درد و دل‌های یک کپی رایتر در مورد هزینه تولید محتوا

درد و دل‌های یک کپی رایتر در مورد هزینه تولید محتوا

هزینه تولید محتوا چقدر است؟

در خصوص هزینه تولید محتوا حرف و حدیث بسیار است. خیلی‌ها آن را با توجه به عرف موجود در دنیای وب قیمت گذاری می‌کرده و عده‌ای بر اساس سلایق شخصی مبلغی را ذکر می‌کنند. اما من تصور می‌کنم آنچه بیش از همه مهم است، میزان تجربه یک تولید کننده محتوا است زیرا یک نویسنده با تجربه به خوبی می‌داند که چه عواملی کاربر را راضی نگه می‌دارد و بر ارزشمند بودن یک محتوا می‌افزاید.

من به عنوان یک کپی رایتر که شاید بشود گفت حدود ده سال سابقه این کار را دارم و در روزهای ابتدایی فعالیتم برای روزنامه‌ها نوشتم و در نهایت به دنیای وب پیوستم، می‌خواهم از تجربیات ده ساله‌ام برایتان بگویم و شرح دهم که از دید من و بر اساس تجربیاتی که در طی این سال‌ها به دست آوردم، چه عواملی هزینه تولید محتوا را تعیین می‌کنند و یک محتوای کارآمد تا چه میزان می‌تواند بر کسب و کار شما اثرگذار باشد. در ادامه این نوشته من را با دقت بخوانید و همراهم شوید.

تعرفه تولید محتوا در فضای وب

کافی است در میان سایت‌های گوناگون تولید محتوا، یک سرچ جزئی داشته باشید آن وقت است که متوجه می‌شوید هزینه تولید محتوا آنچنان نوسان دارد که گاه تصمیم گیری را برای یک کاربر، با چالش رو به رو می‌کند.

بدیهی است که کیفیت، موضوع، میزان تخصصی بودن، زمان تحویل، زبان محتوا و عواملی از این دست تعیین کننده هزینه تولید محتوا هستند و شاید نیازی نباشد در مورد آنها برایتان توضیح دهم. در واقع من بیشتر می‌خواهم شما را با فضایی آشنا کنم که کمتر کسی به آن پرداخته است و دلیلی بر این نوسان هزینه تولید محتوا محسوب می‌شود.

  • سئوی واقعی

شاید بگویید محتوایی که برای وب تولید می‌شود، باید با اصول سئو همراهی کند پس این امر نیازی به توضیح ندارد. حرفتان را تأیید می‌کنم اما منظور من یک گام بیشتر از استفاده صرف از کلمات کلیدی است که عموماً نام آن را سئو می‌گذارند.

باید بدانید که این روزها بسیاری از تولید کنندگان محتوا و شاید بتوان گفت همکاران من، محتوای سئو شده را تنها در استفاده از تعدادی کلمه کلیدی خلاصه می‌کنند اما لازم است بدانید بحث سئو فراتر از این حرف‌ها است. نحوه استفاده از کلمات کلیدی، نحوه جا گذاری، توجه به LSI (کلمات مترادف) کارآمد و مناسب، استفاده از میان تیترهای مناسب به همراه بهره گیری از کلمات کلیدی، پراکندگی مناسب کلمات کلیدی، به کار بردن کلمات در پاراگراف ابتدایی و انتهایی متن، عدم تکرار بیش از حد کلمات کلیدی که منجر به کیورد استافینگ می‌شود و مواردی از این دست، همه و همه در کنار یکدیگر محتوای سئو شده را تشکیل می‌دهد.

در واقع باید بگویم بر اساس تجربیات من، کلمات کلیدی تنها فاکتور سئو بودن یک محتوا نیستند بلکه موارد متعددی در کنار آن می‌تواند یک محتوا را به محتوایی باکیفیت و سئو شده، تبدیل کند.

  • محتوای اصیل و منحصر به فرد

شاید بدترین کلمه‌ای که در این چند سال فعالیتم در حوزه تولید محتوا شنیدم، بازنویسی محتواست! شاید بدون اغراق بتوان گفت بدتر از این در تولید محتوا وجود ندارد! در واقع بازنویسی محتوا به این شکل انجام می‌شود که فردی که عنوان تولید کننده محتوا را بر روی خود می‌گذارد، یک متن آماده را مجدداً با کلماتی جا به جا و جمله بندی متفاوتی تنظیم می‌کند و نام آن را باز نویسی می‌گذارد! البته طبیعی است که هزینه تولید محتوا اگر بنا به بازنویسی باشد، بسیار کمتر از هزینه تولید محتوای اورجینال است اما باید تاکید کنم تأثیر این کجا و تأثیر آن کجا.

اگر می‌خواهید از طریق تولید محتوا، ترافیک سایتتان را افزایش دهید، کاربر را جذب کسب و کار خود نمایید و در زمینه فعالیتتان موفق عمل کنید، باید نگرانی در مورد هزینه تولید محتوا را کنار بگذارید زیرا در غیر این صورت شما با محتوایی رو به رو می‌شوید که عنوان باز نویسی را با خود دارد و ارزشش به مراتب بسیار کمتر از یک محتوای اورجینال و اصیل است.

در واقع می‌خواهم بگویم یکی از مواردی که بر هزینه تولید محتوا اثر می‌گذارد، اوجینال بودن یا عدم اصیل بودن محتوای تولیدی است. به بیانی دیگر اگر شما یک محتوای منحصر به فرد داشته باشید که کاربران نمونه آن را در هیچ جا مشاهده نکنند، می‌توانید به راحتی کاربر را به سمت سایت خود جذب کرده و کاری کنید که مخاطبتان بیشتر در سایت شما باقی بماند.

  • توانایی برقراری ارتباط با کاربر

بهتر است یک سؤال ساده بپرسم. از دید شما خواننده عزیز، هدف از تولید محتوا چیست؟ آیا غیر از این است که شما محتوا تولید می‌کنید تا با کاربران خود ارتباط بر قرار سازید و آنها را با کسب و کارتان آشنا سازید؟ اگر موافق هستید، پس به یک نکته مهم اشاره می‌کنم و آن این است که صرف تولید محتوا و انتشار آن، به معنای برقراری ارتباط با کاربر نیست.

در واقع شما باید بدانید که پرسونای مخاطب شما چیست؟ آن‌ها چه می‌خواهند؟ به دنبال چه چیزی می‌گردند؟ چه نیازهایی دارند و… . در این صورت است که شما می‌توانید یک محتوای خوب برای سایتتان داشته باشید و ارتباطی مناسب با آنها برقرار سازید.

در واقع معتقدم که یکی از مهمترین عواملی که بر هزینه تولید محتوا تأثیر گذار بوده، این است که محتوای شما تا چه میزان می‌تواند کاربر را به سمت خود جذب کند و با او ارتباط برقرار سازد.

 

  • نگارش مناسب

از مهمترین عواملی که بر هزینه تولید محتوا تأثیر می‌گذارد، نگارش مناسب آن است. شاید زمانی با محتواهایی مواجه شده باشید که به دلیل استفاده از جملات طولانی شما را خسته کرده و از خواندن منصرفتان کند، باید بگوییم از این دست محتواها کم نیستند.

جملات طولانی، استفاده از واژه‌های نامانوس، عدم روانی متن، طولانی بودن پاراگراف‌ها، لحن نامناسب و مواردی از این دست، سبب می‌شوند از ارزش یک محتوا کم شود و کاربران کمتری برای مطالعه آن زمان صرف کنند.

از دید من بسیاری از نویسندگانی که در هزینه تولید محتوا، تخفیفی برایتان قائل نمی‌شوند و ارقامی به مراتب بیشتر از دیگران به شما می‌دهند، به این دلیل است که آنها ساختاری منسجم، نگارشی خوانا و روان و متنی تاثیرگذار را برایتان در نظر گرفته‌اند و نمی‌خواهند تنها با یک باز نویسی ساده شما را از سر خود باز کنند.

هزینه تولید محتوا چقدر است؟

  • میزان تخصصی بودن محتوا

یکی دیگر از فاکتورهایی که بر هزینه تولید محتوا اثر می‌گذارد، میزان تخصصی بودن محتوا است. تصور کنید شما دارای یک سایت پزشکی هستید و می‌خواهید مطالبی در همین حوزه را در درون سایتتان قرار دهید. آیا این کار جز به دستان یک فرد آشنا با این حوزه انجام می‌شود؟ شما چه تعداد فرد متخصص در حوزه پزشکی را می‌شناسید که تولید محتوا انجام می‌دهد؟ باید بگوییم با توجه به مواردی که گفتم کاملاً طبیعی است که هزینه تولید محتوا در شرایط شما بیش از شرایط غیر تخصصی است.

در واقع می‌خواهم بگویم هر چه متن شما تخصصی‌تر باشد، هزینه تولید محتوا نیز افزایش می‌یابد.

در نهایت

هر آنچه فکر می‌کردم برایتان مهم است تا هنگام سفارش محتوا بدانید را بیان کردم اما می‌خواهم در پایان تاکید کنم هزینه تولید محتوا این روزها نوسانات بسیار زیادی دارد به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنم قبل از سفارش محتوا و انتخاب یکی از هزینه‌های موجود در دنیای تولید محتوا، با کم و کیف آن آشنا شوید و دقیق بدانید چه چیزی قرار است به عنوان محتوا به شما تحویل داده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

با متد آدولف هیتلر محتوای انگیزشی بسازید!

با متد آدولف هیتلر محتوای انگیزشی بسازید!

اگر محتوا قدرتمند است، محتوای انگیزشی بی‌نظیر است. وب‌سایت شما فقط چند ثانیه برای جلب توجه مخاطب فرصت دارد. به مقالاتی که خوانده‌اید، سخنرانی‌هایی که شنیده‌اید و کتاب‌هایی که مطالعه‌شان را آغاز کرده‌اید فکر کنید. همان اولین برخورد به مخاطبان کمک می‌کند درباره‌ اینکه آیا می‌خواهند زمان بیشتری را به...

بیشتر بخوانید...
چگونه یک محتوای سئو شده تولید کنیم؟

چگونه یک محتوای سئو شده تولید کنیم؟

راهنمای کامل بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو (با چک لیست) گوگل اعلام کرده که محتوای با کیفیت یکی از سه عامل مهم در رتبه بندی سایت است، اما چه چیزی باعث می‌شود که محتوا از دیدگاه سئو، خوب باشد؟ در این مقاله نکاتی که منجر به تولید یک محتوای...

بیشتر بخوانید...
معجزه بازاریابی محتوا در نشنال جیوگرافی به شیوه داستان سرایی: جذب 350 میلیون فالوور در جهان

داستان سرایی به شیوه National Geographic و جذب ۳۵۰ میلیون فالوور در جهان

شخصا، ترجیح می دهم که صفحات National Geographic در تمام رسانه های اجتماعی، به خصوص رسانه های تصویری مثل فیسبوک و اینستاگرام و Pinterest دنبال کنم. اما چه چیزی من و بقیه ی دنبال کننده ها را جذب می کند؟ تا مجاب شویم پست های این صفحات را دنبال کنیم؟...

بیشتر بخوانید...
تحول یک سایت با استراتژی محتوا!

تحول یک سایت با استراتژی محتوا!

۱۴ عنصر ضروری از یک استراتژی محتوای قوی همه برندهای هوشمند می‌دانند که محتوا بخشی ضروری از هر استراتژی بازاریابی مدرن است. از وبلاگ‌ها و پست‌های رسانه‌های اجتماعی گرفته تا ویدئوهای یوتیوب و وایت‌پیپرها، مشتریان می‌خواهند تخصص‌های و ارزش‌های یک شرکت یا برند را ببینند. درست مانند تمام طرح‌های کسب‌وکار،...

بیشتر بخوانید...
تولید محتوای الکترونیکی

تولید محتوای الکترونیکی

امروزه با رواج اینترنت در بین اکثر مردم، تولید محتوای الکترونیکی از به روزترین و پرکاربردترین تولید محتواهایی است که مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرد. اما اینکه محتوای الکترونیکی چیست و چگونه تولید می‌شود، از مواردی است که در این مطلب به آن می‌پردازیم. اگر شما هم به دنبال...

بیشتر بخوانید...
تولید محتوا در توییتر

تولید محتوا در توییتر

امروزه اکثر کاربران به دنبال تولید محتوا در توییتر هستند، چرا که این شبکه اجتماعی، فعالان زیادی من جمله افراد سیاسی و اقتصادی و حتی افراد مشهور را به خود جلب کرده است. فضای توییتر مانند فضای اینستاگرام یا سایر شبکه های اجتماعی نیست و شما نمی توانید همانند آنها...

بیشتر بخوانید...
چگونه تولید محتوای تخصصی کنیم؟

چگونه تولید محتوای تخصصی کنیم؟

امروزه اکثر کسب و کارها به دنبال تولید محتوای تخصصی هستند، اما دانستن این که تولید محتوای تخصصی چیست و افراد چگونه می‌توانند محتوای تخصصی باکیفیت تولید کنند، از ضروریاتی است که هر کسب و کاری به آن احتیاج دارد. البته همواره افراد بسیار زیادی به دنبال یادگیری تولید محتوای...

بیشتر بخوانید...
چگونه کپشن اینستاگرام بنویسیم؟

چگونه کپشن اینستاگرام بنویسیم؟

هر عکس خارق العاده ای در اینستاگرام نیاز به یک کپشن جذاب دارد و این کپشن می تواند خنده دار، عجیب و غریب، کوتاه و حتی وحشیانه باشد. در واقع عکس ها، داستانی برای شرح دادن دارند و این داستان ها برای هر عکس از قبیل عکس های دوستانه، گروهی،...

بیشتر بخوانید...

محبوب ترین مقالات

تولید محتوا چیست؟

۲۱ اسفند ۱۳۹۷

آخرین مقالات