طراحی اینفوگرافیک

فیلتر

چرا به اینفوگرافیک نیازمندیم؟

با توجه به توسعه روزافزون اینترنت و رشد بی حد و حصر تکنولوژی در دنیا، کشور ما نیز دچار تحولات جدی در مسیر تجارت الکترونیک و کسب و کارهای اینترنتی شده است اتفاقی که تا پیش از این نه تنها طرفداران آنچنانی نداشت بلکه نمی توانست کمترین اعتمادی از سمت کاربران به دست آورد. امروزه با تغییر روند کسب و کارهای سنتی و رشد فعالیت های اینترنتی، کسب و کارها بیش از هر چیز به داشتن تولید محتوا از جمله محتوای تصویری در سایت خود نیاز پیدا کرده اند تا جایی که بسیاری ازسایت های معتبر، موفقیت خود را مدیون محتوای تصویری خود می‌دانند. اما این اتفاق به چه دلیل رخ می دهد؟

باید بگوییم تنها زمانی مخاطبان در سایت شما می مانند و زمان بیشتری صرف مشاهده خدمات و محصولات شما می کنند که بتوانید آنها را متقاعد کنید کار شما بهترین است و در صورتی که کاربران به سایت شما اعتماد کنند، نتیجه مناسبی به دست می آورند. اینجا است که باید بگوییم محتوای تصویری نقش خود را ایفا می کند و اعتماد مشتریان را جلب کرده و به بهترین شکل شما را به آنها معرفی می نماید.

حتما شنیده اید که می گویند ارزش یک محتوای تصویری بیش از هزاران کلمه است زیرا یک کاربر می تواند در کمترین زمان ممکن با مشاهده محتوای تصویری هر اطلاعاتی که می خواهد را به دست آورد و زمان زیادی صرف مطالعه محتوای متنی نکند به همین دلیل است که امروزه اینستاگرام به نسبت سایر شبکه های اجتماعی همچون ردیت طرفداران بسیاری به دست آورده است زیرا پایه و اساس طراحی آن بر مبنای محتوای تصویری بنیان گذاشته شده است. در واقع باید بپذیریم که بیشتر دریافت ما از دنیای اطرافمان، با کمک توانایی بینایی ما انجام می شود و یکی از اصلی ترین فعالیت های مغز، تجزیه و تحلیل اطلاعات تصویری است از همین رو باید گفت استفاده از محتوای تصویری و غیر متنی می تواند تاثیرگذاری بسیار زیادی بر مخاطبان ما داشته باشد. این دقیقا همان جایی است که اینقوگرافیک به یاری شما می آید. اما اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک چیست؟

حال که اهمیت اینفوگرافیک را متوجه شده اید بهتر است پاسخ به این سوال را هم به شما بگوییم که واقعا اینفوگرافیک چیست و به چه شکلی عمل می کند؟ اینفوگرافیک در واقع اطلاعات تصویری را به نمایش در می آورد و می توان داده ها را به شکل سریع به مشاهده کنندگان منتقل کند. به بیانی دیگر اینفوگرافیک با کمک و یاری عناصر بصری همانند نقشه، عکس، نمودار، دیاگرام و… در تلاش است تا اطلاعات را به شیوه قابل فهم به مخاطبان خود انتقال داده و پیچیده ترین اطلاعات را به زبانی ساده بیان کند.

اینفوگرافیک چه کاربردی دارد؟

اینفوگرافیک در مسیر اهداف گوناگونی استفاده می شود که نمونه هایی از آنها عبارتند از:

 • اطلاع رسانی
 • آموزش
 • انتقال اطلاعات با سرعت بالا
 • راهنماهای کاربردی
 • ارائه نتایج نظرسنجی ها
 • ارائه نتایح تحقیقات علمی
 • ارائه اطلاعات زیاد در فضایی کوچک
 • نقشه
 • مسیریابی
 • جلب توجه مخاطبان به موضوعی خاص
 • تجمیع اطلاعات
 • و…

و اما یکی از مهمترین کاربردهای اینفوگرافیک، برند سازی است. کافی است کمی با آن آشنا شوید آن وقت است که متوجه می شوید اگر به درستی از آن بهره بگیرید، می توانید از اینفوگرافیک به عنوان یک ابزار نیرومند برای ارتباط با مخاطبان استفاده کرده و برند خود را در ذیل آن ترسیم کنید و برای مخاطبانتان به تصویر بکشید.

اینفوگرافیک و برندسازی

یکی از مطمئن ترین راه ها جهت بهره گیری از اینفوگرافیک در مسیر برند سازی، آن است که شما با تولید اینفوگرافیک های با کیفیت و مطمئن و ارائه آن در رسانه ها و فضاهای مجازی، خود را به عنوان یک برند معتبر معرفی کنید. این کار باعث می شود شما بتوانید امضای خود را در پایین تمام اینفوگرافیک هایتان قرار داده و مخاطبین خود را جذب نمایید.

اما برای تولید یک اینفوگرافیک مطمئن و با کیفیت چه کاری باید انجام دهید؟ اینفوگرافیکی که بتواند به طور تمام و کمال کسب و کارتان را معرفی کند و رشد و رونق را برایتان همراه آورد. شما برای رسیدن به این نقطه میبایست چهار اقدام جدی انجام دهید که هر کدام از آنها جزئیات مهمی دارند و در جایگاه خود حائز اهمیت هستند. پیش از هر اقدامی باید بدانید که طراحی اینفوگرافیک یک کار کاملا تخصصی است و نیاز به یک گرافیست حرفه ای و تصویرگر معتبر دارد تا بتواند تصویری خلق کند که سبب جذب مخاطبان شما شود. حال به سراغ این چهار اصلی می رویم و آنها را یک به یک برای شما شرح می دهیم.

1) انتخاب هدف و موضوع اینفوگرافیک

مهمترین مطلبی که باید به آن توجه کنید آن است که هدف خود را به شکل دقیق از طراحی اینفوگرافیک تعیین کنید. حتما می گویید هدف کلی ارائه بهتر محتوا و جذب مخاطب است اما جدای از درست بودن این هدف باید بگوییم این یک هدف کلی است و شما میبایست به شکل دقیق اهداف مخصوص خود را برای اینفوگرافیک با توجه به کسب و کار خود تعیین کنید. پس از تعیین هدف میبایست موضوع خود را انتخاب کرده و تلاش کنید موضوعی را مطرح کنید که مخاطبان شما را جذب کرده و آنها را به سوی شما بکشاند. برای رسیدن به این موضوع سه نکته مهم وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

 • علاقه مخاطبانتان را در نظر بگیرید

بسیار مهم است که شما مخاطبان خود را بشناسید و بدانید علایق آنها چه سمت و سویی دارد؛ در این صورت است که می توانید آنها را به سمت خود جذب نمایید.

 • به سمت ساده سازی موضوعات پیچیده گام بردارید

یکی از اصلی ترین ویژگی های اینفوگرافیک های با کیفیت، سادگی آنها است حتی اگر موضوعات شما پیچیده و دور از ذهن باشد.

 • روند بازار و جامعه مخاطبان خود را به درستی بشناسید

باید بدانید مخاطبان شما چه موضوعاتی را مهم می دانند و چه مطالبی در بازار اهمیت بسیار دارد. یکی از راه های شناخت این مسئله، بررسی شبکه های اجتماعی است.

2) پژوهش و برنامه ریزی

پیش از آن که به فکر تهیه یک اینفوگرافیک باشید باید اطلاعات دقیقی در مورد موضوع خود به دست آورید. البته لازم است بگوییم شما می توانید از پژوهش های قدیمی که توسط دیگران انجام شده، استفاده کنید هر چند باید بدانید این کار تنها در صورتی درست است که شما منابعی که از آنها استفاده می کنید را ذکر نمایید.

نکته مهم دیگری که باید توجه داشته باشید آن است که حتما هنگام تعیین عنوان برای اینفوگرافیک خود، از کلمات کلیدی استفاده کنید تا مخاطبانتان راحت تر بتوانند شما را پیدا کنند.

3) تهیه اینفوگرافیک

آیا می توانید خودتان در جایگاه یک گرافیست حرفه ای عمل کنید و اینفوگرافیک خود را تهیه نمایید؟ اگر این توانایی را دارید که به شما تبریک می گوییم اما اگر نمی توانید خودتان تهیه کننده اینفوگرافیک باشید، به شما پیشنهاد می دهیم آن را برون سپاری کنید و به اهلش بسپارید. شما در این مسیر می بایست از یک تیم پژوهشی و طراح حرفه ای بهره بگیرید تا به نتایج دلخواه برسید و بهترین اینفوگرافیک را دریافت کنید.

نیازی به گفتن نیست که انتخاب یک تیم حرفه ای تنها راه برای رسیدن به یک اینفوگرافیک باکیفیت است. در واقع شما به راحتی می توانید سفارش یک اینفوگرافیک استاندارد را بدهید و از تولید کننده و طراح بخواهید بهترین را به شما ارائه کند اما مطمئن باشید اگر تیم درستی را با خود همراه نکنید در نهایت اینفوگرافیکی را در اختیار خواهید گرفت که نه تنها کسب و کار شما را برای جذب کاربر بیشتر همراهی نمی کند بلکه به دلایل متعددی چون بی توجهی به پژوهش، کپی بودن اطلاعات و عدم جذابیت، به ضرر شما قدم بر می دارد. پس توجه کنید هزینه، زمان و اعتبار خود را در جایی سرمایه گذاری کنید که بهترین ها عایدتان شود.

4) اینفوگرافیک خود را منتشر کنید

نکته مهمی که باید پیش از انتشار اینفوگرافیک بدانید آن است که حتما باید اینفوگرافیک را ابتدا در سایت و رسانه خود قرار دهید سپس آن را به سایر رسانه ها بسپارید. این امر سبب می شود ترافیک سایت شما بالا برود و مخاطبان بیشتری به دست آورید.

 

اصول سئو در بازاریابی محتوا

در دنیای بازاریابی محتوا ، به دلایل بسیار ارزشمندی بحث های زیادی درباره سئو می شود. با رعایت اصول سئو در بازاریابی محتوا می توانید...

بیشتر بخوانید...
برای تماس کلیک کنید 021-77629775 021-77629776
مشاوره رایگان (ساعت 10 الی 18)