با هفت مدرس کاربلدِ «هزاردستان» متخصص تولید محتوای متنی شو. تخفیف ۴۵۰هزارتومانی با کد تخفیف «الوکانتنت» شرکت در دوره تولید محتوا
خانه » دوره های آموزشی » دوره آموزش اینستاگرام » آموزش استوری اینستاگرام
آیا می دانید چگونه استوری اینستاگرام بسازیم؟!
آموزش ساخت استوری اینستاگرام

آموزش ساخت استوری اینستاگرام

این که پرسشِ چگونه استوری اینستاگرام بسازیم ذهنِ شما را درگیر کرده است، یعنی در اوجِ معصومیت و تازه کاری در استفاده از این برنامه قرار دارید!

چون برای کسانی که مدت‌هاست درگیر اینستاگرام هستند و بیشتر حرف‌هایشان را همان جا به همه می‌زنند، استوری ساختن از تواناییِ ذاتی و بَدَوی یک نوزاد به هنگام شیر خوردن نیز غریزی‌تر و راحتر است.

همان طور که از نامِ این قابلیت اینستاگرام مشخص است شما می‌توانید وقایعی که در اطرافتان پیش می‌آید را در قالبِ داستان‌های کوتاهی منتشر کنید. شاید این هم یکی دیگر از اعجازهای اینستاگرام است که به شما مجالِ شگفت انگیزی داده تا قدرت داستان سرایی خود را تقویت کنید. داستان‌های کوتاهی که پس از گذشتِ یک روز، اعتبارشان منقضی شده و به صورت اتوماتیک حذف می‌شوند. در واقع استوری ها پست‌های ثابت نیستند و برای گزارشِ وقایعِ لحظه به لحظه و تازه اتفاق افتاده است.

درست است که اینستاگرام، امواجِ خروشانِ تصاویر است؛ اما این به معنای آن نیست که فیلم‌ها و استوری های ویدئویی حرفی برای گفتن نداشته باشند. اتفاقاً برعکس!

ذهنِ انسان ناخود آگاه به تصاویری که متحرک هستند واکنشِ بهتری برای دیده شدن و توجه نشان می‌دهد. در سال 2020 بعد از تحقیقات در میان جامعه آماری افرادی که حساب کاربری فعال در اینستاگرام دارند، فهمیده‌اند که بیش از 80% افرادی که از پست‌های سایرین بازدید می‌کنند و یا خودشان مطلبی را به اشتراک می‌گذارند، استوری های ویدئویی را جذاب‌ترین و پر کشش‌ترین نوعِ پست‌ها می‌دانند.

برنامه نویسان اینستاگرام، 4 سال زودتر به این نتیجه تازه به عمل آمده رسیده بودند. نتیجه گیری هوشمندانه‌ای که باعث شد این قابلیت افسانه‌ای و دوست داشتنی به این پیام رسان اضافه شود، تا مهرش بیش از پیش بر دل کاربرانش بنشیند.

با اخلاق‌های خاصِ استوری بیشتر آشنا شوید!

با اخلاق‌های خاصِ استوری بیشتر آشنا شوید!

استوری ها به هر لباسی می‌توانند خودشان را مبدل کنند. عکس، فیلم، بومرنگ، لایو ریوایند و هر نوعِ دیگری که قرار است در آبدیت های آینده اینستاگرام به آن اضافه شود.

اما استوری یک اخلاق بد دارد. آن هم این است که در حالت عادی به شما اجازه نمی‌دهد  استوری هایتان به طولانی بودنِ نمایشنامه مَکبِث باشد.

یعنی معتقد است حتی اگر کسی بخواهد وصیت نامه خودش را در قالبِ استوری برای وُراث بخواند، باید تمامش را نهایتاً در 15 ثانیه قرائت کند!

اما همیشه ذهن‌های خلاقی وجود دارند که استادِ مهندسی معکوس باشند. با محدودیت‌ها کنار نیامده و راهی برای حلِ مشکلش بسازند.

مثل ایده ساختِ اپلیکیشینِ محبوبِ استوری کاتر. این برنامه دقیقاً به اندازه یک بچه، ساده و دوست داشتنی است. یعنی هر کاربری بدونِ سر و کله زدن و آزار روحی می‌تواند از آن استفاده کند.

استوری کاتر به این شکل عمل می‌کند که شما به او یک فیلم نسبتاً طولانی می‌دهید و او در کسری از ثانیه آن‌ها را به صورتِ پشتِ سرِ هم و تدوین شده‌ای به استوری های 15 ثانیه تبدیل می‌کند. حالا دیگر ویدئو شما به یک داستانِ کوتاهِ چند قسمتی تبدیل شده که دوستانتان می‌توانند آن‌ها را بدونِ وقفه ببینند.

برنامه محبوبِ دیگری که می‌تواند برای شما محدودیتِ زمانی استوری گذاشتن در اینستاگرام را دور بزند CutStory نام دارد. این برنامه درست شبیه استوری کاتر رایگان است و ویژگیِ کار راه انداز بودنش بسیار دلنشین تر و جذاب‌ترش می‌کند. کات استوری می‌تواند فیلم‌های شما را به قطعاتِ 20 ثانیه‌ای تبدیل کند.

قدم به قدمِ استوری سازی در اینستاگرام!

در این بخش از مقاله به ترتیب گام‌هایی را که باعث می‌شود پرسشِ چگونه استوری اینستاگرام بسازیم را رفع کنیم.

حالا که با کارکردها و اخلاق‌ها و جهانِ رنگارنگِ استوری ها آشنا شدید، بهتر است نحوه انتشار آن‌ها را نیز بلد باشید!

  • پیش از هر حرکتی باید مطمئن باشید که نسخه آبدیت شده اینستاگرام را بر روی سیستم عامل خود دارید. وگرنه قابلیت استوری گذاشتن برای شما نمایان نمی‌شود.
  • بعد از آن که خیالتان از بروز بودنِ پیام رسان راحت شد، وارد اپلیکیشن شوید. برای پیدا کردنِ گزینه‌ای که قابلیت استوری گذاشتن را برای شما فعال می‌کند، لازم نیست زیاد چشم بچرخانید. یا می‌توانید طی یک حرکت کم کالری، صفحه گوشی را به چپ کشیده و وارد قسمتِ مربوط بشوید یا اصلاً نه، همین که عنبیه مبارک را اندکی از مرکزِ صفحه موبایل به قستِ بالای صفحه موبایل هدایت کنید گزینه your story را مشاهده می‌کنید.

استوری اینستا

  • حالا نوع استوری دلخواهتان را مشخص کنید.

نرمال استوری: این نوع استوری همان طور که از نامش معلوم است، ابداً کارایی پیچیده‌ای ندارد. شما به وسیله توانایی این نوع از استوری، هم می‌توانید عکس‌ها و فیلم‌هایی که در لحظه ثبت کرده ائید و داغِ داغ است را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و هم آن‌هایی که از گذشته در گالری خود سیو کرده بودید.

بومرنگ: می‌توانید تصویرهای پی در پی‌ای که گرفته را به کمک توانایی این نوع از استوری به گیف تبدیل کنید.

ریوایند: ریوایند در لغت به معنی دوباره برگشتن و یا کوکِ مجدد است. این قابلیت بهترین وسیله برای نمایش فیلمِ تلخِ love story به کارگردانی آرتور هیلر است! چرا که استوری را از آخر به نمایش در می‌آورد. در واقع اتفاقاتِ ناگوارِ انتهای فیلم لاو استوری در ابتدا نمایش داده می‌شوند و هرچه به سکانس‌های آغازین فیلم نزدیک می‌شویم وقایع دلنشین تر و عاشقانه‌تر می‌شود.

هندزفری: دقیقاً قابلیتِ تکرارِ مجددِ ریوایند استوری را دارد فقط با این وجه تمایز که فیلم از آغاز به پایان اکران می‌شود. فیلم بازها معتقد اند که بهترین ابزار برای به اشتراک گذاری فیلم مرد 200 ساله است ( نشان دادن تلخی‌ها در ابتدای فیلم و به انتها رسیدن آن با پایان بندی عاشقانه و دلنشین! ).

کریت: اگر از طرفدارانِ پر و پا قرصِ استوری های متن دار و عکس نوشته‌ها هستید و می‌خواهید سرانه مطالعه در ایران را یک تنه بالا ببرید، بهترین نوعِ استوری را انتخاب کرده ائید!

سوپر زوم: اگر برای مثال تمایل دارید عمقِ اهمیتِ مضحک بودنِ چهره دوستتان را به تصویر بکشید، از این نوع استوری حتماً استفاده کنید.

لایو: حتی مادربزرگِ مرحومِ بنده هم که اینستاگرام نداشت کاملاً در جریانِ قضیه لایو بود. چرا که همه ما نامش را زیاد می‌شنویم. داستان‌های کوتاهی که شما تمایل دارید به صورت پخش زنده برای دنبال کنندگان به نمایش دربیاورید را لایو می گویند.

  • در حالِ حاضر در مرحله آغاز کردنِ استوری قرار دارید. برای شروعِ واقعه داستانتان ، نشانگرِ سفید رنگی که هندسه‌ای دایره‌ای دارد را لمس کنید.

پی نوشت: شما برای آن که استوری تان را جذاب‌تر کنید و رنگ و رویی به آن بدهید، می‌توانید در قسمتِ پائین از ایموجی ها و فیلترها استفاده کنید یا اصلاً هر متنی که دوست دارید را ضمینه استوری تان کنید.

  • دیگر لحظه طلائی اکران و به اشتراک گذاری استوری شما فرا رسیده. برای آن که داستانتان اکران عمومی شده و فالور هایتان از آن بازدید کنند باید دکمه دایره‌ای your story را بزنید تا استوری شِیر شود.

پی نوشت: در این مرحله شما در گوشه سمتِ راستِ صفحه، گزینه send to  نیز به چشمتان می‌خورد. این گزینه این قابلیت را به شما می هد که محدودیتِ انتشار استوری شما چقدر باشد. آیا دوست دارید تنها دوستانِ نزدیکتان این استوری را ببیند یا نه، تمامِ فالوور هایتان.

  • حالا که دیگر کار از کار گذشته و استوری شما منتشر شده است، شما تا زمانی که خودتان استوری را زودتر از 24 ساعتِ کد نویسی شده در اینستاگرام از صفحه‌تان بر ندارید، یک هاله تقریباً قرمز رنگ دورِ پروفایل شما خودنمایی می‌کند. در واقع وجود این نوار و هاله به شما می‌فهماند که عملیاتِ استوری گذاری‌تان با موفقیت به انجام رسیده است.

سؤال‌هایی که بعد از ساختن استوری اینستاگرام در مغزمان شکل می‌گیرد!

حالا دیگر ابهامی مبنی بر این که چگونه استوری اینستاگرام بسازیم در ذهن شما نیست . اما بعضی پرسش‌ها هستند که همواره فکرِ یک کاربرِ تازه کارِ اینستاگرام را به خود مشغول می‌کند. مثلاً این که محدودیت بازدید استوریِ منتشر شده توسط آن‌ها  چه اندازه است. باید در جواب گفت که استوری های صفحاتی که شخصی باشند، فقط و فقط برای فالوورهایتان قابل مشاهده است. استوری ها و پست‌های صفحاتی که پرایوت نیستند و عمومی‌اند برای همه قابل رویت هستند.

حتی شاید دوست داشته باشید بدانید آیا استوری را که به منظورِ خاصی منتشر کرده ائید تا فردِ مورد نظر ببیند و حساب کار دستش بیاید را دیده یا نه ! برای رفعِ این کنجکاوی بعد از باز کردنِ استوری و به سمتِ بالا کشیدنِ آن،  نمایه‌ای که طرحِ یک چشم است را لمس کنید تا اسامی بازدید کنندگان برای شما مشخص شود.

یا شاید اصلاً دلتان نخواهد یکی یا تعدادی از فالوور هایتان استوری های شما را ببینند. در جواب می گوئیم؛ برای اجرایی کردنِ این مخفی کاری جیمز باند مانند، باید به قسمتِ سِتینگ استوری ها مراجعه کرده و گزینه hide story from را برای دنبال کننده مورد نظرتان فعال کرده تا دستش از دنیا کوتاه شود و نتواند استوری های شما را ببیند.

در پایانِ مقاله چگونه استوری اینستاگرام بسازیم ، شما دیگر یک استوری گذارِ حرفه‌ای اینستاگرام هستید!

متن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *