محتوای ویروسی (viral) چیست؟

محتوای ویروسی (viral) چیست؟

محتوای ویروسی یا وایرال، محتوایی است که می‌تواند شامل متن، تصویر و یا ویدئو باشد. در اغلب موارد محتوای وایرال به سرعت در فضای اینترنت منتشر می‌شود؛ و در نتیجه آن، این نوع محتواها معمولاً در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی بازدیدکننده دارند. افرادی که با محتوای viral مواجه می‌شوند، در اغلب موارد آن را در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک می‌گذارند و همچنین وب سایت‌ها نیز برای افزایش بازدیدکنندگان خود محتوای ویروسی تولید می‌کنند.

در واقع، محتواهایی که جذابیت خاصی دارند به طوری که مخاطب برای اشتراک آنها ترغیب می‌شود، محتواهای ویروسی هستند. اغلب محتواهای سرگرم کننده محتوای وایرال هستند.

اما محتواها باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند تا به عنوان محتوای ویروسی شناخته شوند. Neetzan Zimmeman از افرادی است که در تولید محتوای ویروسی تبحر دارد؛ به طوری که در طی سه سال اخیر، محتواهای viral زیادی را تولید کرده است. این مقاله، با تکیه بر تکنیک‌های زیمرمن، گام‌هایی را برای شما شرح می‌دهد که بتوانید با استفاده از آن‌ها محتوای ویروسی تولید کنید؛ و با انتشار این محتوا در وب سایت خود روزانه حداقل ۲۵۰۰۰۰ بازدیدکننده داشت باشید. با تولید محتوای وایرال شگفتی‌های بازاریابی دیجیتال برای وب سایت شما رونمایی می‌شود و در این صورت، موقعیت وب سایتتان در موتورهای جستجو به طور شگفت انگیزی افزایش پیدا می‌کند.

همانطور که گفته شد: محتواهای ویروسی، محتواهای ارزشمندی هستند که بازدیدکنندگان فراوانی دارند؛ زیرا در اکثر مواقع به اشتراک گذاشته می‌شوند. در این مقاله، شما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه یک محتوای ارزشمند تولید کنید. مقاله‌های زیمر در حدود یک سال قریب به ۱۵ میلیون بازدیدکننده دارند. شما نیز می‌توانید این نوع از محتواها را برای وب سایت خود تولید کنید. تنها کافی است که با گام‌های تولید محتوای ویروسی و نحوه صحبح استفاده از آنها آشنا باشید.

آشنایی با نحوه تولید محتوای ویروسی

تقریباً تمامی افراد با ویروس‌ها آشنا هستند. در صورتی که یک فرد به ویروس مبتلا شود و با سایر افراد تعامل داشته باشد، به سرعت آن افراد نیز به ویروس مبتلا می‌شوند. محتوای ویروسی نیز دقیقاً همینگونه است و در واقع، محتواهای ارزشمند در شبکه‌های اجتماعی، از یک کاربر به کاربر دیگر به اشتراک گذاشته می‌شوند و به سرعت در اینترنت پخش می‌شوند.

به منظور تولید محتوای وایرال شما باید استراتژی‌های تولید محتوا را با دقت تدوین کنید و در این باره به جزئیات توجه ویژه‌ای نشان دهید. در تولید محتوای ویروسی، کیفیت محتوا تعیین کننده میزان اشتراک گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌های گوناگون است.

بسیاری از بازاریابان تمایل دارند که محتوایی در وب سایت خود قرار دهند که به اشتراک گذاشته شده و در مدت کوتاهی به محتوای ویروسی تبدیل شود. در نتیجه، می‌توان گفت که تولید محتوا از نوع وایرال کار بسیار مشکلی است و به دقت زیادی نیاز دارد به خصوص زمانی که فرد برای مدتی کمی است که کار تولید محتوا را آغاز کرده است. به عنوان مثال، زمانی که فرد برای تولید محتوای ویدئویی تلاش می‌کند باید مهارت ویرایش ویدئو را نیز داشته باشد تا بتواند محتوایی با ارزش تولید کند.

محتوا باید ارزش اشتراک گذاری را داشته باشد در این صورت باید به نیازهای مبهم کاربران به طور واضحی پاسخ دهد یا در بهبود روند تحقیقات فرد تاثیرگزار باشد. تنها در این شرایط است که این محتوا توسط افراد به اشتراک گذاشته شده و به عنوان یک محتوای ویارال در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها شناخته می‌شود.

گام‌های عملی برای تولید محتوای ویروسی

  1. هدف از تولید محتوای ویروسی را شناسایی کنید.

شما باید درک درک کنید یا حداقل خودتان بدانید که با چه هدفی می‌خواهید محتوای viral تولید کنید. اهداف افراد برای تولید محتوای ویروسی می‌تواند متفاوت باشد. برخی از افراد صرفاً به منظور افزایش ترافیک سایت خود و در نتیجه آن، افرازیش تعداد بازدیدکنندگان سایتشان محتوای ویروسی تولید می‌کنند. برخی دیگر نیز ممکن است با هدف افزایش رتبه در موتورهای جستجو به تولید محتوای ویروسی بپردازند. تمامی این معیارها، معیارها و یا اهداف نادرست به منظور تولید محتوای وایرال به شمار می‌روند.

با تعیین هدف، نوع داده موردنظر شما برای تولید محتوای ویروسی مشخص می‌شود. به عنوان مثال، در صورتی که می‌خواهید با هدف جذب مشتری بیشتر و یا توسعه کس و کار خود تولید محتوای ویرا انجام دهید، باید وب سایت‌هایی که این نوع محتوای ویروسی را تولید می‌کنند شناسایی کرده و داده‌های مورد نظر خود را از آن وب سایت‌ها و سایر منابع معتبر تهیه کنید.

گام‌های عملی برای تولید محتوای ویروسی

  1. سایت‌هایی که محتوای ویروسی منتشر می‌کنند را بررسی کنید.

اولین قدم برا تولید محتوای ویروسی، اسکن کردن ایده‌های سایر افرادی است که به محتوای وایرال می‌پردازند. در این جهت، شما باید سایت‌هایی که محتوای ویروسی تولید می‌کنند را بررسی کرده و ایده‌های موردنظر خود را برای بازدیدکنندگان و خوانندگان سایت خود سفارشی سازی کنید.

در این جهت، از کپی کردن ایده‌ها و قسمتی از محتواهای دیگران به منظور تولید محتوای ویروسی خودداری کنید.

سایت خبری هافینگتون پست (HuffPost) یک سایت خبری است که به تولید محتوای وایرال می‌پردازد. گرچه عناورین اخبار این سایت‌ها توضیح مشخصی ندارند؛ اما در برابر دارای ارزش محتوایی بسیاری می‌باشند. شما می‌توانید، اخبار موجود در این سایت را مطالعه کرده و ایده‌های نویسنده برای تولید محتوای ویروسی را بررسی کنید. گرچه انتخاب یک عنوان عالی و جذاب برای مقاله مهم‌ترین فاکتور تاثیرگزار است؛ اما در برابر، محتوای مقاله نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

در صورتی که هدف خود را شناسایی کرده باشید، بهتر می‌توانید هدف نویسنده‌های دیگر و ویژگی‌هایی که آنها در تولید محتوای وایرال از آنها استفاده کرده‌اند را، درک کنید.

  1. به منظور تولید محتوای ویروسی داده‌های ارزشمند تهیه کنید.

برای تولید یک محتوای وایرال، باید برای جمع آوری داده‌های مورد نیاز برنامه ریزی کنید. در اینصورت، باید یک استراتژی مستند تهیه کنید تا بهتر بتوانید به جمع آوری داده‌های ارزشمند و در نهایت تولید محتوای ارزشمند بپردازید. هدف برنامه ریزی شما باید روی افزایش بازدیدکنندگان و جریان ثابت آنها و همچنین انتشار در سایت‌ها و اشتراک گذاری در شبکه‌های مفید اجتماعی، متمرکز باشد و در این صورت، برنامه ریزی شما باید تمام این اهداف را تضمین کند.

برای این منظور، می‌توانید باز هم از مرحله قبلی استفاده کنید. به این صورت که، سایت‌هایی که محتوای ویروسی تولید می‌کنند را بررسی کرده و منابع آنها را مطالعه کنید. برخی از تولید کنندگان محتوا، به طور شهودی درک می‌کنند که چه عوامل منجر به ویروسی شدن یک مختوا می‌شود.

