با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره آموزش اینستاگرام » ریلز اینستاگرام چیست؟
ریلز اینستاگرام چیست؟
ریلز اینستاگرام چیست؟

ریلز اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام برنامه‌ای است که میلیون‌ها کاربر در آن فعالیت می‌کنند. این روزها امکانات این برنامه نسبت به گذشته تغییرات بسیاری داشته است و میزان جذابیت و درنهایت سرگرم‌ کننده بودن آن بسیار بیشتر شده است. ریلز اینستاگرام یکی از این امکانات جدید است که در ادامه توضیحات بیشتری را در مورد آن بیان می‌کنیم. اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در مورد ریلز اینستاگرام هستید، ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

ریلز اینستاگرام دقیقاً به چه معنی است؟

اگر بخواهیم ساده و دقیق در مورد ریلز صحبت کنیم، باید بگوییم که شکل ارائه محتوا است. در گذشته شما می‌توانستید، عکس‌ها و ویدئوهای خود را در اینستاگرام پست کنید. بعد از مدتی شکل دیگری از ارائه محتوا به نام استوری به این برنامه اضافه شد.

ریلز هم دقیقاً همان است. شما می‌توانید کلیپ‌های خود را (موضوع آن هر چیزی می‌تواند باشد، البته به شرایط اینکه جذاب و سرگرم‌کننده باشند) به‌صورت ریلز منتشر کنید و مخاطب‌های بیشتری را به سمت صفحه خود جذب کنید.

ریلز برای اولین بار سال 2020 معرفی شد. در آن سال هر ریلز 15 ثانیه‌ای بود. بعد از مدتی زمان این زمان به یک دقیقه افزایش پیدا کرد. در حال حاضر که این متن نوشته می‌شود، شما می‌توانید کلیپ‌های بیشتر از یک دقیقه هم به‌صورت ریلز بارگذاری کنید.

مقایسه استوری و ریلز اینستاگرام
مقایسه استوری و ریلز اینستاگرام

مقایسه استوری و ریلز اینستاگرام

شاید برای شما جالب باشد که ریلز و استوری شباهت‌ها و تفاوت‌های بسیاری باهم دارند. درواقع باید بگوییم آنچه اهمیت دارد این است که شما از این امکانات بتوانید برای بهبود صفحه و کسب‌وکار خودتان استفاده کنید. در ادامه شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو را هم بیان خواهیم کرد.

شباهت استوری و ریلز در اینستاگرام، در جذابیت و سرگرمی بودن آن‌ها است. امکاناتی مانند ریلز و اینستاگرام به این دلیل به وجود آمده‌اند تا کاربران را سرگرم کنند و برای آن‌ها تازگی داشته باشند. حالا اینکه چه محتوایی تولید کنید تا چه اندازه جذاب و سرگرم‌کننده باشد، موضوعی است که خود شما آن را مشخص می‌کنید.

شباهت دیگر استوری و ریلز در سایز و اندازه این دو است. اگر به‌صورت حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای در اینستاگرام فعالیت می‌کنید، احتمالاً میدانید که پست، استوری و ریلز باید سایز مناسبی داشته باشند تا به‌طور کامل و البته دقیق به مخاطب نشان داده شوند. سایز استوری و ریلز یکی است. یعنی شما ریلزهای خود را هم باید با سایز 1080 پیکسل در 1.920 به مخاطب نشان بدهید.

از شباهت‌ها که بگذریم، استوری و ریلز تفاوت‌هایی هم با یکدیگر دارند. اولین تفاوتی که در مورد این دو به چشم می‌خورد، محل قرارگیری آن‌ها است. استوری‌ها را همه میدانیم در کجا قرار می‌گیرند. بعد از 24 ساعت هم پاک می‌شوند، مگر آنکه در هایلایت‌ها آن‌ها را ذخیره کنید.

برای دیدن ریلزهای یک پیج، باید به آن صفحه رفته و در قسمت کلیپ‌ها (همان قسمتی که ویدئوهای igtv قرار می‌گرفت) به دنبال ریلزها باشید. البته به‌تازگی در صفحه اصلی و کنار پست‌های معمولی، ریلزها هم نشان داده می‌شوند.

از دیگر تفاوت‌های بین استوری و ریلز می‌توان به افکت‎های این دو اشاره کرد. برای استوری گرفتن افکت‌ها و موزیک‌های مختلفی در دسترس است. شاید برای شما جالب باشد که برای درست کردن یک ریلز شما افکت‌های بیشتری را در دسترس خواهید داشت و تنوع آن‌ها هم بیشتر است.

تفاوت دیگری که در مورد استوری و ریلز به چشم می‌خورد، درصد جذب مخاطب است. استوری باعث می‌شود که مخاطبان با پیج شما تعاملات بیشتری کنند، یعنی شما با استفاده از استوری می‌توانید فالوور را در صفحه خود ماندگار کنید. این در حالی است که ریلز باعث می‌شود که مخاطب‌های بیشتری را به سمت صفحه خود جذب کنید.

احتمالاً این جمله را شنیده‌اید که با ورود پست‌ها به اکسپلور شاهد افزایش فالوور خواهید بود، زیرا افراد بیشتری پست‌های شما می‌بینند. خوب حالا باید بگوییم که احتمال به اکسپلور رفتن ریلزها بسیار بیشتر از استوری‌ها و پست‌ها است. همین موضوع باعث می‌شود که وقت گذاشتن برای ساخت ریلز در اینستاگرام بتوانید مخاطبان بیشتری را به دست آورید.

مقایسه ریلز در اینستاگرام و تیک‌تاک

در ابتدا باید بگوییم که تیک تاک نام یک اپلیکیشن است که در ایران به دلیل فیلتر بودن، مخاطبان زیادی ندارد. این برنامه در جهان یکی از جذاب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین برنامه‌ها به‌حساب می‌آید. شاید برای شما جالب باشد که ایده ریلز از برنامه تیک تاک گرفته شده است.

در تیک تاک شما می‌توانید ویدئوهای مختلفی داشته باشید و با آن‌ها مخاطبان بسیاری را جذب کنید. تیک تاک صرفاً برای سرگرمی است. به‌ندرت پیش می‌آید که کسب‌وکاری برای فروش بیشتر به دنبال برنامه تیک تاک و جذب مشتری از سمت آن باشد.

این در حالی است که شما با استفاده از امکان ریلز در برنامه اینستاگرام می‌توانید مشتری‌های بسیاری را به سمت کسب‌وکار خود بکشید. البته این تنها تفاوت بین ریلز و ویدئوهای تیک تاک نیست. در تیک تاک شما امکانات بیشتری برای ادیت ویدئو دارید. همین موضوع باعث می‌شود که ویدئوهای تیک تاک، کمی حرفه‌ای‌تر به نظر برسد.

از دیگر تفاوت‌هایی که این دو سبک ویدئو با می‌توان به زمان آن اشاره کرد. همان‌طور که گفتیم ریلز اینستاگرام در ابتدا 15 ثانیه‌ای بود و در حال حاضر می‌توان ریلزهایی با زمان بیشتری منتشر کرد. این در حالی است که در تیک تاک مدت زمان ویدئوها تفاوت دارد.

البته در کنار تمام این تفاوت‌ها شما می‌توانید از ایده‌های ویدئوهای تیک تاک استفاده کنید و در اینستاگرام ریلزهایی جذاب و سرگرم‌کننده را منتشر کنید. به یاد داشته باشید که برای مخاطب مهم نیست که ایده ویدئوهای خود را از کجا آورده‌اید، بلکه جذابیت ویدئو است که اهمیت دارد.

چرا باید از ریلز در اینستاگرام استفاده کنیم؟
چرا باید از ریلز در اینستاگرام استفاده کنیم؟

چرا باید از ریلز در اینستاگرام استفاده کنیم؟

هر گاه امکانی جدید به اینستاگرام اضافه می‌شود، سؤالات زیادی را هم به همراه خواهد داشت. یکی از سؤالاتی که همیشه وجود دارد این است که اصلاً باید از این امکانات استفاده کنیم یا خیر! خوب در پاسخ باید بگوییم که هیچ اجباری برای استفاده از امکانات اینستاگرام وجود ندارد.

مثلاً شما می‌تواند یک صفحه داشته باشید و اصلاً پست نگذارید، علاقه‌ای به استوری نداشته باشید و نخواهید که امکان جدیدی مثل ریلز را امتحان کنید. خوب در چنین حالتی نباید انتظاری هم برای پسرفت پیج خودتان داشته باشید. بله دقیقاً همین‌طور است، هنگامی‌که فعالیت خاصی ندارید، پیشرفت کردن، بی‌معنی است.

ریلز امکانی است که با استفاده از آن می‌توانید کاربران بسیار زیادی را به سمت پیج خودتان جذب کنید. حالا اگر پیج شما برای فروش یک محصول خاص یا ارائه یک خدمت، فعالیت دارد، با این کار تعداد مشتری‌های احتمالی خود را افزایش می‌دهید.

اگر بلاگر، واینر یا اینفلوئنسر هستید، با ریلز می‌توانید تعداد فالوورهای خود را به طرز چشمگیری افزایش بدهید. هنگامی‌که چنین امکانی با چنین قابلیت‌هایی در دسترس شما قرار دارد، چرا نباید از آن استفاده کنید؟ اگر نمی‌دانید چطور می‌تواند ریلز گذاشت، نگران نباشید، ما در ادامه آموزش آن را برای شما قرار داده‌ایم.

آموزش ریلز در اینستاگرام
آموزش ریلز در اینستاگرام

آموزش ریلز در اینستاگرام

بعدازاینکه ریلز را به‌طور کامل توضیح دادیم حالا باید بگوییم که چطور می‌توانید ریلز بگذارید. خوب برای این کار باید در ابتدا مطمئن شوید که برنامه اینستاگرام شما آپدیت شده و گزینه ریلز برایتان فعال شده است. در حال حاضر ریلز گذاشتن برای نسخه‌های اندروید و ios در ایران فعال شده و شما فقط باید برنامه خود را آپدیت کنید.

همان‌طور که برای استوری گرفتن می‌توانید عکس‌ها را از قبل داشته باشید، یا همان لحظه با دوربین سلفی عکس بگیرید و ادیت کنید، برای ریلز گرفتن هم می‌توانید این دو کار را انجام بدهید. برای به اشتراک گذاشتن ریلز، باید ابتدا وارد قسمت استوری شوید.

سپس در نوار پائینی گزینه ریلز را انتخاب کنید و ویدئوی خود را به اشتراک بگذارید. به شما پیشنهاد می‌دهیم که زمان کافی برای ادیت کردن ویدئو خوب بگذارید. در این حالت ویدئویی باکیفیت را تهیه کرده‌اید که می‌تواند مخاطب‌های زیادی را به سمت پیج شما هدایت کند.

شما می‌توانید از ویدئوهای دیگری که در اینستاگرام، تیک تاک و دیگر برنامه‌ها وجود دارند، ایده بگیرید. البته فراموش نکنید که ایده گرفتن با کپی کردن تفاوت‌های بسیاری دارد. این ایده‌ها به شما کمک می‌کند که بتوانید یک ریلز جذاب و با محتوای خوب را ادیت کرده و مخاطبان خود را راضی نگه دارید.

نتیجه‌گیری

ریلز اینستاگرام یکی از امکانات جدیدی است که این برنامه به شما می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از ریلز محتواهای جذابی را تهیه کنید. آنچه در برنامه‌ای مانند اینستاگرام اهمیت دارد، جذابیت، سرگرم‌کننده بودن و آموزش است. ریلز به شما کمک می‌کند که بهتر بتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید.

در مطالب بالا ریلز اینستاگرام را با استوری‌ها مقایسه کردیم. این دو شباهت‌ها و تفاوت‌های با یکدیگر دارند که در مطالب بالا به‌طور کامل هرکدام را توضیح داده‌ایم. ایده ساخت ریلز از برنامه تیک تاک گرفته شده است. به همین دلیل در ادامه تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو را هم بیان کردیم.

در ادامه گفتیم که اصلاً چرا باید از ریلز در اینستاگرام استفاده کنید و این کار چه مزیت‌هایی را برای شما دارد. در انتها هم آموزش ریلز اینستاگرام را توضیح دادیم. شما تابه‌حال تجربه استفاده از ریلز را دارید؟ خوشحال می‌شویم که در ادامه سؤالات خود را مطرح کنید تا به آن‌ها پاسخ دهیم.

1 thought on “ریلز اینستاگرام چیست؟”

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *