۱۳ نکته کلیدی برای نوشتن رپورتاژ آگهی موفق در فروش

نوشتن رپورتاژ آگهی موفق در فروش

رپورتاژ آگهی ها، آگهی‌های محلی هستند که فقط برای برآوردن یک هدف خاص در نظر گرفته می‌شوند و آن وادار کردن مخاطب به انجام اقدامات موردنظر است.

رپورتاژ آگهی‌ها می‌توانند با برانگیختن مخاطب به اقداماتی نظیر دانلود کردن یک فایل پی‌دی‌اف، اشتراک در خبرنامه الکترونیکی، بازدید از یک فروشگاه یا خرید یک محصول مؤثر باشند.

یک رپورتاژ آگهی تاثیرگذار توجه خواننده را به خود جلب می‌کند، او را به نتیجه منطقی رهنمون می‌شود و آنچه مورد نظر نویسنده است را با زبانی خاص به مخاطب خاطرنشان می‌کند و او را به مرحله بعدی هدایت می‌کند. این روش یک شیوه‌ فراخوان به واکنش است.
رپورتاژ آگهی‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف ارائه می‌شوند:

 • آنها می‌توانند مثل فهرست یا راهنما باشند
 • مانند ویدئو یا مقالات چاپ شده باشند
 • یک صفحه‌ای یا ۶ صفحه‌ای باشند

رپورتاژ آگهی بیشتر راوی یک داستان است و این ارتباطی به قالب یا رسانه‌ای که در آن قرار داده می‌شود ندارد. به همین علت است که شباهت زیادی بین اجزای ضروری یک پست وبلاگی و یک رپورتاژ آگهی وجود دارد. با این حال موارد خاصی وجود دارند که باید به آنها توجه کرد.

در اینجا مراحل اصلی نوشتن یک رپورتاژ آگهی کارآمد که بتواند فروش را افزایش دهد ارائه می‌کنیم:

۱- وب‌سایت یا مجله مورد نظر را مطالعه کنید

رپورتاژ آگهی شما در یک مجله یا یک وب‌سایت قرار خواهد گرفت. بنابراین شما باید آن وب‌سایت را مطالعه کنید و بر محتوای آن اشراف کامل داشته باشید:

 • طراحی بخش‌های مختلف آن مانند قالب‌بندی، تکنیک‌های چاپ و انتخاب ستون را بررسی کنید.
 • به بخش ویراستاری و سرمقاله شامل سرفصل‌ها، عکس‌ها و زیر عنوان‌های مقاله و نیز سطری که نام نویسنده را ذکر می‌کند دقت کنید.

مهم‌تر از همه این‌ها، شما باید درک و شناختی از مخاطبان آن نشریه یا وب‌سایت داشته باشید. توجه کنید که برای این کار باید زمان بگذارید؛ این شناخت در مدتی کوتاه حاصل نمی‌شود.

۲-سرمقاله‌ها و عناوین را مطالعه کنید

با سبک و روش عناوین و تیترهای آن نشریه یا وب‌سایت خودتان را هماهنگ کنید. به‌عنوان مثال:

 • عناوین متعلق به بخش‌های خبری: «دادگاه برلوسکونی را به خدمت در بخش اجتماعی محکوم کرد».
 • جملات جذابی که کنجکاوی مخاطب را برمی‌انگیزانند: «چند ساعت از زندگی شما توسط آلودگی هوا به سرقت برده می‌شود؟»
 • عناوین خلاصه و دشوار مانند عناوین بی‌بی‌سی
 • عناوین طولانی و ضعیف هستند مانند عناوین سایت آپ ورثی (up worthy)

رپورتاژ آگهی

۳- مقدمه‌ها و پاراگراف ابتدای مقالات را مطالعه کنید

شما باید چندین جمله اول از مقالات مختلف را مطالعه کنید. باید بدانید که نشریه یا وب‌سایت مورد نظر چطور خواننده را به سوی خود فرا می‌خواند.

برای شروع مقالات پرمخاطب را مطالعه‌ کنید:

 • آیا این مقالات با معرفی یک شخصیت آغاز می‌شوند؟
 • آیا توضیحات و توصیفات مقاله عمیق یا سطحی هستند؟
 • آیا آنها با توصیف یک مکان یا موقعیت آغاز می‌شوند؟
 • بر کدام‌یک از حواس پنجگانه بیشتر متمرکز می‌شوند؟ بینایی، لامسه یا شنیداری؟
 • آیا جملات ابتدای مقاله معمولا کوتاه و گیرا هستند یا طولانی و با جزئیات بیان می‌شوند؟

۴- بدنه مقاله را مطالعه کنید‌

آیا نشریه یا وب‌سایت مورد نظر از قالب‌های تولید محتوای متنی یکنواخت استفاده می‌کند یا از سطرهای بی‌قاعده که شبیه گفتگو و مکالمات به‌نظر می‌آیند؟

آیا نوع زبان و بیان نشریه فرهیخته و پیچیده است یا کاملا ساده می‌نویسد؟

متن‌های کوتاه را ترجیح می‌دهد یا متن‌های طولانی را؟

رپورتاژ آگهی شما باید با تمام این موارد هم‌خوانی داشته باشد و از آنها پیروی کند.

۵- مخاطب خودتان را بشناسید

مخاطب نشریه یا وب‌سایت موردنظر معمولا چه کسانی هستند؟ حتی مهم‌تر از آن، مخاطبان خواهان چه چیزهایی هستند؟

 • از نشریه مربوطه درباره آمار مخاطبان و نمودارهای روان‌شناختی خوانندگان اطلاعات کسب کنید.
 • برای مطالعه نظرات خوانندگان زمان اختصاص دهید.
 • با یکی دو نفر از سردبیران و نویسندگان که می‌توانند دانسته‌ها و بینش خودشان را درباره خوانندگان خودشان با شما به اشتراک بگذارند صحبت کنید.
 • ایمیل‌ها را با چند خواننده در میان بگذارید و نظرشان را جویا شوید.

۶- خط‌مشی تبلیغات نشریه را دریابید

درباره‌ قوانین و سازوکار تبلیغات هر نشریه اطلاعات کسب کنید. محلی که اهالی وب‌سایت برای انتشار رپورتاژ آگهی‌ها درنظر می‌گیرند را بررسی کنید و در صورتی که مردد هستید حتما از صاحبان وب‌سایت بپرسید.

۷- یک قالب داستانی خلق کنید

مانند یک روزنامه‌نگار به رپورتاژ آگهی خود نگاه کنید. به جمع‌آوری اطلاعات و حقایق بپردازید و نقل‌قول‌هایی که می‌خواهید بیان کنید را گردآوری کنید. شخصیت مورد نظر خود را معرفی کنید، زندگی او را توصیف کنید و ذهن مخاطب را درگیر کنید. به‌خاطر داشته باشید که یک داستان خوب داستانی است که دارای یک سیر پرپیچ و تاب باشد. به عبارت دیگر، مهارت داستان‌سرایی خود را به کار بگیرید.

۸- مشکلات خواننده را شناسایی کنید

خواننده مورد نظر شما از چه چیزهایی آزرده شده است؟ چه چیزی می‌تواند او را آن‌چنان جذب کند که شب هنگام بیدار بماند؟ تمایلات او چه هستند؟ چه احساسات و عواطفی در خواننده را می‌خواهید بیدار کنید؟

۹- یک دشمن معرفی کنید

چه کسی یا چه چیزی عامل همه مشکلات و رنج‌های آنها است؟

 • گاهی اوقات عامل مشکلات نظام حاکم بر جامعه است که می‌خواهد درآمد شما را هدر دهد یا از کنترل شما خارج کند.
 • گاهی وقت‌ها این عامل می‌تواند یک برند معروف بانفوذ باشد که درباره تولیدات و محصولاتش به شما دروغ می‌گوید.
 • و گاهی دشمن شما یک همسایه عجیب و غریب است که آسایش و آرامش آخرهفته شما را سلب می‌کند.

خوانندگان را پیرامون یک دشمن یا عامل متخاصم که به تنفر داشتن نسبت به آن تمایل دارند صف‌آرایی کنید. به‌این‌ترتیب خوانندگان شما فقط به شما گوش می‌دهند.

۱۰- راه‌حل ارائه دهید

زمانی که خواننده یا مخاطب شما به اندازه کافی پریشان شد، بدون معطلی راه‌حل را که محصول یا خدمات شما است را معرفی کنید. به مخاطب خودتان نشان دهید که چطور برنامه مشاوره‌ای شما می‌تواند به شخص مخاطب بیاموزد که چطور برای منفعت بیشتری که لیاقتش را دارد مذاکره کند. به این ترتیب مخاطب یا خواننده می‌تواند راه‌حل را بدون عوامل ناخوشایند و آن‌طور که شما می‌خواهید دریابد. اینجا زمانی است که باید مزایای فوق‌العاده محصول یا خدمات‌تان را که در حل مشکلات مخاطب موثرند عنوان کنید. البته نباید به نحوی این کار را انجام دهید که فرد احساس کند شما دارید به زور محصول‌تان را به خوردش می‌دهید. باید کاملا با مهارت عمل کنید.

چگونه بهترین رپورتاژ آگهی بنویسیم

۱۱- ادعاهای جسورانه خود را اثبات کنید

داستان شما همانند یک ادعا رخ می‌نماید. بهترین شکل این است که داستان شما یک داستان واقعی و درباره یک شخصیت واقعی باشد.

 • زندگی پر از صلح و صفای یک مادربزرگ و نوه‌هایش که با یک ناراحتی و افسردگی غیرمنتظره تیره و تار می‌شود.
 • زندگی یک مدیر مالی زمانی که توسط همکارش هدف خیانت قرار می‌گیرد و زیر و رو می‌شود. شما باید به هر ادعای خود درباره محصول یا خدمات خودتان با ارائه حقایق، آزمایش نتایج و اطلاعات آماری عینیت ببخشید.

۱۲- داستان را با خوشی به پایان برسانید

آنچه به مخاطب ارائه می‌دهید به هیچ وجه یک فیلم کمدی سیاه نمایی و یا یک فیلم با پایان دردناک نیست. این یک تلاش برای برنده شدن در جشنواره‌های فیلم مانند سان‌دنس و کَن نیست.

خلاق باشید و داستان را با یک پایان خوش خاتمه دهید. آن‌طور که شر مغلوب شود و خیر پیروز شود. دشمن شکست می‌خورد و صلح و صفا به زندگی باز ‌می‌گردد.

۱۳- حالا فراخوانی عمل را اضافه کنید

اگر کار خود را به خوبی انجام داده باشید خواننده شما به دنبال تماس گرفتن با شما خواهد بود. او برای خرید محصول شما یا به خدمت گرفتن خدمات شرکت شما اقدام خواهد کرد. پس باید راه‌های ارتباطی را به‌صورت واضح اعلام کنید.

 • چگونگی خرید اشتراک در کانال‌های ارتباطی شما
 • چگونگی دانلود کتاب الکترونیکی‌تان
 • چگونگی خریداری اپلیکیشن‌تان.

باید منحصربه‌فرد و بدون ابهام عمل کنید. آن‌قدر واضح که مخاطب نیازی به تفکر برای فهمیدن مراحل نداشته باشد.

نتیجه‌گیری

یک رپورتاژ آگهی خوب باید درباره خواننده، بیننده یا شنونده باشد‌‌. مخاطبان باید بتوانند خودشان را در آگهی تصور کنند. هدف نهایی رپورتاژ آگهی خوب این است که حتی اگر برچسب تبلیغات، نام برندتان و یا فراخوانی عمل را حذف کنید، محتوای شما به گونه‌ای با آن نشریه خاص عجین شده باشد که بیننده با دیدن آن نشریه یا وب‌سایت نام برند شما را به‌خاطر آورد.

مرحله بعدی چیست؟

یک چالش بزرگ‌ در مورد رپورتاژ آگهی که معمولا همه از آن آگاهیم اما ترجیح می‌دهیم مسکوت بماند، این است که چگونه می‌توان آن را در قالب محتوای یک نشریه یا وب‌سایت ترکیب کرد. هرچند گاهی این نوع تبلیغات می‌تواند به نفع تبلیغ‌کنندگان باشد، اما باز هم رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای در ارائه رپورتاژ آگهی‌ها بسیار اهمیت دارد. باید طوری این کار را انجام دهید که خواننده فکر نکند «این صرفا یک تبلیغ است»!

4.5 (90%) 2 تعداد آراs

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ترندهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۹

ترندهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۹

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در راستای فراگیر شدن خود در سال ۲۰۱۹، باید بر مبنای پیش‌بینی متخصصان پیشرو در صنعت، نگاهی به استراتژی بازاریابی دیجیتال داشته باشد. شبکه‌های اجتماعی پیوسته در حال تغییر هستند و با کارکردهای گوناگون و اشکال مختلف مانند فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین و غیره و همچنین با...

بیشتر بخوانید...
راز آپدیت هسته اصلی گوگل 2019: تولید محتوای با کیفیت را جدی بگیرید!| الو کانتنت

توصیه گوگل در آپدیت جدید ۲۰۱۹: تولید محتوای با کیفیت را جدی بگیرید!

گوگل روز گذشته مقاله‌ای با عنوان What webmasters should know about Google’s core updates (آنچه که باید وب مستران درباره آپدیت هسته اصلی گوگل بدانند) منتشر کرد که به شرح جزییات آپدیت جدیدش پرداخته است. در این مقاله دنی سولیوان کارمند ارشد گوگل صراحتاً اعلام می‌کند که ما به روز...

بیشتر بخوانید...
نمونه های بازاریابی محتوا در جهان: ۲۴ برندی که با بازاریابی محتوا به ابرکمپانی تبدیل شدند

نمونه های بازاریابی محتوا در جهان: ۲۴ برندی که با بازاریابی محتوا به ابرکمپانی تبدیل شدند

داستان‌های موفقیت آمیز نمونه‌های بازاریابی محتوا در جهان بازاریابی محتوا، یکی از جدیدترین اشکال بازاریابی و در عین حال موثرترین آن است. براساس یک نظرسنجی که شورای محتوای سفارشی انجام داده است، ۷۲ درصد از بازاریابان احساس می‌کنند که بازاریابی محتوا، بهتر از تبلیغات مجله‌ای می‌تواند باعث بازگشت سرمایهٔ شان...

بیشتر بخوانید...
۹ نکته ساده برای نوشتن محتوای وب مخاطب محور

۹ نکته ساده برای نوشتن محتوای وب مخاطب محور

این یک اشتباه رایج است که حتی نویسندگان با تجربه نوشتن محتوای وب هم آن را انجام می‌دهند: وقتی متنی برای وب‌سایتتان می‌نویسید، به چه کسی فکر می‌کنید؟ آیا یک مشتری احتمالی را تصور می‌کنید که دارد متن شما را می‌خواند؟ یا درباره چیزی که باعث می‌شود مشتری کلیک کند...

بیشتر بخوانید...
تحول یک سایت با استراتژی محتوا!

تحول یک سایت با استراتژی محتوا!

انواع استراتژی محتوا چیست؟ شاید نام استراتژی محتوا به گوشتان خورده باشد اما به واقع این عنوان بیانگر چیست؟ آیا آنچه این روزها در مورد انواع استراتژی محتوا گفته می شود درست است یا تنها ادعاهایی بی‌پایه و اساس بوده که منتشر کنندگان آن اهدافی متفاوت را دنبای می‌کنند؟ باید...

بیشتر بخوانید...
شش مرحله طلایی در تولید محتوای با کیفیت

شش مرحله طلایی در تولید محتوای با کیفیت

دنیای دیجیتال امروز از جمعیت بیش‌ازحد در حال انفجار است. تعداد کاربران اینترنت به قدری زیاد است که می‌توان آن را به ستاره‌های آسمان، شن‌های ساحل دریا یا اتم‌های یک سلول تشبیه کرد. بر اساس آمار ارائه شده، در حال حاضر بیش از ۹۰۰ میلیون سایت اینترنتی وجود دارد، روزانه...

بیشتر بخوانید...
انتخاب کلمات کلیدی مناسب، آغازگر تولید محتوای با کیفیت!

انتخاب کلمات کلیدی مناسب، آغازگر تولید محتوای با کیفیت!

کلمات کلیدی چه کلماتی هستند؟ هنگامی‌که در اینترنت به دنبال اطلاعاتی درباره یک مطلب هستید، آن را با چه کلمات یا عبارت‌هایی جستجو می‌کنید؟ مسلماً برای اینکه منظورتان را به موتورهای جستجو بفهمانید باید از کلمات و عبارت‌های مرتبط با آنچه می‌خواهید استفاده کنید. کلمات کلیدی بنا بر تعریف، کلمات...

بیشتر بخوانید...
بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها

نکاتی در مورد بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها

شروع کار در بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها می‌تواند دلهره‌آور باشد، زیرا جهت کسب موفقیت در بازاریابی محتوا باید مطالب جالب، پست‌های جذاب برای وبلاگ، ویدئو و اینوگرافیک‌های خوبی تهیه شود تا بتوانید افزایش فروش داشته باشید؛ البته باید بگوییم بازاریابی محتوا به این راحتی‌ها هم نیست و شما برای بهره‌گیری...

بیشتر بخوانید...

محبوب ترین مقالات

تولید محتوا چیست؟

۲۱ اسفند ۱۳۹۷

آخرین مقالات