تولید محتوای آموزشی، روشی اعجاب انگیز در بازاریابی محتوا!

تولید محتوای آموزشی

تا به حال درباره تولید محتوای آموزشی چیزی شنیده‌اید؟ می دانید امروزه با استفاده از تولید محتوای آموزشی چقدر می‌توان کسب و کار ها را رونق بخشید؟ این نوع روش تولید محتوا، از جمله روش‌های جدید و بسیار کارآمد در یادگیری است که توانسته طرفداران زیادی را به خود جلب کند.

در ادامه انواع تولید محتوای آموزشی و موارد استفاده از آن را بیان می‌کنیم.

انواع تولید محتوای آموزشی

برای تولید محتوای آموزشی می‌توان از انواع مختلفی استفاده کرد؛ که عبارتند از:

تولید محتوای متنی

محتوای متنی از کلمات و واژگان ساخته می‌شود؛ ولی متنتان باید به گونه‌ای باشد که برای مخاطب جذابیت داشته و سبب خواندن محتوای متنی شود. برای تولید محتوای متنی آموزشی ابتدا باید مواردی را که می‌خواهید آموزش دهید، از منابع مختلف جمع آوری کنید؛ سپس شروع به تولید محتوا نمایید. اگر تمامی اطلاعات لازم برای آموزش در دسترستان نباشد، ممکن است محتوایی که تولید می‌کنید، تمام مطالب را پوشش ندهد که یک ضعف محسوب می‌شود.

از طرف دیگر در محتوای آموزشی هنگامی که قصد تولید محتوای متنی دارید، باید به صورت موردی و جزء به جزء تمام مطالب را آموزش دهید. یعنی بهتر است از کلی گویی بپرهیزید، چراکه کلی گویی در محتوا می‌تواند مخاطب را سردرگم کند و او را از خواندن ادامه مطلب منصرف نماید. پس بهترین روش در تولید محتوای متنی جمع آوری اطلاعات سپس بیان محتوا آموزشی به صورت موردی است.

تولید پادکست آموزشی

تولید محتوای صوتی یا پادکست آموزشی از محتواهایی به حساب می‌آید که توانسته طرفداران جدیدی را به خود جلب کند، چراکه هنگام استفاده از پادکست افراد می‌توانند به کارهای دیگر رسیدگی کنند و حتی در حین رانندگی، آشپزی و… از محتوای پادکست استفاده نمایند. پادکست‌ها درتولید محتوای آموزشی نقش موثری دارند به خصوص افرادی که شنیداری هستند، ترجیح می‌دهند که از این نوع محتوا برای یادگیری و آموزش موضوع‌های مختلف استفاده کنند. چند نوع تولید پادکست آموزشی داریم که عبارتند از:

  • پادکست تک نفره

پادکست تک نفره با داشتن یک میزبان به عنوان ساده‌ترین و مرسوم‌ترین نوع پادکست معرفی شده است. این میزبان یا شخص، اطلاعاتی را در اختیار شنونده قرار می‌دهد؛ این اطلاعات می‌تواند شامل یکسری داده مشخص باشد یا می‌تواند یک فرد با مهارت در حوزه‌ای مشخص اطلاعات خودش را در پادکست بیان نماید. اگر شما هم بدنبال جمع آوری اطلاعات ارزشمند و با کیفیت مشغول هستید، بهترین روش ارائه آن به صورت تک نفره است.

  • پادکست مصاحبه‌ای

در پادکست مصاحبه‌ای، یک شخص را که در حوزه مرتبط با اطلاعاتی که در پادکست بیان کرده‌اید، دعوت می‌کنند. سوالاتی را از قبل آماده کرده و از مهمان می‌پرسند و ادامه پادکست با بحث و گفتگو حول آن سؤالات می‌گذرد تا اطلاعات کامل و مفیدی در ارتباط با موضوع آموزشی در اختیار شنونده قرار بگیرد.

  • پادکست میزگرد

در پادکست میزگرد از چندین نفر برای صحبت و گفتگو در رابطه با تولید محتوای آموزشی دعوت می‌کنند. در این گفتگو افراد با یکدیگر راجع به موضوع بحث کرده و با توضیحات کامل سبب درک بهتر موضوع می‌شوند. همچنین جذابیت پادکست میزگرد برای شنونده‌ها زیاد است. تنها موضوعی که در این پادکست باید به آن توجه نمود، مدیریت زمان بوده که البته این پادکست‌ها طولانی هستند و وقفه در آن کمتر دیده می‌شود.

  • پادکست با میزبانی دو نفر

در پادکست با میزبانی دو نفر مانند پادکست با میزبانی یک نفر، وظایف افراد کاملاً مشخص بوده و هرکس می‌داند باید راجع به چه چیزی و در چه زمانی صحبت کند. این نوع پادکست‌ها می‌تواند جنبه شوخی نیز داشته باشد ولی اگر محتوای آموزشی که تولید می‌شود، با کیفیت و ارزشمند باشد، می‌تواند مورد استقبال بسیاری از افراد قرار بگیرد.

اینکه از کدام روش تولید پادکست استفاده می‌کنید، اهمیتی به اندازه کیفیت محتوای تولید شده ندارد. پس بهتر است تمرکزتان را ابتدا در محتوایی که می‌خواهید تولید نمایید، گذاشته سپس با توجه به محتوا سراغ روش تولید پادکست بروید. در تولید پادکست یک چارچوب را برای خودتان مشخص کنید و طبق آن عمل نمایید. با توجه به موضوع می‌توانید یک زمان مشخص برای انتشار پادکست مانند روزانه، هفتگی، ماهانه و… در نظر بگیرید.

تولید پادکست آموزشی

تولید محتوای تصویری

مطالعات نشان داده که محتوای تصویری می‌تواند تأثیر زیادی در یادگیری و جذب مخاطب داشته باشد. امروزه با گسترش شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، پین‌تر است، لینکدین و… تولید محتوای تصویری بسیار ارزشمند شده است، چراکه افراد در ابتدا جذب تصاویر می‌شوند و این تصاویر می‌تواند اعتماد افراد را به شما و کسب و کارتان جلب کند و سبب توسعه کسب و کارتان شود.

تصویری که به عنوان تولید محتوای آموزشی منتشر می‌شود، باید به صورت حرفه‌ای طراحی شده و از لحاظ مطلبی که قصد بیان آن را در تصویر دارد، بهترین عملکردش را داشته باشد و یک تصویر بی نقص ارائه دهد. هرچه تصویریتان حرفه‌ای‌تر و راحتتر بتواند مطالب را نمایش دهد، می‌تواند در جذب مخاطب مؤثرتر باشد.

تولید محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی یکی از پرطرفدارترین محتواها برای مخاطب است؛ چراکه امروزه افراد ترجیح می‌دهند، تا کمتر در مسیر و شلوغی قرار بگیرند و در هر زمانی که مایل بودند، بتوانند در حوزه‌ای که می‌خواهند آموزش ببینند. این محتواهای آموزشی باید با کیفیت بالایی از لحاظ آموزشی باشند؛ همچنین ویدیوی آموزشی که می‌خواهد در یک وب سایت قرار بگیرد باید از لحاظ حجم فایل، زمانبندی، وضوح صدا و تصویر و در تمام موارد در استاندارد بالایی قرار داشته باشد تا بتواند مخاطب را راضی نگه دارد.

تولید محتوای تصویری

تولید محتوای آموزشی برای اینستاگرام

از تولید محتوا در بسترهای مختلفی استفاده می‌کنند؛ ولی تولید محتوای آموزشی در اینستاگرام از جمله مواردی است که توانسته کاربران زیادی را با محتوا درگیر (engage) کند و سبب افزایش فالور ها شود.

برای تولید محتوای آموزشی در اینستاگرام ابتدا باید موضوعی را که قصد آموزشش را دارید به طور کامل مورد بررسی قرار دهید، یک تصویر یا ویدیو مرتبط با آن تهیه نمایید و متنی کامل و منسجم بنویسید. تمامی اینها به اضافه تکنیک‌هایی که برای افزایش و درگیر شدن مخاطبان در اینستاگرام وجود دارد، می‌تواند به شما کمک کند تا کسب و کارتان را گسترش دهید.

هنگام تولید محتوای تصویری برای پست آموزشی در اینستاگرام باید روی موضوع مورد نظر تمرکز کنید و اگر نتوانستید در یک پست تمام مطالب را قرار دهید، مطلب را به چند بخش تقسیم کنید؛ سپس در پست‌های مختلف به تولید محتوای آموزشی در اینستاگرام بپردازید. استفاده از تولید محتوای ویدیویی در این شبکه اجتماعی نیز مورد استقبال افراد زیادی قرار می‌گیرد.

تولید محتوای آموزشی برای اینستاگرام

برای تولید محتوای آموزشی چه ویژگی‌هایی را باید در نظر گرفت؟

محتوای آموزشی که تولید می‌شود، باید دارای ویژگی‌هایی مشخص باشد که در زیر به طور کامل این ویژگی‌ها را بیان کرده‌ایم:

  1. همانند یک مطلب درسی که آموزش داده می‌شود، باید یک چارچوب مشخص و پیشبردی رو به جلو برای یاد دادن مطالب در نظر گرفت.
  2. برای تولید محتوای آموزشی مناسب، مطالب را باید به صورت جذاب بیان کرد همچنین اگر بتوانید راهی برای ارتباط بین کسی که آموزش می‌بیند و آموزش می‌دهد (یا حتی استفاده از ادمین هایی برای پاسخگویی) برقرار کرد، می‌توان بازده را افزایش داد. همانند گذاشتن نظر در قسمت کامنت اینستاگرام و پاسخگویی به آن که موجب ارتباطی دو طرفه می‌شود و مخاطب را مشتاق یادگیری می‌کند.
  3. بیان موضوعات آموزشی در تولید محتوا باید به گونه‌ای باشد که مخاطب را به فعالیت و کار وادار کند.
  4. استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای برای به تصویر کشیدن محتوا و ملموس کردن محتوای آموزشی برای مخاطب تا بتواند مطالب را بهتر درک کند. در اینجا به همان تولید محتوای تصویری و ویدیویی اشاره دارد که در بالا به طور مفصل به آن پرداختیم.
  5. ارائه مثال برای درک بهتر مخاطب همچنین می‌توانید با درخواست مثالی از مخاطب او را تشویق به مشارکت در تولید محتوا نمایید.
  6. در آخر هر مطلب بهتر است با هدایت مخاطب به بخش‌های دیگر او را تشویق به مطالب مرتبط کنید و او را به محتواهای آموزشی دیگر که تولید کرده‌اید، هدایت نمایید.

مخاطبان تولید محتوای آموزشی چه کسانی هستند؟

احتمالاً هنگام تولید محتوا برای شما هم پیش آمده که چه کسانی جزو مخاطبانتان هستند و در اصطلاح پرسونای مخاطب شما چیست؟ این سؤال می‌تواند جواب‌های گوناگونی داشته باشد. زمانی که شما به تولید محتوا می‌پردازید، باید به این نکته توجه کنید که این محتوای تولید شده به درد چه کسانی می‌خورد. در مواقعی مشغول به تولید محتوای مکمل درسی هستید که قطعاً مخاطبان شما دانش آموزشان هستند.

در مواقع دیگر شما به بازاریابی محتوا در حوزه کسب و کارتان می‌پردازید که آن هم بنا به محصول یا خدمت شما مخاطبان متفاوتی دارد. این محتواهای آموزشی که در حوزه کسب و کارتان هستند، باید حس اطمینان به شما را در مخاطب ایجاد کند تا بتواند از محتوای آموزشیتان استفاده نماید.

نتیجه گیری

انواع مختلف تولید محتوای آموزشی را بیان کردیم. برای تولید این نوع محتوا از محتوای الکترونیکی نیز استفاده می‌کنیم. اکثر کسب و کارها در حوزه آموزش، از تولید محتوا برای جذب مخاطب و افزایش بازدید سایت استفاده می‌کنند. این کار به کسب وکارها کمک می‌کند تا پس از جذب مخاطب بتوانند محصول یا خدمتشان را به آن‌ها معرفی و عرضه نمایند.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

سئو برای کپی رایترها: چگونه محتوای با کیفیت را از نظر سئو تشخیص دهیم

سئو برای کپی رایترها: چگونه محتوای با کیفیت را از نظر سئو تشخیص دهیم

امروز قصد داریم تا در مورد نحوه استفاده از Google Analytics با شما سخن بگوییم تا تاثیر سئو در محتوا را بتوانید بسنجید و همچنین اهمیت سئو برای کپی رایترها را بازگو کنیم. فهمیدن اینکه چگونه برای سئو محتوای وب بنویسیم بسیار مهم است. اما به همان اندازه، چگونگی سنجش...

بیشتر بخوانید...
چرا باید محتوای همیشه سبز یا Evergreen Content تولید کنیم؟

چرا باید محتوای همیشه سبز یا Evergreen Content تولید کنیم؟

محتوای همیشه سبز چیست و چگونه می توان از آن برای استراتژی بازاریابی محتوا استفاده کرد؟ پاسخ این سوال ساده است، محتوایی که باعث حفظ ارتباط  با مخاطب شود و متعلق به یک زمان خاص نباشد؛ همچنین، پس از انتشار اولیه همچنان باعث افزایش ترافیک سایت شود، محتوای همیشه سبز...

بیشتر بخوانید...
همه چیز درباره الگوریتم برت از زبان معاون ارشد گوگل

همه چیز درباره الگوریتم برت از زبان معاون ارشد گوگل

بعد از آپدیت مارچ که گوگل به بحث کیفیت محتوا پرداخته بود، این بار از الگوریتم جدیدی که در ارتباط با محتوا است، رونمایی کرده است. گوگل بزرگترین تغییر در سیستم سرچ خود را از زمانی که رنک برین را ۵ سال پیش معرفی کرده بود، رونمایی کرد. گوگل با...

بیشتر بخوانید...
راهنمای جامع آموزش تولید محتوا از سایت هاب اسپات

راهنمای جامع آموزش تولید محتوا از سایت هاب اسپات

اگر شما هم به دنبال آموزش تولید محتوا هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. اولین جایی که می‌توانید برای مشاوره با یک متخصص یا دریافت پاسخ سؤالتان مراجعه کنید، کجا است؟ من حدس می‌زنم که به گوگل (یا موتور جستجوی دلخواهتان) مراجعه می‌کنید. شما تنها نیستید، Google...

بیشتر بخوانید...
با متد آدولف هیتلر محتوای انگیزشی بسازید!

با متد آدولف هیتلر محتوای انگیزشی بسازید!

اگر محتوا قدرتمند است، محتوای انگیزشی بی‌نظیر است. وب‌سایت شما فقط چند ثانیه برای جلب توجه مخاطب فرصت دارد. به مقالاتی که خوانده‌اید، سخنرانی‌هایی که شنیده‌اید و کتاب‌هایی که مطالعه‌شان را آغاز کرده‌اید فکر کنید. همان اولین برخورد به مخاطبان کمک می‌کند درباره‌ اینکه آیا می‌خواهند زمان بیشتری را به...

بیشتر بخوانید...
چگونه یک محتوای سئو شده تولید کنیم؟

چگونه یک محتوای سئو شده تولید کنیم؟

راهنمای کامل بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو (با چک لیست) گوگل اعلام کرده که محتوای با کیفیت یکی از سه عامل مهم در رتبه بندی سایت است، اما چه چیزی باعث می‌شود که محتوا از دیدگاه سئو، خوب باشد؟ در این مقاله نکاتی که منجر به تولید یک محتوای...

بیشتر بخوانید...
معجزه بازاریابی محتوا در نشنال جیوگرافی به شیوه داستان سرایی: جذب 350 میلیون فالوور در جهان

داستان سرایی به شیوه National Geographic و جذب ۳۵۰ میلیون فالوور در جهان

شخصا، ترجیح می دهم که صفحات National Geographic در تمام رسانه های اجتماعی، به خصوص رسانه های تصویری مثل فیسبوک و اینستاگرام و Pinterest دنبال کنم. اما چه چیزی من و بقیه ی دنبال کننده ها را جذب می کند؟ تا مجاب شویم پست های این صفحات را دنبال کنیم؟...

بیشتر بخوانید...
استراتژی شبکه های اجتماعی

چگونه استراتژی شبکه های اجتماعی برای بازاریابی محتوا پدید آوریم؟

استراتژی شبکه های اجتماعی نقشی اساسی در عملکرد و موفقیت بازاریابی محتوا ایفا میکنند، زیرا استراتژی شبکه های اجتماعی، این امکان را به بازاریابان محتوا می دهند که با نحوه ی ایجاد برند تجاری آشنا شوند؛ این آشنایی می تواند در آینده ی کاریشان تاثیرگذار باشد، و در نهایت باعث...

بیشتر بخوانید...

محبوب ترین مقالات

آخرین مقالات

برای تماس کلیک کنید 021-77629775 021-77629776
مشاوره رایگان (ساعت 10 الی 18)