با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره آموزش اینستاگرام » تکنیک های هشتگ گذاری در اینستاگرام
هشتگ گذاری در اینستاگرام
تکنیک های هشتگ گذاری در اینستاگرام

تکنیک های هشتگ گذاری در اینستاگرام

هشتگ چیست؟

امروزه تمامی افراد حداقل یک بار از هشتگ ها در صفحات مجازی خود استفاده کرده‌اند. هشتگ همان کلمه یا عبارتی است که با علامت # آغاز می‌شود. از هشتگ گذاری در اینستاگرام به منظور شناسیی کلمات کلیدی و یا دسته بندی کردن متن در شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده می‌شود. در واقع زمانی که علامت # در ابتدای یک واژه یا عبارت قرار می‌گیرد به یک متا تگ تبدیل می‌شود و کلیک کردن روی آن باعث می‌شود که مخاطب به سمت صفحه و یا محتوایی مرتبط با موضوع واژه هدایت شود. در نتیجه، زمانی که شما از هشتگ در پست‌های خود استفاده می‌کنید، آن پست در شبکه اجتماعی و در کنار سایر هشتگ های مشابه قرار می‌گیرد. و هر فردی که آن هشتگ را جستجو کند ،می‌تواند پست شما را نیز مشاهده کند.

اگر بخواهیم یک تعریف دقیق از هشتگ ارائه دهیم؛ می‌توان گفت که هشتگ در واقع یک کتابخانه است که دارای قفسه‌های جداگانه به منظور فهرست بندی اطلاعات می‌باشد. زمانی که شما روی هشتگ مورد نظر خود کلیک می‌کنید به صفحه‌ای هدایت می‌شود که در آن صفحه تمام پست‌هایی که شامل آن هشتگ هستند، نمایش داده می‌شوند. در این صورت، دسترسی به مطالب مورد نظر زمانی که به یک محتوای خاص نیازمندیم با استفاده از هشتگ، خیلی ساده‌تر و در مدت زمان کمتری انجام می‌شود.

دسته بندی هشتگ های اینستاگرام

هشتگ ها در شبکه اینستاگرام به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند:

 1. Branded Hashtags

می‌توان گفت اکثر هشتگ های اینستاگرام و در حدود ۷۵ درصد از آنها، از این دسته محسوب می‌شوند. این هشتگ ها شامل نام فرد، محصول و یا تبلیغ می‌باشد. مزیت فوق العاده ای این هشتگ ها دارند، نمایش آمار صحیح به مخاطبان است. به عنوان مثال، شما می‌توانید وضعیت محصول و یا تبلیغ خود را با هشتگ مرتبط با آن سرچ کنید. یا اینکه می‌توانید برای تحلیل کردن محبوبیت برند خود، آن را با استفاده از ابزارهای تحلیل شبکه اجتماعی بررسی کنید. در این صورت، شما می‌توانید از مشتریان و مخاطبان خود بخواهید زمانی که از محصول و یا خدمات شما استفاده می‌کنند، از آن عکس و یا فیلم تهیه کرده و آن را با هشتگ در شبکه‌های اجتماعی اعم از اینستاگرام به اشتراک بگذارند. در این شرایط، شما می‌توانید بهترین عکس‌ها و فیلم‌ها را انتخاب کرده و در صفحه خودتان به اشتراک بگذارید.

 1. Community Hashtags

هشتگ هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، هشتگ های عمومی هستند و در واقع، هدف از این هشتگ ها تبلیغ خدمات و یا بازاریابی برند نمی‌باشد. تمامی افراد می‌توانند از هشتگ های مختلف و متنوع در پست‌ها و استوری های اینستاگرامشان استفاده کنند. در واقع، هشتگ هایی که افراد مختلف تنها به منظور دریافت فالوور برای پیجشان استفاده می‌کنند، از هشتگ های عمومی هستند. هدف این افراد معرفی برند و یا خدمات خاصی نمی‌باشد و تنها می‌خواهند برای پیچ شخصی خود مخاطب جذب کنند.

