چگونگی ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل

ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل

حتما می‌دانید که گوگل تاکتیک‌های متنوعی را برای ارزیابی کیفیت محتوا مورد استفاده قرار می‌دهد تا مشکلات رتبه‌بندی خود را تا جایی که مقدور است از میان بردارد. اما این ترفندها چیست؟

شاید بتوان گفت گوگل آنقدر دست و باز است تا چیزهایی که برای مدت زیادی شناخته شده بودند را به عنوان SEO تایید کند. در واقع این امر نشان می‌دهد که دو عامل در رتبه بندی گوگل بسیار رایج هستند این دو عامل عبارتند از:

این دو مورد از اهمیت بسیاری برخوردار هستند و می‌توانند عاملی باشند تا گوگل در مسیر رتبه‌دهی، محتواهایی که با توجه به این دو فاکتور تولید شده‌اند را بیش از دیگر محتواهای موجود، ارزش گذاری کند.

البته باید بدانید امروزه این ارزش گذاری از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار است چرا که گوگل از روش‌هایی برای تجزیه و تحلیل سیگنال‌های محتوا استفاده می‌کند که به سادگی روش‌هایی که در گذشته استفاده می‌شد، نیست.

تجزیه و تحلیل سیگنال‌های محتوا

چگونه می‌توان این دو عامل را دور زد!

۱.گوگل، تو ذهنم را می‌‌خوانی!

اگر به دنبال چیزی، مثلا «بهترین برند گرانول» بوده و این واژه را جستجو کنم، اولین چیزی که با آن در صفحات وب برخورد می‌کنم، رتبه‌بندی آن است. البته ممکن است نتایج به دست آمده میان افراد با توجه به جغرافیا و مواردی از این دست، متفاوت باشد.

گوگل به خیلی چیزها اهمیت داده و به آنها توجه می‌کند، اما چیزی که همواره به دنبال آن بوده، مطابقت کلمات کلیدی با یکدیگر است که البته آن نه تنها یک مطابقت ساده بلکه یک انطباق هدفمند محسوب می‌شود. گوگل اساسا به دنبال ارزیابی و تجزیه و تحلیل درست است. وقتی که فردی عبارت «بهترین برند گرانول» را جستجو می‌کند، ممکن است منظورش از واژه ی «بهترین»، پرطرفدارترین یا محبوب‌ترین یا سالم‌ترین و یا شاید همه این ها در کنار یکدیگر باشد.

در این مورد، گوگل عبارت «سالم‌ترین» را اتخاذ کرده و در واقع بعد از جستجوی عبارت «بهترین برند گرانول» واژه «سالم ترین» جزو ۱۰ نتیجه برتری به دست می‌آید. به نظر می‌رسد که ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل اینطور فکر می‌کند که در جهان گرانول‌ها، واژه‌های «بهترین» و «سالم‌ترین» به نوعی با یکدیگر هم پوشانی دارند و به عبارت ساده‌تر با یکدیگر هم معنی و مترادف هستند. شاید بسیاری از افرادی که عبارت «بهترین» را جستجو می‌کنند به دنبال «سالم‌ترین» گرانول باشند!

سالیان سال است که برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو کارهای زیادی انجام شده است. در ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل نیاز به تطابق کلمات کلیدی با یکدیگر و به خصوص تطابق آنها با تیتر و شروع محتوا دارید.

۲.موضوعات (عناوین) مرتبط با ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل

ارتباطات موضوعی، عبارات مرتبط، تطابق و هماهنگی کلمات کلیدی با یکدیگر در ارزیابی گوگل بسیار اهمیت دارد. بگذارید با یک مثال تکراری به تفهیم این بحث بپردازیم. وقتی که شما عبارت‌هایی مانند «بهترین برندهای گرانول»، «برندهای گرانول» یا «بهترین گرانول‌ها» را جستجو می‌کنید، واژه‌ها و عبارت مرتبط با این کلمات نظیر «پتروشیمی»، «پلیمر» و… را نیز مشاهده می‌کنید.

مرتبط کردن این کلمات و عبارات با یکدیگر، اساسا پاداش ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل به آن دسته‌ای است که از این اصطلاحات و عبارات به طور هوشمندانه استفاده کرده‌اند. حتی می‌توان گفت این امر تا جایی پیش می‌رود که صفحاتی که این کار را انجام نداده‌اند، جریمه شوند. به عنوان مثال ممکن است گوگل بگوید: “ عجیب است که ما صفحه‌ای در مورد گرانول داریم که در آن به مغزها (میوه ها) اشاره شده است، چرا که ما اغلب این‌ها را کنار یکدیگر نمی بینیم!” پس وقتی در صفحات وب این عناصر را مشاهده کنند، برای آن ها عجیب و سوال برانگیز است.

موضوعات (عناوین) مرتبط با ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل

۳. اصل سادگی (انجام کار به ساده ‌ترین و بدیهی‌ترین روش)

هنگامی که افراد در مورد «بهترین برندهای گرانول» جستجو می‌کنند، تمایلی ندارند تا با مقالات بلند بالا مواجه شوند بلکه ترجیح می‌دهند که اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق مقالات کوتاه مثل «۵ یا ۱۰ برند برتر» و مقالات تصویری که ارزیابی‌های کوتاهی را نیز به همراه دارند، به دست آورند.

این فرمت و روش برای سطح مطالعه نیز کارآمد است. اگر در مقاله و نوشتار خود از واژه‌های ثقیل و سنگین علمی که برای قشر خاصی قابل فهم است استفاده کنید، ممکن است خیل عظیمی از مخاطبان آماتور و مبتدی خود را از دست بدهید. پس چه بهتر که اصل سادگی را رعایت کنید و مختصر و مفید بنویسید. یک راه بسیار خوب برای انجام این کار نوشتن مقالاتی با عناوینی مثل «۱۰ برند برتر» است.

۴. تبلیغ نام تجاری

نام یک سایت می‌تواند معرف کل آن سایت باشد و با تبلیغ آن می‌توانید خود را به دیگران بشناسانید. پس هنگامی که درباره چیزی جستجو می‌کنید و در صفحات ابتدایی نتایج با سایت‌هایی مواجه می‌شوید، ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل می‌گوید: “ما می دانیم که شما به دنبال چه چیزی هستید! این سایت جای خوبی برای کمک به شما است”

۵. صدا و تصویر

علاوه بر محتوای متنی، می‌توانید از محتوای صوتی و تصویری نیز بهره ببرید. شما می‌توانید از ویدیو، صدا، عناصر تعاملی، ابزارها و حتی ماشین حساب‌ها در محتوای خود استفاده کنید. گوگل به این کار شما به عنوان یک ویژگی مثبت نگاه می‌کند و آن ها را با چیزهای گوناگون مرتبط می‌سازد.

برای مثال، اگر شما به دنبال «نرخ وام»، «محاسبه وام» یا «تراکم جمعیت توسط دولت» باشید، گوگل نیز به دنبال ابزارها و عناصر تعاملی مرتبط با این عبارات خواهد بود. به همین ترتیب، اگر شما به دنبال نام یک موزیک هستید، گوگل می‌گوید: ” هی، می‌دونی چیه؟ ما باید به دنبال صفحاتی باشیم که حاوی ویدیو یا صوت باشند.” اگر به دنبال یک موضوع خاص هستید که با پادکست‌‌ها ارتباط دارد، گوگل سعی می‌کند آن را برای شما پیدا کند. استفاده از این ابزارها می‌تواند نقش مهمی در نحوه ارزیابی محتوای شما ایفا کند.

۶. گوگل می‌تواند حقیقت را بگوید

این بخش کمی غیرعادی و عجیب است اما سال گذشته گوگل به طور رسمی در مورد آن (در مورد ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل) صحبت کرد. آنها با همکاری رادیوی عمومی ملی NPR درباره صحبت و اعتبار اطلاعات در محتوای سایت صحبت کردند. به منظور انجام این کار گوگل از سایت‌ها و منابعی که به صحت اطلاعات آنها اعتماد دارد استفاده می‌کند. پس زمانی که مردم چیزی را جستجو می‌کنند، ما به دنبال صحت اعتبار مطالب نمایش داده شده هستیم. گوگل در این موارد گفته‌ است:” ما به اطلاعات بسیار دقیقی نیاز داریم تا قابل تایید باشند. “

این مسئله از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که ممکن است در آینده به چیزهای دیگر نیز تعمیم یابد.

۷. IFTTT

آخرین چیزی که امروز درباره ی آن صحبت می‌کنیم IFTTT است. یکی از نکات تقویت سئو، کمک کردن به بالا رفتن آمار بازدید سایت و انتشار محتوای سایت درون شبکه‌های اجتماعی است. IFTTT به اختصار IF This Then That است که طبق یک الگوریتم ساده در عین حال جالب و کاربردی نوشته شده است. بدین گونه که ابتدا شما حساب کاربری مثلا تلگرام خود را وارد کرده، پس از آن نیز حساب گوگل درایو را وارد می‌کنید و این گونه می‌توانید تعریف کنید که اگر در کانال تلگرام عکسی آپلود شد، IFTTT  سریع آن را در گوگل درایو قرار بدهد. این برنامه هیچ مشکل امنیتی نیز نداشته و تنها با ساخت API هایی ارتباط دو برنامه را برقرار می‌سازد.

این روش به گوگل کمک می‌کند تا تجزیه و تحلیل دقیق‌تری از اطلاعات محتوای منتشر شده در وب سایت‌ها داشته باشد.

منبع: Moz

4.5 (90%) 2 تعداد آراs

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ترندهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۹

ترندهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۹

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در راستای فراگیر شدن خود در سال ۲۰۱۹، باید بر مبنای پیش‌بینی متخصصان پیشرو در صنعت، نگاهی به استراتژی بازاریابی دیجیتال داشته باشد. شبکه‌های اجتماعی پیوسته در حال تغییر هستند و با کارکردهای گوناگون و اشکال مختلف مانند فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین و غیره و همچنین با...

بیشتر بخوانید...
راز آپدیت هسته اصلی گوگل 2019: تولید محتوای با کیفیت را جدی بگیرید!| الو کانتنت

توصیه گوگل در آپدیت جدید ۲۰۱۹: تولید محتوای با کیفیت را جدی بگیرید!

گوگل روز گذشته مقاله‌ای با عنوان What webmasters should know about Google’s core updates (آنچه که باید وب مستران درباره آپدیت هسته اصلی گوگل بدانند) منتشر کرد که به شرح جزییات آپدیت جدیدش پرداخته است. در این مقاله دنی سولیوان کارمند ارشد گوگل صراحتاً اعلام می‌کند که ما به روز...

بیشتر بخوانید...
نمونه های بازاریابی محتوا در جهان: ۲۴ برندی که با بازاریابی محتوا به ابرکمپانی تبدیل شدند

نمونه های بازاریابی محتوا در جهان: ۲۴ برندی که با بازاریابی محتوا به ابرکمپانی تبدیل شدند

داستان‌های موفقیت آمیز نمونه‌های بازاریابی محتوا در جهان بازاریابی محتوا، یکی از جدیدترین اشکال بازاریابی و در عین حال موثرترین آن است. براساس یک نظرسنجی که شورای محتوای سفارشی انجام داده است، ۷۲ درصد از بازاریابان احساس می‌کنند که بازاریابی محتوا، بهتر از تبلیغات مجله‌ای می‌تواند باعث بازگشت سرمایهٔ شان...

بیشتر بخوانید...
۹ نکته ساده برای نوشتن محتوای وب مخاطب محور

۹ نکته ساده برای نوشتن محتوای وب مخاطب محور

این یک اشتباه رایج است که حتی نویسندگان با تجربه نوشتن محتوای وب هم آن را انجام می‌دهند: وقتی متنی برای وب‌سایتتان می‌نویسید، به چه کسی فکر می‌کنید؟ آیا یک مشتری احتمالی را تصور می‌کنید که دارد متن شما را می‌خواند؟ یا درباره چیزی که باعث می‌شود مشتری کلیک کند...

بیشتر بخوانید...
تحول یک سایت با استراتژی محتوا!

تحول یک سایت با استراتژی محتوا!

انواع استراتژی محتوا چیست؟ شاید نام استراتژی محتوا به گوشتان خورده باشد اما به واقع این عنوان بیانگر چیست؟ آیا آنچه این روزها در مورد انواع استراتژی محتوا گفته می شود درست است یا تنها ادعاهایی بی‌پایه و اساس بوده که منتشر کنندگان آن اهدافی متفاوت را دنبای می‌کنند؟ باید...

بیشتر بخوانید...
شش مرحله طلایی در تولید محتوای با کیفیت

شش مرحله طلایی در تولید محتوای با کیفیت

دنیای دیجیتال امروز از جمعیت بیش‌ازحد در حال انفجار است. تعداد کاربران اینترنت به قدری زیاد است که می‌توان آن را به ستاره‌های آسمان، شن‌های ساحل دریا یا اتم‌های یک سلول تشبیه کرد. بر اساس آمار ارائه شده، در حال حاضر بیش از ۹۰۰ میلیون سایت اینترنتی وجود دارد، روزانه...

بیشتر بخوانید...
انتخاب کلمات کلیدی مناسب، آغازگر تولید محتوای با کیفیت!

انتخاب کلمات کلیدی مناسب، آغازگر تولید محتوای با کیفیت!

کلمات کلیدی چه کلماتی هستند؟ هنگامی‌که در اینترنت به دنبال اطلاعاتی درباره یک مطلب هستید، آن را با چه کلمات یا عبارت‌هایی جستجو می‌کنید؟ مسلماً برای اینکه منظورتان را به موتورهای جستجو بفهمانید باید از کلمات و عبارت‌های مرتبط با آنچه می‌خواهید استفاده کنید. کلمات کلیدی بنا بر تعریف، کلمات...

بیشتر بخوانید...
بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها

نکاتی در مورد بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها

شروع کار در بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها می‌تواند دلهره‌آور باشد، زیرا جهت کسب موفقیت در بازاریابی محتوا باید مطالب جالب، پست‌های جذاب برای وبلاگ، ویدئو و اینوگرافیک‌های خوبی تهیه شود تا بتوانید افزایش فروش داشته باشید؛ البته باید بگوییم بازاریابی محتوا به این راحتی‌ها هم نیست و شما برای بهره‌گیری...

بیشتر بخوانید...

محبوب ترین مقالات

تولید محتوا چیست؟

۲۱ اسفند ۱۳۹۷

آخرین مقالات