در نتیجه، با مطالعه محتواهای ویروسی و سایر محتواهای ارزشمند می‌توانید داده‌های مورد نظر خود را جمع آوری کنید. در این شرایط باید از سایت‌ها و منابع معتبر استفاده کنید و در نتیجه آن، می‌توانید داده‌های مورد نظر خود را جمع آوری کرده و به منظور تولید محتوای وایرال برنامه ریزی هدف دار انجام دهید.

  1. احساسات مخاطب خود را برانگیزید.

در اغلب موارد، محتواهایی که منجر به برانگیخته شدن احساسات مخاطب و واکنش عاطفی آن‌ها می‌شود، ارزشمندتر هستند و در زمان کوتاهی به محتوای وایرال تبدیل می‌شوند. محتوایی که تولید می‌کنید، باید در نظر مخاطب ارزش داشته باشد تا آن را با دیگران به اشتراک بگذارد. در این صورت، باید هنگام نوشتن محتوای ویروسی این نکته را مد نظر قرار دهید که زمانی که مخاطب محتوای شما را می‌خواند چه حسی به او منتقل می‌شود. در نتیجه، در تولید محتوای ویروسی باید تأثیر محتوا در زندگی افراد را به آنها نشان دهید.

به عنوان مثال، حس حیرت و هیجان در افراد که بسیار تاثیرگزار است و برانگیخت این حس در افراد باعث می‌شود که در نهایت مخاطب به محتوای فرد نظر بدهد. یا مثلاً، برانگیختن حس خشم در افراد باعث می‌شود که برای محتوا نظر خود را انتشار دهند و در نتیجه، عقاید مخاطبان به چالش کشیده می‌شود. همچنین، برانگیختن حس شادی نیز یکی از موثرترین راه‌ها در تولید محتوای وایرال است. علاوه بر تمام این احساسات، شما می‌توانید حس تعجب را در مخاطب خود بیدار کنید. در این صورت، هر مطلبی که برخلاف انتظار مخاطب باشد، باعث برانگیختن حس تعجب در او می‌شود.

شما می‌توانید با به چالش کشیدن باورهای غلط، ثابت کنید که این باورها صحیح نیستند؛ و در نتیجه، در محتوای خود راهکاری برای روش صحیح این باورها نمایان کنید که این روش می‌توانید نتایج مطالعاتتان از منابع معتبر باشد.

محتوای ویرال باید شامل پیام مثبت باشد.

  1. محتوای وایرال باید شامل پیام مثبت باشد.

محتواهایی که باعث برانگیخته شدن احساسات مثبت مخاطب می‌شوند، بیشتر روی مخاطب تأثیر می‌گذارند. در این رابطه مطالعات نشان داده است که محتواهایی نشان دهنده موضوعات عجیب، سرگرم کننده و یا خنده دار هستند، بیشتر از سایر محتواها به اشتراک گذاشته شده‌اند. به همین علت، شما باید سعی کنید که به منظور تولید محتوای ویروسی، روی احساسات مثبت مخاطب تاثیربگذارید.

و در نهایت، سعی کنید که صادقانه به تولید محتوای ویروسی بپردازید و شایعه پردازی نکنید. همچنین در رابطه با محتواهای وایرال این را نکته را به یاد داشته باشید که تولید آن کار آسانی نیست و شاید روزها تولید یک محتوای ارزشمند زمان ببرد؛ تا در نهایت، بتواند در نظر مخاطبان به عنوان یک محتوای ویروسی شناخته شده و در سایت‌ها مختلف منتشر شود. همچنین همانطور که گفته شد، در صورتی که یک محتوا به عنوان محتوای ویروسی شناخته شود، توسط کاربران در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود و در این صورت در مدت زمان محدودی این محتوا می‌توانید تعداد زیادی بازدیدکننده داشته باشد.

شما با تولید محتوای ویروسی (viral) برای وقت مخاطب خود ارزش قائل می‌شوید و در برابر، نتیجه آن را نیز در مدت زمان کوتاهی مشاهده می‌کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کسب درآمد از تولید محتوا با 9 روش ساده

۹ روش درآمدزایی از محتوا

تولید و فروش محتوا، یکی از شغل‌های جدید و سوغات دنیای دیجیتال است. این شغل، پتانسیل درآمدزایی فوق العاده ای دارد. امروز می‌خواهم ۹ روش کسب درآمد از تولید محتوا را با شما درمیان بگذارم. البته واضح است که روش‌های کسب درآمد در دنیای دیجیتال، نامحدود است. در اینجا همه...

بیشتر بخوانید...
روش های تشخیص محتوای کپی با ابزار

روش های تشخیص محتوای کپی

راستش را بخواهید، کپی نویسی بدترین اشتباهی هست که یک تولید کننده محتوا می تواند انجام دهد. با این حال، بعضی از اهالی دنیای دیجیتال، مرتکب این اشتباه می شوند. به همین دلیل باید راه های تشخیص محتوای کپی را بشناسیم. حالا راه های تشخیص محتوای سایت کپی و تکراری...

بیشتر بخوانید...
باید ها و نباید های پیج کاری اینستاگرام را بشناسید

باید ها و نباید های پیج کاری اینستاگرام را بشناسید

آیا شما هم یکی از کسانی هستید که از اینستاگرام، به عنوان یک فروشگاه مجازی برای کسب و کار خود، استفاده می کنید؟ در این صورت لازم است که باید ها و نباید های پیج کاری اینستاگرام را بشناسید. قرار است امروز، اطلاعات جالبی را با هم مرور کنیم. می...

بیشتر بخوانید...
بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام

بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام

اینستاگرام، پر است از اکانت های مختلف که با فالوئرهای کم و زیاد خود در حوزه های گوناگون فعالیت می کنند. امروزه این اپلیکیشن هم یک شبکه اجتماعی و هم یک فروشگاه بزرگ به شمار می رود. پیج های بیزنسی مختلف اینستاگرام به شدت با یکدیگر رقابت دارند و این...

بیشتر بخوانید...

آموزش بیزینسی کردن اکانت اینستاگرام

اولین اقدام در راستای کسب درآمد از اینستاگرام و کسب و کار اینستاگرامی، بیزنسی کردن اکانت است. بیزنسی کردن اکانت اینستاگرام مزایای متعددی دارد و لازمه فعالیت حرفه‌ای این شبکه اجتماعی محبوب و پولساز است. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم به آموزش بیزنسی کردن اکانت اینستاگرام بپردازیم....

بیشتر بخوانید...
با روش های افزایش لایک و کامنت اینستاگرام آشنا شوید

افزایش لایک و کامنت اینستاگرام

الگوریتم‌های جدید اینستاگرام، تمرکز شدیدی روی اینگیجمنت پیج ها دارند. با راه‌های افزایش لایک و کامنت اینستاگرام آشنا شوید. چراکه برای اینستاگرام، نرخ تعامل کاربران با پیج شما خیلی بیشتر از تعداد فالوورهایتان اهمیت دارد. امروز می‌خواهم روش‌های بهبود اینگیجمنت پیج را با شما در میان بگذارم. با خواندن این...

بیشتر بخوانید...
عنوان نویسی، مسئله این است!

عنوان نویسی، مسئله این است!

عنوان نویسی، یکی از چالش‌هایی هست که تولید کننده‌های محتوا با آن مواجه می‌شوند. همیشه اولین قدم برای نوشتن یک محتوای جذاب، عنوان نویسی درست است. یعنی چی؟ یعنی عنوان، تکمیل کننده یک محتوای بی نظیر به حساب می‌آید. از طرفی انتخاب عنوان نه چندان جالب، شما را به عنوان...

بیشتر بخوانید...
چرا محتوا پادشاه است؟

چرا محتوا پادشاه است؟

"محتوا پادشاه است"، جمله‌ای معروف از بیل گیتس که حالا به اثبات رسیده است. برای کسب رتبه برتر موتورهای جست و جو، ریزه کاری های زیادی وجود دارد. با این حال، اهمیت محتوا از همه آن‌ها بیشتر است. یک محتوای با کیفیت و تمام عیار، پادشاه بی رقیب دنیای دیجیتال...

بیشتر بخوانید...
برای تماس کلیک کنید 021-28424784 021-91035316
مشاوره رایگان (ساعت 10 الی 18)