هشتگ چیست؟
هشتگ گذاری مناسب می تواند به ارتقاء پیج اینستاگرامتان بسیار کمک کند

۸ تکنیک هشتگ گذاری در اینستاگرام

هشتگ گذاری در اینستاگرام همانند سایر شبکه‌های اجتماعی دارای قواعد خاصی است که اگر به این قواعد توجه نشود، هشتگ گذاری نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و در برخی موارد هشتگ گذاری بی نتیجه می‌ماند. در ادامه مقاله، چند تکنیک برای هشتگ گذاری در اینستاگرام معرفی شده‌اند. شما رعایت این نکات و استفاده از این تکنیک‌ها می‌توانید به صورت بهینه از هشتگ ها در صفحه اینستاگرام خود استفاده کنید. این تکنیک‌ها و قواعد عبارتند از:

 1. استفاده از کلمات خاص

شما باید از کلمات خاصی در هشتگ های اینستاگرام استفاده کنید. در این صورت، هر چقدر که هشتگ های شما خاص‌تر و جذاب‌تر باشد، مخاطبان بیشتری جذب شده و در نتیجه، پست‌های شما بیشتر دیده می‌شوند.

اکثر کسب و کارها برای استفاده از هشتگ ها با توجه به موضوع محصول و یا خدماتشان از ۱ یا حداکثر ۲ عدد هشتگ خاص و همیشگی در پست‌ها و استوری های اینستاگرامشان استفاده می‌کنند. در نتیجه، اگر شما نیز می‌خواهید پست‌های مرتبط با کسب و کار خود را به اشتراک بگذارید و یا می‌خواهید بازدیدکنندگان بیشتری جذب کنید، از یک یا چند هشتک اختصاصی در اینستاگرام خود در کنار سایر هشتگ ها استفاده کنید.

 1. عدم استفاده از هشتگ های نامربوط

در صفحه اینستاگرام خود از هشتگ های نامربوط و غیرتخصصی استفاده نکنید. در برخی موارد دیده شده است که برندها به منظور دریافت مخاطب و مشتری بیشتر از اغلب هشتگ های معروف استفاده می‌کنند. در صورتی که این هشتگ ها مرتبط با زمینه فعالیت پیج اینستاگرامتان باشد، استفاده از آنها نه تنها ایرادی ندارد؛ بلکه باعث جذب بازدید کننده می‌شود.

اما در صورتی که از هشتگ های غیرمرتبط با زمینه فعالت پیج اینستاگرامتان استفاده کرده باشید، پست شما به عنوان اسپم تشخیص داده می‌شود. این شرایط در طولانی مدت باعث می‌شود که فالوئرهای شما کاهش پیدا کنند.

 1. عدم زیاده روی در هشتگ گذاری

در صفحه‌های اینستاگرام برای هشتگ گذاری زیاده روی نکنید. هشتگ کردن بیش از اندازه کلمات در شبکه اینستاگرام منجر به مشکلات جانبی می‌شود. این عمل در کنار اینکه باعث می‌شود مخاطبانتان به مرور زمان کاهش پیدا کنند، همچنین سبب می‌شود که اینستاگرام شما را به عنوان اسپم شناسایی کند.

در واقع، زیاده روی کردن در استفاده از هشتگ ها همانند زیاده روی کردن در استفاده از تگ‌هاست. در صورتی که در پست‌های اینستاگرام خود بدون هیچگونه محتوای مفیدی اینستاگرام تنها از هشتگ ها استفاده کنید، اینستاگرام به پیج شما به عنوان اسپم نگاه می‌کند و در نتیجه آن، پست‌های شما اهمیت چندانی برایش نخواهند داشت.

 1. استفاده از هشتگ های مفهومی

از کاربردهای مهم و پراهمیتی که هشتگ ها دارند، این است که به شبکه اینستاگرام کمک می‌کنند محوریت و موضوع پست شما را تشخیص دهند. هشتگ گذاری باعث می‌شود که افرادی که هشتگ خاصی و مورد نظر شما را جستجو می‌کنند، با پست‌های شما مواجه شده و در این صورت، صفحه شما بهتر و بیشتر دیده می‌شود.

اما در این رابطه شما باید از هشتگ های مفهومی و دارای معنی استفاده کنید. همچنین اگر در برخی موارد هشتگ های غیر عمومی نیز مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرند. اما در نهایت، مخاطبان اینستاگرام هشتگ هایی که موضوع مشخصی دارند و با هدف خاصی ایجاد شده‌اند، را فالو می‌کنند. بنابراین استفاده از هشتگ های مفهومی باعث بهتر دیده شدن صفحه اینستاگرامتان می‌شود.

تکنیک هشتگ گذاری در اینستاگرام
با برخی تکنیک های هشتگ گذاری می توانید به سرعت در اینستاگرام پیشرفت کنید
 1. هشتگ گذاری در نام کاربری

در صورتی که شما در صفحه اینستاگرامتان نام کاربری خود را با علامت هشتگ تصاویری که در صفحه قرار می‌دهید، مشخصی کنید؛ مخاطبانی که به عکس‌های شما علاقه مند هستند، با جستجوی نام کاربریتان تصاویری که در کپشن آن‌ها را با نام خود هشتگ کرده‌اید، نمایان می‌شوند.

در نتیجه شما می‌توانید در کپشن تصاویر اینستاگرامیتان هشتگ نام کاربری خود را قرار دهید. در این صورت هم بهتر دیده می‌شوید و هم مخاطبان بیشتری برای پیج خود جذب کرده‌اید.

 1. هشتگ گذاری برای موضوع عکس

شما می‌توانید برای هر یک از تصاویر اینستاگرامیتان اسم و یا موضوعی انتخاب کرده و پس از آن، آن تصویر را با هشتگ قابل جستجو کنید. در این صورت کاربرانی که قصد مشاهده تصاویری با آن موضوع را دارند، به پست‌ها و تصاویر شما به سادگی دسترسی پیدا می‌کنند. در این صورت، میزان بازدیدکنندگان و فالوئرهای پیج شما بالاتر می‌رود.

در این مورد نیز دقت داشته باشید که حتماً نیازی نیست که برای هشتگ گذاری کل جمله و کپشن تصویر خود را قرار دهید. تنها کافی است برخی واژه‌هایی که پربازدید تر می‌باشند و به موضوع عکس شما ارتباط دارند را انتخاب کنید. سپس این واژه‌ها را در کپشن تصویر خود قرار داده و با استفاده از علامت # آن‌ها را هشتگ گذاری کنید.

 1. هشتگ گذاری برای مکان عکس

شما می‌توانید در کپشن تصاویر خود نام محلی که تصویر را در آنجا تهیه کرده‌اید، قرار دهید و آن را با استفاده از علامت # هشتگ گذاری کنید. در این صورت این امکان برای کاربرانی که به دنبال آن مکان هستند فراهم می‌شود، تا پست‌های شما را نیز مشاهده کنند. به این ترتیب مخاطبان و بازدیدکنندگان بیشتری تصاویر اینستاگرامی شما را مشاهده می‌کنند.

 1. هشتگ گذاری برای تکنیک عکس برداری تصاویر

یکی از تکنیک‌های هشتگ گذاری اینستاگرام، ایجاد هشتگ بر اساس تکنیک‌ها، نرم افزارها و مدل دوربینی است که با استفاده از آن عکس مورد نظر را تهیه کرده‌اید.

در صورتی که در تصاویر خود از تکنیک خاصی از عکاسی استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را در هشتگ تصویر خود ذکر کنید. علاوه بر آن، اگر از نرم افزار مخصوصی برای ویرایش تصاویر و یا از دوربین حرفه‌ای و با کیفیت استفاده می‌کنید، می‌توانید نام آنها را هشتگ گذاری کنید. در این صورت عکس‌های شما به عنوان تصاویری حرفه‌ای شناخته می‌شوند و نمودی جذاب از نظر بینندگان پیدا می‌کنند. در این صورت، کاربرانی که در اینستاگرام به دنبال تصاویر خاص می‌گردند، می‌توانند عکس‌های شما را راحت‌تر پیدا کنند.

هایجک کردن هشتگ

هایجک کردن هشتگ

هایجک کردن هشتگ ها که به آن هشتک ربایی گفته می‌شود، استراتژی برخی بازاریابان به منظور استفاده از هشتگ های معروف و ترند برای مواردی جز هدف اصلی آن هشتگ است.

همانطور که اشاره شد، هشتگ ها در شبکه‌های اجتماعی اعم از شبکه اینستاگرام کاربردهای مختلفی دارند. بخش غالب و معمی از تبلیغات برندها را هشتگ ها تشکیل می‌دهند. در این میان، افراد و کسب و کارها می‌توانند با استفاده از هشتگ های تخصصی و هشتگ های ترند، تعداد مخاطبان خود را افزایش داده وباعث بهبود فروش محصولات و خدماتشان شوند. اما برخی از افراد و کسب و کارها از استراتژی هشتگ ربایی استفاده می‌کنند.

باید گفت که شرکت‌هایی که از با صرف زمان، انرژی و قوه تفکر خود، از هشتگ های مناسب و قوی در تبلیغات خود استفاده می‌کنند، با استقبال زیادی مواجه می‌شوند. اما افرادی که با استفاده از روش‌های هشتگ ربایی تلاش می‌کنند تا افزایش فروش داشته باشند، نه تنها شکست می‌خورند بلکه قسمت زیادی از اعتبار خود را از دست می‌دهند.

افراد به دلایل مختلفی از استراتژی هشتگ ربایی استفاده می‌کنند. برخی از آنها به منظور جلب توجه مخاطبان شبکه‌های اجتماعی هشتگ ها را هایجک می‌کنند. رایج‌ترین نوع هشتگ ربایی از طریق همین افراد انجام می‌شوند و صرفاً اهداف این افراد افزایش بازدید پست‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی اعم از اینستاگرام می‌باشد. این افراد از هشتگ های ترند و اغلب نامرتبط با پستشان استفاده می‌کنند. از آنجایی که اغلب کاربران در بیشتر موارد هشتگ های ترند شده را جستجو می‌کنند، در نتیجه آن این افراد با هایج کردن این دسته از هشتگ ها توجه مخاطبان را جلب می‌کنند.

برخ دیگر از افراد نیز، در کمپین روابط عمومی ناموفق دست به هشتگ ربایی می‌کنند. کمپین روابط عمومی ناموفق که با نام PR Campaign شناخته می‌شود، استفاده از استراتژی‌ها و روش‌هایی است که بر پایه مکالمه قرار گرفته‌اند و به منظور بهبود روابط با مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرند. گرچه هشتگ ربایی در نوع اول رایج‌تر است؛ اما این هشتگ گذاری جدی‌تر می‌باشد. در این نوع از هشتگ ربایی شرکت‌ها برای افزایش روابط عمومی خود و در نتیجه آن، افزایش مخاطبان و مشتریان دست به ایجاد هشتگ هایی می‌زنند؛ اما برخی از افراد هستند که این هشتگ ها را هایجک می‌کنند. معمولاً افرادی که با یک برند خاص مخالف هستند از هشتگ هایی که این برند استفاده می کن، برای تمسخر آن برند استفاده می‌کنند.

جلوگیری از هشتگ ربایی

همانطور که می دانید هشتگ گذاری برای احیای برندها امری ضروری است و به بازاریابی کسب و کارها کمک می‌کنند. برخی از افراد برای جلوگیری از هشتگ ربایی روش‌های مختلفی را امتحان می‌کنند. به عنوان مثال، شما باید سعی کنید در هشتگ گذاری برای خدمات محصولاتتان از عبارت‌های تحریک پذیر استفاده کرده و افراد را طوری تحریک کنید که در رابطه با کسب و کار شما نظرات مثبت بدهند یا اینکه از هشتگ مخصوص خدمات شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده کنند.

شما می‌توانید از هشتگ های بخصوص استفاده کنید. هشتگ هایی که برای اهداف مشخص تعیین می‌شوند در این دسته قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، در صورتی که در صفحه شرکت و کسب و کار خود مسابقه‌ای قرار می‌دهید، سعی کنید برای آن مسابقه با استفاده از واژه مخصوصی هشتگ گذاری کنید.

همچنین اکثر برندها از نام خود در هشتگ هایشان استفاده نمی‌کنند. زیرا هشتگ هایی که در آن‌ها نام برند ذکر نشده است نمی‌تواند هایجک شود و در این صورت این هشتگ ها نمی‌توانند علیه برند مورد استفاده قرار بگیرند.

هشتگ ربایی منحر به آزار بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌شود. اما استفاده از هشتگ تأثیر عمیقی روی کسب و کار و افزایش فالوور پیج اینستاگرام می‌گذارد. به همین دلیل باید از هشتگ های مناسب و پیش بینی نشده برای پست‌های اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد تا از هایجک کردن آنها جلوگیری شود.

همانطور که گفته شد، هشتگ ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف نقش مهمی ایفا می‌کنند. در این صورت اگر هشتگ ها به درستی مورد استفاده قرار گیرند، مخاطبان و مشتریان برندهای تجاری و سایر کسب و کارها افزایش پیدا می‌کنند. علاوه بر آن، به دلیل اینکه اغلب کاربران در شبکه‌های اجتماعی مختلف به دنبال موضوعات و اخبار متنوع هستند، استفاده از هشتگ ها به سادگی منسوخ نمی‌شود. در نتیجه، اگر قصد دارید برای افزایش بازدیدکنندگان و توسعه کسب و کار خود از هشتگ ها استفاده کنید، یک استراتژی دقیق و با هدف را برای خود تعریف کنید تا در نهایت، به مشکلات جانبی اعم از هشتگ ربایی دچار نشوید.

جلوگیری از هشتگ ربایی

نتیجه گیری

طبق عقیده اکثر کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف، استفاده از هشتگ ها کاری بسیار آسان است. در صورتی که این مقاله را به خوبی مطالعه کرده باشید، درک کرده‌اید که شرایط مختلفی در استفاده صحیح از هشتگ ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف اعم از اینستاگرام دخیل هستند. در این صورت، می‌توان گفت که استفاده بی هدف از هشتگ ها به نظر کاری آسان است اما زمانی هشتگ گذاری اهمیت پیدا می‌کند که کاربران از آن برای موفقیت در اهدافشان استفاده کنند؛ به عنوان مثال، زمانی که افراد از هشتگ گذاری برای بالابردن اعتبار کسب و کار، بهتر دیده شدن و یا معروفیت برند خود استفاده می‌کنند، باید برای دریافت نتیجه بهتر به صورت مؤثر و صحیحی هشتگ گذاری کنند.

در این میان، ذکر این نکته نیز اهمیت پیدا می‌کند که برای موفقیت در بازاریابی برند و افزایش اعتبار کسب و کار با استفاده از هشتگ گذاری باید صبور باشید. در این صورت باید نتیجه کارهای خود را با ابزارهای تحلیل مورد بررسی کرده و فعالیت‌های رقبای خود را نیز در نظر بگیرید. شما می‌توانید از نقاط قوت و نقاط ضعف رقبایتان بهره بگیرید و سعی کنید از آنها در روش کاری خود استفاده کنید. در آخر نیز به یاد داشته باشید که گرچه هشتگ ها در افزایش بازدید پست‌های اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی مؤثر واقع می‌شوند؛ اما باید برای حفظ محبوبیت برند و کسب و کار از محتواهای مناسب و مرتبط در کنار هشتگ ها استفاده کنید.

15 thoughts on “تکنیک های هشتگ گذاری در اینستاگرام”

 1. سلام وقت بخیر ممنون از مطالب ارزشمندتون. یه سوال داشتم چطور می تونیم تاپ هشتگ های مربوط به بیزنسمون رو پیدا کنیم؟

 2. مهران مدیری

  سلام یه سوالی داشتم من برای عکس خود از چه هشتک استفاده کنیم
  پیج من کاری نیست لطفان راهنمای کنید

 3. سلام یه سوالی داشتم من برای عکس خود از هشتک استفاده کنیم
  پیج من کاری نیست لطفان راهنمای کنید

  1. جولای 2, 2022 AT 11:14 ق.ظ
   سلام یه سوالی داشتم من برای عکس خود از چه هشتک استفاده کنیم
   پیج من کاری نیست لطفان راهنمای کنید

 4. سلام،سوالی دارم؛اینکه آیا ما میتوانیم در صفحات هشتک گزاری شده پست بگذاریم.مثلا #صبحبخیر که روزانه دهها یا صدها پست صبح بخیر میگذارند،منهم میتوانم پست مرتبط در آن صفحه بگذارم؟؟؟؟

 5. سایت UptimeControl.net را به مقاله اضافه کنید، زیرا فقط آنها 3 دقیقه فاصله بررسی در دسترس بودن سایت در طرح رایگان دارند.

 6. mahmoudsalmani110@

  من با یه گوشی قدیمی بیشتر توی اینستاگرام روبیکا و ایتا تولید محتوا می کنم .
  تلاش من تولید سخن تازه است برای همین بسیاری مطالب و‌ هشتک هایی که استفاده می کنم برای اولین بار در فضای مجازی استفاده‌ می شود
  تلاش هم‌می کنم آیات قرآن و اشعار فارسی که هشتگ نشده است را هشتگ کنم
  دعوت می کنم دانایان عزیزان دلسوزان دین و فرهنگ و کشور چنین کنند

 7. لیلا رحیمیان

  ممنون از اطلاعاتی که در مورد هشتگ گذاری در اختیارمون قرار دادید، ای کاش با ذکر مثال توضیح داده می‌شد تا ملموس تر و مفیدتر واقع میشد.
  تشکر

 8. ممنون واقعا. مطلب خوبی بود. چیزی که با علاقه نوشته بشه مطمئنا مخاطب های زیادی میگیرده و به دل میشینه. ممنون که کپی رایتینگ رو به نحو احسنت تغیر میدید و یه مطلب یونیک ازش بیرون می کشید

 9. طاهره صابری

  سلام عالی بود من یک پیج فروش رزین دارم . شنیده ام میتوانم هشتگ خودم رو داشته باشم یعنی چه ؟

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *