سئو برای کپی رایترها: چگونه محتوای با کیفیت را از نظر سئو تشخیص دهیم

سئو برای کپی رایترها: چگونه محتوای با کیفیت را از نظر سئو تشخیص دهیم

امروز قصد داریم تا در مورد نحوه استفاده از Google Analytics با شما سخن بگوییم تا تاثیر سئو در محتوا را بتوانید بسنجید و همچنین اهمیت سئو برای کپی رایترها را بازگو کنیم.

فهمیدن اینکه چگونه برای سئو محتوای وب بنویسیم بسیار مهم است. اما به همان اندازه، چگونگی سنجش تاثیر محتوای سئو شده بعد از انتشار نیز مهم است. در این مقاله ما نحوه استفاده از Google Analytics را آموزش خواهیم داد تا عملکرد مقاله ها یا نویسندگان مقاله ها را بتوانید ارزیابی کنید.

با ما همرا باشید تا با برخی تعاریف آشنا شوید.

سئوی محتوا (یا محتوای سئو شده) چیست؟

محتوای بهینه شده برای موتورهای جستجو، فرآیند استراتژیک تحقیق و نوشتن برای سایت با هدف به حداکثر رساندن تاثیر آن در SERPهاست. محتوای سئو شده به داشتن استراتژی کلمه کلیدی، توانایی انجام تجزیه و تحلیل رقابتی و شناخت عوامل رتبه بندی فعلی نیاز دارد.

اگر شما کپی رایتر هستید، احتمالا مشتری هایتان به شما سفارش تولید محتوا سئو شده می دهند و این بدان معناست که نویسنده باید نقش بیشتری در استراتژی و تحقیق داشته باشد. پیدا کردن کلمات با توجه به سئو و صرف زمان کافی برای استفاده صحیح از آنها نقش بسیار زیادی در ایجاد محتوای بسیار کاربردی دارد. تحقیق و تحلیل سئو به ساده تر شدن فرآیند بررسی تولید محتوا کمک می کند.

بنابراین سوال این است: چگونه می توانم میزان اثر بخشی تیم محتوای خود را بسنجم؟ (سئو برای کپی رایترها به چه اندازه اهمیت دارد؟)

در اینجا چند مفهوم کاربردی را توضیح خواهیم داد.

محتوای ارزشمند در بازاریابی محتوا

چه چیزی را باید بسنجم؟

اهدافی که به خوبی تعریف شده اند قلب هر استراتژی بازاریابی دیجیتال را تشکیل می دهد، اهداف با توجه به مشتریان متفاوت است و من به عنوان یک بازاریاب دیجیتال متوجه شده ام که بخشی از نقش من این است که به مشتری کمک کنم تا متوجه شود چگونه اهداف تجاری یا کسب و کار خود را به عملیات و اقدامات قابل اندازه گیری توسط بازدیدکنندگان سایت خود تبدیل کند.

به طور ایده آل، اهداف باید چند ویژگی ضروری زیر را داشته باشند:

  • دارای ارزش قابل اندازه گیری(درآمد، تولید، رجیسترهای رخداد) باشد
  • قابل شناسایی در سایت ( دانلود PDF، دکمه کلیک، نمایش صفحات تایید) باشد
  • منجر به رشد کسب و کار شود (بخشی از یک کمپین آنلاین، کاربردی برای تیم فرووش و غیره).

مشتریانی که می خواهند پس از ۳ تا ۶ ماه اول رابطه شان سرمایه گذاری کنند، کمتر با اهداف گسترده (مانند افزایش سیژن های ارگانیت داخل سایت) آشنا هستند. یکی از ابزارهایی که می توانید برای سنجش اهدافتان استفاده کنید Google Analytics (GA) است. چیز جالبی که در مورد GA وجود دارد این است که تقریبا هر کسی که دارای یک حساب کاربری است (حتی اگر نمی داند چگونه از آن استفاده کند) می تواند در آن ثبت نام کند و Google Analytics (GA) تقریبا به خوبی با تمام پلت فرم های نرم افزاری سئو یکپارچه شده است.

بعد از اینکه با استفاده از Keyword Explorer و Open Site Explorer در مورد استراتژی محتوایتان و رقبایتان تحقیق کردید شما می توانید محتوایی که ایجاد کرده اید را با Google Analytics اندازه گیری کنید. اجازه دهید به شما نشان دهیم که علت اصلی اهمیت سئو برای کپی رایترها چیست.

نحوه سنجش سئوی محتوا با استفاده از Google Analytics

مرحله ۱ : پیش نمایش تغییرات در سایت

همانطور که قبلا ذکر شد، هدف سئو برای کپی رایترها نزدیک شدن به یک نتیجه کسب و کار است. در مورد ایجاد اهداف (از جمله ورک شیتی که عملکرد ماهانه شما را نشان می دهد) بعدا بحث خواهیم کرد.

در طول فاز راه اندازی یک پروژه جدید، پیدا کردن اقدامات درونی سایت به کسب و کار مشتری شما کمک می کند و سپس این مورد را در نظر بگیرید که چگونه محتوای شما می تواند ترافیک را به این صفحات هدایت کند.

هنگام مصاحبه با مشتریان خود در مورد جاهای قابل تغییر در سایت (با ما تماس بگیرید، دانلود مقاله و غیره) و در مورد ارزش یک مشتری جدید سوال کنید. برای مراکز غیر انتفاعی، شاید هدف افزایش آگاهی از وقایع و افزایش کمک های مالی مهم است، پس این نکته مهم است که قبل از ایجاد اهداف در Google Analytics ، برای هر تغییری (مانند تماس با ما) یک ارزشی را تعریف کنید.

مرحله ۲- در Google Analytics به پنل Admin  بروید.

بعد از اینکه هدفتان را شناسایی کردید و ارزش قابل قبولی برای این اهداف تعریف کردید، Google Analytics را باز کنید و به پنل مدیریت (Admin) بروید. شما می توانید با کلیک روی آیکن چرخ دنده کوچک پایین – گوشه چپ صفحه نمایش خود به پنل Admin دسترسی پیدا کنید.

مرحله ۳- یک هدف ایجاد کنید ( از جمله ارزش دلار)

در پنل مدیریت سه ستون Account, Property و View وجود دارد . در ستون View شما یک بخش به نام Goals را مشاهده خواهید کرد.

وقتی که Goals را پیدا کردید +New Goal را انتخاب کنید.

من به جای تمپلت های از قبل پر شده معمولا Custom را انتخاب می کنم. من گزینه Custom را تنها برای شناخت سلکتورهای خود انتخاب می کنم.

حالا براساس تجزیه و تحلیلی که در مرحله ۱ انجام دادید، برای هر عملیات تغییری که شناسایی کرده اید فرم هدف خود را پر کنید مهمترین عامل پر کردن یک ارزش یا مقدار است. برای این هدف، مقدار “دلار” است.

توضیحات گوگل را در مورد نحوه ایجاد هدف را در لینک Create or Edit Goals بخوانید.

مرحله ۴ – ایجاد و اعمال یک سگمنت برای ترافیک ارگانیک

وقتی که اهداف خود را تنظیم کردید گزارش گیری را به صورت خودکار تنظیم کنید. از آنجایی که ما ترافیک را از موتورهای جستجو تجزیه و تحلیل می کنیم، ما می خواهیم ترافیک را از Organic Channel جدا کنیم.

ترافیک ارگانیک = افرادی که بعد از کلیک کردن یک لینک از نتایج موتور جستجو به سایت شما می رسند.

یک روش ساده برای جدا کردن یک ترافیک خاص از یک منبع خاص، ایجاد سگمنت است. در بخش گزارش به یکی از صفحات Google Analytics بروید. شما در بالای صفحه برخی باکس ها را مشاهده خواهید کرد روی قسمت All Users ( فرض کنید سگمنت ها از قبل پیکربندی نشده اند) کلیک کنید. با کلیک روی All Users یک لیست با برخی از باکس ها باز خواهد شد.

اسکرول را پایین بکشید تا به Organic Traffic می رسید آن را انتخاب کنید. حالا بدون توجه به گزارشهایی که در Google Analytics  مشاهده میکنید، شما فقط در حال مشاهده ترافیک موتورهای جستجو هستید.

نحوه سنجش سئوی محتوا با استفاده از Google Analytics

مرحله ۵ بررسی صفحه گزارش Google Analytics

حالا که ما ترافیک موتورهای جستجو را با استفاده از سگمنت گوگل آنالیز جدا کردیم، می توانیم عملکرد محتوای خود را مشاهده و ارزیابی کنیم که آیا معیارهای ما مطلوب بوده است یا نه. گزارش های مختلفی وجود دارد که می توانیم استفاده کنیم اما من گزارش Landing Pages را ترجیج می دهم. Landing Pages به شما گزارش می دهد که کجای صفحه بازدید شده است. اگر من بخواهم نویسنده بلاگ خود را بسنجم، و بخواهم بدانم که چه نوشته ای برای من بیشترین ترافیک را ایجاد کرده است، گزارش Landing Pages می تواند به من کمک کند.

برای دستیابی به گزارش Landing Pages در Google Analytics به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

به مسیر Behavior > Site Content > Landing Pages  بروید.

این گزارش به شما دوره های زمانی را نشان می دهد که صفحات شما بیشترین بازدید را داشته است. پیشنهاد می کنیم با استفاده از ستون های Pages per session و Session Duration روی محتوایتان عمیق تر شوید و محتوا را مرتب سازی کنید. مقالاتی که طولانی ترین بخش را داشته اند و صفحاتی که در هر بخش بیشترین بازدید را داشته اند را شناسایی کنید. گوگل این رفتارها و سیگنال ها را مشاهده خواهد کرد و به شما می گوید که برای بازدیدکنندگان خود ارزش گذاری کنید. این برای سئو خوب است.

مرحله ۶- بررسی ارزش تغییرات نویسنده های شما

اهدافی که ایجاد کرده اید را بخاطر دارید؟ در ستون راست گزارش Landing Pages شما ارزش هر صفحه سایت خود را مشاهده خواهید کرد و این جایی است که شما می توانید به سوال ” کدام مقاله یا نویسنده به طور مداوم بیشترین ارزش کسب و کار را ارائه می دهند؟” پاسخ دهید. اینجاست که موضوع سئو برای کپی رایترها اهمیت پیدا می کند.

اگر می خواهید این گزارش را با تیم خود به اشتراک بگذارید تا به افزایش شفافیت کمک کنید توصیه می کنیم به بالای صفحه بروید و روی لینک Email کلیک کنید. با تنظیم ایمیل گزارش گیری خودکار به صورت ماهانه در قالب فایل CSV یا PDF ایجاد و ایمیل خواهد شد. این روش فوق العاده ساده ای است و شما می توانی در وقت خود صرفه جویی کنید.

در این مقاله سعی کردیم اهمیت سئو برای کپی رایترها رو نشان دهیم. امیدواریم راهگشا بوده باشد.

منبع: سایت moz

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کسب درآمد از تولید محتوا با 9 روش ساده

۹ روش درآمدزایی از محتوا

تولید و فروش محتوا، یکی از شغل‌های جدید و سوغات دنیای دیجیتال است. این شغل، پتانسیل درآمدزایی فوق العاده ای دارد. امروز می‌خواهم ۹ روش کسب درآمد از تولید محتوا را با شما درمیان بگذارم. البته واضح است که روش‌های کسب درآمد در دنیای دیجیتال، نامحدود است. در اینجا همه...

بیشتر بخوانید...
روش های تشخیص محتوای کپی با ابزار

روش های تشخیص محتوای کپی

راستش را بخواهید، کپی نویسی بدترین اشتباهی هست که یک تولید کننده محتوا می تواند انجام دهد. با این حال، بعضی از اهالی دنیای دیجیتال، مرتکب این اشتباه می شوند. به همین دلیل باید راه های تشخیص محتوای کپی را بشناسیم. حالا راه های تشخیص محتوای سایت کپی و تکراری...

بیشتر بخوانید...
باید ها و نباید های پیج کاری اینستاگرام را بشناسید

باید ها و نباید های پیج کاری اینستاگرام را بشناسید

آیا شما هم یکی از کسانی هستید که از اینستاگرام، به عنوان یک فروشگاه مجازی برای کسب و کار خود، استفاده می کنید؟ در این صورت لازم است که باید ها و نباید های پیج کاری اینستاگرام را بشناسید. قرار است امروز، اطلاعات جالبی را با هم مرور کنیم. می...

بیشتر بخوانید...
بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام

بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام

اینستاگرام، پر است از اکانت های مختلف که با فالوئرهای کم و زیاد خود در حوزه های گوناگون فعالیت می کنند. امروزه این اپلیکیشن هم یک شبکه اجتماعی و هم یک فروشگاه بزرگ به شمار می رود. پیج های بیزنسی مختلف اینستاگرام به شدت با یکدیگر رقابت دارند و این...

بیشتر بخوانید...

آموزش بیزینسی کردن اکانت اینستاگرام

اولین اقدام در راستای کسب درآمد از اینستاگرام و کسب و کار اینستاگرامی، بیزنسی کردن اکانت است. بیزنسی کردن اکانت اینستاگرام مزایای متعددی دارد و لازمه فعالیت حرفه‌ای این شبکه اجتماعی محبوب و پولساز است. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم به آموزش بیزنسی کردن اکانت اینستاگرام بپردازیم....

بیشتر بخوانید...
با روش های افزایش لایک و کامنت اینستاگرام آشنا شوید

افزایش لایک و کامنت اینستاگرام

الگوریتم‌های جدید اینستاگرام، تمرکز شدیدی روی اینگیجمنت پیج ها دارند. با راه‌های افزایش لایک و کامنت اینستاگرام آشنا شوید. چراکه برای اینستاگرام، نرخ تعامل کاربران با پیج شما خیلی بیشتر از تعداد فالوورهایتان اهمیت دارد. امروز می‌خواهم روش‌های بهبود اینگیجمنت پیج را با شما در میان بگذارم. با خواندن این...

بیشتر بخوانید...
عنوان نویسی، مسئله این است!

عنوان نویسی، مسئله این است!

عنوان نویسی، یکی از چالش‌هایی هست که تولید کننده‌های محتوا با آن مواجه می‌شوند. همیشه اولین قدم برای نوشتن یک محتوای جذاب، عنوان نویسی درست است. یعنی چی؟ یعنی عنوان، تکمیل کننده یک محتوای بی نظیر به حساب می‌آید. از طرفی انتخاب عنوان نه چندان جالب، شما را به عنوان...

بیشتر بخوانید...
چرا محتوا پادشاه است؟

چرا محتوا پادشاه است؟

"محتوا پادشاه است"، جمله‌ای معروف از بیل گیتس که حالا به اثبات رسیده است. برای کسب رتبه برتر موتورهای جست و جو، ریزه کاری های زیادی وجود دارد. با این حال، اهمیت محتوا از همه آن‌ها بیشتر است. یک محتوای با کیفیت و تمام عیار، پادشاه بی رقیب دنیای دیجیتال...

بیشتر بخوانید...
برای تماس کلیک کنید 021-28424784 021-91035316
مشاوره رایگان (ساعت 10 الی 18)