحه های سایت ما است. به جز عنوان اصلی، نوشتن یک توضیحات متا دقیق هم سبب می‌شود که نرخ کلیک سایت ما افزایش پیدا کند.

لازم به ذکر است که در این نرم‌افزار می‌شود  شبیه سازی عنوان و متا دیسکریپشن را در کامپیوتر، موبایل و … مشاهده کنید. به جهت شبیه سازی می‌بایست بر روی URL کلیک کرده و گزینه SERP snippet  را از بخش پایین صفحه انتخاب کنید.

تصاویر

عکس هایی که دارای حجم زیادی هستند، سبب کاستن سرعت سایت می‌شود. عکس هایی که در سایت خود آپلود می کنید، می بایست الزاما حجم‌شان زیر صد کیلو بایت باشد.

 در  عکس های سایت الزاما می‌بایست از آلت‌های منحصر به فردی که دارای کلمه کلیدی است استفاده نمود. در نرم‌افزار Screaming frog  می‌شود لیست تصاویری را که حجم بسیاری دارد یا دارای آلت نباشد را مشاهده و بررسی و اصلاح کرد.

شیوه اجرای نمودن کد‌های جاوا اسکریپت

ربات گوگل، کدهای جاوا اسکریپت را می‌خوانند و سپس اجرا می‌نمایند.  با نرم‌افزار اسکریمینگ فراگ می‌ شود این کد‌ها را تجزیه و تحلیل نمود و اگر که دارای خطایی باشد به طور کامل اصلاح کرد.

نقشه سایت (XML)

با استفاده از نرم‌افزار اسکریمینگ فراگ می‌شود برای سایت خودتان sitemap یا نقشه سایت به وجود آورید. نقشه سایت به ربات‌های گوگل و جستجو کمک می‌کند تا صفحه های سایت را آسان تر ایندکس کند.

سایت‌مپ سایت را می‌بایست در بخش Sitemaps – Create XML Sitemap به وجود آورید. همچنین می‌شود به شکل دستی درجه بندی صفحه های سایت را معین نمود، sitemap تاثیر بسیار زیادی در تنظیم میزان خزش سایت شما دارد.

نقشه سایت (XML)
نقشه سایت (XML)

تجزیه و تحلیل سرعت سایت

نرم‌افزار اسکریمینگ، داده های مربوط به سرعت و تجزیه و تحلیل کاربری سایت را با به کارگیری از API گوگل پیج اسپید اینسایت به دست می‌آورد و این اطلاعات را برای ما نمایش می‌دهد. حتما به خطاهای که برای شما نشان داده بسیار توجه کنید و تلاش کنید که یک به یک آنها را رفع کنید.

به جهت ارتقا و بهینه سازی سرعت سایت خود می‌شود از سایت جی تی متریکس هم استفاده نمود.

تشخیص محتوای تکراری

نوشتن محتوای کپی در سایت سبب کاهش رتبه سایت شما می‌گردد. ابزار اسکریمینگ فراگ و یا Screaming frog  می‌تواند محتوای سایت تان را با سایر سایت های دیگر قیاس کنید. اگر کپی وجود داشته باشد به شما اعلام می کند و  شما می‌بایست سعی کنید که آنها را مجدد  ویرایش کنید.

تشخیص محتوای تکراری

کلام پایانی

اگر قصد دارید که سایت خود را از هر نظری بررسی کنید و جزو رتبه های اول گوگل باشید باید از این نرم‌افزار استفاده کنید. با کمک این نرم‌افزار می توانید تمام جزئیات و ایرادات سایت خود را ببینید و آنها را رفع کنید.

اسکریمینگ فراگ  و یا Screaming Frog Spider یک ابزار عالی و در عین حال بسیار کاربردی است. که ریز موارد و جزئیات سایت تان را مورد بررسی و تحیل قرار می دهد و اطلاعات مورد نیاز را جهت اصلاح برای شما مشخص می‌کند. به همه این موارد می توانید به شکل رایگان دسترسی داشته باشید و پس بدون هیچ تردیدی این نرم‌افزار را نصب و سایت خود را بهینه سازی و سئو کنید.

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *