مدل خوشه ای (Topic Cluster): نسل بعدی تکامل SEO

مدل خوشه ای (Topic Cluster)

تکنیک‌های بسیاری برای بازاریابان سئو وجود دارد که آنها را در مسیر رشد و موفقیت در تولید محتوا یاری می‌کند. در واقع باید بگوییم این روزها بازاریابان مسیرهای متنوعی برای رسیدن به اهداف خود داشته و نیاز دارند که بتوانند در نتایج موتورهای جست‌وجو از سایر رقبای خود پیشی بگیرند و سایت خود را با بهره‌گیری از اصول سئو به نتایج نخست جست‌وجوی گوگل برسانند. موتورهای جستجوی تاثیرگذار مانند گوگل، الگوریتم مورد استفاده خود را برای بهره‌گیری از محتوای مبتنی بر موضوع دست خوش تغییرات قرار داده‌اند. در نتیجه جستجوگرها، برای مرتبط کردن محتوا و موضوع به یکدیگر از روش جدیدی تحت عنوان مدل خوشه ای (Topic Cluster) استفاده می‌کنند. این مقاله، می‌تواند برای بازاریابان سئو یک تاکتیک ابتدایی اما موثر باشد.

هنگامی که شما مشغول وب گردی و جستجو در سطح اینترنت هستید، بسیاری از کمپانی‌ها و شرکت‌ها وب سایت‌های خود را مجددا در پس زمینه تنظیم می‌کنند. اما دلیل این کار چیست؟ از آن جایی که امروزه رقابت شدیدی در نتایج جستجوی موتورهای جستجو به وجود آمده، روش‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو به یک مدل جدید که بسیاری از سایت‌های مبتنی بر محتوا از آن استفاده می‌کنند، تبدیل شده است.

در حال حاضر، بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا به اختصار SEO، به یک مدل خوشه‌ای (Topic Cluster)  تبدیل شده‌اند. در این روش تکنیک Pillar Page به عنوان یک محور اصلی بر محتوا عمل می‌کند و صفحات مختلف که مرتبط به همان موضوع هستند به صفحه ستون (pillar) و به یکدیگر متصل می‌شوند. این اقدام (پیوند دادن) به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که pillar page در این موضوع اعتباری به خصوص دارد و در طول زمان ممکن است که این صفحه میزان بیشتری از این موضوع مشخص را تحت پوشش خود قرار دهد. مدل خوشه‌ای (Topic Cluster) به واسطه ماهیت خود می‌تواند برای سازماندهی محتوای صفحات، با استفاده از ساختار سایت یک راه مناسب به وجود آورد.

مدل خوشه ای (Topic Cluster) و تکنیک Pillar Page

سئو مجبور به وفق دادن خود با موتورهای جستجو است

تغییر رفتار و شیوه، رویکرد اصلی مدل خوشه‌ای است. بازاریابان و کارشناسان بهینه‌سازی موتورهای جستجو، تنها به دلیل رفتار مصرف کنندگان خود این راه خسته کننده را طی نمی‌کنند بلکه مجبور هستند، چرا که موتورهای جستجو در پاسخ به تغییرات رفتاری مصرف کنندگان، الگوریتم‌های خود را تغییر داده‌اند.

در سال‌های گذشته مردم برای یافتن پاسخ پرسش‌های خود، به دنبال کلمات کلیدی در موتورهای جستجوگر هستند. امروزه نیز اکثر افراد سوالات پیچیده‌ای دارند که انتظار نتیجه و پاسخی دقیق از موتورهای جستجو دارند. در حال حاضر موتورهای جستجو به اندازه کافی هوشمند هستند تا ارتباط میان آنها را تشخیص دهند. الگوریتم‌های گوگل به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌توانند زمینه‌های موضوعی و هدف یک جستجو را درک کنند، آن را به جستجو‌های مشابه مرتبط سازند و بهترین پاسخ‌ها را به سوالات ارائه دهند.

به روز رسانی مرغ مگس خوار (Hummingbird) گوگل، اولین تغییر بزرگی بود که در سال ۲۰۱۳ در این زمینه رخ داد. الگوریتم جستجوی این به روز رسانی به جای تمرکز بر کلمات کلیدی، سعی بر تجزیه عبارات از یکدیگر دارد. به عقیده بسیاری از متخصصان سئو، این به روز رسانی یک گام بزرگ محسوب می‌شود چرا که دیگر لازم نیست به کلمات کلیدی در موضوع خاص برای جستجو محدود شویم.

گام مهم بعدی که قصد تکیه بر موضوعات را داشت با به روز رسانی Rank Brain گوگل اتفاق افتاد. این به روز رسانی در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد و شروع به کار کرد. در واقع Rank Brain الگوریتم یادگیری گوگل است که برای درک محتوا و زمینه جستجوی افراد طراحی شده است. این الگوریتم گوگل، جستجوهای گذشته را با موضوعات مشابه، کلمات کلیدی و عبارات متعدد مرتبط با موضوع جستجوی شما مرتبط می‌سازد تا بهترین نتیجه را برای جستجوگر به ارمغان آورد.

آیا مدل خوشه ای (Topic Cluster) به نوعی SERP است؟

با توجه به تغییرات الگوریتم گوگل می‌توان گفت هرچه که ارتباط موضوعات با یکدیگر بیشتر باشد، نتایج جستجوی بهتری به بار می‌آید. علاوه بر این، تعداد پیوندهای ایجاد شده باعث افزایش بازدید نیز می‌شوند.

این چه معنی و مفهومی برای سایت من دارد؟

قبل از اینکه وارد مبحث مدل خوشه ای (Topic Cluster) شویم، لازم به ذکر است که ساختار وب سایت ما به شکل دیگری بوده است. همانطور که سایت مطالب و محتوای بیشتری تولید می‌کند، صفحات وبلاگ و ساختار گسترش می‌یابد و پیچیده‌تر می‌شود. تا جایی که ساختار اتصال یکنواختی در سایت وجود نخواهد داشت.

این تنظیم‌ها باعث می‌شود که موتورهای جستجو به سرعت از طریق تمام صفحات، محتوای شما را پیدا کنند. علاوه بر این سایت ما و وبسایت‌های مشابه در کسب و کار ما که بر روی تولید محتوا سرمایه گذاری می‌کنند، خود را با ده‌ها صفحه وب که موضوعی مشابه دارند، پوشش می‌دهند. تمام این صفحات برای اینکه توسط جستجوگرها پیدا شوند، در حال رقابت با یکدیگر هستند. این کار نیازمند به تفکر دقیق و منظم است؛ تفکری که به موتورهای جستجو اعلام کند که کدام صفحه باید در اولویت قرار بگیرد و به عنوان موضوع اصلی نمایش داده شود و بعد از آن تمام صفحات مربوط به آن را در یک پیوند خوشه‌ای سازماندهی کند.

مدل خوشه‌ای (Topic Cluster) موضوعی، معماری را مجددا انجام می‌دهند. با پیوند دادن تمام مطالب داخلی با یک موضوع واحد به یک صفحه اصلی و ستون Pillar، موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ، یاندکس و… به راحتی می‌توانند تمام محتویات را بررسی و ارتباط محتوایی بین آنها را با یکدیگر درک کنند.

چگونگی ایجاد یک مدل خوشه ای (Topic Cluster) موضوعی

چگونگی ایجاد یک مدل خوشه ای (Topic Cluster) موضوعی

به عنوان مثال، از عنوان «بازاریابی محتوا» استفاده می‌کنیم. تعداد صفحات موجود خود را محاسبه کنید و آنها را بر اساس موضوع دسته بندی کنید. در صورت نیاز یک  pillar page ایجاد کنید که تمام جنبه‌های کلیدی موضوع را در بر بگیرد (به مثال زیر مراجعه کنید)

مثال:

 • بازاریابی محتوا
 • استراتژی بازاریابی محتوا
 • تکنیک‌های فکری
 • وبلاگ نویسی
 • اشتباهات وبلاگ نویسی
 • ویژگی خریدار
 • مهارت های نوشتن
 • بهره‌وری نوشتار
 • محتوای دروغین
 • خوانش در حال رشد
 • برنامه‌ریزی محتوا
 • ابزار ایجاد محتوا
 • پست‌های وبلاگ
 • اشتباهات گرامری
 • انواع پست‌ها

مقیاس خروجی محتوا

توجه داشته باشید که صفحات pillar باید موضوعی را که روی آن متمرکز هستید را به طور گسترده در بربگیرند، به طوری که به تمام محتوای خوشه‌ای آن مرتبط شوند. محتوای خوشه‌ای که ایجاد یا بهینه سازی می‌کنید، باید در بطن صفحه pillar قرار بگیرد. به عنوان مثال: اگر شما یک صفحه pillar در بهینه سازی موتورهای جستجو داشته باشید، صفحه محتوای خوشه‌ای، نحوه بهینه‌سازی ساختار سایت شما را برای موتورهای جستجو توضیح می‌دهد.

ایده برای انتخاب موضوع خوشه:

با توجه به اینکه باید یک صفحه را به عنوان صفحه ی pillar نامگذاری کرد، از خود بپرسید که آیا این صفحه به تمام سوالات خوانندگان پاسخ می‌دهد؟ آیا به حد کافی گسترده است؟

در مثال زیر، اگر به اصطلاح بخواهید «بازاریابی بیرون از منزل» انجام دهید، می‌بایست موضوعات مرتبط با کلمات کلیدی را با دقت بیشتری جستجو کنید، محتوا را در زیرشاخه‌ها ایجاد کنید و سپس آن را به یک صفحه pillar پیوند دهید.

در صورتی که یک صفحه pillar دارید، پیوندهای مربوط به صفحات محتوا را که در اطراف صفحه pillar  هستند را به روز رسانی کنید. هر پستی که در خوشه قرار دارد، حداقل باید یک بار با متن لینک پیوند داده شده باشد تا موتورهای جستجو توان تشخیص آن را داشته باشد و بداند که بخشی از موضوع خوشه مذکور است. با گذشت زمان، رتبه بندی صفحات pillar در موتورهای جستجو را مد نظر داشته باشید. زمانی که رتبه بندی شما به ثبت رسید و شما قدرت مانور خود را بر روی موضوع گسترش دادید، می‌توانید زنجیره خوشه‌های بیشتری را به یک موضوع مرتبط به اشتراک بگذارید.

Topic Cluster موضوعی

نتیجه گیری

۱- نکات تاکتیکی برای شروع کار با Topic Cluster موضوعی

۲- پیشنهاد هایی برای سازماندهی و ایجاد مدل خوشه ای (Topic Cluster) موضوعی

۳- ۵ تا ۱۰ مشکل مهمی که خریداران شما دارند را مشخص کنید. برای به دست آوردن این اطلاعات می‌توانید از نظر سنجی‌ها، مصاحبه‌ها و تحقیقات آنلاین استفاده کنید.

۴- هر یک از مشکلات مذکور در بالا را به گروه‌های موضوعی بزرگتر تقسیم کنید.

۵- با استفاده از تحقیقات کلیدی، موضوعات اصلی را با موضوعات زیر شاخه به وجود آورید.

۶- نقشه‌ای از ایده‌های محتوا که با موضوعات اصلی و زیر شاخه‌ای مرتبط است، ترسیم کنید.

۷- هر ایده را با تحقیقات صنعتی و رقابتی تایید کنید.

۸- تولید محتوا کنید و تاثیر آن را ارزیابی کنید.

بسته به پیچیدگی موضوع و تعداد صفحاتی که به آن پیوند می‌زنید، ممکن است برخی از دسته‌ها ضروری نباشند.

 

منبع: hubspot

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

راهنمای جامع تولید محتوای سایت مبتنی بر سئو

راهنمای جامع تولید محتوای سایت مبتنی بر سئو

این روزها کمتر کسی را می‌توان یافت که عبارت «تولید محتوا» را نشنیده باشد. چه به هنگام وبگردی روزمره (تولید محتوای سایت)، چه در حین چک کردن شبکه‌های اجتماعی، این عبارت زیاد به چشم می‌خورد. تولید محتوا که در حال حاضر یکی از رایج‌ترین اصطلاحات به شمار می‌رود، به معنی...

بیشتر بخوانید...
شرح توضیحات محصول

چگونه توضیحات محصول (منجر به فروش) بنویسیم؟

یکی از تاثیرگزار ترین چالش‌ها در افزایش فروش محصولات، شرح توضیحاتی در رابطه با محصولات است که در فروشگاه‌های اینترنتی قرار داده می‌شود. شرح توضیحات محصول یکی از چالش‌های اصلی مدیران کسب و کار محسوب می‌شود؛ به طوری که تأثیر بسزایی در افزایش فروش محصولات می‌گذارد. در این رابطه، افراد...

بیشتر بخوانید...
چگونه یک محتوای تبلیغاتی (متن تبلیغاتی) حرفه‌ای بنویسیم؟

چگونه یک محتوای تبلیغاتی (متن تبلیغاتی) حرفه‌ای بنویسیم؟

وبمسترها مجبورند هر روزه محتواهای جذاب و تخصصی در فضای وب سایت خود منتشر کنند. یکی از مهم­ترین و تاثیرگزارترین ابزارهای بازاریابی اینترنتی، بازاریابی محتوا است و در این جهت فرد باید محتوای ارزشمندی منتشر کند تا شاهد رشد چشمگیر کسب و کار خود باشد. محتوای تبلیغاتی از محتواهایی است...

بیشتر بخوانید...
محتوای ویروسی (viral) چیست؟

محتوای ویروسی (viral) چیست؟

محتوای ویروسی یا وایرال، محتوایی است که می‌تواند شامل متن، تصویر و یا ویدئو باشد. در اغلب موارد محتوای وایرال به سرعت در فضای اینترنت منتشر می‌شود؛ و در نتیجه آن، این نوع محتواها معمولاً در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی بازدیدکننده دارند. افرادی که با محتوای viral مواجه می‌شوند،...

بیشتر بخوانید...
محتوای تولید شده توسط کاربر یا UGC به طور خلاصه، هر محتوایی است که توسط افرادی غیر از کسانی که شغلشان تولید محتواست، ایجاد و منتشر شده است.

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟

محتوای تولید شده توسط کاربر یا UGC به طور خلاصه، هر محتوایی است که توسط افرادی غیر از کسانی که شغلشان تولید محتواست، ایجاد و منتشر شده است. غالباً، این مشارکت کننده‌ها طرفدارانی هستند که برندی را تبلیغ می‌کنند که به آن علاقه مند هستند. می‌تواند محتوا از هر نوع...

بیشتر بخوانید...
معرفی پست مهمان

پست مهمان چیست؟

در طی دوره‌های گذشته، بسیاری از متخصصان سئو نسبت به دریافت بک لینک از سایر وب سایت از روش‌های متنوع استفاده می‌کنند. اما با پیشرفت الگوریتم‌های گوگل، بسیاری از این روش‌ها از بین رفته است و روش‌های دیگری جایگزین آن شده است. در این مورد، پست مهمان از روش‌های مربوط...

بیشتر بخوانید...
چگونگی ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل

چگونگی ارزیابی کیفیت تولید محتوا توسط گوگل

حتما می‌دانید که گوگل تاکتیک‌های متنوعی را برای ارزیابی کیفیت تولید محتوا مورد استفاده قرار می‌دهد تا مشکلات رتبه‌بندی خود را تا جایی که مقدور است از میان بردارد. اما این ترفندها چیست؟ (بیشتر…)

بیشتر بخوانید...
تولید محتوای تصویری چیست؟

تولید محتوای تصویری چیست؟

 تولید محتوا به صورت متنی، به عنوان یکی از قسمت های مهم در بازاریابی محتوا شناخته می شود. یکی از راه­ های موفقیت در دنیای دیجیتال استفاده از تولید محتوای تصویری است که تناسب کاملی با نوشته در محتواهای تولید شده دارد. همواره باید به خاطر داشت که حدود ۹۰...

بیشتر بخوانید...

محبوب ترین مقالات

آخرین مقالات

برای تماس کلیک کنید 021-77629775 021-77629776
مشاوره رایگان (ساعت 10 الی 18)