۱۳ نکته کلیدی برای نوشتن رپورتاژ آگهی موفق در فروش

نوشتن رپورتاژ آگهی موفق در فروش

رپورتاژ آگهی ها، آگهی‌های محلی هستند که فقط برای برآوردن یک هدف خاص در نظر گرفته می‌شوند و آن وادار کردن مخاطب به انجام اقدامات موردنظر است.

رپورتاژ آگهی‌ها می‌توانند با برانگیختن مخاطب به اقداماتی نظیر دانلود کردن یک فایل پی‌دی‌اف، اشتراک در خبرنامه الکترونیکی، بازدید از یک فروشگاه یا خرید یک محصول مؤثر باشند.

یک رپورتاژ آگهی تاثیرگذار توجه خواننده را به خود جلب می‌کند، او را به نتیجه منطقی رهنمون می‌شود و آنچه مورد نظر نویسنده است را با زبانی خاص به مخاطب خاطرنشان می‌کند و او را به مرحله بعدی هدایت می‌کند. این روش یک شیوه‌ فراخوان به واکنش است.
رپورتاژ آگهی‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف ارائه می‌شوند:

 • آنها می‌توانند مثل فهرست یا راهنما باشند
 • مانند ویدئو یا مقالات چاپ شده باشند
 • یک صفحه‌ای یا ۶ صفحه‌ای باشند

رپورتاژ آگهی بیشتر راوی یک داستان است و این ارتباطی به قالب یا رسانه‌ای که در آن قرار داده می‌شود ندارد. به همین علت است که شباهت زیادی بین اجزای ضروری یک پست وبلاگی و یک رپورتاژ آگهی وجود دارد. با این حال موارد خاصی وجود دارند که باید به آنها توجه کرد.

در اینجا مراحل اصلی نوشتن یک رپورتاژ آگهی کارآمد که بتواند فروش را افزایش دهد ارائه می‌کنیم:

۱- وب‌سایت یا مجله مورد نظر را مطالعه کنید

رپورتاژ آگهی شما در یک مجله یا یک وب‌سایت قرار خواهد گرفت. بنابراین شما باید آن وب‌سایت را مطالعه کنید و بر محتوای آن اشراف کامل داشته باشید:

 • طراحی بخش‌های مختلف آن مانند قالب‌بندی، تکنیک‌های چاپ و انتخاب ستون را بررسی کنید.
 • به بخش ویراستاری و سرمقاله شامل سرفصل‌ها، عکس‌ها و زیر عنوان‌های مقاله و نیز سطری که نام نویسنده را ذکر می‌کند دقت کنید.

مهم‌تر از همه این‌ها، شما باید درک و شناختی از مخاطبان آن نشریه یا وب‌سایت داشته باشید. توجه کنید که برای این کار باید زمان بگذارید؛ این شناخت در مدتی کوتاه حاصل نمی‌شود.

۲-سرمقاله‌ها و عناوین را مطالعه کنید

با سبک و روش عناوین و تیترهای آن نشریه یا وب‌سایت خودتان را هماهنگ کنید. به‌عنوان مثال:

 • عناوین متعلق به بخش‌های خبری: «دادگاه برلوسکونی را به خدمت در بخش اجتماعی محکوم کرد».
 • جملات جذابی که کنجکاوی مخاطب را برمی‌انگیزانند: «چند ساعت از زندگی شما توسط آلودگی هوا به سرقت برده می‌شود؟»
 • عناوین خلاصه و دشوار مانند عناوین بی‌بی‌سی
 • عناوین طولانی و ضعیف هستند مانند عناوین سایت آپ ورثی (up worthy)

رپورتاژ آگهی

۳- مقدمه‌ها و پاراگراف ابتدای مقالات را مطالعه کنید

شما باید چندین جمله اول از مقالات مختلف را مطالعه کنید. باید بدانید که نشریه یا وب‌سایت مورد نظر چطور خواننده را به سوی خود فرا می‌خواند.

برای شروع مقالات پرمخاطب را مطالعه‌ کنید:

 • آیا این مقالات با معرفی یک شخصیت آغاز می‌شوند؟
 • آیا توضیحات و توصیفات مقاله عمیق یا سطحی هستند؟
 • آیا آنها با توصیف یک مکان یا موقعیت آغاز می‌شوند؟
 • بر کدام‌یک از حواس پنجگانه بیشتر متمرکز می‌شوند؟ بینایی، لامسه یا شنیداری؟
 • آیا جملات ابتدای مقاله معمولا کوتاه و گیرا هستند یا طولانی و با جزئیات بیان می‌شوند؟

۴- بدنه مقاله را مطالعه کنید‌

آیا نشریه یا وب‌سایت مورد نظر از قالب‌های تولید محتوای متنی یکنواخت استفاده می‌کند یا از سطرهای بی‌قاعده که شبیه گفتگو و مکالمات به‌نظر می‌آیند؟

آیا نوع زبان و بیان نشریه فرهیخته و پیچیده است یا کاملا ساده می‌نویسد؟

متن‌های کوتاه را ترجیح می‌دهد یا متن‌های طولانی را؟

رپورتاژ آگهی شما باید با تمام این موارد هم‌خوانی داشته باشد و از آنها پیروی کند.

۵- مخاطب خودتان را بشناسید

مخاطب نشریه یا وب‌سایت موردنظر معمولا چه کسانی هستند؟ حتی مهم‌تر از آن، مخاطبان خواهان چه چیزهایی هستند؟

 • از نشریه مربوطه درباره آمار مخاطبان و نمودارهای روان‌شناختی خوانندگان اطلاعات کسب کنید.
 • برای مطالعه نظرات خوانندگان زمان اختصاص دهید.
 • با یکی دو نفر از سردبیران و نویسندگان که می‌توانند دانسته‌ها و بینش خودشان را درباره خوانندگان خودشان با شما به اشتراک بگذارند صحبت کنید.
 • ایمیل‌ها را با چند خواننده در میان بگذارید و نظرشان را جویا شوید.

۶- خط‌مشی تبلیغات نشریه را دریابید

درباره‌ قوانین و سازوکار تبلیغات هر نشریه اطلاعات کسب کنید. محلی که اهالی وب‌سایت برای انتشار رپورتاژ آگهی‌ها درنظر می‌گیرند را بررسی کنید و در صورتی که مردد هستید حتما از صاحبان وب‌سایت بپرسید.

۷- یک قالب داستانی خلق کنید

مانند یک روزنامه‌نگار به رپورتاژ آگهی خود نگاه کنید. به جمع‌آوری اطلاعات و حقایق بپردازید و نقل‌قول‌هایی که می‌خواهید بیان کنید را گردآوری کنید. شخصیت مورد نظر خود را معرفی کنید، زندگی او را توصیف کنید و ذهن مخاطب را درگیر کنید. به‌خاطر داشته باشید که یک داستان خوب داستانی است که دارای یک سیر پرپیچ و تاب باشد. به عبارت دیگر، مهارت داستان‌سرایی خود را به کار بگیرید.

۸- مشکلات خواننده را شناسایی کنید

خواننده مورد نظر شما از چه چیزهایی آزرده شده است؟ چه چیزی می‌تواند او را آن‌چنان جذب کند که شب هنگام بیدار بماند؟ تمایلات او چه هستند؟ چه احساسات و عواطفی در خواننده را می‌خواهید بیدار کنید؟

۹- یک دشمن معرفی کنید

چه کسی یا چه چیزی عامل همه مشکلات و رنج‌های آنها است؟

 • گاهی اوقات عامل مشکلات نظام حاکم بر جامعه است که می‌خواهد درآمد شما را هدر دهد یا از کنترل شما خارج کند.
 • گاهی وقت‌ها این عامل می‌تواند یک برند معروف بانفوذ باشد که درباره تولیدات و محصولاتش به شما دروغ می‌گوید.
 • و گاهی دشمن شما یک همسایه عجیب و غریب است که آسایش و آرامش آخرهفته شما را سلب می‌کند.

خوانندگان را پیرامون یک دشمن یا عامل متخاصم که به تنفر داشتن نسبت به آن تمایل دارند صف‌آرایی کنید. به‌این‌ترتیب خوانندگان شما فقط به شما گوش می‌دهند.

۱۰- راه‌حل ارائه دهید

زمانی که خواننده یا مخاطب شما به اندازه کافی پریشان شد، بدون معطلی راه‌حل را که محصول یا خدمات شما است را معرفی کنید. به مخاطب خودتان نشان دهید که چطور برنامه مشاوره‌ای شما می‌تواند به شخص مخاطب بیاموزد که چطور برای منفعت بیشتری که لیاقتش را دارد مذاکره کند. به این ترتیب مخاطب یا خواننده می‌تواند راه‌حل را بدون عوامل ناخوشایند و آن‌طور که شما می‌خواهید دریابد. اینجا زمانی است که باید مزایای فوق‌العاده محصول یا خدمات‌تان را که در حل مشکلات مخاطب موثرند عنوان کنید. البته نباید به نحوی این کار را انجام دهید که فرد احساس کند شما دارید به زور محصول‌تان را به خوردش می‌دهید. باید کاملا با مهارت عمل کنید.

چگونه بهترین رپورتاژ آگهی بنویسیم

۱۱- ادعاهای جسورانه خود را اثبات کنید

داستان شما همانند یک ادعا رخ می‌نماید. بهترین شکل این است که داستان شما یک داستان واقعی و درباره یک شخصیت واقعی باشد.

 • زندگی پر از صلح و صفای یک مادربزرگ و نوه‌هایش که با یک ناراحتی و افسردگی غیرمنتظره تیره و تار می‌شود.
 • زندگی یک مدیر مالی زمانی که توسط همکارش هدف خیانت قرار می‌گیرد و زیر و رو می‌شود. شما باید به هر ادعای خود درباره محصول یا خدمات خودتان با ارائه حقایق، آزمایش نتایج و اطلاعات آماری عینیت ببخشید.

۱۲- داستان را با خوشی به پایان برسانید

آنچه به مخاطب ارائه می‌دهید به هیچ وجه یک فیلم کمدی سیاه نمایی و یا یک فیلم با پایان دردناک نیست. این یک تلاش برای برنده شدن در جشنواره‌های فیلم مانند سان‌دنس و کَن نیست.

خلاق باشید و داستان را با یک پایان خوش خاتمه دهید. آن‌طور که شر مغلوب شود و خیر پیروز شود. دشمن شکست می‌خورد و صلح و صفا به زندگی باز ‌می‌گردد.

۱۳- حالا فراخوانی عمل را اضافه کنید

اگر کار خود را به خوبی انجام داده باشید خواننده شما به دنبال تماس گرفتن با شما خواهد بود. او برای خرید محصول شما یا به خدمت گرفتن خدمات شرکت شما اقدام خواهد کرد. پس باید راه‌های ارتباطی را به‌صورت واضح اعلام کنید.

 • چگونگی خرید اشتراک در کانال‌های ارتباطی شما
 • چگونگی دانلود کتاب الکترونیکی‌تان
 • چگونگی خریداری اپلیکیشن‌تان.

باید منحصربه‌فرد و بدون ابهام عمل کنید. آن‌قدر واضح که مخاطب نیازی به تفکر برای فهمیدن مراحل نداشته باشد.

نتیجه‌گیری

یک رپورتاژ آگهی خوب باید درباره خواننده، بیننده یا شنونده باشد‌‌. مخاطبان باید بتوانند خودشان را در آگهی تصور کنند. هدف نهایی رپورتاژ آگهی خوب این است که حتی اگر برچسب تبلیغات، نام برندتان و یا فراخوانی عمل را حذف کنید، محتوای شما به گونه‌ای با آن نشریه خاص عجین شده باشد که بیننده با دیدن آن نشریه یا وب‌سایت نام برند شما را به‌خاطر آورد.

مرحله بعدی چیست؟

یک چالش بزرگ‌ در مورد رپورتاژ آگهی که معمولا همه از آن آگاهیم اما ترجیح می‌دهیم مسکوت بماند، این است که چگونه می‌توان آن را در قالب محتوای یک نشریه یا وب‌سایت ترکیب کرد. هرچند گاهی این نوع تبلیغات می‌تواند به نفع تبلیغ‌کنندگان باشد، اما باز هم رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای در ارائه رپورتاژ آگهی‌ها بسیار اهمیت دارد. باید طوری این کار را انجام دهید که خواننده فکر نکند «این صرفا یک تبلیغ است»!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

با متد آدولف هیتلر محتوای انگیزشی بسازید!

با متد آدولف هیتلر محتوای انگیزشی بسازید!

اگر محتوا قدرتمند است، محتوای انگیزشی بی‌نظیر است. وب‌سایت شما فقط چند ثانیه برای جلب توجه مخاطب فرصت دارد. به مقالاتی که خوانده‌اید، سخنرانی‌هایی که شنیده‌اید و کتاب‌هایی که مطالعه‌شان را آغاز کرده‌اید فکر کنید. همان اولین برخورد به مخاطبان کمک می‌کند درباره‌ اینکه آیا می‌خواهند زمان بیشتری را به...

بیشتر بخوانید...
چگونه یک محتوای سئو شده تولید کنیم؟

چگونه یک محتوای سئو شده تولید کنیم؟

راهنمای کامل بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو (با چک لیست) گوگل اعلام کرده که محتوای با کیفیت یکی از سه عامل مهم در رتبه بندی سایت است، اما چه چیزی باعث می‌شود که محتوا از دیدگاه سئو، خوب باشد؟ در این مقاله نکاتی که منجر به تولید یک محتوای...

بیشتر بخوانید...
معجزه بازاریابی محتوا در نشنال جیوگرافی به شیوه داستان سرایی: جذب 350 میلیون فالوور در جهان

داستان سرایی به شیوه National Geographic و جذب ۳۵۰ میلیون فالوور در جهان

شخصا، ترجیح می دهم که صفحات National Geographic در تمام رسانه های اجتماعی، به خصوص رسانه های تصویری مثل فیسبوک و اینستاگرام و Pinterest دنبال کنم. اما چه چیزی من و بقیه ی دنبال کننده ها را جذب می کند؟ تا مجاب شویم پست های این صفحات را دنبال کنیم؟...

بیشتر بخوانید...
استراتژی شبکه های اجتماعی

چگونه استراتژی شبکه های اجتماعی برای بازاریابی محتوا پدید آوریم؟

استراتژی شبکه های اجتماعی نقشی اساسی در عملکرد و موفقیت بازاریابی محتوا ایفا میکنند، زیرا استراتژی شبکه های اجتماعی، این امکان را به بازاریابان محتوا می دهند که با نحوه ی ایجاد برند تجاری آشنا شوند؛ این آشنایی می تواند در آینده ی کاریشان تاثیرگذار باشد، و در نهایت باعث...

بیشتر بخوانید...
درد و دل‌های یک کپی رایتر در مورد هزینه تولید محتوا

درد و دل‌های یک کپی رایتر در مورد هزینه تولید محتوا

هزینه تولید محتوا چقدر است؟ در خصوص هزینه تولید محتوا حرف و حدیث بسیار است. خیلی‌ها آن را با توجه به عرف موجود در دنیای وب قیمت گذاری می‌کرده و عده‌ای بر اساس سلایق شخصی مبلغی را ذکر می‌کنند. اما من تصور می‌کنم آنچه بیش از همه مهم است، میزان...

بیشتر بخوانید...
چگونه در سال 2019 بازاریابی اینستاگرامی کنید؟

چگونه در سال ۲۰۱۹ بازاریابی اینستاگرامی کنید؟

آیا فعالیت برند شما در صفحات اجتماعی بر روی رتبه سرچ شدن شما تاثیر می‌گذارد؟ فکر نمی‌کنم نیاز باشد شما را متقاعد کنم که سرمایه­ گذاری بر روی یک رسانه اجتماعی ارزشمند هست؛ حتی با وجود مشکلات اخیرفیسبوک ما خیلی روی صفحات اجتماعی خود برای تعامل با آدم‌ها حساب می‌کنیم؛...

بیشتر بخوانید...
تحول یک سایت با استراتژی محتوا!

تحول یک سایت با استراتژی محتوا!

۱۴ عنصر ضروری از یک استراتژی محتوای قوی همه برندهای هوشمند می‌دانند که محتوا بخشی ضروری از هر استراتژی بازاریابی مدرن است. از وبلاگ‌ها و پست‌های رسانه‌های اجتماعی گرفته تا ویدئوهای یوتیوب و وایت‌پیپرها، مشتریان می‌خواهند تخصص‌های و ارزش‌های یک شرکت یا برند را ببینند. درست مانند تمام طرح‌های کسب‌وکار،...

بیشتر بخوانید...
تولید محتوای الکترونیکی

تولید محتوای الکترونیکی

امروزه با رواج اینترنت در بین اکثر مردم، تولید محتوای الکترونیکی از به روزترین و پرکاربردترین تولید محتواهایی است که مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرد. اما اینکه محتوای الکترونیکی چیست و چگونه تولید می‌شود، از مواردی است که در این مطلب به آن می‌پردازیم. اگر شما هم به دنبال...

بیشتر بخوانید...

محبوب ترین مقالات

تولید محتوا چیست؟

۲۱ اسفند ۱۳۹۷

آخرین مقالات